Plaatselijk Nieuws Economische T uchtrechter Sport Bespuitingen tegen de schurftziekte overtuigd zijn, komen er tè veel voor, die, hetzij uit nonchalance, ol omwille van het uitsparen van de daaraan verbonden kosten, 't enten uitstellen totdat er accuut gevaar dreigt. Zij nemen het risico totdat de ziekte in de onmiddel lijke nabijheid uitbreekt, doch vergeten, dat het dan wel eens te laat kon zijn. Zijn de dieren op het ogenblik, waarop de enting plaats heeft, reeds besmet of wor den zij dit in genoemde periode van 1012 dagen na de enting, dan mag van deze laatste der halve geen volledig succes meer worden verwacht. Het parool moet daarom zijntijdig enten, ook 'als nog géén onmiddellijk gevaar dreigt 1 De situatie, zoals die op het ogenblik in ons land heerst, draagt het karakter van een ty pische markt-infectie. De smetstof wordt a.h.w. via de markten over ons land uitgezaaid. Veelal ziet men dan ook, dat zich bij nieuw-aankopen via de markt enkele dagen na aankomst op de boerderij de eerste ziekte verschijnselen vertonen bij het nieuw aangekochte dier, soms ook bij andere dieren, terwijl de nieuwkoop, die de smetstof op het bedrijf heeft gebracht, zelf gezond blijft. Niet alleen dat de veehou ders zichzelf door een dergelijke handelwijze ernstige schade be rokkenen, doch zij werken er tevens aan mede, dat onze export positie in groot gevaar wordt ge bracht. Gezien de grote landsbe langen, gelegen in het op- peil houden van de productie van melk, kaas, boter, vlees, evenals in het open houden en bevorderen van de export-mogelijkheden, zo wel van deze producten als van ons vee, zal de Regering-niet kun nen blijven toezien, dat de behar tiging van deze belangen door de niet-goed-willenden blijvend en in ernstige mate wordt geschaad. Een woord van hulde bracht de heer Quaedvlieg tenslotte aan het grote aantal veehouders in ons land, dat door 't voorbehoedende enten van zijn veestapel zijn eigen belang behartigt, de productie van zijn vee op peil tracht te houden en daardoor tevens in hoge mate •}ueip BuDjeqspuDi }eq Kerknieuws THOLEN Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. v. d. Wiel (Bev. Lidmaten) en nam. 3 uur ds. Brons. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 3 uur ds. Nijhuis te Rotterdam. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2 en 's avonds (i.30 leesdienst. Chr. Ger. Kerk voorm. 10 uur nam, 2 en 's avonds 6.30 lees dienst. Ned. Prot. Bond geen dienst POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur leesdienst en nam. 2.30 ds. Enkelaar (Bed. 11. Doop) Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2 uur ds. Bouman te jeiden. onGer. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2^en 's avonds 6 uur leesdienst SCHERPENISSt Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Brons XBev- Lidmaten) en nam. 0.30 ds. Brons. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam- 2 en 's avonds 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. Rehoboth nam. 7 uur? Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en s'avonds 0 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30 en a anam. 2 en s' avonds 6 uur eesdiensl. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur d(ls. 'Enkelaar (Bed. H. Doop) ,ïn nam. 0 uur leesdienst. Ger. Gem. voorm.-9,30 nam. 2 rïditn 's avonds 6 uur leesdienst ■ch' ST. ANNALAND !°j,Ned. Herv. Kerk.voorm. 10 uur Jeesdienst en nam. 2.30 ds. 3pS. d. Wiel. (Bed. H. Doop) 3erler. Gem. voorm, 9,30, nam. 2 n 's avonds 6 uur leesdienst. OUD-V OSSEMEER Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam.-2.30 uur ds. van Putten Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. v. d, Berg te Woerden. Chr. Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leesdienst Donderdag 6 April 's avonds 7 uur ds. Aberts te Vlaardingen. ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. de Lint. (Voorm, Bev. Lidmaten en nam. Voorber. H. Avondmaal) Zitting van de op Maandag 27 Maart 1950 Deze middag was er een van geen teeltvergunning. Alle ver dachten hadden bijna dezelfde verontschuldiging: „ik heb het niet geweten dat ik geen bonen mocht zaaien". Er waren er ook bij die deze wel hadden aange vraagd en niet verkregen en een was er bij die door de amDtenaar van de plaatselijke bureauhouder verkeerd was in gelicht, wat volgens getuigen verklaring juist bleek te zijn. Hier zijn de vei oordeelden, allen uitScberpenisse: M. G. D. kreeg na een eis van f 100 een boete van f 50, L. D. eis f 75, boete f 40, W. M. M. eis f200, boete f 100, M. L. G. eis f 100, boete i'üO, P. A. eis f00, boete 1 40, M. v. A,. eis f 60, boete 1' 40, M. S. eis 1 30, boete f20, J. v. D. eis f 200, boete f 60, P. A. F. eis f 30, boete f 15, G. B. eis f 50, boete f 30, P. B. eis schuldigverklaring zonder toepassing van straf, uitspraak vrijspraak omdat schuld niet aanwezig is, - J. B. eis f 50, boete f 30. De volgende zijn uit Poortvliet: J. J. eis f 50, boete f 15, J. J.J. eis f 25, boete 1' 15, M. S. M. eis f 75, boete f 40, W. V. eis f 125, boele f 60. F. B. te Tholen had vis onder de maat aangevoerd op de veiling te Scheveningen. Eis was f 40, uitspraak f 20 boete. Tegen een molenaar uit Poort vliet had de ambtenaar gevor derd om de voorwaardelijke veroordeling in 1948 tot intrek king van zijn vergunning als molenaar thans om te zetten in een onvoorwaardelijke intrek king voor de tijd van 2 maan den. Verdediger was Mr. A. J. van der Hoeven. De ambtenaar bleef bij zijn vordering en de tuchtrechter wilde de man nog een kans geven en rekening houden met de omstandigheden vorderde intrekking van zijn vergunning voor de tijd van 1 maand en deze tijd te bepalen in overleg met de ambtenaar. THOLEN. Zaterdag heeft Tholense Boys haar laatste competitiewed strijd gespeeld tegen Kogelvan gers van Willemstad. Hoewel Tholense Boys niet in zijn sterk- s'e opstelling speelde wist zij een gelijk spel af te dwingen en we 22. Kogelvangers speelde zeer ruw en verschillende van de Thoolse spelers liepen verwon dingen op. W. H. S.Vrederust is niet doorgegaan. In afdeling B won S. V. O. 2 thuis van Smerdiek 2 met 2—0. Smerdiek 3 verloor van W. H. S. 2 met 46. De wedstrijd Vos meerN. V. S. 2 werd gestaakt met een stand van 30 in het voordeel van Vosmeer. Vöor a.s. Zaterdag zijn vastge steld in afdeling B Tholense Boys 2 tegen Smerdiek 3, N. V. S. 2Vosmeer en Smer diek 2—S. V. O. 2. Tholen. De eerste competitie wedstrijd van de korfbalvereni ging „Eendracht" tegeri De Poel eindigde in een gelijk -spel 0-0. THOLEN Toen men enige jaren geleden met de restauratie van de kerk van Onze Lieve Vrouwe ter Hemelvaart alhier een aanvang maakte, werd in een der graf kelders een aantal mummies gevonden. Een deel daarvan is naar Leiden gezonden voor on derzoek in het Anatomisch Laboratorium. Naar wij vernemen zullen de mummies uit Leiden terugge zonden worden haar de kerk alhier. Zij zullen in een speciaal daarvoor gemaakte kelder wor den geplaatst. Deze kelder zal niet voor het publiek toegan kelijk zijn. Naar huis terug. Met de „Gastel Bianco" die 11 April te Rotterdam uit Indo nesië wordt verwacht, hoopt o.m, in StaveTiisse terug te keren J. C Dorst Ie Stavenisse. De motorclub „Eendracht" zal op Zaterdag 1 April een avondorientatierit houden.Start om 8 uur bij Hotel Zeeland. Op Zaterdag 22 April zal er een orientatierit worden gehouden in competitieverband met 5 Brabantse motorclubs..Start om 3 uur bij Hotel Zeeland. Maandagavond hield het bestuur en de commissie der begrafenisbus alhier ouder voor zitterschap van de heer L. W. Blaas in de zaal van Mw. Hoek een vergadering. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd vastge steld. Uit het verslag van de secretaris-penningmeester bleek dat er over 1949 een batig kassaldo was van 1' 744.13, ter wijl ei' over het geheel, een financiële achteruitgang Was. liet aantal leden bedroeg op 1 'Januari 1950 1454. Nadat deze rekening is nagezien werd ze voorlopig goedgekeurd en zal zij. ter definitieve goedkeuring door gezonden worden aan bet depar tement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Op de voordracht voor bestuurslid werd geplaatst het aftredend lidJ.M. Bal eu voor commissaiis de aftredende heren J. A. Sakko en L. Kristelijn. Over de kleden en de lijkkisten waren geen aanmerkingen, alleen zal de ambachtslieden in Tholen en elders nog eens onder de aan dacht gebracht worden hoe dik het hout van de kist moet zijn als een kist gemaakt moet worden voor een lid van de begrafenisbus. liet begraaftoe- stel is ter reparatie opgezonden maar voldoet uitstekend. Woensdag n.m. jl. had in de land hou wliuishoudschool alhier de eindles plaats van de eenjarige laiidbouwhuislioudeur- sus. Naast leerlingen en hun ouders merkten wij onder de aanwezigen op de landbouwcon- sulente mej. Sickens. De com missie van toezicht, bestuursle den van de Bond van Platte landsvrouwen en meisjes enz. De directrice sprak een woord van welkom, hierbij de leerlingen opwekkend, voort te gaan met hun studie, heigeen zij geleerd hebben, straks in bet. gezin in praktijk te brengen en i. b. z. propaganda te maken in hun omgeving voor het'landbouw- huishoudonderwijs. Wegens ziekte van mevr. Klompe reikte mej. Sickens, met een toepasse lijk woord tot de leerlingen en bizonderen dank aan de leer krachten, de diploma's uit aan De idames. P. K. v. Zanten C. D. v. Zanten J. J. v. d. Stel Tholen. J. C. Slager J. M. v. Vossen M. v. d. Zande M. Aar- noudse A. J. v. Dijke J. Quaak te Oud-Vossemeer. J. H. v. d. Berg A. J. Westdorp J. H. Stoel Stavenisse. A. J. Polter M. Uijl M. I. Deurloo Poortvliet, en L. Mol L. A. P. Kloet St. Maartensdijk. Namens het personeel felici teerde de directrice mej. Koop man de jonge dames met het behaalde succes, waarna namens Z. L. M. en de bond van Platlelandsvi ouwen mevrouw GroenewegeBlok het woord voerde. Mej. Ivoba van den Berge dankte het personeel namens alle leerlingen voor het genoten onderwijs en hood daarna enige fraaie cadeaux aan. Bij de rondgang viel ons op, de keur van smakelijke toebereidde ge rechten en de werkelijk fraaie handwerken en degelijke naai en verstelwerk der leerlingen. Na de pauze werd de middag nog gevuld met enige aardig voorgedragen stukjes door de leerlingen. De heer J. van Gorsel uit Tholen was laagste inschrijver bij de door architect v. d. Hout uit Goes voor rekening van de heer M. van Houte te Waarde gehouden aanbesteding voor de bouw van een woonhuis. Stichting Zeeland. De inkomsten van de Stichting 19401945 over het afgelopen jaar zijn thans bekend gemaakt. De totale opbrengst in Zeeland bedroeg 1 40.918,65. Dit i^ f 17.161,35 minder dan de aan-' slag over 1949. 3CHERPENI3SE. Bij het examen, dat gehauden werd op 29 Maart jl., behaalden de volgende leerlingen van de Land houw school te Scherpenisse het einddiplomaCornelis Bruyn- zeel, Scherpenisse, Christiaan P. Burgers, Poortvliet, Marinus J. de Groen, id., Jacobus L. Hoek, St. Maartensdijk, JohannesHoek, id., Kornelis Uyl, Tholen, Abra ham Stoutjesdijk, Stavenisse. 0UDV0SSEMEER Spoi t-Ongeval. Tijdens de enigszins ruwe op 'Zondag 26 Maart gehouden .voetbalmatch tussen S. V. O. 1 en Oude Molen 1 liep de heer G. Havermans alhier een zoda nig kwetsuur op, dat hij met een gebroken been naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Eeu ander geval had Dins dag 28 Maart in de Molenstraat' plaats". Het vierjarig zoontje van G. Miuheere geraakte onder een passerende landbouwmachine en werd ernstig aan het hoofd gewond. Het knaapje werd naar het Algemeen Burgerlijk Gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. De toestand van liet ventje is naar omstandig heden wel. OUD-VOSSEMEER Alhier werd de eindles gehou den van het derde jaar van de Algemene Landbouwcursus, ge- i geven door de heren Oudesluijs en M. J. de Rijke. Aanwezig waren ir. J. Versteeg, Rijkslandbouwcon- sulent, de heer C. Kooijman, na mens de Z.L.M. en Commissie van Toezicht en de beide wethouders, de heren M. J. Daane