Ger. kerken in Zeeland zo goed mogelijk geholpen DERTIEN DUIZEND KEERDEN TERUG IN APRIL Ruimschoots gelden voor geestelijke verzorging beschikbaar gesteld DROEVIGE JUBILEUMDAGEN i.i-9 VOOR KRUININGEN Een van de vele ten dode gedoemde Zeelandse dorpen Rapport Zeeuwse watersnoodcommissie In de loop van April 1953 is het aantal uit het rampgebied ge- evacueerde personen verminderd van 37.500 tot 24.500, d.w.z. dat in die maand 13.000 evacué's naar hun woonplaats konden terug keren. Er waren op 1 Mei nog 93 (op 1 April 99) gemeenten, waarvan een deel der bevolking elders verblijf hield. De op 1 Mei 1953 nog geëvacueerde personen waren over 580 gemeenten verspreid. Op 1 April jl. was dit aantal nog 658. SZ-S-S3 (Van onze correspondent) De Zeeuwse Watersnoodcommissie, die 26 Februari door de buitengewone Prov. Synode der Geref. Kerken in Zeeland werd ingesteld, heeft, blijkens hiaar uitvoerige rapport dat ter Synode op 2 Juni werd uitgebracht zeer veel en belangrijk werk verzet. Zij kon het de kerkeraden van de ge troffen kerksp mogelijk maken de aan hun zorg toevertrouwde leden zo goed mogelijk geestelijk te verzorgen. Bovendien kwamen er door haar be middeling gelden beschikbaar, welke voor deze geestelijke verzorging niet konden worden gemist. Ook voor de geestelijke verzorging van de arbei ders, die aan het herstel der dijken werken, kon het een en ander worden gedaan, terwijl de zorgen der commis sie zich ook uitstrekten tot de toewij zing van kleding aan leden der getrof fen gemeenten en tot het behartigen der belangen van kinderen, die door de watersnood hun ouders verloren. Men volgde de gedragslijn, dat de predikanten der getroffen kerken voor hun eigen gemeenten behouden moes ten blijven. Dit was mogelijk, omdat de commissie hun traktement kon garanderen en uitkeren en vooral, omdat allen, zonder enige uitzonde ring, met een geest van medewerking bezield waren. Het ergste verdriet zal pas komen, als geëvacueerde leden zijn terugge keerd. ..Wanneer dat ogenblik aan breekt, speciaal op Schouwen en Dui veland, zal men de broeders en zusters bijzonder dienen op te vangen en te steunen," zo merkt de commissie op, die verder wijst op de uitnemende diensten, die de Zeeuwse Kerkbode als contactorgaan de geëvacueerden nog altijd bewijst. Generale Deputaten voor de Evacua tie, met wie in Bergen op Zoom een bespreking werd gehouden, aanvaard den de commissie gaarne als contact orgaan voor de getroffen Zeeuwse kerken. Zij namen op zich voor de noodzakelijke gelden te zorgen, ten einde de geestelijke verzorging der rampgemeenten voortgang te doen vinden. Er is voor dit doel bijna 8500 uitgekeerd, hetgeen ten goede kwam aan 14 gemeenten. Zes gemeenten werden in staat gesteld het predikants traktement geheel uit te betalen. Bovendien moet de watersnoodcom missie trachten te steunen door de onder water gestaan hebbende gebou wen weer bruikbaar te maken. De be trokken kerken zullen waarschijnlijk reeds deze maand een voorschot ont vangen, zij het nog alleen voor de in ventaris. Over de geestelijke verzorging der1 dijkwerkers kon nog weinig positiefs worden gezegd, omdat aangezien het kamp te Rilland-Bath is opgebro ken de benoeming van ds. A. G. Baayen is opgeschort. Van een benoe ming van ds. H. M. Kuitert van Scha- rendij'ke voor het werk onder de arbei ders op Schouwen en Duiveland is nog niets bekend. Er blijken vier kinderen van Gere formeerde Cjuders wees te zijn gewor den, nl. twee kinderen Sandee uit Baarland en twee kinderen Bloois uit Nieuwerkerk. Reeds kwamen verschei dene aanvragen binnen van broeders en zusters een der kinderen te mogen aannemen. Door de classis Leiden werd enige malen op Schouwen en Duiveland voor zien in de Dienst des Woords, hetgeen door de commissie zeer werd gewaar deerd. In haar conclusie zegt de commissie, dat de totale schade nog niet bij bena dering kan worden geschat. De door de kerken opgegeven bedrijfsschade beloopt bijna 23.000. maar daar zal nog heel wat bijkomen, terwijl een be drag van gebouwenschade nog niet genoemd kan worden. Voor zover tot heden bekend zijn ten gevolge van de ramp in Zeeland 87 leden der Geref. kerken om het leven giekomen. (Van onze correspondent). Kruiningen heeft het tragische feit herdacht, dat het voor de tweehonderd- vijftigste keer door het zilte water van de Wester-Schelde werd overspoeld en voor de tweehonderdvijftigste keer de strijd en ravage van vloed en eb beleefde. Kruiningen zal een der vele dorpjes stuk van Zeeland, van Zeeland worden, dat ten dode is Eén gat in de dijk van Hansweert is opgeschreven, zoals ook Ouwerkerk en gedicht, maar dat was het kleinste. Er Nieuiwerkerk op Sohouwen-Duiveland zijn er nog twee, honderden meters en enkele anderen, op dit getroffen lang, met stroomgaten, zó diep, dat ze bijna niet te peilen zijn. Het zal wel eind Juli of Augustus wórden eer de gaten gesloten zijn. Het dorp zelf is een trieste verlaten heid. Er ligt een vieze glibberige slib- laag en de huizen worden één voor één door de stroming ondermijnd. Het ziet er naar uit, dat het in Krui ningen straks eigenlijk een onbegon nen werk wordt om er nog te gaan her stellen. De bevolking woont overal verspreid. Hoeveel doden er geborgen zijn, was nog niet na te gaan. ten minste officiële cijfers konden we niet krijgen. Met energie wordt er gewerkt aan de spoorlijn en dit werk schiet zeer goed op. Zo zelfs, dat deze week, bij laag water, drie goederentreinen van vijftig wagens in een keer over deze lijn kon den rijden. De bekisting die men hier voor aanbrengt is zo gebouwd, dat men hoopt, ook binnenkort het normale treinverkeer, zij het dan alleen bij laag water, er over te laten rijden.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 27