HET SLACHTOFFER „PERFECTA" Binnen vijf jaren moet onze rundveestapel T,B.C.-vrij zijn Derck bij het uitpoten van aardappelen om de voorschriften ter bestrijding van de aardappelmoeheid Corsettenhuis Wij leveren op advies van H.H. Doctoren en van het Zieken fonds: Breukbanden, Elastieken kousen enz. enz. speciaal adres voor MaatWerk! M. VAN VELDHOVEN—RAMPART Telefoon 892 - Bergen op Zoom De voorzitter zegt dat door burg. en weth. nog e'ens bekeken is de kwestie der blinden aan de gemeentewoningen en stellen voor om de voorste blinden er af te nemen en degene die de achterblinden wil bouden en ze redelijk onderhoudt te laten houden. Deze kwestie is al zo dikwijls behandeld en steeds komt er geen uitzicht in. Het raadsbe sluit ligt er dat de blinden er met 1 Mei af gaan en wanneer de huurders het nieuwe contract hebben getekend dan zijn zij daarmede accoord gegaan. De voorzitter zet dit nog eens zeer duidelijk uiteen en wanneer .geen der raadsleden een tegen voorstel doetom dit raadsbesluit in te trekken, dan wordt dit ook gedaan en kan men begin nen om het verven van de woningen aan te besleden. Daar geen der raadsleden een voorstel doet, blijft het raads besluit gehandhaafd en zal men zo spoedig mogelijk overgaan tot. aanbesteding van het verven der woningen en dan zonder de blinden. Dij de rondvraag wijst de heer op den Brouw op de onhoud bare toestand bij de weegbrug op de haven. Weth. Hage zegt dat de weeg brug verkocht is en dat de koper aangezegd is dat deze met 1 April weg moet zijn. De heer de Viet vraagt wan neer men met het werk in het Bosje begint. De voorzitter antwoordt dat dit in behandeling is. De heer Langejan wijst op de straat bij Priem. De voorzitter antwoordt dat dit reeds aan Knuist is opgedragen in orde te maken. De heer Geluk vraagt wanneer des Zaterdags de teut van de Markt moet zijn, want het is wel eens half één ol kwart voor één. De voorzitter zegt dat dit moet zijn voor 12 uur, maar dat is door hem dikwijls gecontroleerd en dat is steeds voor 12 uur gebeurd. De heer Koopman wijst op de kaaimuur, dat mag wel eens goed nagegaan woiden. liet ziet er naar uit dat hij geheel ver nieuwd moet. worden en dat zal veel geld kosten, maar dat is wellicht uog beter dan elke keer oplappen en ten slotte toch niet helpen. De voorzitter zal dit Jasperse eens na laten gaan en kan dan de volgende vergadering wel globale cijfers geven wat dat ongeveer zal kosten. Hierna sluiting. Bij de minister van landbouw is op het ogenblik een plan in studie om binnen vijf jaar de ge hele Nederlandse veestapel vrij van tuberculose te maken. Onder zoekingen hebben uitgewezen, dat 7 procent van nieuwe t.b.c.- gev.allen in enige grote zieken huizen afkomstig blijken van run- aer-tuberculose. Deze ziekte treedt onder schoolkinderen op, waar de meeste gevallen van rundertuber- culose voorkomen. Niet slechts voor de volksge zondheid, ook voor het welzijn van 'slands economie is het eli mineren van deze ziekte van grote betekenis. De Ver. Staten van Amerika en Denemarken zijn op het ogenblik nagenoeg vrij van rundertuberculose, terwijl er tal van landen zijn waar nage noeg geen runder-t.b.c. meer voor komt. Nederland zal in 5 jaren geen t.b.c.-vee meer hebben, indien het aan de minister voorgelegde plan verwezenlijkt wordt. Per jaar zal de bestrijding 20 millioen gulden vergen, waarvan de openbare kas en He rundvee houders ieder de helft zouden moeten opbrengen. Gedacht is aan een centrale heffing van 25 cent per 100 kilogram melk. De totale melkproductie in Nederland bedraagt ongeveer vier en' een half milliard liter per jaar, waar door het veehoudersaandeel in de bestrijding ruimschoots gedekt zou kunnen worden. Het is voor de boeren een be staansvoorwaarde, onbesmetvee te hebben. Dit bleek onlangs, toen Nederland melk kon gaan leveren aan de' Amerikaanse troepen in Duitsland, onder voorwaarde, dat moest zijn. Daarom is toen al het deze melk van tuberculosevrij vee besmette vee van Rozenburg- IJsselmonde weggehaald. Dit eiland is thans geheet t.b.c.