Plaatselijk Nieuws Buitenland De verkiezingsdag in België to oor a.s. Zaterdag zijq vastge- teld Smerdiek—Rosendaalse loys en is ingelast W.H.S. iiolense Bo ys n afdeling B N.V.S. 2—Su.er- iek 2, VosmeerSmerdiek 3 n S.V.O. 2—W.H S. 2 IAMMEN - De uitklagen van de onder- nge damwedsti ijden zijn. de VosM. Schot 02. I, C. MeermanP. Blaas 02 Kerknieuws STAVENISSE Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur n nam. 0 uur ds. Enkelaar. Voorber. H. Avondmaal. Jer. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 n 's avonds 0 uur leesdienst ST. ANNALAND Ned. lierv. Kerk voorm. 10 uur js. de Bres en nam. 2.30 lees- dienst. Gier. Gem. voorm, 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst_ OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur isden nam. 0 uur ds. van Putten. Bed. H. Doop. en Ger. Kerk voorm. 10 uur en aam. 2.30 ds. v. d. Linde te Rijnsburg. Chr. Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2 30 en 's avonds 6.30 leesdienst ST. PH1LIPSLAND Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2 30 ds. de Lint. ïiji 'holen. Beroepen bij de Gbr. Ier. Kerk alhier ds. VV. F. aman te Botterdam (West) THOLEN led. Herv. Kerk voorm. 10 uur n nam. i3 uur ds. v. d. Wiel. er. Kerk voorm. '10 uur en uur ds. Lanning te Fijnaart. jer. Gem. voorm. '10 uur, nam. en 's avonds 0.30 uur leos- lieust. londerdag 23 Maart nam. 7.30 jur ds.de Bel uit Krabbendijke. hr. Ger Kerk voorm. 10 uur lam, 2 en 's avonds 6.30 ds. van lavenswaaij te Zaamslag. led. Prot. Bond geen diens POORTVLIET, led. Herv. Kerk voorm. 10 uur eesdienst en nam. 2.30 ds. van utteu. jer. Kerk voorm. 10 uur eesdienst en nam. 6 uur ds. d. Linde te Rijnsburg. Jer. Gem. voorm. 10 uur, nam. en 's avonds 0 uur leesdienst SCHERPENISSE led. Herv. Kerk voorm. 10 uur n nam. 2.30 ds. Brons, jer. Gem voorm. 10 uur, nam. en 's avonds 6 uur leesdienst. londerdag 23 Maart nam. 0.30 Mallan te Bruinisse. Beves- iging ambtsdragers ST. MAARTENSD1IK led. Herv. Kerk voorm. 9.30 eesdienst en nam. 2 uur ds. je Bres. lehoboth nam. 7 uur ds. v. d. ihee te Botterdam (Charlois) Ier. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 n s'avonds 0 uur leesdienst. Jud Gei'. Gem. voorm. 9.30 en ïam. 2 en s' avonds 6 uur leesdienst. THOLEN In de Chr. Nat. School to Tho- leu werd onder leiding van de heer F. Dijkslag de jaarlijkse vergadering gehouden, 't School bezoek was in 1940 bevredigend. Aan de school zijn drie leer krachten verbonden. Het leden tal bedraagt 82 en het aanlal leerlingen 80. Voor de controle handwerken werden benoemd de dames de Jong en v. d. Zande. Als be stuursleden werden herkozen de heren A. v. d. Berge, A. de Heer en 11. Jansen. Het financieel verslag toonde batig saldo van f 668.14 het totaal saldo bedraagt f 2854 61. Het hoofd der school, de heer H. Rol, hield een causerie over Waarom Christelijke school De afdeling Tholen van de Chr. Bond van Overheidsperso neel hield in de bovenzaal van hotel Zeeland haar jaarlijkse bijeenkomst onder voorzitter schap van de heer Heezen. Na de verslagen van de secre taris en de penningmeester hield de heer De Jong een causerie over het werk van het CNV. De heer Droogers werd tot secretaris herkozen. Aan de uitgang hield men collecte ten bate van het t.b.c. bestrijdingslonds Draagt Elkan ders Lasten. Onlangs is melding gemaakt van het doden van postduiven van J. Bogert. De veronderstel ling is geopperd dat het doden voortkwam uit een tamilieveete Dat is onwaar. B. en W hebben aangewezen als plaatsvervangend burgemees ter de lieer B. J. van Westen. - Botsing. Op het kruispunt Grintweg Singel alhier kwam Maandag middag il. de luxe aulo van de heer Boonman uit Oud Vosse- meer in botsing niet een vracht wagentje van een voddenkoop man uit Beigen op Zoom. De vrachtauto van de voddenman bekwam enige schade. