Eerste vergoeding huisraadschade Uitgave van 40 millioen Ook Russen leven mede met de stormramp Snelle, eenvoudige procedure Getuigenis van metropoliet te Parijs lll-Sl (Van onze Haagse redacteur) Het Nationaal Rampenfonds heeft Zaterdagmorgen een eerste regeling bekend gemaakt voor de vergoeding van schade aan huis raad. Het heeft een voor gezinnen van verschillende samenstelling gespecificeerde lijst samengesteld van huisraadartikelen, die gemid deld in deze gezinnen worden aangetroffen. Aan de hand van de schade-aanmeldingen zal worden vastgesteld, welke van de op deze lijst voorkomende artikelen verloren zijn. gegaan. De vervangingswaarde van de verloren gegane artikelen vormt de basis voor de berekening van de eerste uitkering. Deze eerste uitkering zal 50 procent bedragen van het berekende bedrag. De uitkering wordt gegeven -in de vorm van een cheque, die betaalbaar is op allé kantoren van de posterijen en op alle banken van de leden der Ned. Baftkiersvereniging en van de aange slotenen bij de centrales der landbouw- banken. De aanmeldingen die bij dé rampschaaebureaux moeten geschie den, zullen voorlopig slechts op een voudige wijze op betrouwbaarheid wor den getoetst, dit bevordert een snelle afdoening. De gehele procedure van aanmelding der schade tot uitbetaling der cheque zal over het algemeen niet langer dan een week behoeven te du ren. Uit deze regeling moet niet worden afgeleid, dat de schadevergoeding zich zal beperken tot het bedrag dat vast gesteld wordt aan de hand van de normatieve lijst. Het ligt wel degelijk in de bedoeling de totale schade in de huisraadsfeer te onderzoeken en in de berekening van het totaal bedrag mede te betrekken de speciale artikelen, die de getroffenen bezaten, doch die niet op de algemene lijst van meest voorkomende huisraadartikelen zijn ge plaatst. Men dient echter te bedenken, dat volgens een ruwe schatting deze eerste uitkering van 50 procent reeds een uitgave van omstreeks veertig mil lioen gulden voor het Rampenfonds be tekent. Het fonds beschikt op dit moment niet over voldoende middelen om nu reeds een volgende uitkering tot het zelfde bedrag te garanderen, te meer daar de hulp in de persoonlijke sfeer zich niet beperkt tot vergoeding van de huisraadschade. Het is niet uitgesloten, dat het rijk zal bijdragen in de vergoeding van de totale schade in de persoonlijke sfeer, doch hieromtrent staat nog niets vast. Er zal eerst een inzicht moeten zijn in de totale schade, die vergoed moet wor den en in de middelen waarover het Rampenfonds kan beschikken. Het Nationaal Rampenfonds is tot het vaststellen van deze regeling overge gaan, nu op verscheidene plaatsen in de rampgebieden de geëvacueerden bin nen niet al te lange tijd kunnen terug keren. Het ligt in de bedoeling ook de inge zamelde goederen zoveel mogelijk rechtstreeks aan de slachtoffers ten goéde te doen komen, maar aan nie mand zal iets tegen zijn wil worden op gedrongen. In verband met de grote hoeveel heden ingezamelde textielgoederen zal de verstrekking van deze goederen zo veel mogelijk in natura plaats vinden en wel in de vorm van textielpakket,- ten, die door tussenkomst van het Ro de Kruis zo spoedig mogelijk uitgereikt zullen worden. De procedure van schadevergoeding begint wanneer de geëvacueerde in zijn woonplaats is teruggekeerd. Het ligt niet in de bedoeling reeds schadeuitke- ringen te doen aan geëvacueerden die !zich nog in hun tijdelijke verblijfplaats bevinden. Het is nog niet bij benadering te zeg gen hoeveel aan schadevergoeding uit gekeerd zal moeten worden. Volgens een zeer ruwe raming ongeveer 12.000 gezinnen alles verloren. Tot de taak die het Nationaal Ram penfonds heeft, wordt op het ogenblik ook gerekend het herstel van het ge meenschapsleven, zoals wederinrich- ting van buurthuizen en kleuterscho len, jeugdzorg, medisch-sociale instel lingen, muziek- en sportverenigingen enz. Onderzocht zal worden of de adop tie van gemeenten aan deze gebieden j ten goede zal kunnen komen. Tot dusver lieten de Russen verstek gaan betreffende het mede leven met de stormramp, welke Nederland heeft getroffen. Dit is nu niet meer zo. De blijken van medeleven kwamen echter niet uit Moskou, maar uit Parijs, uit het midden van de Russische ballingen. Z.E. Wladimir, metropoliet te Parijs van de Russisch-Orthodoxe kerken in ballingschap, vertegenwoordigend een klein deel van het Russische volk, dat vrij van Sowjet-dwang aan zijn sympathie voor het Nederlandse volk kan uiting geven, heeft in Roesskaja Muslj (De Russische Gedachte), een orgaan, dat tweemaal per week in het Russisch in Parijs verschijnt, een ontroerend getuigenis gegeven van medeleven met ons volk en tot bijstand opgewekt. Deze oproep verscheen in het nummer van 13 Februari. De oproep van de metropoliet aan de leden van de Russisch- Orthodoxe kerken in ballingschap luidt in vertaling als volgt: „Een verschrikkelijke ramp trof het edelewerkzame Hollandse volk, dat terecht geroemd wordt om zijn sterke oude Christelijke beschaving. Een ongewoon hevige storm teisterde de met zwik een geduld en veimuft gebouwde dijken, en de golven der zee, die hele streken verzwolgen, brachten dood, verderf en verdriet. Doch deze tegenspoed, waarin de met menselijke genie gebouwde dammen zijn doorbroken, heeft de in de Christelijke geest gevormde Hollanders niet geknakt Met een heldhaftigheid en volharding, die verbazing wekken, vechten zij tegen het ongeluk, dat hun overkwam. Boven de overstroomde steden en dorpen rijst ten aanschouwen van de gehele wereld de geestelijke berg van het onwrikbare geloof van het Hol landse volk. In zijn ongeluk, zowel als in zijn vreedzame bedrijvigheid, blijft het een vroom voorbeeld voor allen. Wij herinneren ons, dat het dit volk is, hetwelk een cultiverende gastvrij heid verleende aan Czaar Peter de Grote. Van de Hollandse lessen heeft deze grote hervormer van Rusland, „de timmerman van Zaandam", profijt getrok ken bij de opbouw van zijn keizerrijk. Bij ons, verjaagde Russen, die het leed kennen, mag een reactie op dit on geluk niet uitblijven. In de kerken zan een collecte gehouden worden voor hulp aan Holland. Behoud en bewaar, Heer, de vrome koningin Juliana, gekroonde Moeder van het Hollandse volk. Behoud en bewaar, Heer, het thans lijdende Hollandse volk. „Onze hulp is van den Heer, die Hemel en aarde gemaakt heeft"." METROPOLIET WLADIMIR

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 17