Enorme caisson sloot gat bij Kru Gaten (116) in Texelse zeedijk al dicht Verdronken land voor weer boven water DE BALANS VAN VIJF MAANDEN ZWOEGEN Tien gulden per seconde NIET GENOEG STEENZETTERS Schouwen-Duiveland zware dopper Jf.è-Sl WEER EEN ZEGE OP HET WATER DWERGREPUBLIEKJE OFFERDE 'f 8400 Zeeivering De Hondsbossche Zeewering, die zwaar beschadigd werd, zal in het na jaar weer bestand zijn tegen zware stormen. De duinenreeks ten Zuiden van deze zeewering heeft ook ernstig geleden. Zaterdagochtend is bij Kruiningen in het rampgebied een nieuwe overwin ning op het water behaald. Achter het derde dijkgat in de zeedijk van het wa terschap Kruiningen, het meest Ooste lijke gat, is met behulp van een caisson van 33 meter lengte een ringdijk ge sloten. Nu rest Waterstaat nog het ge weldige gat aan de Veerhaven. Deze sluiting zal geschieden met een Engelse caisson van 60 meter lengte, een ge vaarte, dat in ons land nog nimmer is gebruikt. Voor Kruiningen betekent het ge reedkomen van de ringdijk achter het gat, dat 200 meter breed is en 10 meter diep, weer nieuwe hoop. Deze ringdijk is 600 meter lang en bestaat uit zand, 50 betonnen „manchetten" en 25.000 m3 klei. Als het giat aan de Veerhaven is ge dicht men hoopt vóór Augustus dan kan het 1495 ha grote waterschap Kruiningen worden leeggemalen. Voor Rijkswaterstaat is dan op Zuid-Beve land het grote werk gedaan, ma ar voor de Kruiningers beginit dan het werk, namelijk de opbouw van hun zwaar ge teisterde dorp. l6-6-?Z De twaalf duizend inwoners van het in de Apennijnen gelegen dwergrepubliekje San Marino hebben voor de Nederlandse watersnood slachtoffers 1.400.459 lire (ruim f 8400) bijeengebracht. Ged. Staten van Noord-Holland hebben opnieuw een overzicht gege ven van de vorderingen, die gemaakt zijn bij het herstel der stormschade in Noord-Holland, in het bijzonder op het eiland Texel, waar de waterbouw kundige installaties zwaar waren be schadigd. In de Texelse Zeedijk moesten niet minder dan 116 gaten worden gedicht, welk omvangrijk werk in de loop van Juni klaar gekomen is. Ook de doorbraak in de dijk van de Eendragtspolder, die de overstro ming van de gehele polder tot gevolg had, is gedicht. De dijk is vijftig cen timeter hoger gemaakt dan eertijds. De kaden langs de buitenwaterloop van het gemaal van de Eendragt wor den thans ook hersteld. Intussen is gebleken dat de bekle ding van de dijk der dertig gemeen schappelijke polders op Texel slech ter is dan werd gedacht, zodat niet volstaan kan worden met het dichten der gaten. Het gedeelte dat het ge houden heeft zal ook moeten worden uitgebroken en vernieuwd. De moeilijkheid doet zich voor dat ervaren steenzetters niet te krijgen zijn. Men tracht nu personeel uit de Noordoostelijke provincies aan te trekken. Voor het stormseizoen moet de thans openliggende glooiing wor den hersteld. Dit kan lukken, aange zien een vierde reeds gereed is. De binnenwaterkering dwars over het eiland is thans klaar. De kosten van alle uitgevoerde en nog uit te voeren werken op Texel zullen onge veer 1.250.000 bedragen. Er werken op het ogenblik ongeveer honderd arbeiders aan de zeeweringen op Texel. Als alles meeloopt zal het eiland in de herfst van dit jaar veili ger genoemd kunnen worden dan voor 31 Januari jl. Hier en daar werden twintig meter brede stukken weggeslagen. Om deze duinen verder te beschermen, is er een plan gemaakt om de zeewering naar het Zuiden ongeveer 135 meter te verlengen en verder over 145 meter een verdediging van de duinvoet aan te brengen met basalt. Er zal boven dien een nieuw strandhoofd moeten worden gebouwd, wat ƒ700.000 zal kosten. DE directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. G. Maris, heeft gisteravond in een radiotoespraak over „De vorderingen bij het dijkherstel" meegedeeld, dat op het ogenblik 90 procent van het verdronken land op het water herwonnen is. De wa terschappen, de Waterstaat en het Rijk, samen met wat ir. Maris de „bloem der natie" op het gebied van aannemers, baggeraars en rijs- werkers noemde, begonnen met 150 duizend ha overstroomd land en men heeft er nu, na vijf maanden, nog 15 duizend ha of tien procent van over. Om een indruk te geven van de kosten, die het herstel meebrengt, vertelde ir. Maris, dat het werk thans tien gulden per seconde kost, dag en nacht. „Reden te meer om er spoed mee te maken", zeide hij. Van de 67 stroomgaten, die geslagen zijn in de nacht van de ramp, zijn er nog vier over, maar dat zijn dan ook niet de kleinste: Schelphoek op Schou wen, Ouwerkerk op üuivelanö aan de Zuidzijde, Stevensluis op de Vierban nen in het Noorden en het grote gat in de veerhaven van Kruiningen. In Zuid-Holland is het dijkherstel teruggebracht tot het maken en afma ken van dijken. De dijken van de Al- blasserwaard, de Krimipe.ierwaard, Schieland, Rozenburg, Voorne-Putten, Hoeksöhewaard zijn een heel eind klaar; IJselmonde en Dordrecht voor 75 pCt. Op Goeree en Overflakkoe concentreert zich de bedrijvigheid. Hier wordt aan de Zuidoever tusser, Herkingen en de Galathese haven over een lengte van 22 kilometer een nieu we dijk gemaakt. In Noord-Brabant is men nu ook in het stadium van het afwerken van de dijken, in de maand September is het werk grotendeels gereed. In Zeeland vragen Kruiningen en in (het bijzonder Schouwen-Duiveland de aandacht. De overige dijken zijn dicht. De verwachting is dat men in Sep- temiber/October gereed is. Wat Schou wen-Duiveland en Kruiningen aan gaat, als het weer geen parten speelt, hoopt men voor de winter dicht te ?,ijn. Dróóg komt Schouwen-Duiveland zeker niet meer dit jaar.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 29