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Korfbalwedstiijd. Zaterdagmiddag '11 Maart jl. speelde de korfbal ver. Eendracht uit Tholen te Bergen op Zoom tegen D.H.J. een vriendschap pelijke wedstrijd. Doordat een der dames voor de aanvang van de wedstrijd aangereden en verwond werd kwam het spel van de Tholenaars niet geheel tot zijn recht, hoewel niet ontkend kan worden, dat D.H.J. sterker was. De ruststand ging in met dubbel blank, de eind stand met een 41 overwinning voor de Bergenaren. Mej. J. Moeliker uit Tholen werd Zaterdagmiddag te Bergen op Zoom door een auto aange reden, waarbijzij tegen de straat en een muur werd gesmeten. Hoewel zij nog meedeed met de korfhalwedstrijd tegen D.H.J. moest zij hij haar thuiskomst zich onder geneeskundige be handeling stellen. De Geref. Meisjes-en Jonge- lingsvereuigingen hielden in de zaal van het Hof van Holland hun gecombineerde jaarlijkse bijeenkomst. Na opening door de voorzitler, de heer O. J. Contant, hield de heer P. Jansen een inleiding over „Hiskia". De verslagen van de beide ver enigingen werden in orde be vonden. Voorts werden voor drachten en samenspraken ge houden. Ouderling Verkamman sloot deze gezellige bijeenkomst. Terugkerende Zeeuwen Met het troepentransportschip „Waterman" dat vermoedelijk 24 dezer te Botterdam zal aan komen hoopt uit onze omgeving M. Pipping uit Oud Vossemcer terug te komen. De heer D. Jansen alhier slaagde voor het volledige slagers vakdiploma. SCHERPENISSE. Alhier is de laatste cursusles in tractorkennis gehouden. Aanwezig waren ir. Versteeg, directeur van de Rijkslandbouw- winterschool te Goes en de loco burgemeester van Scherpenisse, de leden van de commissie van Toezicht en de heer Eckhart, hoofd van de lagere landbouw school te Scherpenisse. Aan de '13 cursisten werd een diploma uitgereikt. Ir. Versteeg dankte de ZLM voor het organiseren van de cursus. Hij wenste verder de geslaagden geluk met hun diploma. Namens de cursisten dankte de heer van Gorsel de leraar voor het genolen onderwijs. Hij bood als aandenken twee hoekeu aan. De leraar, de heer F. de Ronde uit Tholen, dankte de cursisten voor deze waardering. In de vergadering van de varkenshouders bracht de pen ningmeester zijn jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat de inkomsten f 1145.45 en de uitgaven f0317 bedroegen Het totale bezit op de Rijkspostspaarbank is f 1916.18 De contributie en de regeling van uitkering bij sterfgevallen onder de varkens hieven ge handhaafd. VERKOPING Voor de heer F. Kleppe le Scherpenisse weid dezer dagen publiek verkocht een woohuis met erf en landbouwschuur. Voor perceel, I, het woonhuis met ert bood de heer G. Koop man te St. Maartensdijk f 4U10 en voor perceel II, de landbouw schuur bood de heer VV. M. Langejan uit St. Maartensdijk 1 2000. Voor de combinatie van deze percelen bood de heer J. Potise te St. Maartensdijk f 8200. Alhier is opgericht een onderafdeling van het Koningin Wilhelminafonds, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te ver zamelen voor het onderzoek naar de oorzaak van de kanker. Tot bestuursleden werden ge kozen de heren I). Kleppe, I. Helleman, A. L.G. van Doorn, A. C. Verstijnen en mej. M. H. v. d. Velde. Verslag ouderavond O.L. school le Scherpenisse. Op Vrijdag, 10 Maart j.1 werd in het gymna stieklokaal der O.L. school de jaarlijkse ouderavond dezer school gehouden. Nadat de voorzitter, dhr A. L. G. van Dooin er in een kort openings woord er op had gewezen, dat men het lager landbouwonder wijs, ea het lager Nijverheids onderwijs waarover door deskun digen op deze avond gesproken zou worden, volstrekt met als tegensleljing moest zien, werd overgegaan tot het agenda punt „Verkiezing van een lid der oudercommissie". Het periodiek aftredende lid, de heer A. L. G. van Doorn, werd herkozen en nam de benoeming onder dankzegging aan. De heer C. A. A. Kouman, hoofd der school memoreerde enkele ge beurtenissen, welke in de loop van het schooljaar hadden plaats gevonden, o.m. het schoolsparen en besprak de practisehe vraag stukken, welke aan de orde komen door de invoering van het 8e