Hulp uit het buitenland blijft toestromen Ruim 53.000.000 idl jampot m tientjes Amerikaanse militaire hulp bij watersnood Adviescommissie ingesteld Het gat is dicht! 2000 soldaten kwamen naar ons land STORMVLOED 1953 St. Aniialaiid juicht: dlcht"' X.0-Z. De hulpverlening uit het bui tenland aan de getroffen gebieden gaat onverminderd door. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ontving de volgende aanbiedingen: Columbia zendt voor tienduizend dollars koffie en voor vijftienduizend pesos dekens. De ingezamelde gelden bedragen tot heden 17.000 pesos. Duitsland: Een fabriek te Duis- burg-Hamburg heeft twintig ton hoog- ovencement gratis ter beschikking ge steld. Engeland Het ministerie van Luchtvaart heeft gevraagd of Neder land gebruik wil maken van zg. „vans- pove-heaters". Dit zijn op kleine vracht auto's gebouwde warme lucht produ cerende toestellen, die op het ogenblik o lo-z .ss (Van onze Haagse redacteur) Minister J. Algera zal Zaterdagmc gen in Den Haag een commissie in stalleren, die tot taak heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat te ad viseren over de beantwoording van de vraag, welke waterstaatstechniscihe voorzieningen dienen te worden ge troffen met betrekking tot de door de stormvloed van 31 Januari jl. geteis terde gebieden waarbij, aldus de op dracht, in het onderzoek ware te be- rekken de vraag of een afsluiting van de zee-armen zulk een voorziening behoort te vormen. De leden van de commissie zijn gis teren benoemd. Lid, tevens voorzitter is ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, leden dr. ir. V. J. P. de Block van Kuffelder, oud directeur-generaal van de Zuiderzee werken dr ir. W J H. Harmsen, oud directeur-generaal van de Rijkswater staat, prof. ir. P Ph. Jansen, hoog leraar in de waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, ir. G. P. Nijhof raadgevend ingenieur te Am sterdam, prof. ir. J. Th. Thijsse, hoog leraar in de waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft en di recteur van het Waterloopkundig labo ratorium, ir. R Verloren van Themaat, lid van een ingenieursbureau te Nij megen, ir. J. W de Vries, hoofdinge nieur, hoofd van de directie beneden rivieren van de Rijkswaterstaat en ir. L. T. v. d. Wul, ouddirecteur-hoofd- ingenieur van. de Prov. Waterstaat van Zuid-Holland. Secretaris der commissie is dr. ir. J- van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, hoofd van de studie dienst der directie-benedenrivieren, adjunct-secretaris ir. K. F. Valken, in genieur van de Rijkswaterstaat. Het is niet uitgesloten dat het aantal leden dezer commissie nog zal worden uitgebreid, aangezien niet alle perso nen, die voor een benoeming in aan merking komen, tijdig bereikbaar waren. in Engeland worden gebruikt voor het drogen van huizen. De RAF gebruikte deze toestellen vroeger voor het dro gen van cockpits en voor het voorver warmen van vliegtuigmotoren. Enge land heeft er ongeveer tachtig be schikbaar. Frankrijk:De Electricité de Fran ce heeft 500 veldbedden ter beschik king gesteld, Spanje: Een particuliere organi satie te Las Palmas op de Canarische Eilanden heeft tien ton bananen ge schonken. De zending is Maandag ver scheept. Ver. Staten: De Care-missie (co-operative for American remittan ces to Europe) in Den Haag heeft tot dusver 11400 lbs voedsel ter beschik king gesteld, 3150 dekens, 170 carepak- ketten, ieder bestaande uit twee lakens, twee slopen, twee handdoeken en vier stukken zeep, en 350 gereedschapskis ten. De totale waarde van deze giften bedraagt meer dan f 130.000. Zwitserland: De (telefonische) geluksketting heeft tot en met 15 Fe bruari reeds anderhalf millioen Zw. francs opgebracht. Burma: De gezant van Burma, die zijn standplaats heeft te Parijs, de heer Zaw-Win, heeft namens zijn re gering 147.000 Franse francs ter