Nog militaire hulp voor Tholen en Zuid-Beveland BIJ KRABBENDIJKE BLUFT TOESTAND PRECAIR DUITSLAND ZAL HELPEN BIJ DE WEDEROPBOUW Stagnatie civiele herstelorganisatie Met mensen en materialen (Van een speciale verslaggever). Hoewel vanmorgen bij het aanbreken van de dag een zucht van verlichting opging in de dorpen en polders achter de zwakke en provisorisch herstelde dijken in het noodgebied, is de verbitterde I strijd van de mens tegen het water daar in het Zuidwesten van ons land nog geenszins ten einde. Nieuwe maatregelen zijn plotseling nodig gebleken op het gebied van de militaire hulpverlening, ook al ducht men, gezien de gunstige weerberichten, geen ernstig gevaar meer van het springtij. De militaire eenheden op het eiland Tholen en op Zuid-Beveland zullen, ip tegenstelling: met een elders gepubliceerde verklaring van de minister van Oorlog, niet Dinsdagmorgen om zes uur worden teruggetrokken. Stagnatie in de civiele herstelorganisatie is hiervan de oorzaak. Tijdens een stafbespreking op de vliegbasis Woensdrecht tussen de directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir. Maris, en plaatselijke autoriteiten van waterstaat en het leger is dit besluit genomen. verwachtingen zijn dermate gunstig, dat er practisch niemand is, die een werkelijk alarm verwacht. In Steen bergen, waar het militaire hoofdkwar tier gevestigd is voor de bijstand aan Noordwest-Brabant en Schouwen-Dui- veland, heeft men al afscheid genomen van de Belgische, Franse, Engelse en Amerikaanse hulptroepen. Ook zij blij ven tot Dinsdagmorgen zes uur nog beschikbaar voor dringende hulp, doch in feite hebben de buitenlanders het verdronken land reeds een vaarwel toegeroepen. Nog staan de Amerikaanse ducks startklaar, nog liggen vlucht- boten van de Franse genie bij de een zame alarmpost in Brouwershaven, maar niemand geloofde er vanmorgen meer in, dat hun assistentie nog nodig zal zijn. De grote aannemingsmaatschappijen hebben in dit gebied haar houten di rectieketen reeds betrokken en van daag wordt het grote materieel ver wacht. Indrukwekkende vloten zand zuigers en baggermolens stoomden van ochtend vroeg in de richting van Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee. Er lag vanmorgen een vreemde sfeei van gedwongen nietsdoen over het noodgebied. Vooral nu men als vrij wel zeker aanneemt, dat van het springtij geen nieuw onheil is te ver wachten. ziet het dijkleger slechts met Men is hiertoe overgegaan, omdat in het bijzonder de situatie bij Krabbcn- dijke op Zuid-Beveland nog steeds dermate precair is, dat het geringste oponthoud in de werkzaamheden on verantwoord zou zijn. Aangezien Rijkswaterstaat er juist voor dit gebied niet in is geslaagd om m snel tempo burgerwerkkrachten aan te trekken, zullen de militairen waaronder ook buitenlandse troepen contingenten voorlopig verder gaan met de herstelwerkzaamheden aan de I dijken rond Krabbendfjke. Door het gat in de zeedijk hebben eb en vloed hier vrij toegang en het zeewater berokkent nog steeds ernstige schade aan de binnendijken van de daarachter gelegen polders. In nauwe hals Het is van vitaal belang, dat hier de situatie in zeer snel tempo verbeterd wordt, aangezien Krabbendijke precies in de nauwe hals ligt, die Zuid-Beve- land met de vaste wal verbindt. Wanneer de militairen hier Dins dagmorgen volgens het oorspronkelijke plan hun posten vrijgaven, dan zou er onherroepelijk een stagnatie ontstaan, die wellicht noodlottig zou zijn. Nu is dan ook besloten, om de mili taire hulp te handhaven en na 17 Fe bruari zelfs aanzienlijk te versterken. Op het eiland Tholen bij de dijk tus sen St. Annaland en Maartensdijk is de situatie ongeveer dezelfde. Of schoon niet zo urgent als bij Krabben dijke. In militaire kringen heeft men nogal klachten over de lakse wijze, waarop door sommige burgers met de militairen is samengewerkt aan het herstel van de dijk. Het wordt aan deze onverklaarbare houding van burger lijke zijde geweten, dat de dijk niet vóór het springtij geheel gereedgeko men is. Een militaire zegsman noemde I dit rondweg onverantwoordelijk, om dat door deze