AANTAL DODEN1 CIRCA 1487 TOTAAL 20 MILLIOEN Nog steeds stroom van buitenlandse giften Opgave oncler voorbehoud kilo gedragen kleding over MENINGSVERSCHIL OVER DE BESTEMMING Kort geding tegen Zierikzee vj i n m Evacue s hebben hun deel gehad De regering van Zuid-Rhodesia heeft 5000 pd. st. ter beschikking gesteld van het Rampenfonds. Het volk van Swaziland 250 pd. st. Beide bedragen zijn te Londen overhandigd aan de Nederlandse ambassadeur, mr. Stikker, aldus een mededeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Amerika: Te New York zijn be schikbaar negen draagbare electrdsche „Radiant heaters", geschonken door de hulporganisatie Hartford in Connecti cut. De apparaten zijn bestemd voor snelle droging van gebouwen. Haimpstead, op Long Island, heeft Heemstede geadopteerd. Zaterdag 28 Februari wordt een speciale „Haam stede-dag" georganiseerd voor hulp- goederen. Uit een per 13 Februari opgemaakt rapport over de hulpacties in het res sort van het consulaat-generaal te New York blijkt, dat in Philadelphia grote kledingimzamelinigien worden gehouden, die ook niet te stuiten waren, toen bleek dat de behoefte aan kleding in Nederland minder werd. Alle politie- en brandweerposten waren als ont vangstcentra aangewezen. De actie wordt geleid door burgemeester J. A. Clerk. In Buffalo was op 13 Februari reeds 10.000 dollar ontvangen. Ook in Paterson was op 13 Februari reeds 10.000 gulden binnengekomen. Een groot gedeelte van dit bedrag wordt rechtstreeks gezonden naar de zusterorganisatie in Nederland van de „Christian Reformed Church". In Bos ton was op 13 Februari 17.000 dollar bijeengebracht. Aartsbisschop Cushing schonk 3000 paar schoenen, terwijl tientallen tonnen kleding werden ver zameld, welke reeds gedeeltelijk per s.s. „Blommersdijk" zijn verzonden. In Pittsburgh is 1200 dollar bijeenge bracht. Luxemburg: tot en met 17 Februari was door particulieren en instellingen een bedrag van frs. 225.707,50 bijeen gebracht. De Nederlandse vereniging in Luxemburg heeft op haar giroreke ning een bedrag van bijna frs. 700.000 ontvangen. Men verwacht, dat dit be drag een millioen zal overschrijden. Israël: Per 16 Februari jl. beliepen de binnengekomen bijdragen voor het Rampenfonds de somma van il. 13.000. Hierbij is opgenomen een bedrag van il. 355.gestort door de Nederlanders in Jeruzalem en Tel Aviv en il. 500. 1900) van de „War federence of Is raël", bestemd voor de Bond van de Nederlandse militaire oorlogsslacht offers. Portugal: Op 16 Februari is een over- zioht opgemaakt van de hulpacties te Portugal. Het blijkt, dat Portugal een bijdrage van betekenis heeft geleverd. Portugal heeft voor Nederland meer gedaan, dan voor Engeland of België. Wat de geldelijke inzamelingen heb ben opgebracht is nog niet bekend. De rechtbank te Middelburg heeft gistermiddag het kort geding behan deld, dat de Zierikzeese Middenstands centrale aanhangig had gemaakt tegen het gemeentebestuur van deze gemeen- j te. De middenstandscentrale meende, dat het besluit van het gemeentebe- I stuur om over te gaan tot gedwongen evacuatie, niet op de wet was geba seerd. De officier van justitie, mr. P. M. Schenkenberg van Mierop, heeft i geconcludeerd, dat de Middenstands centrale niet ontvankelijk kan worden verklaard in de eis, geen uitvoering te geven aan het evacuatiebesluit. De president bepaalde de uitspraak op Vrijdag 6 Maart te twee uur. doch zo mogelijk zal hij reeds Woensdag 4 i Maart vonnis wijzen. Wanneer men de aantallen geborgen en tevens geïdentifi ceerde stoffelijke overschotten, het aantal aangespoelde slacht offers, waarvan de plaats van herkomst niet vaststaat (13), en de aantallen bij het informatie bureau van het Ncd. Rode Kruis op heden als vermist te boek staande personen bijeentelt, zou het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1487 bedra gen. Het is duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn.Nog bij herhaling worden stoffelijke overschotten in de ondergelopen gebieden aangetroffen, en ander zijds blijkt soms dat als vermist opgegeven personen in leven en welzijn zijn. Ook dit cijfer wordt derhalve vermeld onder voor behoud. Gerangschikt naar herkomst luiden de gegevens resp. van vermisten, ge- borgenen en de totale aantallen slacht offers als volgt: Schouwen-Duiveland 227, 104, 331. Goeree-Overflakkee 316, 140, 456. Zuid-Beveland 37, 62, 99. Zuid-Holland 12. 