be schikking van het Rampenfonds ge steld. Zweden: De centraal georgani seerde Zweedse hulpactie heeft tot en met gisteren 16 millioen Zweedse kro nen bijeengebracht, waarvan 9 mil lioen in geld, bijeengebracht door het Rode Kruis en de radio, en 7 millioen in goederen. Tot gisteravond was in het Na tionaal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestort. J/-Z-SI „Het gat is dicht!" juichte de St. Amialandse jeugd gisteravond elkaar toe. „Het gat is dicht!" riepen de vrou wen wier mannen daar nu al drie dagen en nachten onafgebroken aan die dijk zwoegen. „Het gat is dicht!" Het gaat als een lopend vuurtje door het dorp, een bewijs, dat iedereen met dit grote werk meeleeft. Inderdaad, het gat kwam dicht! Na vier uur hielden de zandzakken het in de laatste meter, die tussen de twee dammen nog open lag. Dat was het begin van deze afslui ting, die van de ongeveer achthonderd dijkwerkers uit St. Annaland, Oud- Vossemeer, T-holen en Poortvliet, van deskundigen en opzichters, de laatste drie dagen en nachten het uiterste had gevergd. Het is ook n-iet eenvoudig om een zestig meter breed zeegat met sterke stroom zonder groot materieel, alleen maar met mankracht, met klei en zakken te dichten. Maar de dijk is daar d'icht. Maar men gaat door met het werk, want vannacht was er nog een vloed op komst. Maar, een machtige strijd is geleverd en zo goed als gewonnen. Het is nog maar een voorlopige be scherming. Ruim 250.000 zakken vor men de dam, die het water nu tegen houdt. De dijkwerkers sjouwden van nacht nog voort, rij aan rij, ondanks de. uitputting, maar toch weer iets veerkrachtiger, nu ze met trots straks thuis kunnen zeggen: „De dijk is Bijna 2.000 Amerikaanse militairen, die in de afgelopen twee weken hebben deelgenomen aan het hulpverleningwerk in en boven de geteisterde gebieden in Zeela<nd en Brabant, hebben hun taak thans beëindigd en zijn inmiddels weer naar hun garnizoenen in Duitsland teruggekeerd. Twaalf Amerikaanse militairen en een officier, die de Nederlanders zullen instrueren in het ge bruik van waterzuiveringsinstallaties en 15 Amerikaanse dukws blijven voor lopig in Nederland. Tijdens hun verblijf in de rampge bieden hebben de Amerikanen 758 per sonen met dukws en 914 personen met vliegtuigen (waarvan 893 met heli- eoptères) gered. Met Amerikaanse dukws werden bovendien nog 659 die ren van ondergelopen boerderijen in veiligheid gebracht. Het hulpverle- ningswerk geschiedde in nauw over leg met de Nederlandse strijdkrachten. De Amerikanen waren ook behulp zaam bij het herstel van beschadigde en doorgebroken dijken en bij andere werkzaamheden. De dukws transporteerden 17.725 ar beiders en militairen naar de doorge broken dijken en voorts 123 ton ma teriaal benodigd voor het herstel van de dijken. Deze transporten omvatten o.m. 22.090 gevulde en 28.000 lege zandzakken. Voorts waren de dukws behulpzaam bij het in veiligheid bren gen van 18 ton huisraad, 59 voertuigen, 227 landwerktuigen, 392 ton graan en 2000 dozijn eieren. De Amerikanen legden voorts nog vijf mijl telefoon kabel aan en markeerden over een af stand van 23 mijl wegen met palen. Vier vaartuigen van de Amerikaanse marine vervoerden 3800 ton materiaal voor het herstel van de dijken. Een detachement van het 57e „Quartermas ter Aerial Supply Company", dat van Valkenburg af opereerde met C 119 „Flying Boxcars", dropte per para chute boven de rampgebieden meer dan 200 ton dijkmateriaal en andere benodigdheden. Behalve de normale evacuatie-activiteiten vervoerden vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht en de Amerikaanse marine nog 650 ton goederen. De Amerikaanse troepen, die hebben deelgenomen aan het hulpverleningswerk, stonden on der bevel van brigadier general Ra leigh R. Hendrix.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 13