'laatselijk Nieuws Sport Nieuwe wapens in de Ver. Staten Autobotsing cbter, dat de kippen mogelijk tuk voor stuk smetstofbronnen unnen worden. Door bun ont- asting, waarmede het besmet- «nde virus naar buiten kan omen, kan het bedrijf besmet rorden met alle gevaren van ien' voor de omgeving. Enten net levende entstof is derhalve Heen verantwoord, indien het ptreden van de pseudo-vogel- est een epidemisch karakter reigt te krijgen. )e reeds toegepaste maatregelen ebben tot dusver het optreden' an de ziekte gelocaliseerd. Het al dan ook van de verdere ntwikkeling afhangen of tot nting van de pluimveestapel ordt besloten. Het tijdstip, aarop dit dan zal gebeuren ient ernstig te worden over- vogen eti zal pas aanbreken anneer de voordelen tegen de adelen opwegen. Kerknieuws THOLEN led. Herv. Kerk voorm. 10 uur s. v. d. Wiel en -nam. 3 uur s. van Pntten Ier. Kerk voorm. 10 uur tees- ienst en nam. 4.30 ds. de Bruin Ier. Gem.voorm. 10 uur, nam. en 's avonds 6.30 ds. Neer- losch.-- linsdag '28 Maart nam. 7.30 s. Swerus. hr. Ger. Kerk voorm. 10 uur am, 2 en 's avonds 0.30 lees- ienst. led. Prot. Bond nam. 4 uur Is. W. G. F. Metz te Middelburg POORTVLIET, led. Herv. Kerk voorm. 10 uur n nam. 2.30 dhr Blankespoor e Barneveld. Ier. Kerk voorm. 10 uur n nam. 2 uur -ds. Lanning te 'ijnaart. Ier. Gem. voorm. 10 uur, nam. en 's avonds 6 uur leesdienst SCHERPENISSE led. Herv. Kerk voorm. 10 uur n nam. 2.30 ds.,Brons, a beide diensten extra collecte er. Gem. voorm. 10 uur, nam. en 's avonds 6 uur leesdienst. fpepsdag 20 Man t ..ain. 6.30 iwerus te Middelhafnis. bT. MAARTENSDHK led :T i< 9.30 nam mi is. de Bres. d. H. Doop an iehikse collecte. Mantz Rotterdam. Gem. voorm. 0.30 nam. 2 s'avonds 6 uur leesdienst. )ud Ger. Gem. voorm. 9.30 en am. 2 en s' avonds 6 uur lesdienst. STAVENISSE led. Herv. Kerk voorm. 10 nur n nam. 0 uur ds. Enkelaar. Voorm. Bed. H. Avondmaal en avonds Nabetrachting, er. Gem. voorm.|9,30 nam. 2 n 's avonds 6 uur leesdienst. ST. ANNALAND led. Herv. Kerk voorm. 10 uur iesdienst en nam. 2.30 ds. d. Wiel. beide diensten extra collecte, er. Gem. voorm, 9,30, nam. 2 's avonds 6 uur leesdienst. OUD-VOSSEMEER led. Herv. Kerk voorm. 10 uur nam. 6.30;uur ds. van Putten i beide diensten extra collecte, er. Kerk voorm. 10 uur en am. 2.30 ds. de Bruin te rabbendiike. hr. Ger. Gem. voorm. 10, nam. .30 en 's avonds 6.30 leesdienst ST. PHILIPSLAND ed. Herv. Kerk voorm. 10 uur nam. 2.30 ds. do Lint. am. Bed. H. Doop. THOLEN „Concordia" lij schreven in ons nummer in vorige week, dat in Sep- mber a.s. het 55 jarig bestaan in „Concordia" zal worden vierd. Een drukfout speelde ons parten, het moet zijn 65-jarig bestaan. Naa-r wij vernemen zal het PTT-kanloor alhier met ingang van Maandag 27 dezer op werk dagen voor de telefoondienst worden opengesteld van 8—22 uur. Dit geldt uiteraard niet voor celgesprekken, doch alleen voor gesprekken van telefoonabonné's. Vorige week gaf de buurt vereniging Dalemsestraat een zeer geslaagde uitvoering. Het succes van den avond was het optreden van het Bergen op Zooms Gabareigezelschap „De Lava's", die een zeer vlot en vrolijk programma brachten van muziek, zang, voordracht en toneel. De Voorzitter sprak dan ook aan het eind van den avond als zijn overtuiging uit, dat het optreden van de Lava's in Tholen door meerdere zou worden gevolgd. - De motorclub Eendracht te Tholen heeft dezer dagen conlact gezocht met de motorrijders in de Westhoek van Noord-Brabant. De onlangs te Bergen op Zoom gehouden propaganda-avond leverde een flink aantal nieuwe leden op. Nog dit seizoen zal met een aantal Brabantse clubs een competitie worden verreden. De Ger,. Knapenverenjging Samuël te Tholen hield in de Ghr. Nat. school een bijeenkomst onder