„24 UUR OUWERKERK'V, i In de maanden na de ramp heeft hel politieapparaat in hel rampgebied zich geplaatst gezien voor onvoorziene taken. Patrouille te water om het verlaten en geheel doorspoelde Noordicelle, waar evenals elders in het overstroomde Schouwen de hofsteden en woningen ontzetlende schade en vernietiging hebben opgelopen tengevolge van de werking van eb en vloed, en vooral van de wind die het water tol ongekende hevigheid opstuwde. Het verbijsterend verhaal van het eiland Schonwen-Duiveland soals het nu nog is Is wc ia de belangrijk vergrote haven van Burgh-SIuis binnenvaren, zien wc, dat daar een buitengewone bedrijvigheid heerst. Sleepboten varen af en aan, een enkele kleine, snelle dircclieboot kiest het ruime sop, tankers vol niet bazaltblokken, die straks de zinkstukken tot zinken moeten brengen, liggen gemeerd en aan de kade een gewirwar van vrachtauto's enz. De gastvrije auto van de Schouwen-Duivelandse doktersvrouw-dokteres staat ons al op te wachten en dan gaat het in snelle vaart naar Kcncsse. Na een kort moment pauze voor een geurige kop ikofïie bij Mevr. Borgmeijer, echtgenote van de vol ijverige bockverkoper-i'otograaf-secretaris V.V.V., die mij op deze drie-daagse tocht zo uitstekend ter zijde stond t.a.v. het fotografische gedeelte - Beland ik - burgemeester Lunsingh Tonkens is ook enige weken van zijn vacantierust gaan genieten- bij de gemeentesecretaris, de heer De Jonge, die een schaars rustig ogenblik benut om mij te vertellen, dat het woningprobleem in Renesse buitengewoon nijpend is! Men vergete niet, dat er nog steeds plm. 800 evacué's in deze kleine gemeente, die niet veel meer dan hetzelfde aantal inwoners telt, zijn ondergebracht in zomerhuisjes, in zelfgebouwde barakken - en in de moderne kippenhokken van het „Bossc hoenderpark". Ik bezocht ook deze merkwaardige woonwijk van Renesse en al moet ik toegeven, dat de kippen hokken grotendeels modern zijn, zij zijn natuurlijk voor een onderkomen voor ietwat langere tijd voor mensen volkomen ongeschikt. Er zijn thans 30 di rectieketen onderweg, maar die zijn bestemd voor .30 gezinnen, die nu nog naar Holland of elders •geëvacueerd zijn. Dan komen er nog 16 eenvoudige doch geriefelijke Noorse woningen en niet minder dan 50 Oostenrijkse zomerwoningen. Oostenrijk schonk er in totaal 140 stuks voor de getroffen gebieden, zodat in de toekomst met deze laatste 66 wo ningen, die bestemd worden voor hen, die thans onvol doende zijn ondergebracht, het probleem gelukkig een eind in de goede richting - hoewel nog lang niet geheel - zal worden opgelost. Voedselproblemen kent de Westhoek niet. Alles wordt in voldoende hoeveelheid aangevoerd. Ook de waterleiding, die in het Westen haar natuurlijke bronnen heeft, functionnccrt voldoende en hetzelfde is het geval met de cleclriciteitsvoorzicning. De stemming onder de mensen is na het dichten van Schelphoek natuurlijk blijmoedig. Er heerst een Mensen in kippenhokken Een Zeeuw keert altijd terug Koortsachtig gevecht bij Schelphoek Wanneer kan er weer gezaaid worden? gematigd optimisme, ook al is men hier en daar nog wel bevreesd voor de aanstaande Novemberstormen. Toch wil iedereen terug en ook hier tref ik ouder de evacué's dat zelfde grote onblusbare verlangen naar hel eigen dorp, naar het eigen huis, hoezeer ook gehavend of verwoest. De verbondenheid met de grond is voor de Schou- wen-Duivelandse boer wel heel erg sterk en dat is niet alleen iels moois, maar ook iets zeer gelukkigs, want hoe zou men zonder deze liefde voor hof en akker ooit in de komende