Ramp en herstel TONEEL Sportieve desiderata Het litteraire jaar 1953 De wetenschap vorderde... II NIEUWE ROTTERDAMSE HET JAAR 1953 zal in de ge schiedenis geboekstaafd blijven als het jaar van de ramp. Het past met een enkel woord terug te grij pen op de gebeurtenissen die week na week, maand na maand heel ons volk hebben doen meeleven met wat zich in Zuidwest Nederland af speelde. Die eerste dag na die rampzali ge nacht waarin in zo weinige uren een zo groot deel van een land, dat maar nauwelijks de oorlogsvernieti ging te boven was gekomen, zo veel schade werd toegebracht, was een dag van volslagen verwarring. Het aanvankelijk vage beeld werd duidelijker door alarmberichten uit de randgebieden: Hoek van Holland, Maassluis, Zwijndrecht, Dordrecht, West-Brabant-Kruiningen, Vlissingen, maar het eigenlijke rampgebied had nog geen stem, welke tot de wereld reikte. Meldingen van de eerste ge vonden slachtoffers maakten echter duidelijk, dat het karakter van de overstroming zich niet liet vergelij ken met wat men uit het verleden kende. Toen, langzaam maar zeker, een steeds omvangrijker berichtenstroom, die allengs uitgroeide tot een lawi ne van onheilstijdingen: honderden doden, duizenden stuks vee, huizen, boerderijen, schuren, wegen en dij ken verdwenen in een ziedende vloed. Langzaam, noodlottig langzaam, drong echter eerst het besef van de volle omvang van de ramp tot ons door. Tot Maandag, zelfs tot Dinsdag bleef het zwijgen van dorpen van he le eilanden voortduren, terwijl elders het opgeschrikte volk te hulp snel de. Berichten, uitgezonden door de op West-Schouwen gestrande Bore "VI, van de reddingboot van Stellendam, van radio-amateurs te Zierikzee en elders, tijdingen, meegebracht door de vlieger Gérard Trèmérie, die met een helicopter van Meisbroek was opgestegen om een dozijn bij Oude Tonge geïsoleerde mensen te gaan halen Trémérie zag onderweg niet twaalf maar duizenden in de ergste nood verkerenden zenuwachtig gestamelde mededelingen van uitge putte vluchtelingen completeerden het beklemmende beeld: het ramp gebied omvatte, behalve Texel, het hele gebied ter. Westen van de lijn Cadzand—Bergen op Zoom Zeven bergen het land van Altena en Heusden de Alblas en Krimpe- nerwaard Rotterdam en Nieuwe Waterweg. ...Schouwen en Duiveland' nage noeg geheel overspoeld. Goeree-Over- flakkee voor een belangrijk deel... Af en aan rijdende auto's, qpge- wonden hulpcolonnes, helverlichte gemeentelijke*bureau's, terneergesla gen vluchtelingen, het was het beeld u t vele steden. Maar er was meer: daar. (waren de te hulp snellende militairfeh, vaar tuigen van alle mogelijke soort en grootte, bemand door militairen en burgers, Rode Kruisleden, kantoor bedienden en studenten, ambtenaren en werklieden, boeren en stadsmen- mensen. En terwijl de stroom vluchtenden groeide, kwamen de lange doden lijsten. Men had geen tijd er bij stil te staan, want overal wachtten nog mensen, machteloos op instortende huizen in bomen, aangetast door ver moeidheid en kou. Vliegtuigen en he licopters bleven scheren over het verdronken land, zoekend naar teke nen van leven. Zandzakken, laarzen, vlotten, voedsel en medicamenten werden neergeworpen, legers vrijwil ligers drongen door in de rampgebie den, vloten kruisten over de brede wateren. Zo regen de uren zich aaneen. Da gen verstreken. Velen werden gered, maar voor velen kwam de hulp te laat. En toen Zondag 8 Februari de vlag gen overal halfstok hingen, ten te ken van nationale rouw, had Neder land bijna 1800 doden te betreuren. Het was een dag van diepe ingeto genheid. Een sneeuwdek bedekte de verstilde wereld. Door de geteister de plaatsjes gingen, voor het eerst sedert lange jaren geen kerkgangers naar hun bedehuis. De kerken zwegen. Overal was het stil, maar aan de rand van het noodgebied was het jachtige herstelwerk in volle gang. Met spaden, zakken zand, kruiwagens en vrachtauto's werd gewerkt: het herstel aan de dijken mocht niet stil vallen. Koningin Juliana, die evenals haar moeder en haar gemaal van dag tot dag van haar medeleven met de ge troffenen blijk had gegeven, hield een radiorede, waarin zij op ont roerende wijze sprak over de geest van saamhorigheid, die onder de druk der omstandigheden, over ons volk was gekomen, alsmede over het ongekende medeleven uit het buiten land. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk ineens op boven alle af scheidingen en ieder compromis der samenleving uit... Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de we deropbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar..." lyTET VOORTVARENDHEID, pakte men het herstèlwerk aan, in het besef, dat een gigantische taak wachtte. Ongeveer 200.000 ha land in de rampnacht geïnundeerd. Gelukkig bleek de schade niet overal even ernstig een aantal polders kwam al spoedig weer droog maar het zwaar getroffen gebied omvatte nog altijd 134.500 ha grond, t.w. 63 pet akkerland, 7Vz pet tuinbouwgrond en 29te pet weiland. Er kwamen 1795 mensen om het leven, circa 100.000 moesten er worden geëvacueerd, 20.500 koeien, 10.000 varkens en 2300 paarden verdronken. Meer dan 47.000 huizen, boerderijen, opstallen, scho len en andere gebouwen werden be schadigd: 9000 bleken nauwelijks her stelbaar of gingen geheel verloren. De zeedijken in het getroffen ge bied met een totale lengte van 1100 km werden op honderden plaatsen be schadigd en braken door. Er ontston den 400 tot 500 kleine doorbraken en 67 ernstige stroomgaten, welke stuk voor stuk de grootste problemen vormden. Liefst 45 pet van de dijken in Zuidwest-Nederland met een totale lengte van 500 km moest worden hersteld. De kleine breuken konden in de weken na de ramp zonder al te gro te moeilijkheden worden hersteld. Nodig waren slechts mensen en ma teriaal. De grote stroomgaten stelden echter hele andere eisen. Er moest in de eerste plaats groot materiaal aan te pas komen. Onmiddellijk wer den dan ook de Zuiderzeewerken stop gezet, opdat dit materiaal, alsmede een aantal deskundigen kon wor den vrijgemaakt. De grootste taak waarvoor zich onze meesters van de natte bouwkunde ooit gesteld zagen, moest voor de winter tot een goed einde worden gebracht. Het scheen een onmogelijke taak, maar het luk- te. Half April waren er nog maar el: grote stroomgaten, waarvan zevei op Schouwen en Duiveland, he' zwaarst getroffen eiland, en vier o; Zuid-Beveland. Hoe het gegaan ligt nog vers in het geheugen. Namen zijn voldoende om d moeizame strijd, waarbij tegensla, en succes elkaar afwisselden, tot alle details in de herinnering teruj te roepen: operatie Levensstrijd Juni), de afsnoering met een enorm Phoenixcaisson van het stroomgat i de Veerhaven van Kruiningen (24 Ju li), die van de Schelphoek (28 Augusl tus), waar met behulp van honderj den kleine, in eigen land vervaardig de eenheidscaissons de overwin ning werd behaald, daarna de tegen slag bij Ouwerkerk met uiteinde lijk, ver in het najaar, toch nog di glorieuze eindoverwinning (6 Novem ber) in het nachtelijk duister. Wat voor het gigantische herstel werk nodig is geweest moge een enkel cijfer, betrekking hebbende op Zuid- Holland en Zeeland, nog duidelijk ma ken: Op Schouwen en Duiveland alleen werden gebruikt: 3 millioen zandzak ken, 7 millioen m3 zand, 300.000 m3 klei, 450.000 m2 zinkstokken en 700.000 ton stortsteen. In de rest van Zeeland: 7 millioen zandzakken, ruim 5 mil lioen m3 zand, 900.000 m3 klei, 33.500 m2 zinkstokken en 170.000 ton steen. Voor Zuid-Holland waren de cijfers: bijna 7 millioen zandzakken, 5 mil- loen m3 zand, 20.000 m2 zinkstokken en 40.000 ton zetsteen. Een dankbaar gebruik werd gemaakt van de zgn. eenheidscaissons, waarvan er een klei ne 500 hier te lande werden vervaar digd. Uiteraard moest veel materiaal worden ingezet. Op Schouwen, in Zee land en Zuid-Holland resp. zand- en perszuigers 33, 21 en 25; overslagkra nen 29 (tevens 17 drijvende kranen), 7 en 3; draglines 105, 120 en 120; bulldozers 9, 10 en 40. In Zeeland kwamen daar nog bij: 176 sleepboten en ruim 3000 bakken. Op Schouwen alleen werkten aan het dijkherstel 5000 arbeiders, in Zeeland 2815 en in Zuid-Holland 3500. Thans zijn 350 km dijk hersteld en de zeeweringen zijn dermate versterkt, dat zij voor de winter veilig worden geacht. Het jaar 1953 was het jaar van de ramp. Maar ook het 'jaar van het gigantische herstel. Het is nog niet voltooid, maar de tijd is niet ver meer. Deze wetenschap maakt, dat men aan het eind van een voor ve len donker jaar toch in zekere zin dankbaar gestemd kan zijn. OUDEJ AARSBIJ VOEGSEL N het litteraire jaaroverzicht 1952 heb- wij ons met enige ongerustheid agd hoe lang de windstilte in de ereld van de letterkundige tijdschriften iu voortduren. In 1953 is gelukkig wel ts gebeurd. Maatstaf, nieuw maand na