leiding van de heer H. Uijl Jz. Na de opening van de voorzitter hield de heer P. Jansen Pzn, een Inleiding over Job, waarna de jaarverslagen werden behandeld. Na de pauze werd de avond verder gevuld met een inleiding over Vaderlandse Geschiedenis, samenspraak en spraakwaterval enz. De heer W. Lindhout sloot deze avond met dankzegging. Weggebruikers te Tholen opgepast 1 - Deze week is op de hoek Brug straatHoogstraat een verkeers bord geplaatst die het berijden van de Hoogstraat vanaf het Stadhuis in de richting Kerk straat, Botermarkt, Dalemse straat verbiedt. Totnogtoe trad de politie waar schuwend op, doch de wegge bruikers kunnen er wel zeker van zijn dat bij overtreding, die waarschuwing zal gevolgd wor den door een procesverbaal. Het verkeer is verboden voor allerlei voertuigen: rijwielen, wagens, handwagens enz. Het verbod is genomen in het beiang van het verkeer, telkens geraakten voertuigen op de hoek BotermarktHoogstraat met el kaar in botsing. POORTVLIET. Dezer dagen gaf de gymnastiek vereniging „Excelcior" een open bare les voor meisjes in een lokaal van de o. 1. school te Poortvliet. Deze les stond onder leiding van het hoofd der school, de heer De Haas. De oefeningen vielen zeer in de smaak. De voorzitster, mevrouw Kugel, bracht aan het einde een woord van dank aan de heer De Haas en de leden. Zij sprak de wens uit, dat meer meisjes zullen toetreden. De Z.L.M. hield dezer dagen in de zaal van de heer J. de Graaf te Poortvliet een verga dering, waarin de heer J. Heij- boer, zaakvoerder voer het eiland Tholen enkele mededelingen deed. Door de heer J. Nieuwen- huijze werd een verslag uitge bracht 'over een voederbieten- proefveld. Tot besluit hield de Rijksland- bouwconsulent uit Kruinjngen, ir. G. W. C. van Beekom, een causerie over de landbouw in Amerika, die "hij met lichtbeel den verduidelijkte. SCHERPENISSE. Al is ons dorpje nog zo klein, een muziekgezelschap zal er zijn De voorgeschiedenis is treurigfi Met bruut geweld kwamen z' en vorderden in de donkere jaren al onze muziekinstrumen ten. Maar er is een vervolg. Want er wordt hard gewei kt door het damescomité, bestuur en leden van de muziekvereni ging „Eendracht", ja wij kunnen wel zeggen van huis lot deur wordt er gewerkt, om de bazar, die gehouden zal worden des Zaterdags voor Pasen, tweede Paasdag en misschien ook nog wel Dinsdags na Pasen, te doen slagen. Tiet wordl een bazar met vele attracties en mooie prijzen. - Voorts worden er grote verlo tingen gehouden, met als hoofd prijzen o. a. een cassette en een ontbijt- en theeservies. Nog slechts enkele loten zijn er verkrijgbaar. Het comité een beroep op de meisjes van Scherpenisse, om hun medewerking te willen verlenen hij de verkoop van handwerken, theeschenkerij enz. enz Woensdag 29 Maart a.s. hoopt het echtpaar van der Werf Nieuwkerk de dag te gedenken waarop zij vóór 50 jaar -in de echt werden verbonden. Het zal hun die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. ST. MAARTENSDIJK De revanchewedstrijd lussen St. Annaiand en St. Maartens dijk, die ditmaal te St. Maar tensdijk in de zaal van de heer Meulstee is gespeeld werd door St. Maartensdijk met 40 caram boles meer gewonnen. St Maar tensdijk had destijds te St. Annaiand 185 caramboles min der. St. Annaiand kon daarom als winnaar de krans mee naar huis nemen. In de zaal van de heer M. J, Sleketee alhier gaf de toneel vereniging „De Dilettant" een uitvoering waarvan de baten bestemd waren voor de beide plaatselijke zangverenigingen VZOSen De Lofstem. Opgevoerd werd het blijspel „Het verliefde trio". Aan deze avond verleenden ook de beide zangverenigingen haar medewerking. Een dank baar applaus van bet talrijke publiek beloonde de spelers voor hetgeen zij ten beste