Geschonken kleding vormt nationaal probleem SOWJET-UNIE SCHENKT ÉÉN MILLIOEN GULDEN Denen gaven kleding voldoende voor 150.000 personen Hulpverlening kan economische positie van Nederland in gevaar brengen (Van onze Rotterdamse redactie) De uitdeling van de kleding, die zowel door het eigen land als door het buitenland is geschonken aan de getroffenen van de waters noodramp, vormt een nationaal probleem. Momenteel worden be sprekingen gevoerd op hoog niveau tussen het hoofdbestuur van bet Nederlandse Rode Kruis en de Ministerraad, om te komen tot een juiste beslissing en een juist gebruik van de kleding, welke op zo spontane wijze gegeven is. Om een overzicht te verkrijgen van de hoeveelheid kleding is be sloten de sortering centraal te doen geschieden. Het Rode Kruis heeft daartoe de vroegere brou werij van Van Vollenhoven te Am sterdam gehuurd. Hier is ruimte voor 4000 ton, maar men vreest, dat deze te klein zal blijken te zijn. (Denemarken heeft al een voorraad van 1500 ton bij elkaar. Red.) Voorts zal uitvoerig van gedachten gewisseld worden over de buitenlandse hulpverlening, daar het in verband met de deviezenpositie van verschillende landen niet altijd mogelijk zal zijn, om de geschonken geldsbedragen recht streeks naar Nederland over te maken. Men overweegt nu of aan deze landen, na inschakeling van de Internationale Rode Kruis-organisatie, verzocht kan worden goederen en materieel te zen den, waardoor ook de economische positie van ons land minder gevaar kan lopen. Hetzelfde is o.a. ook geschiedt, toen in Nederland een hulpactie op touw gezet werd voor de Po-vlakte. Toen werd het geschonken Nederlandse geld eveneens in goederen omgezet, evenals bij de actie voor hongerend India. Het geld werd in Nederland gebruikt om voedingsmiddelen e.d. te kopen. Buitenlandse hulp aan Nederland De Sowjet-Unie zal een som van één millioen gulden bijdragen tot leniging van de in Nederland door de waters nood veroorzaakte schade, zo verneemt het A.N.P. van de Sowjet-ambassade te 's-Gravenhage. De Russische centrale raad van vak verenigingen zal 500.000 gulden schen ken, de centrale raad van corpora tieve instellingen 250.000 gulden, de anti-fascistische vereniging van Sow- jet-vrouwen 100.000 gulden. Deze be dragen gaan naar het Nationaal Ram penfonds. Het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan zullen boven dien 150.000 gulden doen toekomen aan het Nederlandse Rode Kruis. In antwoord op een oproep van de bisschop van Munster zijn in dit bis dom vier wagonladingen goederen voor de slachtoffers van de overstro mingen in Nederland bijeengebracht. Bovendien is in het geheel 70.000 mark (ongeveer 63.000 gulden) in het dio- I cees bijeengebracht. I In de afgelopen weken heeft het Rode Kruis in Denemarken ongeveer 11500 ton kleren ingezameld voor de slachtoffers van de watersnood. Deze hoeveelheid is tienmaal zoveel dan de vorig jaar gehouden inzameling voor de slachtoffers van de watersnood in Italië. Het Deense Rode Kruis schat de waarde van de ingezamelde goederen op 17—20 millioen gulden. Bovendien is reeds r>tm een millioen gulden aan contante middelen ontvangen. De geldinzamelingsactie duurt nog voort. De ingezamelde goederen zijn vol doende om 150.000 Nederlanders aan te kleden, aldus „Politiken". Een deel van de goederen is reeds verzonden en Woensdag is een schip met 350 ton kleren naar ons land vertrokken. In de kas van het rampenfonds te Rome is Donderdag 21.000 gulden bin nengekomen. De eerste van de negen hetelucht- machines, welke door de Engelse luchtmacht ter beschikking zijn ge steld, arriveren Maandag en Dinsdag op het RAF-depot te Eindhoven en zullen daar aan de Nederlandse lucht macht worden overgedragen. Met de „Vlier" komt vandaag in Rotterdam een lading van 2400 kg tabak aan, een geschenk van Portugal. Uit Tanger zijn berichten binnenge komen, dat na vier dagen inzamelen reeds een bedrag van 23.000 was ont vangen. Sindsdien zijn nieuwe gelden in een nog nauwelijks afnemend tem po in ontvangst genomen. De Associazione Nazionale Impresse Distribuzione Energia Elettrica te Mi laan, die aanvankelijk aan 110 Neder landse kinderen uit de overstroomde gebieden gastvrijheid in haar vacan- tiekolonies had aangebeden, doch daar na had vernomen, dat voor het ogen blik geen Nederlandse kinderen naar het buitenland worden gezonden, heeft thans laten weten, dat zij, als het aan bod ook in de toekomst niet aange nomen kan worden, bereid is om in plaats hiervan een bedrag van 10 mil lioen lire in geld beschikbaar te stel len (ongeveer 60.000 gulden). De Franse minister van Buitenland se Zaken, Bidault, heeft Vrijdag op de Quai d'Orsay een maaltijd aangeboden aan zijn Nederlandse ambtgenoot mr. Beyen, wie hij een cheque van meer dan 20 millioen frank (ruim 200.000' gulden) aanbood voor de slachtoffers van de overstromingsramp. Dit is het i eerste deel van hetgeen het Franse j volk als hulp voor Nederland heeft bijeengebracht.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 15