d voor letteren, heeft een gunstige in- Iruk gemaakt en zal zich stellig weten te [andhaven. Eduard Hoornik is toegetre- tot de eerbiedwaardige De Gids, in het komende jaar een verdere ver- ■ngingskuur zal ondergaan. Zonder veel nfare is een groep schrijvers van de ongste generatic met een Amsterdams ijdschrif t voor Letterkunde voorschijn gekomen, dat in dienst is ;esteld van de traditie, omdat de redactie die weinig opheeft met de inmiddels jearriveerde." experimentele beweging overtuigd van de zeer betrekkelijke ,aardc van het nieuwe en ernstig be- hceft tegen die moderne slromin- in „die een vat vol nieuws lanceren op van een druppel kennis van zaken itrent het laakbare oude". XJ ERDENKING is karakter van da -1-1- Oudejaarsavond. In de necrologie staan zes namen: Marie van Eijsden- Vink, op de vooravond van Kerst mis gestorven; Cor Hermus, knap acteur, leider van Comedia, van wel ke toneelgroep hij de ontbinding niet meer heeft beleefd; Top Naeff, eens referente met gezag, die haar troe telkind een warm hart bleef toedra gen; de dichter M. Nijhoff, die ook aan het toneel zijn bijdragen heeft geleverd; Henri Bernstein en Eugene O'Neill, toneelschrijvers met wereld reputatie. In zekere zin wapperden de flarden van het door Albert van Dal- sum gedragen costuum van koning Lear onder de doodsklok, in een Am sterdams veilinglokaal, waar de have van het Amsterdams Toneel Gezel schap onder de hamer kwam. De zoveelste reorganisatie van het Ne derlandse toneel is in 1953 de belang rijkste gebeurtenis geweest. Het A.T.G. is opseheven, Van Dalsum kreeg van de Stichting Toneelcoördinatie de taak van reizend regisseur toegewezen, Louis Saalborn zou naar de Haagse Comedie gaan (waarin ziekte hem verhinderde). A. Defresne werd leider van het tot Toneelvereniging herdoopte Nederlandse Volkstoneel, Sternheim werd onderge bracht bij de nieuwe toneelgroep Thea ter te Arnhem, gesticht vanwege cul tuurspreiding (die niettemin van de ge coördineerde gezelschappen in het Wes- Gymnaestrada: een herinnering. nog lang niet alle vervuld Fenny ten Bosch: drie tennisütels. Nieuwe voorzitters in vijf sportbonden "C1 EN terugblik op hetgeen zich ge- durende het afgelopen jaar in de sportwereld heeft afgespeeld, dwingt ons nog tè veel zaken met de man tel der liefde te bedekken, dan dat we deze periode met al te veel wee moed afsluiten. Daarbij ligt dan ge lijk de lezer ongetwijfeld reeds zal hebben begrepen, het zwaartepunt niet op de teleurstellende resultaten en het gebrek aan internationale suc cessen dat we zo links en rechts heb ben moeten registreren, maar op be paalde verhoudingen en toestanden die niet zo zijn als men in een sportief milieu zou verwachten. Het cardinale punt is en blijft de nog altijd zeer onvoldoende gelegenheid tot sportieve recreatie en vorming van een jeugd, die daar een door de omstandigheden eigenlijk groeiende behoefte aan heeft. De rede welke de heer Pahud de Mortanges hierover bij de aflevering van het 750ste sportveld door de DUW te Haren heeft gehouden, willen we de lezer nogmaals onder de aandacht brengen omdat de daarin vervatte wensen (méér eenvoudige zwembaden gymnastieklokalen en sporthallen) het brandendste probleem van het gehele nationale sportleven inhouden; bran- dender dan een nieuw succes in de Tour de France of een beter spelend Nederlands voetbalelftal. Tot de desiderata behoren voorts' de rust in de voetbalwereld, een voorzich tige maar daarom vooral niet halfslach tige politiek van die bondsbestuurderen die ervaren hebben dat zij in bepaald# opzichten op het keerpunt van hun or ganisatorische arbeid staan, zoals bij voorbeeld de zwemmers dat hebben be grepen. Ook is de wenselijkheid groot dat er een spoedig en radicaal einde komt aan de bekrompen heihge-huisjes politiek in onze wandelsportwereld, zo als dat dit jaar, tot ieders voldoening, ook in de veelslachtige schaatswereld bleek te kunnen gebeuren. Dat de gren zen voor onze biljartcracks weer spoe dig mogen opengaan, is een wens die we richten aan het bestuur van K.N.B.B. Er zijn overigens nogal wat mutaties geweest op de presidentszetels van onze bij het NOC aangesloten organisaties. De plaats van jhr. Van den Berch van Heemstede bij de KNWU is ingenomen door dr. P. J. van Dijk; die van jhr. dr. Mol- lerus als voorzitter van de nationale bil jartorganisatie door de heer Van Eeuwijk; die