gaven. Meubelen Kleuterschool. Onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis op Walcheren zullen de leerlingen van de Ambachts school te Middelburg een grote partij meubelen maken voor de Nuts Kleuterschool te St. Maartensdijk. Met grote dankbaarheid heeft men le St. Maartensdijk kennis genomen van het initiatief, dat het Jeugd Rode Kruis nam voor deze belangrijke gift. De kleuterschool telt thans 112 kleuters. ST. ANNALAND. De landarbeider J. Elenbaas mocht hel feit gedenken dat hij 35 jaar geleden bij de heer J. F. Brooymans, landbouwer alhier, in dienst trad. OUD-VOSSEMEER De burgemeester van Oud Vos- semeer laat bekend maken dat op de secretarie der gemeente verkrijgbaar zijn de volgende gevonden voorwerpen 1 paar wollen kinderhandschoe nen van witte kleur, één leren handschoen, één wollen hand schoen, één sleutel, verloren in de Kalisbuurt. Overzicht van de loop der be volking over de maand Februari 1950. Bevolkingscijfer op het einde der maand Januari 1950 1120 m. 1118 vr., totaal 2238. Vermeerdering door geboorten 3 m. 3 vr., totaal 6. Vermindering door overlijden in.de gemeente 1 m. 1 vr., to taal -2, door overlijdeu elders 1. door vertrek 2 m. 4 vr., totaal 6. Verschil tussen vermeerdering en vermindering 3 vr., totaal 3. Bevolkingscijfer op het einde der maand Februari 1950 1120 m. 1115 vr., totaal 2235. Tholen. Zaterdag speelde Tho- lei.se Boys te Sl. Aniialan-I tegen W. H. 8. en won met 3-1. SmerdieE speelde thuis leg-n Ruoseudaalse Boys en w.,n mei 9—1. Naar wij menen is Smerdiek nu kampioen van deze afdeling. lil afdeling B won W. H. S. 2 te Oud-Vus emeei van S. V. O. 2 inet 20 en Vosmeer wou met 4—1 van Smerdiek 3. Smerdiek 2 won te Nieuw Vosmeer met 2U van N. S. Vj 2. Voor a.s. Zaterdag zijn vastge steld Tbolense Boys tegen Kogelvangers van Willemsiad en W. H. S. tegen Vrederust. Amerikaanse geleerden zijn bezig met de ontwikkeling van nieuw e wapens, die de modernste vliegtuigen, tanks, kanonnen of duikboten morgen verouderd kunnen doen zijn. Deze geleer den hebben een open oog voor mogelijkheden op biologisch en chemisch gebied, aldus heeft Louis Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie, Zaterdag in een rede te Chicago verklaard Hij noemde President Trumans besluit om tot de vervaardiging van de waterstofbom over te gaan het sprekendste voorbeeld van Amerika's vastbeslotenheid om met de wetenschappelijke ontwikkeling dor bewapening aan de spits .te blijven. Johnson verzekerde zijn toehoor ders dat Amerika een even open oog heeft voor de moge lijkheden op biologisch en chemisch gebied. P. Z. E. M. kan niet maan delijks incasseren. De directie van de P. Z. E. M. heeft op liet verzoek van de Raad van Overleg te VJissingen om de siroomkwitanties in plaats van éénmaal per twee maanden elke maand aan te bieden, bericht, hieraan helaas niet te kunnen voldoen. In verband met het plattelands karakter en de daarmede sa menhangende verspreide be bouwing van ons verzorgings gebied zijn de inningskosten hier zeer hoog Tengevolge van de voorgestelde maandelijkse inning zouden deze kosten ver dubbeld worden, hetgeen eco nomisch niet aanvaardbaar zou- zijn; de aangeslotenen zouden hiervan de nadelen in laatste instantie zelf ondervinden. De P. Z.E.M. directie adviseert maandelijks, of wellicht nog beter wekelijks, een bedrag opzij te leggen de hoogte der stroomrekening is immers vrij wel steeds uit ervaring van tevoren hekend. Pseudo-vogelpest tot dusver gelocaliseerd. Slechts uitbreiding tot één Brabantse gemeente. De maatregelen die de overheid tot bestrijding van de pseudu- vogelpest heelt genomen, hebben voorlopig geleid tot localisering van de besmetting in bel Zuiden des lands. Hoewel Vrijdag jl. in de Noor I Br abantse gemeente Oosterhout een nieuw goval van deze gevreesde ziekte,'welke de ongeveer honderd kippen op een drietal bedrijfjes heelt aan getast, werd geconstateerd, is verdere uitbreiding tot dusver voorkomen. In totaal zijn tot nu toe in bel Zuiden 28 he- smettingsgevallen geconstateerd, waarvan 25 in Noord Brabant, •1 in Zeeuws Vlaanderen en 2 in Limburg. 