Schouwen droogmolen REUZEN-CAISSONS DOBBEREN OP OOSTER-SCHELDE Boomplant-actie in het najaar GEM A TIGD OPTIMISME BEWAARD Pompen gereed //-/- S3 (Van een onzer verslaggevers)- X LS grijze, hoekige bunkers dobberen de Phoenix-caissons drie reuzen, die haar levensloop zijn begonnen in een invasiehaven van Normandië op de golven van de Ooster-Schelde. Indruk wekkende blokken van zestig meter lengte en bijna twintig meter hoogte, waarbij driftig-stampende sleepboten nietige verschijningen zijn. Straks, als de „r" in de maand komt, tevens dé „r" van redding voor Schouwen en Duiveland, gaan deze indrukwekkende caissons in het gulzige gat nabij Schelphoek. De Noordzee heeft in dit formi dabele stroomgat een grillig patroon van kreken en geulen gelegd, waarover het echo-lood in verrassende sprongen, die soms ver schillen van tien meter aanwijzen, wordt getrokken. Witte en rode vlaggen markeren de plaats, waar, te langzaam voor de ogen van de Schouwenaren, maar in het hoogste tempo dat mensenhanden kunnen opbrengen, de ringdijk voor het doodse Serooskerke, hex dorp van het Schelpgat, gestalte krijgt. En aan de einder van de zee, die over een groot deel van het water schap Schouwen spoelt, groeit een geelbruine wand: de Schouwensedijk, die wordt opgehoogd, waarlangs van de vroege morgen tot de late avond de rupsbanden van het zware transport diepe sporen trekken. Opdat de Schouwensedijk een zéér vertrouwenwekkende slaperdijk wor de! Nog altijd, hoewel straffe winden de golven weer menigmaal kuiven gaven en de velden van wrakhout traag slin ken, wordt de herovering van dit zwaar geslagen eiland omgeven door een sfeer van gematigd optimisme. Het programma, de wedloop met de herfststormen, blijft: Schelphoek en Ouwerkerk begin September stroom dicht! Zijn de gaten straks stroomdicht, dan is het woord aan de pompen. Als de sirenes loeien, zullen tientallen pompen de dood van twee binnen zeeën inluiden. Vijftig tot zestig cen- trifugaalpompen en drie sluizen, die dezelfde capaciteit hebben van vijftig pompen, zullen de Schouwense polder van Haamstede tot Zierikzee, van Brouwershaven tot Serooskerken leeg pompen. De provinciale dienst van Waterstaat, die deze concentratie van pompen tot stand zal brengen, houdt er rekening mee, dat iedere pomp ongeveer vijftig kubieke meter zee water per minuut zal kunnen over slaan. De hoeveelheid water, welke Schouwen dan belast, is aanzienlijk, omdat men de opening nabij de Schelp hoek om technische redenen slechts bij hoog water stroomdicht zal kunnen maken. Verlopen de operaties volgens plan, dan kan Schouwen, waar de inundaties nu eenmaal aanmerkelijk groter zijn Keien moeten de zinkstukken, de grote gevlochten matten van het taaiste rijshout, dat Nederland kent, tot zinken brengen. Het afzinken van een dergelijke mat, die op zich zelf bij de heersende onderstroom en bovenstroom uitermate moeilijk is te manoeu vreren, is telkens niet alleen een gebeurtenis van veel vakman schap, doch brengt steeds op- nieuio spanning bij allen, die aan de dijken vechten om de her- overirig van Schouwen en Duiveland. dan op Duiveland, na twee maanden pompen droog zijn. Hoewel de bodem bremzout zal zijn, wil men pogen er het volgende jaar toch te oogsten. De

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 30