Enorme garderobe ligt klaar voor de geëvacueerden Oostenrijkers hielpen in het ramos ebied r WIJ ZIJN GEEN DUITSERS' Italianen tot arm. geven gu van hoog van rijk tot laag Schatting: ongeveer 3 millioen kilo Een enorme garderobe en een reeds zeer grote hoeveelheid de kens, matrassen en linnengoed zijn door -particulieren en fabri kanten in binnen- en buitenland ten behoeve van de geredden van de watersnood geschonken. Groot zijn de pakhuizen, waar in deze goederen liggen opge slagen. Medewerksters en medewer kers van het Rode Kruis hebben nu enige weken dag en nacht ge werkt om de hoge bergen kleding en schoeisel op tal van plaatsen in den lande te sorteren. De goed geefsheid van ons volk kende schier geen grenzen. Langzamerhand begint enig over zicht van de schenkingen te komen. De resultaten van de inzameling zijn naar oordeel van deskundigen van het Rode Kruis, werkelijk verbluffend. Thans wordt getracht deskundige vrijwilligers aan te werven om de goe deren op maat te sorteren. Alle kle ding wordt zo nodig gereinigd en ge desinfecteerd en voor bederf gevrij waard opgeslagen. Natuurlijk zijn en worden reeds, om de eerste behoeften te dekken, aan zienlijke hoeveelheden kleding, schoei- sel en dekking aan jong en oud af geleverd. De grootste behoefte komt echter eerst dan, wanneer evacué's naar huis terug gaan, Verwacht wordt, dat dan enorme bressen in de voor raden zullen worden geslagen en dat dan eerst het effect van de grote offervaardigheid der geefsters en ge vers duidelijk zal worden. Men zou zich kunnen afvragen, of de thans bij Pakhuismeesteren, Blauw hoedenveem Houtrust en tal van an dere pakhuizen in den lande opgesla gen hoeveelheden goederen niet veel te groot zijn. terwijl nog uit allerlei landen zendingen per trein, schip en vliegtuig onderweg ziin. Deze vraag kan nu nog niet beant woord worden, omdat nog op geen stukken na te zeggen is, hoeveel nodig zal zijn. Niet alleen de ruim 50.000 evacué's. maar ook de duizenden die achterbleven en op de dijken vechten, zullen zeer veel behoeften hebben. Pas over geruime tijd zal kunnen wor den geconstateerd of er een overschot zal ziin en zo ia. hoe groot dit wordt. Maar, aldus redeneert men bij het Rode Kruis, beter iets te veel, dan veel te weinig Het ziet er naar uit, dat er genoeg zal zijn en een moge lijk restant zal eventueel elders, waar nood en gebrek heersen, hartelijk wel kom zijn. Geschat wordtdat in Nederland alleen al minstens drieduizend ton goed bruikbare gedragen kleding bij eengebracht werd. (Van onze speciale verslaggever). „Wij worden aangezien voor Duitse militairen," zegt dr. Kurt Braun, de jonge Oostenrijkse arts uit Eisenstadt, die als een der lei ders van het Oostenrijkse Rode- Kruist earn optreedt. Wij ont moetten hem in een oude woon schuit, die aan de Achterhakkers in Dordt ligt. Met zijn team, de commandant ir. Proksch, dr. Gie- sel en nog tien artsen, acht medi sche studenten, zusters, dragers, chauffeurs, totaal 65 man met achttien glanzend nieuwe ambu lance-auto's, is hij eerverleden week in Bergen op Zoom aange komen. Dr. Biraun is er niet boos om, dat er een misverstand ontstond bij de mensen in de rampgebieden omtrent zijn nationaliteit. „De Duitsers hebben na de Anschluss de uniformkleur en de petten (skipet-model) van het toen overrompelde Oostenrijk overgenomen. „Uit hoogachting voor Oostenrijk". „Wij vertegenwoordigen echter het jonge Oostenrijkse Rode Kruis, dat na '45 pas goed op dreef is gekomen en direct zijn diensten heeft aangeboden, toen het van de ramp in Nederland hoorde In twintig uur tijd® was het gehele mobiele team samengesteld. Alle leden zijn vrijwilligers, zij heb ben hun dagelijkse werk in de steek gelaten, met volledige instemming van hun werkgevers. Zij kwamen uit We nen, Neder-Oostenrijk en uit Burgen- land. In Bergen op Zoom hebben wij geholpen bij de evacuatie van zieken, gewonden en ouden van dagen, op Tholen, daarna op Schouwen-Duive- iamd, Numansdorp, Haamstede en ge durende het weekeinde in Dordt, bij de evacuatie van Zierikzee. H.M. de Koningin heeft ons in Zierikzee be groet. Doen zich geen nieuwe verwik kelingen voor, dan hopen wij Dinsdag weer te vertrekken, dankbaar, dat wij iets hebben kunnen doen voor uw ge teisterde vaderland". In de vrij oncomfortabele woonschuit wachtte het team Zaterdag op de eer ste evacué's uit Zierikzee. De ambu lances stonden startklaar. Toen het eerste schip in Dordt aankwam, zijn verscheidene zieken met de Oosten rijkse auto s naar Utrecht gebracht en naar de ziekenhuizen in de omtrek. Dr. Braun was zeer onder de indruk van de overstromingen, maar ook van de rust en de kalmte der getroffenen. „Als de mensen eenmaal hoorden, wie wij waren, dan toonden zij al hun dankbaarheid, om ons ter wille te zijn. Een foto-bedrijf in de Dordtse Voor straat repareerde gratis mijn camera. Uit dank, wat u voor mijn landgeno ten hebt gedaan, zei de eigenaar. En zo was het biina overal". /7-Z-71 (Bijzondere correspondentie) Wij Nederlanders in Italië zijn uiter mate getroffen door de blijken van vriendschap en medegevoel, welke ons volk in zo overstelpende mate ge durende de afgelopen dagen van Italië ondervindt. Nauwelijks kwamen de berichten over de ramp binnen of de Italianen begonnen op de hun eigen en spontane manier hun medeleven te uiten. Wij kunnen zonder enige over. drijving zeggen, dat het gehele volk, hoog en laag, rijk en arm, zijn ge voelens van vriendschap voor het zo zwaar getroffen „Olanda" tot uiting bracht. Verreweg de meeste giften zijn uit drukkelijk voor Nederland bedoeld Van de president af, tot de kinderen toe kwamen gaven en giften. Een oud vrouwtje bracht een reep nougat en een bedelaar een gebruikte jas. Een voudige mensen, die kinderen willen opnemen, gaan teleurgesteld heen, om dat het enige dat zij. kunnen doen, niet nodig blijkt. Radio en Rode Kruis verlenen alle mogelijke medewerking. Een modehuis schonk een gehele col lectie modellen, waarbij met kostbaar bont gevoerde mantels. Iedereen geeft alsof het een zaak is, die het eigen volk raakt. Vooral in de Po-vlakte leeft de behoefte iets terug te doen voor de destijds zo gewaardeerde Ne derlandse hulp. Wij Nederlanders zijn in deze dagen het Italiaanse volk dank baar voor zoveel daadwerkelijke hulp, die in de meeste gevallen zeker niet uit overvloed gegeven wordt en juist daardoor zo duidelijk de gevoelens van. vriendschap en medeleven met ons ge troffen land tot uitdrukking brengt.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 3