100 jaar mechanisatie in de landbouw. In '1851 werd te Londen een grote tentoonstelling gehouden waar een onder-deel diende om de vooruitgang van machine bouw voor dr 1 ndl nuw te 1n zieu. Me., ko t 'Cii r.-eils k m is maken met en dm smacnine dooi een rnsuioleji in ncwcgw.g gei" ach "H sioomkeièl vnui hm k.dren *an aaidappcls voor licesienvoei was aanwezig, ler wi|I een tiooibark de aandacht hok. Een doo. twen paaiden g. trokken eg, e.n hooischudder een [naaimachine door een paard getrokken en een plneg voor liet draine.en va., lundnouw- gromlen, trokken .Ie aandacht van iai v.,n landbouwers. D.icli als wij de toen tentoon gestelde iaudb uwmachii.es be schouwen, dan val! htl op dat de tegenwoordig iu gebruik zijnde grole vei beter ingen heb ben ondergaan, doch dat in hoofdzaak het principe niet is veranderd Verdere proefnemingen mét vliegtuigen ter^be- strijding van ziekten en plagen in de landbouw Z.K.H. Prins Rernhard stelt vliegtuig ter beschikking Sinds 1947 stelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een uitge breid ondeizoek in, naar de gebruiksmogelijkheden van vliegtuigen ler bestiijding van ziekten en plagen in land-, tuin en bosbouw. DR jaar zal het Instituut voor Plantenziekten- knndig onderzoek van genoemd Ministerie' deze -xperimenten op grotere schaal voortzetten, waarbij allereerst de bestrijding van schadelijke insecten in het koolzaad op het programma staat. De laatste jaren werden tal van insectenplagen succesvol met het hefschroefvliegtuig Sikorskv S 51 bestreden. Het lag evenwel van de annvang af in de bedoeling het onderzoek niet tot hefschroefvliegtuigen te beperken, maar ook aan dacht te schenken aan de des betreffende gebruiksmogelijk heden van andere vliegtuigen. Dank zij de medewerking van Z.K.H. Prins Bernhard, die terstond bereid bleek een vlieg tuig voor deze proeven beschik baar te stellen, is het mogelijk deze plannen uit te voeren. Bedoeld vliegtuig (type Stinson Vigilaut) is van origine een militair verbindingsvliegtuig van Amerikaans fabrikaat. Door zijn bijzondere vliegeigenschappen (lage snelheid en korte start) leent de Vigilant zich bijzonder voor landbouwgebruik. Met dit vtiegtuig, waarvoor de Bataafse Petroleum Maatschappij een spuitinstallatie construeerde, werden in 1949 reeds enkele oriënterende proeven uitgevoerd. Om elf uur Maandagavond reed op de Rijksweg in de richting van het Gooi een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door H J N. uit Nijkerk, ter wijl uit de richting Amsterdam een auto naderde, bestuurd door E. J. S. uit Amsterdam. Ter hoogte van de Meerstraat onder de gemeente Naardon reed de luxe auto met grote snelheid legen de vrachtauto, zodat deze van de aanhangwagen losschoot en met de kop in de aan de overzijde gelegen sloot terecht kwam. De mede inzittende van de luxe auto. de 36 jarige mevr. R. uit Amsterdam, werd zo ernstig gewond dat zij spoedig na het ongeval overleed. De bestuurder werd met zware verwondingen naar de Majella stichting iu Bussurn vervoerd. De hestuuidei van de vracht auto liep eveneens ernstige verwondingen op. Vermoed wordt, dat de bestuur der van de luxe "wagen in de war is gebracht door het feit, dat van de vrachtauto slechts één koplamp brandde en dat hij van de leronderstelling is uitgegaan, dat het een motor rijwiel was.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 2