Evacuatie van Zierikzee verliep traag '""MOEILIJK AFSCHEID UIT RAMPGEBIED NOODZAAK VAN UITTOCHT NIET BEGREPEN Dick Bartelse jongste evacué Militair gedood in Zeeland Bijna gehele voorraad zakken ging naar de dijken (Van een onzer redacteuren) Eén van de eerste evacué's uit Zierikzee, die Zaterdagmiddag in Dordt aankwam, was Dick Leo Bartelse, 12 uur oud. Hij lag naast zijn moeder in liet Rode-Kruishospitaalscliip Van Wijck aan de Acli- terhakkers, toen wij een der verpleegsters naar zijn naam vroegen. Zijn naam verschijnt dus eerder in onze krant dan in de registers van de burgerlijke stand van Zierikzee, want voor deze geboorte- aangifte is nog geen tijd geweest. Vader Bartelse met zijn vijf andere kinderen had ook onderdak op bet schip gevonden, maar bet zag er naar uit, dat voor hen een ander evacuatie-adres wachtte. Voor Dick Bartelse gold niet de dringende lastgeving van burge meester Schuurbeque Boeije, welke Zaterdagavond werd aangeplakt. Daarin gelastte hij iedere inwoner der gemeente deze binnen drie dagen na dagtekening te verlaten volgens een nader bekend te maken plan en nog te geven aanwijzingen. woord blijven, dat vier duizend mensen op een halve vierkante Vrijdag: was de gemeentesecretarie onder hog;e druk eraan werken, om de verblöfsvergunniucren gereed te ma ken voor hen, die meenden daarvoor in aanmerking te moeten komen. Het evacuatie-schema was toen als •volgt: Zaterdag vijfhonderd in twee schepen van 250. Ouden van dagen, zieken en kinderen ontvingen voor rang. Zondag een schip van 600, een ander schip van 350. Maandag dezelf de getallen als Zondag. De aantallen zijn echter niet be reikt. In totaal waren gisteravond 350 mensen geëvacueerd. Zondag brach ten de Schelde en de Lely slechts 130 personen naar Dordt. De komst van een officier van de Rijkspolitie bleek nodig om de bewoners met zachte drang naar de schepen te voe ren, voor zover die bewoners ten min ste te vinden waren. Dit heeft op onthoud gegeven, waardoor de getal len van de raming niet meer klonten. Een andere oorzaak voor het afwijken van het schema is, dat er ook weer meer inwoners vrijwillig zijn ge- evacueerd dan de autoriteiten gedacht hadden. Zaterdag was in Dordrecht alles ln gereedheid gebracht onn de eerste grote stoot op te vangen Maaltijden waren gekookt, de H.B.S was ingericht voor onbvangst. autobussen stonden in het opvangcentrum gereed om de Zierik- zeese bewoners naar Utrecht te rijden. De ziekenhuizen wachtten op de pa tiënten en chronisch zieken. Alles was voor elkaar. In de late middag bracht de Schelde 210 passagiers aan de Dordtse wal. Zondag kon maar één transport plaats vinden, ondanks de aandrang, welke ook nog des morgens van de kansels af was gedaan, om de stad te verlaten. In de loop van de dag viel het offi ciële'besluit dat, hoe dan ook, Maan dag 187 gezinnen, ongeveer 750 per sonen. de stad moeten verlaten hebben. TRAGIEK Het was een tragisch gezicht, de mensen in de haven van Zierikzee te zien staan, verkleumd en koud, wach tend op iets, dat zij niet wensten Wat tassen en koffers in de hand. een kin derwagen, een fiets bij de hand. Zij weten alleen, dat hun opgeslagen eigendommen beschermd zullen wor den, zij weten zeker, dat hun aanwe zigheid in de stad te veel is. De middenstanders hebben moeten loten, wie zou blijven en wie niet, ten einde het leven voor de achter blijvers niet geheel .te ontwrichten Overigens hebben de mensen geen dui delijk beeld van de noodzaak van deze grote uittocht. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat het plotselinge besluit om de stad grotendeels te evacueren de nadelen van het onverwachte draagt. Dwang met gebruikmaken van de sterke arm is niet gebruikt. Tot nu is met overredingskracht getracht degenen, die geen verblijfsvergunning hadden, te bewegen weg te trekken. Slechts wanneer aperte onwilligheid en openlijk saboteren van de genomen maatregelen bleek, is krachtig opge treden. Het kon namelijk niet verant- kilometer zouden achterblijven, indien het gevaar, dat de Zuide lijke dijken nog steeds opleveren, acuut zou worden. Een spoed- evacuatie zou dan, gezien de pre caire situatie in de haven, op een nieuwe ramp uitlopen. Bovendien zijn de economische toestand en het afgesneden zijn van de drink waterleiding factoren, welke de exodus uit de stad tot spoed heb ben gemaand. Gistermorgen is in de Soepenpolder bij Nieuwland (bij Goes) een Belgi sche jeep bij het passeren van een dijk onder een kraanwagen gekomen. In de jeep zat onder meer een Neder landse kornet, die als verbindings officier aan de Belgische militairen, die hier gereed gehouden werden in verband met het komende springtij, was toegevoegd. De Kraanwagen kan telde op de jeep. waarbij de kornet bekneld raakte. Hij overleed ter plaatse. De verongelukte militair is de 21- jarige J. vam der Schalk uit Rotter dam. De quaestor-generaal der Ned. Herv. Kerk ontving tot op 14 Februari aan i-ollectenopbrengst voor het Nationjle Rampenfonds uit een groot aantal Her vormde gemeenten reeds een bedrag van in totaal 915.000 gulden. Koortsachtige drukte heerst de laatste weken bij de Nederlandse zakkenhandel. Men komt handen te kort om te voldoen aan de vraag naar zandzakken, die in het gebied van de stormramp door rappe handen worden gevuld ten einde de gaten in de dijken zo gauw mogelijk te dichten. Vorige week hebben de zakkenhandelaren minstens acht millioen zakken geleverd, dit is ongeveer 80 procent van de gehele voorraad die uit 7V2 millioen gebruikte en twee millioen nieuwe zakken bestond. Inmiddels zit de Nederlandse zakkenhandel niet stil. Nieuwe zendingen uit het buitenland heeft men reeds laten aanrukken. Op het ogenblik acht men de voorraad weer voldoende aangevuld om Ib de eerste behoeften te voorzien. RF/RTTS-PHTTSVR A AG RR ACHT TON OP In alle stilte gezien de waters nood is dezer dagen de trekking gehouden van de door prinses Beatrix ontworpen en getekende rebusprijs vraag ten bate van het Erefonds voor oud-verpleegsters. De hoofdprijs, een auto, viel ten deel aan mevrouw G VermeulenJentjens te IJsselstein (L.). Naar schatting zal dank zij de prijsvraag ruim honderdduizend gul den in de kas van het Erefonds voor, oud-verpleegsters kunnen worden ge- stort.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 1