Poortvliet - Eiland in watersteppe Een verdronken dorp in een ondergelopen land. Rechts\Zo bezorgt de krantenloper er het dagelijkse nieuwsblad. eventien honderd bewoners van Poortvliet op het eiland Tholen leven, sinds de stormvloed van 1 Februari j.l., op een klont Zeeuwse klei die 250 meter lang en 40 meter breed is. Zij hebben dat zelf zo gewild. Toen het water de dijken bij Strijensas ver morzelde en diepe galen sloeg in het land er vlak achter, mensen en beesten verzwelgend, was er nog een kleine kade, die het geweld althans enigermate keerde. Daardoor kreeg men gelegenheid af te wachten wat er gebeuren ging en maatregelen te nemen voor de naaste toekomst. Burgemeester W. J. van Doorn, jong, maar, naar in deze dagen gebleken is, geens zins onervaren, wist wat hem te doen stond. Hij stelde zijn mensen voor de keus: gaan of blijven. Hij had een kans en bij had tijd. Twee elementen, die hij uitbuitte. Hij bereikte, dat Poortvliet een bruggenhoofd kon worden ter herovering van de dijken. En hij voorkwam, dat Poortvliet het lot deelde van zo menig Zeeuws dorp, dat, van bewo ners verlaten, eenzaam ligt onder de grauwe Zeeuwse luchten. Ten prooi aan verwoesting en lieden, die misdadige bedoelingen hebben ten aan zien van de zich daar bevindende eigendommen. Zo is Poortvliet geworden tot een symbool van Zeelands herrijzing na de stormvloed. Het leven gaat er gewoon door. De kinderen gaan naar school, de boeren trachten er van de oogst aan bieten en aardappelen te redden wat er te redden valt en de huisvrouwen wijden zich aan haar taak: het reini gen van wat het water bedierf, aan huis en goed. Er zijn geen slachtoffers in Poortvliet. Wat vee kwam om, maar er werd vee! meer behouden. En wat aan materiële bezittingen verloren ging won men aan zedelijke waarden: het besef in de water woestijn te zijn gebleven, toen alles rondom wan kelde. Dag en nacht hebben de mannen aan de dijken gewerkt. Dag en nacht hebben de vrouwen gezorgd, dat het hun aan niets ontbrak. Luctor et emergo in levenden lijve. Dat is Poortvliet op Tholeneen kluit klei te midden der woedende baren! In de verdronken dorpen ontkuilen de boeren hun winterprovisie. Zo gaat men naar school in het overstroomde Poortvliet. „Als de tros wordt losgesmeten" begint de reis van school naar huis. Burgemeester van'Doorn spoort oud en jong aan. Hij is op de dijken en op de scholen.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 15