van mr. Enthoven bij de Nederland se Ski Vereniging door de binnenkort weer aftredende heer C. Kerdel. Vacant is nog de voorzittersplaats in de tennis- bond, waar voorzitter D. Croll onlangs zijn besluit om af te treden heeft bekendge maakt. En tenslotte is er ook een op zienbarende verandering gekomen in het bestuursapparaat van onze grootste sportbond, de KNVB, door het aftreden van de heer K. Lotsy, die zonder enige twijfel een van de meest notabele be windvoerders in het Nederlandse sport leven mag heten. Ir H. F. Hopster is zijn (tijdelijke) opvolger. Internationaal OVERIGENS is daarmee de activiteit van de heer Lotsy op sportgebied niet ten einde. Als bestuurslid van de Fifa, is hij zeer nauw betrokken geweest bij de twee jongste wedstrijden op Wem bley; waarmee we dan tevens het spits hebben afgebeten van het lijstje der in ternationale gebeurtenissen. Het opmer kelijkst waren zonder twijfel de pres taties van het Fifa-elftal en vooral van Hongarije, die te Londen respectievelijk met 44 gelijk speelden en met 6—3 de Engelsen hun eerste nederlaag op eigen grond toebrachten. Een andere sportgebeurtenis van formaat, was- die prachtige wedstrijd te Parijs, waarin een geïnspireerd elftal van Nederlandse, in het buitenled spelende beroepsvoet ballers, de Franse nationale ploeg met 21 versloeg. Terugkerend naar Engeland herinne ren we ons Arsenal als kampioen van de league en Blackpool als cupwinnaar na een sensationele finale tegen Loft- house's (Engelands voetballer van het jaar) Bolton Wanderers. Eveneens in Engeland won Cambridge met 8 leng ten voorsprong de boatrace tegen Ox ford, zegevierde Sir Gordon Richards voor het eerst van zijn aan successen zo rijke carrière in de befaamde Derby en behaalde miss Conolly drie titels op Wimbledon. Tsjechoslowaakse motorrij ders wonnen de in hun land georgani seerde zesdaagse wat betreft de Zilve ren Vaas; Engeland legde beslag op de Trophy; Nederlandse rijders veroverden 14 gouden medailles. Bij de TT van Drenthe geen kans voor onze landgenoten. Duke, Lorenzetti en Haas (2 x) waren de overwinnaars. Ascari behaalde voor Ferrari de Grote Prijs van Nederland voor automobielen, van de KNAC te Zand voort en voor zichzelf de wereld voor Gatsonides, de Tulpenrallye - voor Van Zuilen-Nijevelt. Smyslov zegevier de na spannende strijd met Reshevsky in het schaaktornooi van Zwitserland, waar Euwe na een uitstekend begin af zakte. De Trofeo Italia bleef niet in Neder lands bezit (1. Zuidslavië, 2. Hongarije, etappes Jn de wacht sleepten, zesmaal richtten iets groots In de Tour de Fran ce, waar zij de ploegprijs wonnen, vijf étappes in de wacht sleepten, zesmaal de dagelijkse ploegprijs op hun naam brachten, zich gemiddeld de strijdlustig- ste renners toonden en tenslotte Wagt- mans als vijfde zo goed in het algemeen klassement zagen eindigen als zulks nog nooit aan een Nederlander ten deel was gevallen. Kampioenen TVEE Nederlanders behaalden inter- A nationale titels. Broekman werd te Hamar Europees kampioen met Van der Voort als tweede en Huiskens als derde en Van Vliet verraste in de sprint- finale te Zuerich zowel Harris als Sac- chi, waardoor hij voor de derde maal de regenboogtrui-kreeg. Van de nationa le kampioenen noemen we RCH (voet bal), Venlo (hockeyj dat in lijnrechte tegenstelling tot RCH aardig op weg is zijn titel te prolongeren Blauw Wit (korfbal), OWO (honkbal) en ACC (cri cket). Twee jonge Nederlandse meisjes behaalden allebei drie nationale titels, na melijk de zwemster Geertje Wielema er de tennisster Fenny ten Bosch. Mej. Ten Bosch werd eerste op de damesranglijst, Van Swol op die van de heren. Neder landse tennissers triomfeerden voor de Davisbeker (gewonnen door Australië met 41 tegen de VS), met 5—0 over Ceylon, maar verloren met dezelfde cij fers in de tweede ronde van Italië. Voor de Komng Gustaafbeker versloegen ze Noorwegen met 4—1, maar troffen in de tweede ronde opnieuw de Italianen als onoverkomelijk struikelblok aan. (1—4). Huisman werd Nederlands damkampioen, Schulte (nog eens) wegkampioen. Neu- meier legde beslag op de Hollandbeker, Nereus op het hoofdnummer van de Var sity, Rossolimo op de eerste prijs in het Hoogoventornooi. Op de Europese roeikampioenschappen waren de Neder landers nergens, maar de athleten had den internationaal ook niet veel te ver tellen en verloren met groot verschil zowel van