dijk driekwart van het eiland Tholen behouden kan blijven. Afscheid hulptroepen Overigens zijn burgers en militairen vanmorgen de laatste zeer kritieke dag aanzienlijk minder gespannen ingegaan dan Zaterdagmiddag het ge val was. Wel is alles ook vandaag nog in staat van hoogste paraatheid van middag immers wordt pas de hoogste waterstand bereikt doch de weers- lede ogen aan, hoe het werk thans tij delijk is gestaakt. Op de deur van het nood-secretarie van Nieuw-Vossemeer, dat onderdak heeft gevonden in het raadhuis van Steenbergen, hangt een plakkaat: „Voor ondag en Maandag worden geen vergunningen afgegeven (springvloed)". En toch waren er vanochtend voor dag en dauw al weer boeren en polder werkers, die eens kwamen kijken of het de burgemeester nog steeds ernst was met dat briefje. „We moeten aan het werk. Al dit niksdoen maakt een mens maar ballo- rig en er is nou toch niks meer aan de hand," zei een polderbewoner. Maar de autoriteiten zijn voor deze Maandag nog onvermurwbaar. Zij nemen geen enkel risico meer, omdat zij sinds de eerste Februari te goed weten hoe snel en verraderlijk het water kan toeslaan. Deze Maandag zal men nog lijdelijk moeten toezien, maar morgen begint de grote veldslag. Dan zal men een beein maken met de versterking van de dij ken, die nog staan. De bressen gaat men dichten en waar mogelijk zal het ondergelopen land drooggemalen wor den. Over het gehele noodgebied lag vandaag een sfeer van ingehouden activiteit. De afgelopen week is er een van koortsachtige consolidatie geweest. Alles moest klaar zijn voor de moge- 'iike aanval van bet water gedurende het weekeinde. Het was een periode van defensieve versterking. Wanneer morgen de fluiten on de baggermolens en draglines met haar schor signaal de nieuwe dag zullen onenbreken, dan gaat het diikleger op nieuw in het offensief. En het zal een adembenemend offensief ziln. Een grote stormaanval van duizenden ge harde werkers. Maandenlang zullen zfl zwoegen en ploeteren, net zo lang tot het verdronken land op de zee her overd is. WAARDE: VIJF MILUOEN MARK Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken liceft bekendgemaakt, dat de Duitse Bondsregering Neder land hulp zal verlenen bij de wederop bouw van de door de watersnood ge teisterde gebieden. De omvang van die hulp is voorlopig bepaald op vüf mil- liocn Mark. De Nederlandse regering heeft verklaard voor deze spontane, humanitaire actie zeer erkentelijk te zijn. Een Duitse missie is het afgelopen weekeinde in Den Haag geweest, om de hulpverlening tot in details te regelen. De details zijn vastgelegd in een door beide partijen ondertekend protocol. De Bondsregering verstrekt deze groot scheepse hulp naar aanleiding van een door de Duitse Bondsdag aangenomen resolutie. Het Duitse ministerie van Economi sche Zaken zal de hulpactie uitvoeren volgens do wefisen van de Nederlandse regering en in het bijzonder zorgen voor het bijeenbrengen van de ge wenste materialen, voor het vervoer naar Nederland en voor de aflevering op een door de Nederlandse regering aan te wijzen plaats. De Duitse regering stelt bouwmate rialen en technische hulpmiddelen, voornamelijk voertuigen, machines voor het bouwbedrijf gereedschappen e.d. kosteloos ter beschikking van de Ne derlandse regering. Duits bedieningspersoneel wordt ter beschikking gesteld voor voertuigen en vaartuigen, diesellocomotieven, bagger molens, walsen met rupsbanden e.d. Het loon van deze vaklieden zal het Duitse ministerie van Economische Za ken voor zijn rekening nemen. Verder is bepaald, dat West-Duits- Iand grote basaltleveringen van stort- steen en zuilen zal uitvoeren. De steen wordt gratis geleverd. Ook zal er rijs hout worden geschonken. Westduitse steenzetters zullen worden beschikbaar gesteld voor de dijkenbouw. Alleen hun verblijfkosten komen voor rekening van Nederland. Geschonken worden voorts autobussen voor het vervoer van arbeiders. West-Duitsland zal aan Ne derland leveren: pompen met motoren, SO c.m.-spoorrails met kipwagens, drag lines, woonwagens en vrachtautos.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 2