Schouwen wordt straks drooggemalen VRIJDAG 17 JULI 1953 Zorg minder Bomen planten Concentratie Weg op een weg! polders op Duiveland hoopt men na enkele weken droog te hebben. Deze terugkeer van een vitaal deel van Duiveland betekent een zorg min der ten aanzien van het probleem van transport. Het huidige transport is een bron van ergernis voor de eiland bewoners en voor hen, die de strijd om het behoud van dit gebied mede voe ren. Aan het havenhoofd Zijpe en Anna-Jacoba vorderen de werkzaam heden, die een verbetering van de veer dienst beogen. Een oude boot van het Moerdijkveer, met koplading, zal in de vaart komen zodra de betonweg ZijpeZierikzee aan de golven is ont trokken. Dan zal tevens de misère van de vele uit harde noodzaak geparkeerde auto's op Anna-Jacoba onder meer tot het verleden behoren. Als Schouwen en Duiveland weer dichter bij het vasteland van Neder land is gekomen, kan dit een welkom teken zijn voor de nieuwe stichting, die de naam van het eiland draagt, om overeenkomstig Walcheren bomen te doen planten voor dit gebied, dat eens de glimlach van Zeeland was. Men wil, met steun van allen, die bewondering hebben voor de stugge, soms heroïsche strijd, die dan nog niet ten volle gestreden zal zijn, dorpen gaan beplanten met jonge bomen. Plannen tot het planten van bomen worden aan de gemeenten aangeboden. Een voortvarend comité „Vrienden van Renesse" heeft in dit opzicht reeds het spits afgebeten, hoewel in de West hoek minder bomen zijn gesneuveld dan in het polderland. het zorglijke weggedeelte tussen Den Osse en Scharendijke gereed te heb ben; dat wil dan zeggen, dat de vloed het wegdek sporadisch zal kunnen be reiken. Het bestuur van de Stichting Schou wen en Duiveland heeft gedachten ge uit, die betrekking hebben op de toe komst van het waterschap. Als het eiland herrezen is, zal de zorg voor dijkverhoging en dijkverbetering zeer actueel blijven. Er gaan stemmen op om de dertig polders en waterschap pen te concentreren tot bijvoorbeeld één sterk hoogheemraadschap, waarbij de uitgaven naar billijkheid worden verdeeld. De herboren Schouwensedijk scheidt de belangen der waterschap pen meer dan ooit. Uiteraard heeft men te maken met historisch gegroeide toestanden, welke zich niet gemakkelijk laten reorgani seren. Voorts rijst de vraag, in hoe verre stimulansen van overheidswege noodzakelijk of gewenst zijn, mede met het oog op een tekort aan financiën van vele polders. Nóg is de Noordzee oppermachtig in het brede stroomgat nabij de Schelphoek, waar zelfs sleepboten bij sterke tegenstroom de strijd moeten opgeven. Bij gunstig tij en gunstige wind slepen zij de zinkstukken binnengaats, naar het tracé van de halve ringdijk, die vóór Serooskerke in drie gedeelten thans ontstaat. Het zijn de zinkstukken, die ten slotte de felle stromingen van het Noordzeewater in dit nog altijd verontrustende dijkgat moeten breken. Het behoud van de droge corridor tussen Zierikzee en Brouwershaven is menselijkerwijs gesproken vrij wel verzekerd. Tussen de stad van Vader Cats en het dorp Scharendijke waaromheen een damwand is gesla gen de 'halve beschermende ring aan de Oostzijde van Haamstede komt deze week gereed is de zijden draad, die zeer zwakke schakel tussen de West hoek en midden-Schouwen. Het is de verdronken weg, met een garnering van donker gekleurd stro en wrak hout, waarop een nieuwe weg ont staat, drie meter boven het oude weg dek. West-Schouwen hoopte, dat deze opgehoogde weg, die tevens als dijk versterking van de Noordelijke zee wering van het eiland dienst doet, vóór de fruitoogst (6 ton) gereed zou zijn. Nachttransporten, corresponde rend met het tij, zijn nu nodig om het kwetsbare fruit uit de tuin van Schou wen naar Zierikzee (Rotterdam) te brengen. Begin Augustus hoopt men

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 31