Duitsland, Zwitserland als België. De internationale prestaties van onze voetballers zijn al zo vaak beschreven, dat we willen volstaan met de vermel- ten te veel reizen vergt voor een ont zaglijk aantal voorgeschreven voorstel lingen per jaar). De Nederlandse Come die trok onder leiding van Johan de Meester, Han Benz van den Berg en Guus Oster de Amsterdamse Stads schouwburg binnen. Als noodgetimmerte had het bestuur van de Toneelcoördinatie het seizoen 1952-'53 aangekondigd en wat wilt u? Dan was elke goede beurt meegenomen, terwijl men op zien-komen speelde. In de tijdelijke behuizing heeft het oor spronkelijk toneel niettemin zijn ka mers en optrekjes gekregen. De Neder landse Comedie vertoonde „De bezoeker" van Ed. Hoornik en ..Odysseus weent" van Jeanne van Schaik-Willink, het Ne derlands Volkstoneel gaf „Het huis en de saltimbanks" van Luisa Treves, de groep Puck (van en voor jonge mensen) bracht „Een vrouw en een klip" van Jaap van Maarleveld en in het nieuwe seizoen „Bloch" van Hellen Haasse over het voetlicht. Premies voor het spelen van opgedragen of bekroonde stukken worden nu van overheidswege gewenst geacht. Met een reprise van „Koning Lear" heeft het A. T. G. voor zijn verscheiden nog eens laten zien. waartoe het toch in staat is geweest. De afscheidsverto- ningen, Shaws „Je kunt 't nooit weten" (Defresne) en „Beau Sang" van Jules Roy (Van Dalsum) vermochten dit ef fect niet te evenaren. Met Pasen waren de gekleurde eitjes eensklaps in overvloed gestrooid: „Het Woud" van Ostrowski bij het A. T. G. Graham Greene's „De kamer waarin wi leven" bij Rotterdams Toneel (met een prachtige rol van Ko Arnoldi), „Een moeilijk mens" van Hugo von Hofmanns- thal bij de Nederlandse Comedie. „De hut" van André Roussin bij Comedia (dat op „Bobbeltje" van dezelfde schrij ver voortdreef) en een blijspel over wo ningnood bij het Vrije ToneeJ. Ter. ge legenheid van het HoITand Festival re gisseerde Van Dalsum met de Haagse Comedie Shakespeare's „Storm". Rotter dams Toneel, dat met „Het Hemelbed' Nieuwjaar en lente had gevierd, bood i.a. „Muizen en Mensen" en „Schoppen vrouw". Tot de belangrijkste vertoningen van de Haagse Comedie behoorden „Androcles en de leeuw" (regie Erwin Piscator), „Het heilige experiment" (met een mooie rol van Paul Steenber gen) en „Colombe" van Anouilh. De Ne derlandse Comedie behield succes met „Via Lissabon". Het Nederlands Volks toneel sloot zijn seizoen af met „Hof der Olijven" (Dialogues des Carmélites) van Bernanos. De Rotterdamse Comedie ie acht piaanden Moord bij met Pasen onderbroken door abbas". Lang voor Sint Nicolaas klopte van verwachting het hart. Met ingang van September ging het gecoördineerde to neel zijn nieuwe multiplex-bouw betrek ken. Geen eenheid onverhuurd, doch gat de inzet van het seizoen 1953-'54 tot enthousiasme veel aanleiding? De Ne derlandse Comedie vertoonde Calderons „Het leven een droom" (de ziekte van Guus Hermus werd een handicap), bij Rotterdams Toneel verzuimde Albert van Dalsum zijn regie-kans om nu een „Getemde Feeks" (hoe behoorlijk overigens ten tonele gebracht) te geven met, voor en rondom de ketellapper, de Haagse Comedie schoof met Dertien aan tafel, de nieuwe toneelgroep Theater was noch met Calderón noch met „Picnic" bijster 'gelukkig (met „Paard eet hoed" schonk zij luchtig vermaak), de Toneelvereniging deed greep met „Wat is de waarheid? van Pirandello dan met „Circus Knie" en Puck toonde Hollandse visie op Anouilhs „Bal des Voleurs". Artis tieke opleving heeft „De Vuurproef (regie Van Dalsum) bij de Nederlandse Comedie betekend, die verder haar Spe lers in de weer bracht (aan goede ac teurs en actrices ontbreekt het ons waar lijk niet) in Rattigans „Grote Stilte", het „Dagboek van een deugniet" van Ostrowskij en „Hart tegen hart van Scribe. Rotterdams Toneel (waar Frits van Dijk in de directie trad) bood ver maak met „Hayfever" van Noel Coward en bracht met „Ik heb je lief, Valerie' van Achard een rechtbank ten tonele. Bij de Haagse Comedie meer goed toneel spelen dan belangrijke stukken: Het uur der verrukking, Luistert u niet dames (met jubileumrol voor Cees Laseur) en „De blauwe heuvel" van Keith Winter, waarvoor Peter Sjarof even zijn Tsje- chow verloochende. Theater nam revan che met „Marie-Blanche" van J. J. Ber nard. De Toneelvereniging zocht het bij Goudmaker van Johnson. Oscar Wil de kon „Arthur