Wij verlaten de persers en wandelen langs de zeer behoorlijke nieuwe woonketen, waarin honderden mannen zijn ondergebracht, en verbazen ons over de geweldige breedte, die straks de nieuwe dijk zal krijgen! Naar mijn schatting wordt deze met het talud mee wel meer dan 60 m breed. Welk een gigantisch werkstuk is hier in voorbereiding en ook hier weer het einddoel: 5 a 5l/2ni boven A.P.! Ook bij Schelphoek zal volgens mij veel afhangen van het weer. Blijven de najaarsstormen voorlopig weg dan is de kans groot, dat geen nieuwe cata- strophen zich zullen voordoen, maar het blijft een koortsachtig gevecht, nog vele wekenlang! Men is er nog lang niet en als men in Nederland denkt, dat wij na de berichten over het dichten van Schelphoek inderdaad kunnen overgaan tot de orde van de dag, dan slaat men de plank heel ver mjs. Deskundigen vonden het vlagvertoon begrijpelijk maar prematuur en dat reeds spreekt boekdelen! Een snelle auto brengt ons druipnat van de regen langs de nieuwe Noordelijke weg, dus via Renessë, naar Scharcndijke, waar wij worden opgewacht door onze oude vriend, boer v. d. Panne, die in dat witte, gespaard gebleven huis met het rode dak, „de Wijde Wereld" boven op Schouwens duin, zijn domicilie tijdelijk heeft opgeslagen totdat ook zijn boerderij weer droog zal liggen. Wordt de 2l/2 m hoge nooddijk om Scharcndijke straks niet meer gebruikt en kan deze dan gevoeglijk wel weer verdwijnen?! Ik hoor. dat „men", d.w.z. de Overheid, de dijk met graszaad heeft bezaaid en dat zegt voor de insiders voldoende: men wil dus blijk baar toch die extra beveiliging voor het dorp Scha- rendijke behouden, althans voor het komende jaar! Dan krijgen wij plotseling 'n „landbouwtechnisch" gesprek. Men mag het droog gekomen land en dat, wat straks weer droog valt, niet bebouwen. Men mag er niets aan doen, doch de officiële instructies van hogerhand dienen te worden afgewacht. De meest juiste methoden zullen worden beproefd om in een zo kort mogelijke tijd het verzilte landweer enigszins vruchtbaar te krijgen. Op mijn vraag welke producten na de rampvolle oorlogsoverstromingen het beste groeiden op de toen eveneens zilte bodem, kreeg ik ten antwoordhet Lucerner gras, gerst en vlas, die al in Maart/April moeten worden gezaaid. Wannéér derhalve Schou- wen plm. half October droog is, wannéér het over tollige zand spoedig verwijderd kan worden, wannéér deze winter zijn voor deze gebieden zo zegenrijke regenwater en sneeuw overvloedig laat neerdalen en wannéér de Overheid steeds tijdig de nodige richt lijnen aangeeft, zou dan wellicht in Maart en April 1954 de Schouwense boer weer bezig zijn met zijn Lucerner-, gerst- en vlaszaad?! Laten wij het hopen! Koolzaad is ook geschikt voor het doel, doch wordt in Augustus gezaaid. Boer v. d. Panne wist te vertellen, dat hij in de neer wij 't enige levende wezen zien, dat op Noordwelle achterbleef, een verwilderde, driekwart verhongerde kat, die zich niet meer laat vangen, maar die bij tijd en wijle met melk en brood gevoed wordt, wanneer men Noordwelle per motorvlct bezoekt. Een zielig, tra gisch gezicht, al is het maar een onnozele kat Wij verlaten het dorp en richten onze steven naar Serooskerke, intussen enige malen vastlopend op geheel nieuwe, kortelings ontstane zandbanken, die slechts enige decimeters onder water blijven en die ons te raden geven, hoeveel afgraafwerk straks, wanneer het Schouwen-Meer droog is, ook hier op sommige plaatsen zal moeten worden verricht, voor dat het eigenlijke bouwland weer bloot komt. Ook de wethouder springt bij zo'n stranding onvervaard overboord en met vereende krachten wordt onze ijzeren vlet over de ondiepten heengeduwd, een werk, dat veel omzichtigheid vereist, want enige me ters verder staat soms weer meer dan 2 meter water! Na Serooskerke, na de ondergelopen zeer gehavende hoeve van de heer Klompe, voorzitter van dc aloude Waterschap, gepasseerd te zijn: Schelphoek in zicht! Door een dicht regengordijn naderen wij thans van de binnenzijde Schelphoek en inderdaad constateren wij, langs de gezonken caissons varende, dat enkele punten nog maar beangstigend weinig boven liet water uitsteken. Met grote kracht stroomt het water nog door enkele kieren en door één plek, die voor lopig slechts met bazaltkeien kon worden gedicht. Daar is dan ook een grote zandperser bezig om het door de zuigers vele honderden meters verder op gezogen zand, met klei vermengd, te storten bij en op die bazaltblokken, daarmede aan de binnenzijde een versteviging vormend waarna straks ook de buitenzijde versterkt zal worden. Het is een koortsachtig werken daar bij die Schelp hoek, want de Zuidwester wakkert meer en meer aan en straks is het weer vloed! Een gedeelte der ploegen, die hier zijn ingezet, kent dan ook geen Zondagsrust en ik begeef mij tussen hen in. He t zijn stuk voor stuk door en door geharde en gebruinde kerels, die met hun verweerde gezichten een verbeten strijd tegen het water voeren, dat hun aartsvijand is. Zij laten zich door niets of niemand ophoudenin een ijzig rustig, maar voortdurend,onbedwingbaar tempo doen zij hun werk aan de opzuigers, waarvan er twee op dit punt zijn ingezet, aan de persers-die het zand weer uitstoten op de gevaarlijke plekken - waarvan er even eens twee zijn ingezet en die met elkaar verbonden zijn door een enige honderden meters lange buisleiding. Als we in Noordwelle aankomenmeren we bij de enige droge plek, die er te vinden is. nl. i links is bootsman-wethouder Akkerdaas, geheel links boven v. d. Panne, iviens hoj'je en drooggevallen zijn. Tweede van l Links: De nieuwe dijk, die bij de Schelphoek zal worden aangelegd, wordt met hel talud mee ongeveer zestig meter breed. Een gigantisch iverkstuk is hier in voorbe reiding. RechtsBazall is ietsdal in liet overstroomde gebied niet gemist kan worden. Ook bij hel dichten van de Schelphoek is het in mateloze hoeveelheden te water ge laten. Zie hier hel laatste nog niet volkomen, afsluitende gedeelte.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 11