jaren de schijnbaar niet te overwinnen chaos meester kunnen worden? Er is niet één, maar er zijn duizend moeilijkheden en problemen en wanneer men twee stappen vooruit komt, moet men dikwijls weer een stap retireren. Maar terug gaat men, zelfs zonder de eventuele toestemming der autori teiten. Wanneer het maar even kan gdat men zonder meer! Er is een merkbaar streven in de toekomst het busvervoer de voorkeur te geven boven de tram. Het is voorlopig wel duurder, inanr practischer door een belangrijke tijdwinst, want de tram boemelt van Zierikzee toch altijd nog ruim een uur naar zijn eindpunt, terwijl een bus binnen het half uur zijn doel bereikt. De tramverbinding Zierikzee-Zijpe zou nog verdedigbaar zijn, mits onderhouden met goed, behoorlijk modern materiaal, maar de Westhoek van Schouwen roept om snelle, doelmatige en veel vuldige busverbindingen. Op mijn vraag, of de nieuwe Noordelijke verbin dingsweg van Renesse via Scharendijke naar Brouwershaven van veel betekenis is, anlwoordt de heer De Jonge mij, dat dit inderdaad het geval is, omdat de weg met enige kilometers wordt bekort en men van uit Brouwershaven veel goederen per boot verder vervracht. De z.g.n. verkeersstoten kunnen echter ook prachtig opgevangen worden door een hogere frequentie via ZijpeAnna-J acobaRoozen- daal, waaraan eveneens reeds aandacht wordt ge geven. Dan kom ik met de vraag hoe liet staat met de criminaliteit, nu de dorpen volgepropt zijn met mensen. Er zijn gelukkig geen grotere onregelmatig heden te constateren, alleen wordt liet helaas dikwijls ontbrekende gevoel voor samenwerking en saamho righeid tussen de gemeenten van de Westhoek ouder ling funestpardon, onvruchtbaar en bedroevend genoemd. Dat is te betreuren. Moge ook hier het voorbeeld van het geneesmiddel „24 uur Ouwerkerk" zijn wel dadige uitwerking niet missen. Danvroegik nog, ofmen meent dat alle 800 evacué's weer naar hun haardsteden zullen terugkeren. Er zullen er echter - en dat komt Renesse nu weer eens ten goede stellig wel 100 a 200 blijven hangen, want zij, die niet beslist voor hun werk moeten terugkeren, prefereren toch dikwijls de meer moderne situatie van een plaatsje als Renesse, dat zelfs in dit jaar nog enig badgasten- en vreemdelingen- bezoek kreeg, zij liet dan ook grotendeels van de „ouwe getrouwen". En hiermede is ons prettig gesprek ook alweer ten einde en benut ik de telefoon nog even om een af spraak te maken metde tweede varende wet houder, thans echter van Schouwen, Wethouder Akkerdaas van het nagenoeg geheel ondergelopen „eiland" Noordwelle. Hij vormt met zijn Ouwerkerkse collega wel een merkwaardig varend wethouders-duo! Hij zal ons des middags voeren naar zijn gemeente Noordwelle en dan langs het volgende „eiland" Se- rooskerke naar de Schelphoek! Gelukkig is het Schou- wcn-Meer geen Schouwen-Zce meer, zodat de stro ming zich alleen beperkt tot de golfslag, door de wind veroorzaakt, want schipper-wethouder Akker daas moet het maar doen met een wel zeer plezierig, doch slechts 5 P.K. sterk motortje. Wederom kiezen wij het ruime sop en zetten koers via allerlei ondergelopen boomgaarden naar hel „eiland" Noordwelle, dat rustig binnengevaren kan worden door de hoofdstraat, waarna wij meren bij het enige droog gebleven gedeelte vlak rondom de kerk. Twee dingen vallen ons op: In dit volkomen vcrluten dorp onze driekleur van uit de toren, om de triomf bij Schelphoek te vieren en een gevoel van ont roering gaat door ons heen. Dat zelfde geschiedt, wan-

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 10