Moeizaam her stel werk op Schouwen-Duive l Verwoede strijd tegen de stroom bij Zierikzee Op Noord-Beveland gaat het de goede kant uit .Rijdend gemaalpompt polders leeg VRIJDAG 13 MAART 1953 WATER NOG HEER EN MEESTER De plannen en werkzaamheden voor het herstel van de dijken op schouwen Duiveland zijn in hoofdzaak nog in het stadium van „me ten en rekenen De moeilijkheden die zich bij de waterkering op dit eiland voordoen, zijn enorm en onmiddellijke resultaten zijn dan x>k, op enkele uitzonderingen na, nog niet bereikt. Op verreweg het grootste deel van Schouwen Duiveland is het water nog heer en meester. De bevolking, die leest hoe elders in het rampgebied vorderingen worden gemaakt, dijken worden gesloten en het water wordt ver dreven, steekt naar teleurstelling niet onder stoelen of banken. „Het vergeten eiland" is nog de zwakste critiek die wordt gehoord. Hotels puilen uit van werkers Wie overigens de overvolle hotels in Zierikzee bezoekt, za4 moeilijk kun nen beamen dat Schouwen Duiveland wordt „vergeten". Nog nooit heeft het eiland zoveel gasten geherbergd. Er is 'n constant komen en gaan van technici, aannemers, ambtenaren en niet te ver geten journalisten, die Zierikzee als de enig overgebleven plaats met althans beperkte hotelaccommodatie tot basis van hun werkzaamheden ma ken. Men kan gerust zeggen dat er in de afgelopen maand in de hotels geen bed onbeslapen is geweest. In het gebouw van het waterschap Schouwen aan het Havenplein in Zie rikzee wordt tot laat in de avond ge werkt. Het weric concentreert zich vooral de laatste dagen op de dichting van het steeds gevaarlijker wordende gat in de Westdijk van het havenkanaal van Zierikzee, een gat, dat sedert 1 Fe bruari door de getijstromen is uitge sleten van 10 meter tot bijna 70 meter breedte. Meer dan één poging is al ge daan om deze dijk te herstellen en te voorkomen, dat de haven door verzan ding onbruikbaar zou worden. Maar nooh de duizenden zakken zand, noch de tonnen en tonnen keileem konden een blijvende barrière vormen tegen het bij eb en vloed aanstormende water. In Den Haag is daarop onder leiding van prof. Thijsse een plan opgesteld, dat nu wordt uitgevoerd. In een halve cirkel worden vijf bakken achter het gat in de polder tot zinken gebracht. Als dit gelukt, hoopt men dat het slui ten van het gat geen moeilijkheden meer zal opleveren. Maar zover is het nog niet. Twee bakken heeft men in het gat moeten laten zinken, omdat de stro ming van het water dat op enige tientallen meters achter het gat al een diepte van bijna zeven meter heeft te sterk bleek. Twee bakken liggen in goede positie. Een drijvende kraan met een capacite t van drie ton werpt een dam ven keileem op. Dag en fiaeht wordt doorgewerkt. Het water heeft zich echter nog n'.et gewonnen gegeven en met onvermin derde kracht bruist het door het gat. dat nog dagelijks wordt uitgeschuurd en een diepte heeft bereikt van iets minder dan 20 meter. Maar de dijk moet dicht en mocht het onmogelijk blijken het gat op deze wijze te sluiten, dan zal een veel kostbaarder en lang duriger methode moeten worden ge volgd. Het aanleggen van een ringdijk van een kilometer lengte achter de bres. Intussen zijn de vorige week drie gaten van elk ongeveer 40 meter bij Dreischor ged cht, waardoor 1100 hec taren polderland drooggemalen kunnen worden. Ook op andere plaatsen aan de Noordkust zijn kleinere gaten gesloten. Een ven de grote moeilijkheden, die het herstel belemmeren, wordt ge vormd door de gebrekkige verbindin gen. Op het gehele eiland is slechts één geïmproviseerde verbinding