Savile's Crime" voor de Rotterdamse Comedie niet redden, die inmiddels in haar struggle for life baat vond bij een oud blijspel (Oost West Egypte best) en haar première van „Sebastiaan" voor Haagse getrouwen reserveerde. Het Vrije Toneel hield stand en droeg Bob de Lange op, de nalaten schap van Cor Ruys artistiek te execu teren. Het nieuwe gebouw der Coördinatie was drie maanden in gebruik, toen in een der eenheden van de „toneel-tota- liteit" bedenkelijke trillingen optraden, doordat een wethouder onverhoeds te zwaar had geleund tegen een pilaar, waarvan de mortel nog niet tot vastheid was gekomen. Een aardbeving werd het wel niet, maar een andere eenheid deed reeds seismometrische waarnemingen. Herstelwerkzaamheden werden aan stonds ter hand genomen, doch definitie ve reparatie zou wel eens enige tijd kunnen vergen. Ons land heeft in het afgelopen jaar verschillende bezoeken gehad. Het gezel schap van de Kon. Nederlandse Schouw» burg te Antwerpen leidde uitwisseling tussen de Scheldestad en Rotterdam in met een voorstelling van „De Paradijs vogels" van Gaston Martens, door Rot terdams Toneel met „Hendrik IV" be antwoord. Het Bayerische Staatsschau- spiel heeft te Rotterdam Molière's „Mi- santhroop" vertoond. Het Internationaal Theater Instituut hield te 's-Graven- hage zijn congres, waar ook amateurs uit vele landen zijn bijeengekomen. Wat de amateurs betreft vermelden we de opening van de vormingscentra te Amsterdam en Rotterdam en de op merkelijke vertoning van Rattigans .Adventure Story" door het Leids Stu denten Toneel in het kader van het concours voor Nederlandse vertegen woordiging in een eventueel interna tionaal festival van studententoneel. "DIJ het scheiden van het jaar 1953 wer- L' jpen wy nog eenmaal een -blik achter waarts. Wy stellen daarby de vraag: Wat heeft dit jaar ons op natuurwetenschappe lijk gebied gebracht? Dat weten wy eigen lijk reeds uit onze rubriek „De weten schap vordert"; maar toch is het goed een wyle stil te staan by de hoogtepunten. In prozaïsche opsomming laten wy ze hier onder volgen: a. De verdere ontwikkeling in de'revisie van de afstanden tussen de ster rennevels onderling met be hulp van de modernste prccisic-instru- menten, die hebben geleid tot de over tuiging dat alle voorgaande bekende af standen tot dc „melkwegen" buiten de onze met de factor 2,2 moeten worden ligvuldigd. 23 b. Het brengen van sterren van de otte binnen het photo- titel. De Rallye van Monte Carlo was ding van 'de gezamenlijke resultaten v het Nederlands elftal in 1953: 5 gesp. 1 gew. 0 gel. 4 verl. 310. De korfballers deden het beter: 3 gesp. 2 gew. 1 gel. Q verl. 2016. De hockeyers niet minder: 5 gesp. 4 gew. 1 gel. 0 verl. 14—3. En de dames: 11 gesp. 4 gew. 2 gel. 5 verl. 27—22. De golfspelers tenslotte verloren v^n België met 6—3, hetgeen toch een ze kere vooruitgang inhield; de honkballer.1" versloegen de Belgen met 100. Alles bijeen dus een Jaar met wisse lende resultaten; teleurstellende en ver heugende. Hebben die teleurstellende, ge lijk men wel eens beweert, Nederlands aanzien geschaad? Het lijkt niet waar schijnlijk. Gebeurtenissen met een groei ende allure als het jaarlijkse concours hippique te Rotterdam en prachtige staaltjes van organisatievermogen als er zijn gedemonstreerd bij de zo luisterrijk geslaagde Gymnaestrada, hebben onze sportieve reputatie tot ver buiten de landsgrenzen gedragen. Evenals trou wens onze goede naam op ander gebied zoals op dat van de rechtspraak bij het voetballen en in andere sectoren. Neen, een tweederangsnatie is Nederland in het uitgestrekte gebied van de sport het gaat Immers niet alléén om voetbal! nog lang niet geworden, al moet er ln bepaalde opzichten (wielerorganisatie en biljartreputatie) wel enig terrein wor den heroverd. graphische bereik relds grootste telescoop! (voor heen kon men sterren tot dc 22e grootte photographeren). Dit is gelukt dank zy het gebruik van nieuwe photon-tellende apparaten in photoëlectrischc photometers. (Baum van het Mount Wilson en Palo mar observatorium in Californië). c. Dc constructie van 's we r c 1 d s grootste „inch" voor teles pische observatie, de 3000 inch bestuurbare radio-telescoop te Jodrell Bank (Engeland), waar het „geschiedenis- makende" werk zal worden voortgezet met betrekking tot dicht-byc meteoren en ver verwijderde radio-sterren. Het gigan tische apparaat