Natuurlijk is voor deze uitzending een uitgebreid administratief apparaat nodig. Hiervan heeft in een gedeelte van een villa in de tuin van de N.C.R. V., de V.A.R.A. medewerker C. Cabout de leiding. Het personeel voor dit bij zondere tijdelijke bureau van „Beurzen Open Dijken Dicht" werd afgestaan door de Omroepverenigingen. Rechts: Atie den Heijer, een meisje van de zee uit Scheveningen aan B.O.D.D. Zij praal na haar schenking nog evenmet Johan Bodegraven van de „Haak-in" actie, maar nu van „Beurzen Open Dijken Dicht". nend beeld te geven van deze natuurramp in zijn gehele ontstellende omvang. Practisch de gehele Nederlandse omroepwereld begreep terstond, dat hier geen plaats was voor eigen zaak in welke vorm ook, maar dat het ging om ons aller eenheid, waarbij een volledige samenwerking noodzakelijk was. Met de wereldomroep mee waren 32 radiojournalis ten in de geteisterde gebieden. Noodstudio's werden opgericht in het Zuiden van ons land, waar ook de even later toestromende buitenlandse radiomensen uit vrijwel alle Europese landen en zelfs uit de Verenigde Staten een dankbaar gebruik van hebben gemaakt. Een grootse taak Natuurlijk waren niet alle reportages volmaakt, maar de Omroep als zodanig heeft zijn ontzaglijke taak toch weer duidelijk kunnen demonstreren, waarbij de mensen op de achtergrond, de technici alle hulde verdienen voor hun prestaties onder uiterst moeilijke omstandigheden. Ook in de volgende phase, het lenigen van de nood van de zo zwaar getroffen landgenoten, heeft de omroep zich in zijn geheel ingezet. Was het eerst de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal Dr L. G. Kortenhorst, die als uitstekende radiocom mentator wilde fungeren namens alle Omroepvereni gingen, nu hebben de laatste een gezamenlijke actie ingezet onder de leuze „Beurzen Open Dijken Dicht" ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Elke Zaterdagavond over beide zenders wordt dit programma uitgezonden, waarin bekende artisten optreden en onder leiding van de populaire aarts bedelaar Johan Bodegraven, deputaties en particu lieren uit alle delen van ons land voor de microfoon gaven komen aanbieden voor het Nationaal Ram penfonds. Bodegraven wordt daarbij bijgestaan door ver tegenwoordigers van alle Omroepverenigingen. Ook de Nederlandse Televisiestichting heeft zich bij deze manifestatie aangesloten en zal elk program ma van „Beurzen Open Dijken Dicht" als een directe extra-uitzending verzorgen. Zaterdag 14 Februari j.l. was dit programma in de geheel van de brand herstelde grote studio van de K.R.O. Op het podium zaten de leden van het orkest De Zaaiers in hun keurige grijze jasjes en het Haagse Matrozenkoor van Theo van Elferen. De televisie-uitzending maakte speciale voorzorgs maatregelen noodzakelijk, vooral wat het licht be trof en hele batterijen schijnwerpers waren boven het podium en op het balkon voor de drie camera's aangebracht. De matroosjes zagen er keurig uit in hun blauwe broeken en witte kraagblouses. Ter ere van de tele visie hadden ze bovendien allemaal rode appel wangetjes gegrimeerd gekregen. Een zaal vol vissers In de zaal zaten stoere vissers, vertegenwoordigers van Scheveningen, Urk en Spakenburg. Het was zeer goed gezien, reeds nu de vissers uit te nodigen die zulk een enorm aandeel hebben gehad in het redden van de in nood verkerende landgenoten. De hete televisie lampen straalden een warmte af, die wel volkomen in tegenstelling was met de koude, die velen nog maar zo kort geleden moesten doorstaan in hun pogingen dikwijls tot aan de nek toe in hel water, de medemensen te bevrijden. Ze schenen dit echter heel normaal te vinden, eenvoudig iets dat hun zo geliefd beroep nu eenmaal met zich mee kan brengen. Heel rustig zaten ze daar nu, de Urkers in hun typisch zwart costuum met de wijde kuitbroek en de Scheveningers met hun stemmige zwarte truien naast hun vrouwen met de vertrouwde witte kappen en omslagdoeken. Zii allen werden bijzonder warm welkom geheten namens alle Omroepverenigingen door de heer G. H. Hoek, programmaleider van de N.C.R.Y. en voor zitter van de programmastaf