over de weg, nl. een busdienst tussen Zie rikzee over smalle binnendijken via het droogliggende Noordgouwe en Zonne- maire en Brouwershaven. Met veer- boofcjes worden onregelmatige d.en- sten tussen de kustplaatsen onderhou den. 500 DODEN Het aantal slachtoffers op Schouwen Duiveland is volgens thans beschikbare gegevens 500. Het zwaarst getroffen 's de gemeente Nieuwerkerk, waar 274 van de 1859 inwoners zijn verdronken. Ook de materiële schade is in dit zwaar geteisterde dorp groot: van de 525 wo ningen zijn er geen honderd meer over. En nog dagelijks kan het water hier zijn vernielend werk voortzetten. Met laag water blijft één straat droog, de rest van Nieuwerkerk staat dan één tot anderhalve meter onder water. De bevolking is dan ook geheel ge- evacueerd met uitzondering van enke len, die de vorige week zijn terugge komen voor opruimingswerk. Noord-Beveland heeft een primeur: een splinternieuw rijdend gemaal met een capaciteit van ongeveer honderdduizend kubieke meter per etmaal. De gehele installatie kan in korte tijd worden opgesteld en afgebroken en vtü gemakkelijk over de weg worden vervoerd. Door een breed buizenstelsel pompt dit gemaal grote hoeveelheden water op en jaagt het langs een uitlaat- buis in de richting, waar men het hebben wil. Een voordeel is hierbij, dat over een rijweg of dijk kan worden heengepompt omdat de machine krachtig genoeg is om het water door buizen op drie tot vier nieter hoogte boven de eigen hoogte weg te werken. Onder dit „aquaduct" kan het verkeer normaal doorgaan. Het gemaal is gebouwd op een zestienwielige tanksleper. De pomp wordt aangedreven door twee motoren, die uit Amerikaanse oorlogstanks afkomstig zijn. Het eigen gewicht van de installatie, die is gebouwd door de firma E. W. Smit te Nijmegen, is ongeveer 20 ton. In het zwaar gehavende Noord- bevelandse dorp Kortgene heeft men goede verwachtingen van de droog legging van het eiland. Het „rijdende gemaal" pompt op het ogenblik, te zarnen met enige kleinere installaties, de Oud-Kortgenerpolder en de daar mede via een doorgestoken dijk in verbinding staande Frederikspolder leeg. Dit water komt terecht in de Westpolder en de Wililem Adriaan- polder, die nog met de open zee in verbinding staan. De eerstgenoemde twee polders kunnen omstreeks 15 Maart droog zijn. Intussen zal het herstel van de schade aan dijken, woonhuizen en op stallen nog veel tijd en geld vergen, vooral in en om Kortgene. Van dit dorp verdronken bij de stormvloed veertig inwoners. Hele rijen huizen werden van bun fundamenten wegge vaagd. Nu het dorp zelf weer droog ligt komt, eerst goed aan het licht hoe het water niet alleen tijdens de ramp, maar ook nadien heeft huisgehouden. Vele huizen en gebouwen, die nog oveieind staan, zijn ernstig onder mijnd. Rond de nog blank staande polders in de beide Bevelenden zijn de boeren op droog land druk in de weer om de schade aan hun gronden te herstellen. De akkers moeter. gereed gemaakt worden om zo mogelijk dit jaar toch nog een oogst te winnen. Eenzelfde beeld treft het oog in de steeds verder droogvallende akker bouwgebieden van Westelijk Brabant. De weiden echter, voor zover zij nog groen staan, zullen voorlopig nog niet bevolkt worden. Het vee is verdron ken of weggevoerd, n de kost" dan bij boeren in droog gebleven streken. Overheid en landbouworganisaties overwegen om uitsluitend prima en tuiberculose-vrij rundvee op de getrof fen bedrijven te herplaatsen. Maar wanneer dit werk gereed zal zijn is nog op geen stukken na te zeggen.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 23