»Kunstmatige ademhal ing« op verdronken archieven HAAGS BEDRIJF BEREIKT GOEDE RESULTATEN Kikvorsmannen duiken naar documenten DINSDAG 10 MAART 1953 Lichaam van omgekomen burgemeester gevonden (Van onze Haagse redacteur). rpALLOZE archieven met waardevolle documenten, registers, ■*- tekeningen en kaarten bevinden zich nog in de overstroomde gebieden. Vele van deze archieven zullen maandenlang onder water gestaom hebben, wanneer zij eindelijk weer te voorschijn gehaald kunnen worden. Zout water, modder, roest van blikken trommels waarin de stukken opgeborgen zijn, doen intussen hun schadelijk werk en wat straks boven water komt, zal een ontoonbare en onhan teerbare massa zijn geworden, waarmee, naar het schijnt, weinig meer te beginnen is. Dit is echter inderdaad schijn, want door een deskundige behandeling zal menig archief weer bruikbaar kunnen worden. Het Nederlands Genootschap voor Documentproductie heeft samen met het Nederlands Instituut voor Docu mentatie en Registratuur een com missie gevormd, om het vraagstuk van de verdronken archieven op te lossen. Deze „commissie tot herstel van archie ven en bibliotheken" is begonnen met het opstellen van een lijst van onder nemingen, die over een droogappara- tuur beschikken. Niet al deze onder nemingen echter zijn geschikt voor het behandelen van de doorweekte docu menten. Daarvoor zijn deskundigen nodig, die verstand hebben van papier en inktsoorten en die de natte, be smeurde massa's een voor-behandeling kunnen geven, alvorens het drogen be gint, zonder nog grotere schade aan te richten dan het water reeds deed. Wij hebben een kijkje genomen bij de N.V. Nederlandse Documentrepro ductie in Den Haag, waar men reeds een week na de ramp een verzoek kreeg haar krachten te beproeven op een belangrijk archief. Kikvorsmannen hebben een derde deel van dat archief uit het onderge lopen huis gehaald, nadat het tien dagen onder water had gestaan. Het Haagse bedrijf heeft er zijn krachten op beproefd en de resultaten waren verbluffend. Het archief kon voor honderd procent in de oude toe stand worden teruggebracht. Zo heeft men ook een kistje met papieren, die een gezamenlijke waarde van 5 a 6 ton hebben, behouden. Gisteren is opnieuw een archief op gehaald, waarin zich stukken bevinden, daterend uit 1602. De behandeling vraagt de grootste zorgvuldigheid en deskundigheid. Voorzichtig worden de kletsnatte, aan elkaar geplakte bundels, uit elkaar gehaald en afgespoeld om modder en klei te verwijderen. De ergste roest en andere vlekken worden met citroen zuur behandeld. Intussen moet er op gelet worden dat de stukken zoveel mogelijk in de goede volgorde blijven liggen. Daarna begint het eigenlijke drogen in de droog- apparatuur, nadat eerst nog scheuren en andere beschadigingen zo goed mogelijk zijn weggewerkt. De bedrijven, die zich hiermede bezig houden, kunnen het werk op het ogenblik nog wel aan. Het gebeurt meest in overwerk, en men berekent er niet meer voor dan de kosten die gemaakt moeten worden. De grote moeilijkheid zal komen wanneer straks grote gebieden worden drooggelegd en er dus veel archieven tegelijk weer boven water komen. Het is namelijk m Een „kikvorsman" gaat te jj water in het ondergelopen 1 land. noodzakelijk, dat de bescheiden zo spoedig mogelijk nadat zij uit 't water zijn gehaald, behandeld worden, omdat anders bederf optreedt. Niet alle papieren, die uit het water komen, zullen weer voor onbepaalde tijd houdbaar gemaakt kunnen worden. In zulke gevallen brengt de micro-foto uitkomst. Het stuk wordt dan direct na de behandeling gefotografeerd en wanneer het origineel niet meer bruik baar is, kan van de micro-foto gebruik worden gemaakt. Gisteravond is 'het stoffelijk over schot van de burgemeester van Ril- land-Bath, de heer J. A. de Goffau, die op 1 Februari in de rampnacht is ver dronken, gevonden. /Z'3-S3

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 21