-vrij en als de voortekenen niet be driegen, zullen de leveranties, waarover thans met een Ameri kaanse commissie onderhandeld wordt, doorgang vinden. In het thans aan de minister voorgelegde plan wordt voorge steld aan alle melkveehouders, die niet over reactie-vrije bedrij ven beschikken, een korting van twee procent op de inkomsten van de melk te geven. Dit geld zou worden ingehouden door de zui velfabrieken. Deze twee procent zou dan moeten worden bezien als waarborgsom. Bedrijven met minder dan 10 procent reageerders zou binnen een jaar van de campagne al hun besmet vee moeten opruimen. Binnen twee jaar zou dan het zieke vee vangbedrijven met 10 tot 20 procent reageerders ver dwenen moeten zijn. Bedrijven .met 20 tot 30 procent ziek vee moeten na drie jaar zuiver zijn, die met 30 tot 50 procent binnen 4 jaar en die met een hoeveelheid besmet vee, die meer dan de helft van het aantal runderen uitmaakt binnen vijf jaar. Indien een veehouder in de voor hem gestelde categorie aan de gestelde tijdsnorm voldoet, krijgt hij zijn twee procent terug. Dan is de waarborgsom dus een soort spaarpot geweest. Zo .niet, dan komen de ingehouden gelden ten goede aandet.b.c.-bestrijding. Het onderzoek van de heffing van een kwartje per 100 kilogram melk zal per provincie besteed worden. Door middel van nauw keurige tuberculinatie zal de staat van gezondheid van ieder dier worden opgemaakt. Men rekent er op, dat men twee millioen die ren per jaar met tuberculine zal moeten onderzoeken. Elke „rea- geerder" zal een merkteken krij gen. Indien een veehouder be sluit zijn zieke dieren buiten de „vrije markt" om op te ruimen, dan zal hij hiervoor een vergoe ding ontvangen. Van de melk- kwartjes en het overheidsgeld, zo berekent men, zou ongeveer f25 gulden per dier, dat buiten vrije verkoop wordt opgeruimd, be schikbaar zijn. Dit geld wordt'uit-, betaald, indien op een bedrijf met ingang van de staltijd inderdaad uitsluitend gezonde dieren wor den aangetroffen. DE BESTRIJDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER Wanneer men de ontwikkeling van de zo gevreesde, besmette lijke veeziekte, het mond- en komt men tot de conclusie, dat er scherpe tegenstellingen bestaan tussen de toestanden van enkele tientallen jaren terug en die op het ogenblik heersen. Velen zul- Verplichte vruchtwisseling geldt ook voor aardappelteelt op (volks) tuinen? Bij het uitpoten van aardappe len dient men terdege rekening te houden met de Wet Bestrijding Aai'dappelmoeheid Deze wet steuj.t op twee peilers, al. het teeltverbod op besmette terreinen en de vruchtwisseling van één op drie jaren voor die terreinen, waarop de aanwezig heid van bet aadappelaaltje niet is aangetoond. Het feit, dat de aardappelmoe- beid nog niet in liet gewas merkbaar is en nog niet door een grondmonsteronderzoek is aan te tonen, wil nog niet zeggen, dat het. betreffende terrein vrij is van aaidappel- aalljes, Deze kunnen toch in gering aantal aanwezig zijn en zullen, wanneer ieder jaar aardappelen op hetzelfde*terrein worden gepoot, na verloop van enige jaren dusdanig in aantal zijn toegenomen, dat „kale plekken" in het gewas ontstaan en een teeltverbod moet volgen. Om dit te voorkomen heeft het bedrijfsleven de handen ineen geslagen, teneinde door nauw- keuiige naleving van de voor schriften voor de wisselteelt de eventueel aanwezige be smetting met behulp van de voorgeschreven twee jaren' rust zodanig te laten afnemen, dat in het derde jaar weer aard appelen kunuen worden geteeld. Belanghebbenden zorgen er zelf voor, dat de voor velen zéér zware voorschriften stipt wor den nageleefd. Ook zij, die geen beroepstelers zijn, maar achter het huis ol in een volkstuin aardappelen plegen te telen voor eigen gebruik, zullen zich aan de vruchtwisseling moet houden. Bovendien mag op stukken grond, die k'einer zijn dan 1000 M2, eik jaar niet meer dan op één derde gedeelte aardappelen worden geteeld. Dit komt er practisch op neer, dat een ieder die in een tuin voor eigen gebruik aardappelen teelt, dit