zal ook een poging wagen, dc duistere kosmische stofwolken te door dringen. d. De ontdekking van een serie nieu we antibiotica, waaronder een paar met tumorrcduccrendc werking (o.a. puro- mycinc). Ook is het gelukt door by be staande uit schimmels gewonnen antibiotica ccn wyziging langs chemische (dus kunst matige) weg in dc structuur van het mole cuul aan te brengen, stoffen te verkrijgen, die betere antibiotische eigenschappi tonen, Zo heeft men o.m. het tetracycline (in de handel gebracht onder de achromycine) uit aureomycine vervaardigd door een chlooratoom tc vervangen door een waterstofatoom. e. De eerste wetenschappelijke beschrij ving van een tweede lang (wel millloencn jaren) doodgewaan de vis uit de wateren van Anjouan (Co moro archipel). (De eerste geschieddein 1938). Ter ere van Malan werd het levende fossiel, dat 1.38 m lang was, Malania an- jouanae genoemd Het dier behoort lot de orde der kwastvinnigen. f. De voorbereiding en .bouw van ccn kosmotron in Berkeley, dat 6 liard Volt sterk zal zyn. Hiermede hoopt men door in zeker opzicht dc primaire kos mische stralen te imiteren, deze beter kunnen bestuderen. In verband hiermede mogen ook nog in herinnering worden ge bracht de plannen om te Genèvc een soort gelijk reusachtig toestel van 10 milliard Volt te bouwen. g. Dc opening van het eerste atoom ziekenhuis te Chicago. Het zie kenhuis, dat door de atoomenergie-commis sie voor 4.200.000 werd gebouwd, beschikt o.a. over een 50 millioen Volt sterke line aire versterker voor dc „productie" van krachtige electronenstralen cn een 450 mil lioen Volt sterke circulaire versneller voor de „productie" van dito protonen. h. Dc geslaagde transplantatie van levende celkernen van ho gere dieren in andere van hun kernen beroofde cellen. Voor liet eerst in dc geschiedenis der biologie is dit met kikkerccllen gelukt. Dit is wel De ontevredenheid over de tijdschrif ten blijkt intussen niet verdwenen. Wat hebben wij studenten het publiek waarvan de literatuur het moet heb ben nu aan alleen maar bijdragen van kwaliteit in de tijdschriften? aldus klaagt H. J. A. Hofland in het studen tentijdschrift Minerva. Van een Ne derlands litterair leven valt er volgens zijn mening niets te bespeuren. „Dat wil zeggen: van een litterair leven, waar men zich min of meer vitaal bij betrokken zou kunnen voelen. Een litte rair b e d r ij f is er natuurlijk wel, maar men kan niet van ons verwachten, dat wij daar een aandeel in zullen nemen. De uitstalling van beschaafde irrele vantie, die men in de culturele leesmap tegenkomt is het werk van een coöpe ratie, een instelling met aandelen in zichzelf, waarmee wij niets te doen wil len hebben, althans niets, dat men po sitief zou kunnen noemen." T IBERTINAGE is van een pretentieus conservatisme volgens Hofland, Maatstaf houdt zich op de vlakte onder de leuze van „open te -staan voor iedereen", de ruimdenkende Derde Weg- lectuur van De Nieuwe Stem is ook al weinig stimulerend kortom, „van kwaliteit alleen kan geen litera tuur bestaan". Een tijdschrift bestaat naar de mening van deze vertegenwoor diger van het studentenpubliek, „om een zeer bepaalde geestelijke sfeer te be vorderen en te handhaven, een sfeer waarin zeer bepaalde schrijvers hun noodzakelijk werk kunnen verrichten." En inderdaad, het ontbreken van derge lijke litteraire „werkplaatsen" voelt men als een gemis vooral voor de jon ge generatie al kan evenmin de waar de worden onderschat, in het bijzonder voor een ontwikkeld algemeen lezers publiek, van bestaande tijdschriften die er in hoofdzaak mee volstaan door bij dragen van goed gehalte een indruk te geven van de litteraire productie in ons land en daarbuiten. Een litterair maand blad heeft tenslotte ook een informatieve functie. En een „strijdschrift" van een sterk stuwend karakter is nu eenmaal niet uit de grond te stampen. Misschien kan Minerva daar zelf iets aan doen! Podium trouwens, jong tijdschrift, is ook weer herrezen. Overigens bleef het bij de gehele boe kenproductie rustig, met veel vertalin gen en niet al te veel oorspronkelijks van groot belang. De Schandalen van Vestdijk kwam in opspraak een onverkwikkelijk schandaal, beschamend echter uitsluitend voor sommige critici die als „fatsoenrakkers" meenden te moeten optreden. MET vastberadenheid is op de Derde Conferentie der Nederlandse letteren te Antwerpen verder gewerkt