OPERATIE OUWERKERK NU OOK 'S NACHTS Waterstaat: Alles op alles! Strijd tegen tijd en tij op I Nov. gewonnen? (Van onze speciale verslaggever) Achter het Brokkengat voor het trieste eilandje, dat het dorp Ouwerkerk op Duiveland nu al drie seizoenen lang is, werkt men koortsachtig aan de opbouw van drie stalen staketsels, enorme lichtmasten, die binnen een week gereed zullen zijn en van waaruit batterijen natriumlampen een zee van licht over de bijkans zenuwslopende „operatie Omverkerk" zullen uitgieten. Het Brokkengat. het kerkhof, waarin de gulzige stroom van het tij de reu- zencaissons uiteen heeft geslagen, taaier dan de Schelphoek, heeft afge daan. Recht voor de kom van Omver kerk zal men nu trachten, in de oude zeewering, het gat de laatste poort van Schouwen en Duiveland. die nog gesloten moet worden te dichten. „Wij zullen alles op alles zetten", zei gistermiddag de heer J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur van de dienst droogmaking' SchoXiwen en Duiveland, toen wij op de „Robbe- plaat" over het zeer bedrijvige ar beidsveld ten Zuiden van Zierikzee rondvoeren. „We hopen het nu ongeveer 225 me ter brede gat rondom 1 November te kunnen sluiten, nadat we dan ten minste drie dagen gunstige laag-water- kentering hebben gehad", aldus deze deskundige, die voorts mededeelde, dat de operatie Ouwerkerk na de tegen- j slag van ruim een maand geleden 100.000 vierkante meter aan zinksluk- ken vraagt en liefst 50 Rijn-kasten met steen voor de zeer omvangrijke bezin- king. Het zinken van de enorme hoeveel heid rijshout vormt de ruggegraat van de waarlijk gigantische onderneming, die een kleine duizend man op deze laatste en zeer kwetsbare frontlinie in Zeeland, thans uitvoeren. Kunstlicht Vandaar dat men thans alle moge lijke middelen te baat neemt, om het werk to bespoedigen, om voor de go- vreesde Novemberstormen het gat, dat het gehele gebied van Duiveland be dreigt. de breuk althans stroomdicht te hebben. Experts van Philips hebben nu de voorbereiding van de plaatsing van drie lichtmasten ter hand geno men. De 25 meter hoge masten zullen straks een lichtsterkte verspreiden, die vergeleken kan worden met die van een stadion en die zevenmaal helder der zal zijn dan het schijnsel bij lichte maan. De eerste opzet van deze verlichting, welke een unicum betekent in de ge schiedenis van waterstaat, is het ver lengen van de avondschemering en een te hulp komen van het ochtendlicht. Men zal bij de sterke verlichting des nachts zinkstukken kunnen maken en het is zeer wel mogelijk om indien de zinkers aan het licht gewend zullen zijn ook in het nachtelijk uur mat ten te laten zinken. Het is een harde noodzaak iedere laagwater-kentering te benuttón. De dagen komen, dat men geen twee kenteringen bij daglicht zal kunnen benutten om de vloer te leg gen, waarop de caissons een stevig steunpunt moeien vinden. Zondagsarbcid De leiders van het werk achten het voorts evenzeer een onvermijdelijke noodzakelijkheid, dat bij gunstig weer op Zondag wordt gearbeid. Men heeft dit de 360 rijswerkers er zijn 700 hülprijswerkers en er-is een kern van 150 vaklieden medegedeeld. De ar beiders hebben na ampelere bespre kingen vrijwel zonder uitzondering toegezegd deze noodzakelijke Zondags- arbeid te zullen verrichten. Men heeft de afgelopen Zondagen reeds incidenteel gewerkt. Principieel tegen Zondagsarbeid gekante rijswer kers, hebben hun taak verricht, dat hun loon voor deze dag aan de aan nemers teruggegeven. Zondag a.s. zal voor het eerst in mas saal verband worden doorgewerkt. j§ liet dijkgat bij Ouwerkerk. j| E Op de achtergrond wordt H aan cle Westelijke verbin- dingsdam tussen de ringdijk m E en de oorspronkelijke zeedijk hard gewerkt. Op de voor- f| grond midden