voor deze nationale radioactie. De man achter de schermen is regisseur Karei Prior, die, nu zijn Y.A.R.A. Showboat voorlopig plaats heeft ingeruimd voor deze uitzending, voor dit programma beschikbaar is. De televisieomroepster Hetty Bijleveld kondigt de muzikale nummers ook voor de radio aan en het publiek is doodstil gedurende een voordracht van Willem Tollenaar, is enthousiast voor de serenade van Tosselli, voor de matroosjes, voor de tenor Bert Robbe, voor de accordeonist Johny Holthuysen en zijn begeleider Guus Jansen en vooral voor de blinde liedjeszanger Jules de Corte. Maar het is in de eerste plaats toch gekomen om getuige te zijn van het aanbieden der bijdragen uit alle delen van Nederland voor het Nationaal Ram penfonds, dus voor de spontane hulp die graag ge geven wordt om het leed te verzachten, dat door ons allen moet worden gedragen. Steeds opnieuw klatert het applaus, als een reus achtige geldthermometer links op het podium een hoger totaalbedrag kan aanwijzen wanneer een gift wordt bekend gemaakt. Het is de weerklank van het land, die in deze grote studio zijn klankbord heeft en via de microfoon kan doordringen tot in elke huiskamer. Dat dit ook werkelijk gebeurt, bewijzen de vele briefjes die via de controlekamer voortdurend in de handen van de omroepers worden geduwd en waarop mededelingen zijn gekrabbeld van zo juist telefonisch opgevangen mededelingen van luisteraars. Deze actie leeft in het land, want na de opwekking van Bodegraven om de centen van de girorekening terstond over te schrijven op gironummer 17 van „Beurzen Open Dijken Dicht" kwam er een boze meneer aan de telefoon om te zeggen, dat alleen de centen veel te weinig was. Iedere rekeninghouder moest minstens tien gulden overschrijven! Vele, vele giften Het is een indrukwekkende rij van dames en heren, die allemaal iets aan komen bieden voor het goede doel. Schipper Brand van Urk geeft f 2450 namens de vis sersverenigingen van Urk. Deze som moet dus eigenlijk geteld worden bij def 16.000 die alle bewoners van Urk voorlopig al bijeen hadden gebracht. Hij vertelt ook over het toeval, dat de Urker vissers het eerst te hulp konden snellen, omdat op het moment van de ramp een groot deel van de Urkervloot in Breskcns lag. Vertegenwoordigers van bedrijven zijn aanwezig namens directie en personeel en steeds weer valt de weldadige warmte op, waarmee al deze mensen zich niet geringe offers getroosten om hun medeburgers te helpen. Meer nog dan aan het bedrag aan geld toch mogen wij waarde hechten aan de warme woorden en het medeleven van ons gehele volk. De slagvaardigheid van de omroepers is er de waar borg voor. dat ook de vrolijke noot in deze uitzending niet wordt vergeten en zij betonen zich prettige gast heren aan wie men graag zijn penningen afgeeft. Nu reeds is het een bijzonder geslaagd programma, georganiseerd op de wijze van de befaamde „Haak- in" actie, wat zeker nog aan populariteit zal winnen wanneer het het land in gaat trekken. De bedoeling is namelijk, dat de eerstvolgende avond in Eindhoven zal komen met als gasten de binnen- en buitenlaijdse militairen die zich hebben ingezet bij de hulpverlening. Dan gaat het naar Leeuwarden onder het motto „Noord helpt Zuid". Rotterdam volgt op de dag van de voetbalwedstrijd Nederland-Denemarken met een speciale sport avond en met als gasten die plaatsen, die nog juist droge voeten hebben gehouden. Het bedrijfsleven krijgt zijn beurt in Borne. Daarna is de op een na laatste uitzending in Utrecht, waar het programma geheel in het kader wordt gehou den van de eenheid der elf provinciën. De slotavond, eind Maart in het Concertgebouw te Amsterdam wordt dan gedacht als een nationale en internationale mani festatie met het Omroeporkest onder leiding van André Kostelanetz. Luisterend Nederland heeft „Beurzen Open Dijken Dicht" direct goed begrepen en tast diep in de buidel. Herman Jonker De heer Brouwer, voorzitter van de Zangvereniging van het personeel van het Koninklijk Paleis Soestdijk over handigt zijn enveloppe aan Coen Serré.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 23