Springtij, springvloed en stormvloed Een meteorologische beschouwing Dat de orkaan met windstoten van 120 tot 130 km per uur langs ons kustgebied juist samen viel met ten springvloed, was naar men weet de oorzaak, dat het water een stand bereikte, die, zolang er me tingen van het Noordzeewaterpeil zijn verricht, nog nimmer is gemeten. Velen 'zullen geen juiste voorstel ling hebben van een springvloed, het woord, dat in deze weken op aller lip pen is geweest. Dit artikel leent zich niet voor een uiteenzetting in finesses, maar in het kort kan hiervan het volgende worden gezegd. Door de aantrekkingskracht van de maan en de zon op onze aarde ont staan de verschijnselen van eb en vloed. Eb en vloed zijn dan ook het sterkst, wanneer zon en maan samen werken en het zwakst wanneer ze el kaar tegenwerken. Dit eerste (dat ze samenwerken) gebeurt altijd kort anderhalf a twee dagen na volle en na nieuwe maan. En men spreekt dan van „springtij", waarbij het Noordzee water langs onze kusten oen hogere stand bereikt dan bij gewone vloed. Als zon en maan elkaar tegenwerken, dus kort na eerste en laatste kwar tier, spreekt, men van „doodtij". Een „springtij" is dus een normaal verschijnsel, dat om de twee weken optreedt, en het bestaat uit een springvloed en een springeb of een „springhoogwater" en een „spring- laagwater". Wanneer deze springtijen voorko men zonder een orkaan uit het Noord- Westen, is er van gevaarlijk hoog wa ter geen sprake. Dit was echter in de fatale nacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari wel het geval. Het is bekend dat een lang aanhou dende zware Noordwesterstorm een grote hoeveelheid water naar het zui delijke deel van de Noordzee perst, waar het door het Nauw van Calais tussen Frankrijk en Engeland (Calais- Dover is maar ruim 30 km breed) niet vlug genoeg kan wegstromen. Hierdoor ontstaat tijdens een Noord westerstorm een grote waterophoping langs onze kusten. Een verhoging van het waterpeil van de Noordzee ver oorzaakt door een stormwind noemt met een stormvloed. Wij hebben dan ook te maken ge had met een samenvallen van een springvloed en een stormvloed. Gaan deze twee samen, dan kunnen de gevolgen catastrophaal zijn. Nu zijn ook zonder wind de spring vloeden niet alle even hoog. Zo zou, zonder de storm, de spring- vloed van 31 Januari op 1 Februari j.l. door de werking van zon en maan minder hoog zijn geworden dan de voorafgaande springvloed op 18 Ja nuari en... de volgende op 16 Fe bruari. Vandaar ook dat men met enige spanning deze laatste datum af wacht. De vloed bereikt dan weer een grotere hoogte, vanwege een springtij, dat nu juist na Nieuwe Maan op treedt, hetgeen ook klopt met de schijngestalten van de maan. Volle Maan, waarop het springtij van 31 Januari volgde, had plaats op 30 Januari 44 minuten na middernacht. Nieuwe maan is het op 14 Februari om 2 uur 10 minuten. Alle zware stormen, die juist samenvallen met deze spring tijen, zijn dan ook gevaarlijk. Het is daarom te hopen dat er 16 Februari geen storm langs onze kust staat. De verklaring van de directeur-generaal van de Waterstaat op 7 Februari af gelegd, dat maatregelen tegen verdere uitbreiding van de ramp zijn geno men en dat er geen reden is tot onge rustheid, heeft er veel toe bijgedragen, de spanning te verminderen. Geen uitzonderlijk zware orkaan Zoals het K.N.M.I. in De Bilt mede deelde, heeft men daar wel eens zware en zwaardere stormen opgete kend, dan die van 1 Februari j.l. Zwaar waren o.a. de beide laatste stormen van 7 April 1943 en die van 1 Maart 1949. Op deze laatste datum werden windstoten van 140 tot 150 km waargenomen o.a. te IJmuiden, terwijl de laatste storm (van 1 Fe bruari j.l.) op het vliegveld Leeuwar den de zwaarste stoot veroorzaakte van 144 km per uur. Wel hield de storm langs onze kust lang aan. In het noodgebied begon Zaterdag de wind al tot volle storm aan te wak keren en ook Zondag woei er de ge hele dag nog een wind van storm kracht. Tijdig gewaarschuwd. Het K.N.M.I. in De Bilt heeft met al de moedige helpers en andere in stanties, die zich hebben verdienstelijk gemaakt, ook een pluim verdiend, want het heeft tijdig voor het gevaar gewaarschuwd. Zaterdagmorgen werd al een waarschuwing voor „Wester storm later ruimend naar Noordwest" gegeven. Deze waarschuwing werd om 5 uur 's middags gewijzigd in een waarschuwing voor „Zware storm tus sen West en Noordwest voor alle dis tricten". Een half uur later 's middags om half zes werden door het K.N.M.I. de groepen Rotterdam, Willemstad en Bergen op Zoom gewaarschuwd voor Gevaarlijk hoog water". Velen ook in het rampgebied zullen deze waarschuwingen, die in de loop van de avond nog werden herhaald, heb ben gehoord, maar er zullen er slechts weinigen zijn geweest, die dit voor ernstig hebben gehouden. Dit is on tegenzeggelijk toe te schrijven aan het feit dat een dergelijke ramp door vele generaties nooit is beleefd. J. H. Pelleboetr

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 6