een gedeelte E van de ringdijk. Links zijn j| E nog de betonnen caissons te E onderscheiden, die bij de op- E bouw hebben gediend en rechts wordt reeds een be- j| 1 gin gemaakt met de verdedi- ging van de ringdijk. Op de achtergrond een steiger voor H een persleiding s (Luchtopname ANP-foto) ui Caissons Men zal nu onder geen beding op nieuw caissons mogen verspelen. De situatie is echter gunstiger, omdat men nu landinwaarts werkt en het Weste lijke gat voor Ouwerkerk gedicht is. De kamp geldt de Oostelijke geul, die bij ieder tij een waterverplaatsmg geeft van 40 millioen kubieke meter. Twee Phoenix-caissons worden voor anker gelegd in de haven van Zijpe, die voordat deze imponerende blokken komen, eerst moet worden uitgediept. De Phoenix-caissons, die het sluitstuk voor het laatste stroomgat van Schou wen en Duiveland, moeten vormen, hebben ieder een inhoud, die gelijk is aan die van 60 burgerwoningen Met vier van deze enorme blokken wil men de Noordzee verslaan. Men houdt een Phoenix-caisson, het vijfde, in reserve. Voorts is het van doorslaggevende be tekenis, welke taken de Dordtenaar Muller, de leider van de vloot van sleepboten in dit gebied, durft te presteren. De Schelphoek, die als de meest on overwinnelijke breuk in de dijken van het rampgebied werd beschouwd, ver rassend tijdig gesloten is, kan wel is waar op dit moment nog geen zware storm verduren. Maar wel is de nu se condair geworden werkplaat aan de Schelphoek (Burghsluis) in staat tweemaal per week een zinkstuk van 75 meter bij 25 meter naar het gebied voor Ouwerkerk te zenden. Tegen de tijd De Rampaartse dijk, de zwakke bin nendijk, die binnenzee verre moet hou den van het drooggevallen gebied zoals de dorpen Oosterland en Sirjans- land bied het beeld van niet minder dan dertig driftig zwoegende drag-lines. Ook achter het front blijft men onder hoogspanning de wedloop met de tijd met de straks weer toornende Noord zee, voortzetten. Het schaduwloze kunstlicht, waar door de arbeid nauwelijks meer zal wijken van de zate in het Westelijk operatie-gebied voor Ouwerkerk, waar de duizenden bossen Gelders rijshout een klein, laag woud vormen, is een nieuwe en naar men hoopt zeer winst gevende factor in het gevecht om de herverovering van het laatste schijn baar verloren land. ,,De rijkswerkers moeten het doen", zegt een ieder op dit eiland, dat de komende weken her haaldelijk de adem zal inhouden. Aan de boorden van de polder Schouwen, nog altijd een indrukwek kende binnenzee, draaien de pompen. Dag en nacht. Het zeewater zakt er een centime ter per dag. En er staat gemiddeld twee meter water in deze polder. Da gelijks jaagt men een millioen kubieke meter water naar buiten. In de ko mende weken als het pompenpark, dat nu veertig bedraagt, wordt uitgebreid, rekent me ner op, dat het water vier centimeter per dag zal zakken. Klun- dertse klei uit het Hollandse Diep en Boomse klei uit de Schelde bij Ant werpen versterken dagelijks de inlaag- dijk voor het nog doodse Serroskerken. De situatie is nog niet van dien aard, dat men de uitwateringssluizen durft openen. Duiveland, heel Schouwen en Dui veland, gaat spannende dagen tege moet. Zinken op twintig meter diepte, bij daglicht en kunstlicht en zinken tegen de kalender Men heeft voldoende vertrouwen in het veelzijdige apparaat, in de ver scheidenheid van arbeid, die nu voor Ouwerkerk en Nieuwerkerk in stug tempo wordt verricht Schelphoek gat onverwachte winst, Ouwerkerk onverwacht tegenslag. De tijd zal leren of het hernieuwde offen sief, het sluiten van de laatste deur, tijdig kan geschieden. Ingenieurs, aannemers en de arbei ders bijden hun tijd onder de wisselen de luchten van Zeeland.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 37