BEWONERS VINDEN SLIJK EN PUIN TERUG Gemeente staat voor grote taak Kerkwerve, JT/" ERKWERVE ligt nog even triest en eenzaam te midden van de Ë-\- Schouwse binnenzee, waarvan het water reeds aanzienlijk is gezakt, maar dat toch de dorpen, de huizen en de boerderijen nog altijd omklemd houdt. Een brokkelige, kapot ge spoelde en moerassige weg is boven het water uit gekomen. Een weg met langs de bermen het witte schuim van de golven, die er nog tegenaan rollen. Vaalgrijze meeuwen rusten op de groenbeslagen puinhopen aan beide zijden van de weg, die alleen nog maar wordt betreden door enkelin gen, door de leden van de Internationale Vrijwillige Hulporganisatie, die er iedere dag op uittrekken om de huizen in de dorpskern van het allerergste vuil te zui veren. Van de 210 huizen is precies de helft totaal verwoest; 25 boerderijen in de onj- trek zijn met de grond gelijk gemaakt Kerkwerve is een van de eerste dorpen die in de polder Schouwen zijn drooggevallen, maar niemand kan daar nog leven of werken, want de chaos is er volkomen, zoals op een schip, dat acht. maanden onder water heeft ge legen; geen water, geen licht, geen levensmiddelen, alleen modder, puin en stank. De gemeente staat voor een reusach tige taak, welike nog vergroot wordt door de onzekerheid rond het gehucht Moriaanshoofd, dat bij Kerkwerve be hoort. De reconstructiecommissie Schouwen-Duiveland heeft er over ge. sproken dit gehucht op te heffen om dat het uit veiligheidsoverwegingen aanbeveling verdient de huizen zo dicht mogelijk te bouwen bij de be staande woonkernen. De landbouwers willen echter Moriaanshoofd behouden, omdat zij 'het voor een vlotte tewerk stelling van arbeiders op de bedrijven ongewenst achten dat dezen te ver van de boerderijen zijn gehuisvest. Bo. vendien verwacht men en dit geldt voor geheel Schouwen dat na de tenuitvoerlegging van de ruilverkave ling veel weide in akkerbouwland zal worden omgezet, dank zij een betere ontwatering. Meer arbeiders zullen dus in de toekomst nodig zijn. Inmiddels heeft het gemeentebe stuur, staande voor de grootste calami teit in de plaatselijke geschiedenis, een architectenbureau opdracht gegeven tot het maken van een herbouwplan. In de ontworpen schets is aan een tweede dorpsring gedacht, concentrisch aan de bestaande. Van de grond af moet de wederop bouw in deze Schouwense dwergige- meente beginnen. Op dit punt staat Kerkwerve niet alleen, want uit 't slik, de modder en 't puin moeten de restan ten van alle dorpen weer worden her schapen in geordende woongemeen schappen. een dorpje van 800 inwoners in de polder Schouwen, op Schouwen-Duivé- land, valt lang zaam droog. De bewoners, die nog steeds zijn ge ëvacueerd, keren met hoop in het hart terug, om te zien, wat het water met hun bezittingen heeft gedaan. Velen worden er hitter teleur gesteld. Hun huizen zijn nog slechts een ruïne. Alles werd aangevreten door het water. De meeste bewoners moeten de achtergeblevenen in het evacua tiecentrum sombere berichten brengen. Zuster Cornelia Züp was de eerste bewoonster, die terug keerde. Behalve enkele meubelen, die zij in veiligheid had kunnen brengen op de zolder, werd alles vernield maar haar huisje staat er nog en daarom prijst zij zich gelukkig.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 39