slechts op één derde deel van zijn tuin kan doen, en natuur lijk elk jaar op een ander dei de gedeelte! Elke overtreding van voorschriften thans kan d basis zijn voor een ernstig besmetting in de toekomst. En dan is een wisselteelt van één op drie niet meer mogelijl, want dan zullen op dat terrein vele jaren eb tt reen geen aardappelen meer kunnen worden geteeld. len zich ongetwijfeld de jaren herinneren, dat de ziekte zich in haar volle omvang op onze vee stapel stortte, als gevolg waarvan talrijke slachtoffers vielen. De maatregelen, die toen krachtens de Veewet werden getroffen, waren grotendeels van politionele aard en hadden ten doel de ver spreiding van 'de smetstof en daarmee de uitbreiding van de ziekte te voorkomen. De ervaring hééft echter geleerd, dat derge lijke maatregelen alléén niet de gewenste resultaten opleverden, hetgeen overigens ook kan wor den gezegd van het z.g. afmaak- systeem, dat destijdsbij de be strijding van het mond- en klauw zeer in ons land werd toegepast. Het onderzoek is echter .onver minderd voortgegaan en dit heeft er dan ook toe geleid, dat in de geschetste toestanden een aan merkelijke verbetering is aange bracht. Men denke in dit verband slechts aan het zgn. mond- en klauwzeer-vacciri, een middel, waarmee de ziekte^ op de meest effectieve wijze kan worden be streden, aldus de heer E. J. A. A Quaedvlieg, Directeur van de Veeartsenijkundige Dienst in eer onlangs gehouden radiopraatje. Bij de dieren met dit vaccin be hand'eld, ontstaat reeds enkels dagen na de enting een onvat baarheid voor de ziekte, die bi oudere dieren practisch op gemid deld 1012 maanden en bi jongere iets korter kan wordei gesteld. De resultaten, die hier mee zijn bereikt, hebben verrewei het grootste gedeelte van onzs veehouders er toe doen overgaai hun dieren elk jaar opnieuw doo hun dierenarts te laten enten Aangezien in het algemeen d< kansen op besmetting het groots zijn als de dieren in de weidei lopen, is de gunstigste tijd voo de behandeling het einde van d( staltijd. Het enten van de pas later geboren dieren zal naar eei ander tijdstip moeten worden ve: legd. Spreker betreurde het, d< nog niet alle veehouders tot d juiste inzicht zijn gekomen. Oo bij degenen, die wèl van de hei zame werking van dez§ entinge Naar het Engels (39) „Dit is de trein", zei een Van de beambten, en terwijl Roger de reizigers .goed opnam, die uit stapten, begonnen Franklin en een andere inspecteur de kaartjes op te vragen, waardoor ze in de gelgenheid waren ieder afzonder lijk nauwkeurig waar te nemen. Roger voegde zich bij hen, maar het laatste portier werd gesloten en geen spoor van Scobell. „Hij is er niet", zei Franklin op hoogst teleurgestelden toon. „Ik vrees dat hij ons te slim is afge weest en dat hij in Clapham uit gestapt is. Dat valies zal onze troefkaart worden, maar dan ook onze enige. We doen het beste naar Victoria-station terug te gaan en er Kendal al te wachten, die getelegrafeerd heeft dat hij daar om 6.23 zal zijn." „U is dan wel ongelukkig ge weest", zei de detectieve toen hij Roger's wedervaren gehoord had. „Maar u heeft niet anders.kunnen doen. Was ik maar naar Clap ham gegaan. Kendal zal het mij niet vriendelijk afnemen, dat ik dit niet deed. Nu, Mr. Severn, ter wijl we wachten dat hij komt, moet u maar eens gauw wat ge bruiken. U ziet'er naar uit, ol u dit wel nodig heeft." Roger ging in de restauratie zaal, terwijl Franklin naar Scot- land Yard reed om rapporten uit te brengen en raad in te winnen, wat hem nu allereerst te doen stond. Zijn assistent bleef op wacht in de garderobe voor het geval dat Scobell zeil naar zijn valies kwam kijken, ol er iemand om zond. Franklin kwam over zessen terug en Roger en hij stapten het perron op en neer, al wachtend op Kendal, die met de trein van 6.23 zou komen. Ze zagen hem uit het portierraampje buigen en al van verre riep hij „Is er nieuws?" Ze schudden het hoold en het volgend ogen blik stond hij naast hen en Roger deelde hem zijn wedervaren mee. „Waarom heb je niet aan Clap