Aantal doden reeds 1751 Strijd om de evacuatie van Zierikzee Zo ziet Amerika de overstroming Middenstanders contra B. en W. Slachtoffers watersnood KORT GEDING IN MIDDELBURG Alle grote steden 15 onder water! Pijnlijke revolte Naar van het informatiebureau van liet Nederlandse Rode Kruis vernomen wordt, is het bij dit bureau op 4 Maart geregistreerde aantal slachtoffers van de waters nood gestegen tot 1751. Het aantal geregistreerde do lden, die geborgen of geïdentifi ceerd zijn, bedraagt 690. Aantal geregistreerde vermisten 1061. Gerangschikt naar leeftijdsgroep zijn de volgende aantallen doden en ver misten geregistreerd. Doden Vermisten maan. vr. mann. vr. 01 jaar 7 9 12 12 1 tt.m. 4 jaar 33 20 49 48 5.tan. 14 jaar 45 39 87 70 15 tm. 19 jaar 15 20 37 26 j 20 t.m. 29 jaar 26 27 49 51 30 t.m. 39 jaar 25 35 56 71 40 t.m. 49 jaar 31 43 61 50 50 t.m. 59 jaar 27 44 36 53 60 t.m. 69 jaar 38 46 47 45 70 Lm. 79 jaar 35 39 42 25 80 t.m. 90 jaar 24 28 10 11 90 j. en ouder 3 2 2 onbek. leeftijd 9 20 54 57 Totalen 318 372 542 519 Onder grote belangstelling, ook van de zijde van het provinciaal bestuur van Zeeland, is Donderdagmiddag voor de president van de rechtbank te Middelburg, mr. C. F. R. van Roggen, het kort ge ding behandeld, dat de Middenstandscentrale te Zierikzee aanhangig heeft gemaakt tegen het gemeentebestuur van Zierikzee, zoals wij gisteren reeds in het kort hebben gemeld. Zoals men weet is de Middenstandscentrale van mening, dat het bevel van B. en W. tot ontruiming van de gemeente geen steun vond in de wet Voor de Middenstandscentra] e trad op mr. K. A. Keuping uit Zierikzee, voor de gemeente Zierikzee mr. F. W. Adriaanse uit Middelburg. De Nederlandse handelscommissaris in Neiv York, de heer Hasselman, waarschuwde dezer dagen, dat Ne derland moet oppassen dat Amerika de indruk zou krijgen als zou hal) Nederland overstroomd zijn. Het ge volg daarvan zou o.m. zijn dat duizen den toeristen wegblijven. Dat deze waarschuwing niet over bodig is blijkt uit bijgaand kaartje, dat in verschillende Amerikaanse Maden is gepubliceerd. Op dit kaartje is het gedeelte dat wit is bedoeld als over stroomd gebied. Nederland zou dus on der water staan van Drente tot Lim burg en van Noord-Holland tot Zee land Bijna al onze grote steden zouden overstroomd zijn. Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Leiden, Rotterdam, Delft Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Apeldoorn etc.! Opmerkelijk is de geografische voor- Mr. Keuning verklaarde in zijn plei dooi, dat de wisseling van argumen ten, door B. en W voor de evacuatie gebezigd, bet vertrouwen van de be volking in B, en W. niet heeft ver groot. Pleiter wilde aannemen, dat het gemeentebestuur ae evacuatie een belang voor de bevolking aohtte. Het is echter onjuist, dat daarbij terug gegrepen werd op de gemeentewet, omdat van een dreigende verstoring van openbare orde en vèiligheid geen sprake was. Hier is een maatregel ge troffen ten aanzien van de gehele Zierikzeese bevolking terwijl het be grip stoornis van cle openbare orde op afzonderlijke personen slaat, van wie men vreest, dat zij de rust. in gevaar zullen brengen. Waar zijn plotseling de omstandigheden vandaan gekomen, die een direct ingrijpen door de bur gemeester nodig maakten? Pleiter be toogde, dat hier sprake is van een „détourr.ement de pouvoir". Bacillen, havenverzandingen e.d. zijn geen fac toren. die tot verstoring van de open bare orde kunnen leiden. Een burge meester heeft, ook al heeft hij daarmee het beste voor, niet de bevoegdheid tot het bevelen van evacuatie, zo meende mr. Keuning. Gedaagde Mr. Adriaanse zeide, dat de rechter niet bevoegd is het beleid van de bur gemeester te toetsen. Alleen de admi nistratie heeft de toestand te beoor delen. De rechter mag er geen critiek op oefenen als dit gesohiedt „aan de borreltafel". Het evacuatiebesluit is voorts door de raad bekrachtigd. Mr Adriaanse wees aan de hand van kaarten op de gevaarlijke ligging van Zierikzee. Hij keerde zich tegen de opmerking van een notaris in een interview, dat het. gemeentebestuur maar een dam rondom de stad moest leggen. Natuurlijk is daaraan gedacht maar de aanleg zou zoveel arbeid vra gen, dat in dezelfde tijd de dijken ge dicht. zouden zijn. Pleiter zette de redenen voor de evacuatie uiteen. Het allerbelangrijkste is, dat de Rijkswaterstaat niet vol doende uit de voeten kan zolang de stad vol mensen zit. Mr. Adriaanse roemde bet voor het college van B. en W. wel bijzonder pijnlijk, dat de opposanten het tot deze revolte hebben laten komen. Een gemeentebestuur mag wel degelijk een noodrecht hanteren als het in het be lang is van de veiligheid der bevol king. Concluderende verzocht bij de pre sident z ch in deze zaak onbevoegd te verklaren of in het andere geval de tegenpartij haar vordering nl. dat er geen uitvoering wordt gegeven aan het evacuatiebesluit te ontzeggen. Bij de replieken bracht mr. Keuning met nadruk naar voren, dat de ont- stemming in Zierikzee niet geheel zonder reden is en dat er ook geen sprake is van een kleine groep revol terenden. Mr. Adriaanse noemde het demago gisch te verklaren dat het gemeente bestuur met zoveel gemak over de evacué'? praat Het tegendeel 's waar De president bepaalde de uitspraak op Vrijdag 6 Maart. Zo mogelijk zal hij reeds Woensdag 4 Maart vonnis wijzen. stelling, die men in Amerika van ons land geeft. Zo heeft men b.v. de ge hele Zuiderzee tot land verklaard. Ver moedelijk onder de indruk van de af sluitdijk.. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt als Walcheren beschouwd, en Urk heeft men maar in Noord-Holland gelegd Om Schouwen had men een cirkel ge tekend met in de tekst de opmerkinq dat hier 70.000 mensen waren inge sloten. Het is te begrijpen dat Ameri kaanse zakenlieden, dit kaartje ziende, orders hebben willen annuleren.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 19