aan de ver wezenlijking van het ideaal van de litte raire eenwording van Noord en Zuid. Een van de punten betrof de samen werking van Zuid- en Noordnederlandse schrijvers in de letterkundige tijdschrif ten. Met genoegen hebben we .vastge steld dat Critisch Bulletin in 1953 begonnen is met een nieuwe ru briek Over en weer waarin afwis selend Vlaamse en Nederlandse schrij vers zullen getuigen van hun voorkeuren in het andere gebied en meedelen wat deze voor hen betekenen. Julien Kuypers "stdriftige schepper van het gere- contact van de conferenties, en prof. P. Geyl, die vanouds in het com missiewerk der Noord- en Zuidneder landse cultuuruitwisseling is betrokken, zijn al aan het woord geweest. Op de Derde Conferentie en in het litteraire fièven heeft men in het afge lopen jaar,yvijlende dichte* Martinus Nijhoff smartelijk gemist. Bij de litte raire bijeenkomsten keek men voor het eerst ook tevergeefs uit naar Top Naeff, die zo kort na haar benoeming tot ere burgeres van Dordrecht is overleden. Na een langdurige ziekte is ook prof. dr. J. B. Tielrooy heengegaan, evenals J. Tersteeg, Douwe Kalma. Emmanuel de Bom en in het buitenland Hilaire Belloc, F. L. Green en Dylan Thomas. In de literatuur zijn in 1953 weer velé prijzen weggegeven. De dichter J. C. Bloem ontving de P. C. Hooftprijs, Adriaan van der Veen de Van der Hoogtprijs. De prijzen van de Jan Cam- pertstichting zijn naar Martinus Nijhoff gegaan (postuum). Albert Helman. Si mon Vestdijk, Albert Besnard, Simon Carmiggelt en J. B. Charles. A. Alberts is de Amsterdamse novelleprijs toege kend, Lucebert de poëzieprijs van de zelfde stad. Bertus Aatjes kreeg de Tol- lensprijs, en de Reina Prinsen Geer- ligsprijs is verdeeld tussen Ellen War mond en Remco Campert. De dichteres Rix is de Friese Gijsbert Japikxprijs uitgereikt, Dirk Coster de Marianne Philipsprijs en Hans Berghuis de Mat thias Kempprijs. Ben van Eysselsteijn heeft voor de eerste keer de Duitse wis selbeker de Gleimbeoher ontvan gen. Wij herinneren nog even aan de toekenning van de Nobelprijs voor let terkunde aan Winston Churchill. groot belang voor de ontwikkeling hem en ons land. van de erfelijkheidsleer. Met bedoelde techniek zou men rechtstreeks te weten kunnen komen of de differentiëring cn specialisering van de cellen van de struc turen rondom de kern of van de kern zélf uitgaan. i. De constructie van een apparaat, dat ons in staat stelt driedimensiona le films te vervaardigen. Deze vooruitgang wordt als een nieuwe mijlpaal beschouwd in de geschiedenis van de me dische diagnostiek. Het toestel verschaft ons een veel heter (diepte) beeld van He relatieve posities der interne organen zo mede van de toestand van het inwendige van de mens. (Weinberg van de Univer sity of Rochester Medical Center). j. De uitvinding van Merker en Lynd, behelzendebetere lenzen voor telescopen cn andere optische instrumenten. In plaats van glas ge bruikten ze strontium titanaat, een stof, die wat betreft haar liuigings- en dispersie- (ontleding vun wit licht in een spectrum) kwaliteiten vry sterk van glas verschilt. Alleen de monokristallyne vorm van de stof komt in aanmerking voor de vervaar diging van de lenzen. De stof wordt by een temperatuur van 2100 gr. C verkregen. k. De duikprestaties van Pic- card met een door hem ontworpen ba- tlïyscaaf. Voor het eerst in de geschiedenis van de mensheid is het aan een mens ge lukt de Oceaan verticaal over een afstand vun 3150 m binnen tc dringen. Er worden plannen beraamd tot grotere afdalingen. 1. De ontdekking van dé 6 5 00 jaar oude pyramide van Sakka- ra (25 kin ten zuiden van Kairo) door Coneim. Volgens de eerste berichten zou dit monument uit do tweede dynastie stammen cn dus ouder zyn dun dc pyra mide van Zoscr uit de derde dynastie. By verdere exploraties stiet men nog op een ry sphinxen tussen de tempels van Kar- nak en Luxor. m. De Nobelprijs uitreiking in de laatste maand van dit scheidende jaar o.n. aan onze landgenoot prof. 7. e r- nike uit Groningen voor zyn brillante werk op optisch en under gebied van de klassieke natuurkunde. Na een „ste riele" periode van 1? jaar is hy de tiende Nederlander, die deze hoogste wetenschap, pclyke onderscheiding uit de handen van dc Zweedse Koning mocht ontvangen. Zo- ecn waardig besluit van het jaar voor l

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 1953 | | pagina 1