en J. L. van Gorsel. Aan het slot van de les sprak ir. Versteeg zijn waardering uit over de lessen. Hierna reikte hij aan F. G. van der Zande, J. Aarnoudse, B. Aar- noudse, Joh. Aarnoudse, L. Istha, C. Paape, D. Polderman, A. P. Bevelander, P. Tholenaar en Jac. van Dienst het diploma van de 3-jarige cursus uit. Nadat de heer Kooijman en de wethouders Daane en van Gorsel hadden gesproken, dankte de oudste leerling, F. v. d. Zande, voor het genoten onderwijs, onder aanbieding van een attentie aan de beide onderwijzers. Tot slot dankte de heer J. Oude sluijs het gemeentebestuur voor de medewerking. Koopt geen kippen van onbekende herkomst. De verspreiding van de pseudo- vogelpest in Nederland schijnt voorshands tot staan gebracht te zijn. Dat waakzaamheid ge boden blijft, blijkt uiteengeval, dat zich deze week in Overschie heeft voorgedaan. Ondanks het verbod lot houden van pluitn- veemaikten heeft een ongere gelde handelaar in kippen tijdens de Rotterdamse markt aan een inwoner van Overschie kippen verkocht, die kennelijk uit een besmet gebied waren overge bracht. Alle veertien besmetle kippen werden onschadelijk ge maakt. Men zij dus gewaar schuwd en kope geen kippen van onbekende of twijfelachtige herkomst. In totaal zijn tot nu toe in ons land 29 besmettingsgevallen waargenomen en er zijn bijna 3100 kippen afgeslacht en ver nietigd, waaronder ruim 1600 te Landsmeerdie uit dringende voorzorg onder verdenking van met pseudo-vogelpest te zijn besmet zijn afgemaakt. De Koninklijke familie naar Frankrijk Woensdag zijn H. M. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene per vliegtuig naar Zwitserland ver trokken en vandaar per autobus naar het Franse dorpje Val d' Isère, waar zij in hotel Savoie haar intrek namen en de Koninklijke familie nog enige weken Haar vacantie gaat doorbrengen. De schurftziekte is één van de meest gevreesde ziekten van appel en peer. Daarom is het van grote betekenis, dat de bespuitin gen tegen deze ziekte op het juiste ogenblik worden uitgevoerd. In de radio-practijk-aan wij zingen-in het landbouwkwartier van de Af deling Voorlichting vcm het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, werd on langs medegedeeld, dat de gun- .stige tijdstippen voor het spuiten vlak voor of tijdens de sporen-uit stotingen liggen. Aangezien de weersomstandigheden bij de be spuitingen een belangrijke rol spelen, zullen in het weerpraatje van 12.30 uur directe aanwijzin gen ten aanzien hiervan worden gegeven. De middelen, die de fruitteler ter beschikking staan, zijn koper-, zwavel- en kwikpreparaten. Van de koperpreparaten worden voor namelijk de koperoxychloriden gebruikt en wel in een sterkte van VRACHTAUTO REED VAN VARENDE VEERPONT Even voordat de Prov. veerpont „Moerdijk" te Kruiningen arri veerde, reed een vrachtauto plot seling van de boot. De wagen verdween onder water, de chauf feur Opdorp uit Sas van Gent wist zich uit de cabine te bevrijden en kon zwemmende de kant bereiken. De .vrachtauto, een zware Mac, eigendom van de fa. Opdorp, was op weg naar Yerseke om mosse len te halen. Toen de veerboot nabij de aanlegsteiger te Kruinin gen was, had de chauffeur de motor van zijn wagen reeds aan geslagen en plotseling begon de wagen te rijden en -ging over boord. De kapitein van de „Moer dijk" gaf onmiddellijk het signaal „volle kracht" achteruit, zodat de wagen niet onder de boot kwam te zitten. Daar de wagen voor de fuik lag, kon do veerboot niet op de gewone plaats aanleggen. Enkele uren is toen ran de zij steiger ge bruik gemaakt moeten worden. In de loop van de morgen heeft een bok van de Waterstaat uit Hans- weert de wagen geMcht. Des mid dags kon de veerdienst weer nor maal worden uitgeoefend. voor de eerste en Vi voor de tweede en derde bespuiting. 1 Teneinde beschadiging van ds jonge blaadjes uit do gemengde knoppen en de verruwing van de vruchtschil tegen Te gaan, ver dient het bovenal aanbeveling de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 3