13, 25. Brabant 126, 126, 252. Beyerland 131, 20, 151. Voo'rne-Putten 11, 16, 27. Zeeuwsch-Vlaanderen 5, 9, 14. Noord-Beveland 38, 38. Walcheren 5, 5. Tholen 6, 50, 56. St. Philipsland 6, 7, 13. Noord-Holland 7, 7. Aangespoelde slachtoffers, van wie de plaats van herkomst niet vaststaat: 13. De mogelijkheid bestaat, dat van deze dertien slachtoffers er onder de vermisten zijn geteld. RUIM EEN MILLIOEN UIT GRONINGEN (Van onze correspondent.) Het prov. comité „Watersnood 1953'" in de provincie Groningen heeft in totaal ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds ontvangen een bedrag van f 1.040.240,13. Dit bedrag werd bijeengegaard door 36 van de 56 gemeenten. Verscheide ne dezer gemeenten zonden ook nog rechtstreeks gelden naar het Rampen fonds. Van de andere gemeenten moet de opgave nog binnenkomen. (Van een onzer verslaggevers) Nu alle geëvacueerden in Nederland hun deel gehad hebben van de goederen, welke het Nederlandse Rode Kruis ontving ter uit deling aan de slachtoffers van de ramp, en daardoor voorzien zijn van de noodzakelijke artikelen, resteert een overschot van plus minus 20.000.000 kilo gedragen kleding. Dit overschot wordt door de nog niet onderbroken stroom dagelijks groter. van de geschonken kleding, was de ge dachte gerezen dit overschot te verko ken en de ontvangen gelden te bestem- "nen voor andere hulp aan de geëvacu- lerden. Op deze wijze meende men het iototst de bedoel ng van de schenkers te benaderen. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis itaat evenwel op 't standpunt, zo werd rns van de zijde var. het Rode Kruis te j '.otterdam medegedeeld, dat de goede- n, eenmaal geschonken aan het Rode .ruis, ter beschikking van het Rode ruis moeten blijven. Dit betekent dus, aldus het hoofd- lestuur. dat als de kerkelijke en chari- .atieve instellingen hun deel ontvan- 'hebben. de internationale Rode- Kruisorganisatie de beschikking moet hebben over de overgeschoten hoeveel- hed, om op andere plaatsen slachtof fers van andere rampen te kunnen helpen. Het convent van kerken te Rotter dam. waarin alle kerkgenootschappen samenwerken, en de vereniging „Hu- manitas" en het Humanistisch verbond in de Maasstad, welke Instellingen van af de eerste Februari nauw hebben samengewerkt en vele ervaringen op deden tijdens de gehele evacuatie en de onderbrenging van 13 tot 15.000 personen, hebben naar aanleiding van het besluit van het hoofdbestuur van het Rode Kruis een verklaring uitge geven. Het Convent en de Humanistische organisaties verklaren zeer veront rust te zijn over de beriohten. dat. het overschot van goederen ter beschik king gesteld zal worden van diverse kerkelüke en charitatieve instellingen. Ook vóór de ramp, zo wordt in de ver klaring gezegd, beschikten deze instel lingen over enige gedragen kled ng ten behoeve van hun werk en de daarvoor aanwezige depots zouden op beschei den wijze uit de tlhans beschikbare goederen kunnen worden aangevuld. Het besluit om op zo ruime mate als thans kan geschieden, goederen ter beschikking te stellen, achten en het convent en de humanistische organisa ties niet verantwoord. Verklaard wordt dan ook, alle aangesloten kerkgemeen schappen en instellingen ten stelligste aan te raden, bij eventuele beschik baarstelling, niet dan op zeer. besóhei- o'en wijze van de eventuele mogelijk heid tot opname van goederen gebruik te maken.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 18