leerjaar. Meer uitvoerig stond hij slil hij de weekschool- ïeis in de zomervacantie 1949 naar Milt ofschoon voor deze reis tevoren grondig overleg is gepleegd met de oudercommissie en ouders der betrokken leer lingen, volkomen vrijheid bestond om al of niet mee te gaan, geen enkel bezwaar is geopperd en de reis uitstekend is geslaagd geen wanklank is gehoord, de Zondag op passende wijze is doorgebracht heelt een anoniem schrijver het desniettemin aangedurfd het begeleidende onderwijzend personeel en ver schillende andere personen op zeer beledigende wijze in een kwaad daglicht te stellen. Ondanks herhaalde eis heeft het blad „Eilanden nieuws" waarin dit geniepige geschrijf als ingezonden stuk werd opge nomen, geweigerd de naam van de anonieme schrijver te noemen Dus wel gelegenheid geven tot beschuldigen, niet tot verdedigen De heer Eckhart, hoofd dei- Lagere landbouwschool te Scherpenisse hield vervolgens een beknopte inleiding over het lager landbouwonderwijs, met name werden besproken de klasse-indeling, het lesrooster dat volkomen aangepast is aan de werkzaamheden in het landbouwbedrijf en de toelatings leeftijd. De heer N. G. M. Huijsmans directeur der ambachtschool le Bergen op Zoom, sprak hierna over de noodzaak en de moge lijkheden van het lager nijver heidsonderwijs, waarvan het aantal leerjaren helaas reeds jaren geleden van 3 op 2 is teruggebracht. Compensatie moet gezoekt worden in avond onderwijs, dat evenwel niet volledig gelukt. Diep ging de inleider in op de verhouding van theorie en practijk, om vakmai le worden, eeu primaire er van deze tijd, is na de vakschool een jarenlange practijk met aanvullende theorie noodzakelijk Na deze inleiding werd een schoolfilm vertoond, terwijl in de de daarop volgende pauze gelegenheid bestond tut mande ling contact met het onderwij zend personeel en bezichtiging van het werk dei' leerlingen waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Na de pauze gaf Mej. Koopman, hoofd der landbouwhuishoudschool te Tholen een uiteenzetting over de organisatie en de wenselijk heid van iandbouwhuishoud onderwijs. De hierop volgende film, waarop men de practijk van dit onderwijs kon zien, verduidelijkte op voortreffelijke wijze het gesproken woord. Hierna was op het reeds ver gevorderde uur l.et woord aan de heer Zeegers te Tilburg, die een intelligentietest in klassikaal verband zal toepassen op de leerlingen der school. Op beknopte wijze zette de heer Zeegers grondslag en doel der intelligentiemeting uileen er de nadruk op leggende, dat hier geen sprake is van een volledig psychotechnisch onder zoek, welk onderzoek in verband met de karaktervorming eerst later tot zijn recht kan komen. Niettemin heelt rok de uitsluittende meting, meting der intelligentie reeds zijn practisch nut bewezen, b.v. bij de beslissing of het intellect van een leerling voldoende is om middelbaar onderwijs met vrucht te volgen. Op deze inleiding volgde een zeer geanimeerde discussie, waarna de voorzitter met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt, de bijeenkomst sloot. STAVENISSE. Onder leiding van ds. Enkelaar werd in de bewaarschool te Stavenisse de tweede jaarverga dering van de meisjesvereniging „Wees een zegen" gehouden. Na liet zingen van Psalm 100 1 en 4 en gebed zongen de meisjes verscheidene liederen met orgelbegeleiding door de burgemeester. Annie Dorst gaf een leerzame inleiding over Jacob en Ezau. Willie van Oeveren won een hoek voor het behalen van de meeste punten in de bij betbespreking Door Kaatje Priem en Mina Smits werden gebeurtenissen in hel afgelopen jaar besproken. Nellie Dorst overhandigde de burgemeester en mevrouw een fraaie bloem voor het vele werk wat hij voor „Wees een Zegen" verricht had. Deze dankte hier voor en zegde ook voor de toekomst zijn medewerking toe. Een bedjasje en een bedspreitje werden verloot ten bate van de kas. In de pauze werd getrac- teerd en handwerken verkocht. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de Boeren leenbank te Stavenisse werd in de bovenzaal van het „Oranje hotel" aan de leden een feest avond aangeboden. De voorzitter de heer A. G. van IJsseldijk, sprak zijn vreugde uit over de grote belangstelling. Het was hem een groot genoegen, dat de heer J. Leune, een van de oprichters, aanwezig was. In het bijzonder heette hij verder welkom burgemeester Verburg en echtgenote, dr Zoe- terrnan en eclitgenote en de heer Vroon, vertegenwoordiger van de Centrale Raffeisenbank te Utrecht. Namens de Centrale Bank bracht de heer Vroon zijn gelukwensen over. Namens de aanwezigen dankte de heer van IJsseldijk de sprekers. In een algemene vergadering heeft onder leiding van de voorzitter de heer A. G. van IJsseldijk de Coöp Boerenleen bank te Stavenisse het 40 jarig bestaan herdacht. Spreker gaf een overzicht van het ontstaan der bank. Het initialief tot oprichting werd aaenomen door de Kolen bond en wel op verzoek van de heer H. J. Dorst. De acte van op richting werd door '10 leden getekend en op 29 Maart 1910 ving de bank haar arbeid aan. 't Eerste bestuur bestond uit de heren H 1. Dorst, directeur, Joh. de Vos, secretaris en M. C. Steendijk, lid. Eerste kassier was de heer M. P. Tazelaar up een salaris van f 50.per jaar. Al spoedig breidde hel ledental zich uit tot 49. De eerste ba lans vermeldde een totaal van f 10501,53. Spreker bracht hulde aan de heer Joh. Leune, die een van de vier nog in leven zijnde oprich ters is. Spreker besloot met de beste wensen voor de toekomst van de bank. Gelukwensen waren ingekomen van burgemeester Verburg en notaris Blindenbach. De notulen van de vorige ver gadering werden goedgekeurd met de toevoeging, dat ook niet-leden kunnen inleggen tot I 4000 tegen een rente van 2'/4%. Het overzicht van de kassier werd goedgekeurd. Belangwek kend was het beeld, dat gegeven werd van de groei der bank sedert 1910. De heer D. Hage werd herkozen als lid van het bestuur en de heer C. J. Gaalteer als lid van de raad van toezicht. De voorzitter deed nog enige mededelingen. Nadat vertegen woordigers naar de algemene vergadering te Utrecht waren aangewezen sprak de heer Leune als oudste lid hartelijke woorden tot het bestuur. ST. ANNALAND. De gebr. Heijboer te St. Anna- land hebben hun beurtmotor schip „Janna Pieternella" ver kocht. Van de elf beurtschip pers, die vroeger van het eiland Tholen op Rotterdam voeren is er nu maar één meer over, de heer A. Theunisse te St. Anna- land, die al jaren met een vrachtauto een lijndienst onder houdt tussen het eiland Tholen en Bergen op Zoom. De sportvereniging W.H.S. alhier hield een vergadering in de zaal van de heer Rijnberg. De voorzitter, de heer A. Soe- ters, sprak een woord van bijzonder welkom lot de bit Indonesië teruggekeerde mili tairen. De boeken van de pen ningmeester wezen een nadelig saldo van f 170,60 aan. Dit tekort zal uit de reserve worden gedekt. De heren A. Kurvink, P. Goedegebuure en C. Goede- gebuure werden als bestuurs leden gekozen. De heer A. de Haan werd herbenoemd lot bode. Er was nog geen bericht ontvangen van „Steenbergen", dat uitgenodigd is om met Pasen te komen spelen. Ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan der schietver eniging „Prinses Juliana" zal in Juli of Augustus een schiet wedstrijd worden gehouden. De afd. Tholen van de ver. tot bevordering der bijenteelt hield alhier een vergadering, waar de belangen der bijenhou ders werden besproken. Over de maand Februari zijn 49 huisslachtingen uitge reikt. Zondag zijn de Belgen opgetrok ken om hun stem voor of tegen terugkeer van Koning Leopold II uit te brengen. De Zondag is vrijwel rustig verlopen. Het was reeds ver in de nacht toen men een inzicht kreeg van wat het volk wilde. Uitgebracht werden 5.236.740 stemmen, blanco en ongeldig 151.477. Ja-stemmen 2.933.382. (57.68%) en neen stemmen 2.154.881 (42.32%) Wat zal er nu gebeuren? De

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 3