Aula Zeeland* nodigt u van harte uit aanwezig te zijn bij de lezing Waarom herinneren door prof. dr. Selma Leydesdorff op dinsdag 2 februari 1993 in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Aanvang: 20.00 uur Foto: Annuska Steixner Deze lezing vindt plaats naar aanleiding van de publikatie van haar nieuwste boek Het water en de herinneringde Zeeuwse watersnoodramp 1953-1993. Voorafgaand aan de lezing biedt mevrouw Leydesdorff de geluidsbanden met de interviews, gehouden ten behoeve van haar onderzoek, aan aan mevrouw drs. M.E. Jongejan, hoofd Zeeuws Documentatiecentrum. S. Leydesdorff (Djakarta 1949) is hoogleraar-directeur van het Belle van Zuylen Instituut van de Universiteit van Amsterdam, een instituut voor vergelijkende en multiculturele 'gender'studies. Zij studeerde in Amsterdam moderne geschiedenis. Al vroeg in haar loopbaan als universitair docent aan het Documentatie Centrum voor Nieuwste Geschiedenis, deel van de sociale faculteit, raakte zij gefascineerd door het gebruik van mondelinge bronnen voor de geschiedschrijving. Zij promoveerde, gebruikmakend van de methode van 'oral history', op het proefschrift Wij hebben als mens geleefd - het joodse proletariaat van Amsterdam 1900 - 1940. Dr. Leydesdorff is een van de redacteuren van het International Yearbook for Oral History and Life Stories (Oxford University Press). Zij publiceerde zowel essayistisch als wetenschappelijk werk voor een groot aantal bundels en bladen. Momenteel werkt zij aan een publikatie over de vraag wat sekse betekent voor de individuele en collectieve herinnering. Waarom herinneren? Herinneren is van oudsher de basis geweest voor geschiedschrijving. Maar in de negentiende eeuw werd het accent verlegd naar de zogenaamd meer objectiveerbare geschreven bron. De getuigenis raakte in het ongerede. Toch is voor het schrijven van het boek over de watersnood van 1953, Het water en de herinnering, gekozen voor een onderzoek op basis van getuigenissen. Deze keuze hing samen met de snelle ontwikkeling van de 'oral history'. Het ontstaan van dit nieuwe specialisme in de geschiedschrijving zal tijdens de lezing worden geschetst. Bovendien zal nader worden ingegaan op de nieuwe perspectieven die een dergelijke benadering biedt. Tot slot van de lezing zal worden bekeken of het onderzoek naar de Zeeuwse watersnoodramp nieuwe vragen naar voren heeft gebracht die oproepen tot verder onderzoek.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 5