ham gedacht?" viel hij driftig uit tegen Franklin. Die haalde de schouders op, zonder een woord van excuus. Het enige wat hij zei, was „Ik weet dat ik dit had moeten doen." „UTMr. Severn, kan ik het niet kwalijk nemen", ging Kendal voort. „Ik vind dat u zich over het geheel kranig gehouden heeft, daar u toch geen ervaring bezit in het vak. Dat hij zijn valies heeft achtergelaten is een verzuim dat hom duur te staan zal komen. Hij heeft nu geen kleren bij zich, zeker ijiet veel geld meer en hij heeft zijn kaartje voor de overtocht ver loren. Dus, als hijnu waarlijk meent dat u hem niet herkende, dan zal hij zeker een poging wa gen om het valies weer te be machtigen en daar moeten we hem niet in belemmeren, want dat is-voor ons misschien nog de enige gelegenheid om hem te pakken te krijgen. Morgen zal hij de stad willen verlaten; dus als hij een poging waagt, zal dit óf vanavond morgenochtend zijn, maar waarschijnlijk morgenoch- - tend, want hij zal eerst willen zien wat de ochtendbladen van de situatie zeggen. Dat zal dan zo iets wezen vanDe politie is tot de ontdekking gekomen, dat ze op een verkeerd spoor was aan het Victoria-station. Ze heb ben nu een jongeman opgespoord, die 12 Augustus de zwarte koffer daar liet staan toen hij zich naar Ierland begaf en er is een zeer sensationele geschiedenis aan het licht gekomen, waar ze op het ogenblik nog over zwijgen willen. Onder bijzondere omstandigheden verliet de. jongeman Ierland plot seling, nu veertien dagen ge leden. Door de onhandige wijze waarop hij zijn spoor trachtte te verbergen, hebben ze hem nu juist ontdekt en binnèn acht en veertig uur zal hij wel gearres teerd zijn. Ze hebben ook een aanwijzing voor de identiteit van het slachtoffer, wiens naam bin nenkort zal vermeld worden. De drijfveer van de moord zal dan duidelijk aan de dag treden. De politie is nog geen medeplichtige op het spoor. Ze denken dus, dat de jongeman zijn koelbloedige daad alleen verdichtte. Ze hopen hem Zaterdag te arresteren. Is dat niet handig opgesteld? Want nu zal Scobell menen dat we al onze krachten inspannen ofn Mr. Severn te pakken te krijgen en dat we van hem niets weten. Let opnu laat hij zijn valies halen, en als wij dan Zaterdag Mr. Severn arresteren, heeft hij de plaat gepoetst, zal zijtj bereke ning wezen." „Toch zou' ik daar maar niet al te veel op vertrouwen, Mr. Kefr- dal", zei Roger. Als hij verstandig is, dan laat hij dat valies maar glippen en maakt er wat geld los van Mrs. St. Vincent." „Nu, als hij naar haar toe gaat, dan is hij er gloeiend bij, want zij wordt zo streng bewaakt dat ze niet eens de neus kan snuiten of wij weten het. Bovendien is het nog de vraag of zij genoeg con tanten bij zich heeft" Franklin, die er al die tijd stil bijgezeten had, vroeg enkel „En wat denkt u nu allereerst te doen?" N „Wel, waarschijnlijk laat Sc< bell morgenochtend het valie halen. En Mr.. Severn en ik hel R, ben rust nodig, dus gaan wij teru naar mijn kwartier en staan mo genochtend vroeg op, terwijl u e uw assistent de wacht houdt. W komen u aflossen tussen.zeven e acht. Bel mij op als er zich son iets bizonders voordoet." De heren wensten elkaar goec avond en Kendal en Roger name een taxi. „Er is wel enig risico verbonde aan ons ondernemen van morge als dit tenminste zo uitvalt, als vi hopen, Mr. Severn", zei de inspe teur toen ze zich ter ruste begavt en misschien zou u er verstand aan doen om kalm thuis te bl Ge Ne Ge Ne Re Ge „Daar denk ik niet aan", ai woordde Roger verontwaardig „Ik voel mij gedeeltelijk verai woordelijk voor deze zaak en a ik er u bij helpen kan om hem vatten, dan zal ik daarmee zekere zin mijn verkeerd optredi goed gemaakt achten. Als er di gevqar aan verbonden is, d( is- mag ik mij daar allerminst a< ;n onttrekken." -iel „Goed gesproken", zei Kendiïn hem de hand reikend. „Ik ach mij enkel verplicht u te waarsch wen. Maar morgen wilt u er d ook bij zijn Nu, laat ons hope r dat we het er goed aibrenger V .xer Ou Ne

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 2