Voortreffelijke geschiedschrijving over watersnood en rampherstel 1 Extra-nummer van Polytechnisch tijdschrift (Van eer) onzer verslagge vers) OVER Üe watersnood van het vorige jaar en over het rampherstel is zeer veel geschreven, maar eerst thans is een historisch overzicht ver schenen, dat aanspraak maakt op het bijvoeglijk naamwoord „volledig". Het Polytechnisch Tijdschrift, Dit extra-nummer begint met een uit voerige beschouwing over vroegere officieel orgaan,V van het Nederlands Instituut van Middelbare en Hogere Technici, heeft een van zijn edities (de zogenaam de uitgave B) van 14 Aug. j.l. gewijd aan ramp en herstel in 1953 en het is het meest indrukwekkende getuigenis-zwart-op-wit ge worden, dat ons land van deze worsteling met het water heeft gekregen. I- A. G. Maris, directeur-ge neraal van de Rijkswater staat, schreef in zijn voor woord: „Het is nuttig en nodig, dat velen deigenen, die aan het front hebben gestaan, vertellen wat er is gedaan en hoe het gedaan is en onder wat voor om standigheden er moest wor den gewerkt. Zij, die na hen komen, moeten in deze ar tikelen de voorbereiding vinden, die hen in staat zal stellen op evenzo voortva rende en manmoedige wijze het werk te doen dat in hun leven aan hen zal worden voorgelegd als hier door de mannen van het dijkherstel is geschied. Zij zullen bjj het lezen van deze artikelen technische kennis opdoen of hervinden. Maar veel be langrijker is, dat zij in deze schrijvers kunnen beluiste ren hoe er met hart en ziel gewerkt is om de stro men te beteugelen, om de dijken weer dicht te krij gen, om het land weer droog te maken, om de wel vaart te herstellen van onze grond en als zij dat begrepen hebben, doen zij het ook als het nodig is". stormvloeden, geïllustreerd met veel verhelderende kaartjes. De meteorologi sche ontwikkeling en het verloop van de storm en de gevolgen daarvan voor het getij vormen een tweede belangrijk hoofdstuk. Vervolgens leest men een nuchtere (en in haar nuchterheid impo sante) opsomming van het geleidelijke herstel van de door het water gebroken dijken, over de getijberekeningen die daarvoor nodig waren en in de toe komst altijd nodig zullen blijven. Dieper ingaand op schade en herstel werkzaamheden behandelen vooraan staande technici de problemen, die zich voordeden in elk der door de ramp ge troffen plaatsen. Kaarten en foto's, door snee-tekeningen en schetsen vervullen daarbij een belangrijke functie. Een van de interessantste hoofdstukken is het spreekt bijna vanzelf de geschiedenis van Schouwen en Duiveland, geschreven door de man, die daar in de roemvolle idagen van de grote dijkdichtingen „met zijn neus bovenop zat", de heer W. Met- zelaar, waterstaatkundig hoofdambte naar van de Rijkswaterstaat en vraag baak voor velen. Het uitmuntende werk wordt besloten met enkele aantekeningen over ons wa terschapswezen, door de heer J. Ph. Salomé, ingenieur bij het Hoogheem raadschap Schiedam. Alles bijeen geno men kan men zeggen: met deze uitgave heeft het Polytechnisch Tijdschrift eer monument gesticht, dat waard is dor'-' iedere Nederlander te worden gekei;"'

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 3