Schip bij Terschelling op een mijn gelopen HET SLACHTOFFER F 0291 Ccastett&iihuis „PERFECTA" Korfbal en van het Zieken fonds: Breukbanden, Elastieken kousen enz. enz. speciaal adres voor Maatwerk! M. VAN VELDHOVEN—RAMPART Telefoon 892 - Bergen op Zoom En het is opmerkelijk, dat deze pogingen, geruime tijd geleden ondernomen, hebben geleid tot de huidige dienst op dit gebied, die reeds duizenden van de dood ge red heeft, Postduiven mogen blijven vliegen. De aanvankelijke vrees, dat de postduivenvluchten vanuit het buitenland in verband met de heersende vogelpest geen door gang zouden vinden, blijkt niet gegrond te zijn. De duif onder vindt geen last, zodat de vluch ten even normaal als in vorige jaren doorgaan. De vluchten worden zowel vanuit België als uit Frankrijk gehouden, In het jongste nummer van „De Post duif", hel officieel orgaan van de Nederlandse postduivenorga- nisatie, is een lijst van de komende vluchten van verschil lende bonden opgenomen. Eind September alle troepen uit Indonesië. De staatssecretaris van Oorlog, mr. Fockema Audreae, heeft op een persconferentie te Djakarta medegedeeld, dat eind Septem ber zo goed als alle Nederlandse troepen zijn gerepatrieerd. Sedert de souvereiniteitsovor- dracbt zijn ruim 20 000 man naar Nederland vertrokken. On geveer alle Nederl. leden van het K.N.I.L. zullen met hun gezinnen naar Nederland reizen, terwijl de Indo-Europese leden van het K.N.I.L. dezelfde rech ten hierop hebben, doch in de practijk is het probleem voor deze laatsten veel moeilijker aangezien zij in Nederland meestal moeilijk zullen aarden. De Indonesische leden kunnen overgaan naar het leger der Republik Indonesia Seri kat, doch de overgang moet thans ge schieden in een gevoelige sfeer. Na het terugtrekken der troepen zullen de mogelijkheden van uitwisseling van militaire missies op voet van wederkerigheid onder ogen worden gezien. De uitwisseling moet dan hoofd zakelijk een technisch doel heb ben. Een groot vliegramp treft Engeland De grootste vliegramp die tot nogloe heeft plaafs gehad heeft de Engelseluehtvaaart getroffen. Een „Avro-Tudor 5 toestel. met een bemanning van 5 leden en 78 passagiers is bij het dorp Singgenston neergestort, waarbij 80 doden zijn te betreuren.. De inzittenden kwamen terug van een rugby wedstrijd, die zij Zaterdag hadden bijgewoond. Men is van mening dat het gebruikte type geen veiligheid genoeg biedt, gezien er reeds meer vliegmachines van dit jype zijn verongelukt. Demonstratie met kleuren- talevisie te Hilversum Eerste proefneming in Europa. Iu Hilversum zullen de eerste demonstraties van kleurentele visie worden gehouden tussen 20 cn 31 Maart. Dit is de eerste keer, dat een dergelijke proef neming op het vaste land van Europa geschiedt. De AVRO organiseert deze de monstratie tijdens de Jaarbeurs in samenwerking met de Neder landse vertegenwoordigers van de Rritse radio-firma Pye Ltd. te Cambridge. De firma gaf in Engeland deeersle demonstraties tijdens de radiotentoonstelling 1949 in Olympia-liall te Londen, in Nederland wordt dit evene ment georganiseerd in de zalen van bet Hol van Holland te Hilversum. Op 20 Maart zullen autoriteiten en vertegenwoor digers van de pers met de televisie in kleuren kunnen kennis maken. Zij, die kaarten bij de AVRO aanvragen, zullen op de dagen nadien, voor zover er ruimte is, de kleurenuit- zendingen kunnen volgen. Eigenlijk is het woord uitzen dingen onjnist aangezien de transmissie der geklebrde beel den beperkt wordt tot het Hof van Holland. Van de opname studio uit worden de beelden rechtstreeks via een kabel naar de zes ontvangers, die in andere staan opgeeteld overgebracht. De demonstraties hebben slechts een experimenteel karakter. Pachtprijzen in de N.O.-polder verlaagd. Hoewel enige jaren geleden de Wieringermeerdirectie (afd. N.O. Polderwerken) de eerste bedrijven in de N.O. Polder reeds in pacht uitgaf, was men ten aanzien van de pachtprijs nog niet tot overeenstemming gekomen. De pachters vonden namelijk de pacht, die de pol derdirectie wilde vorderen te hoog. De Grondkamer voor Overijsel heeft thans een beslis- genomen. De pachtpiijsnormen van de directie varieerden naar de grootte van de bedrijven op f '135.tot f 180.per ba. Daar ook nog lekening wordt gehouden met de kwaliteit en ligging van de grond en schuur- ruimte zullen de reële pacht prijzen van de Noord Uost Pol der bedrijven variëren van f86. tot f 193.— per ha. Waakt tegen overbrenging der cysten van het aardappelaaltje De beschikking van 30 Augus tus 1949 van de Minister van Landbouw Visserij en Voedsel voorziening geelt nog al eens, aanleiding tot misverstand. In deze beschikking is nl. bepaald dat op besmette terreinen behalve aardappelen, ook geen bloembollen, boomkwekerijge- wassen, koolraapplanten, kool- planten, stekbieten en dergelijk voortplantingsmateriaal mogen worden gekweekt. Deze maatregel beoogt de ver spreiding van grond, waarin cysten van het aardappelaaltje aanwezig kunnen zijn, tegen te gaan. Het verbod geldt dus alleen voor die gewassen, die gekweekt wordan om later el ders te worden uitgeplant. Men mag dus op besmet terrein wel bijv. bloemen of kool planten, die dienen voor verfraaiing van de tuin, respectievelijk voor consumptie. In het algemeen zal men er dok voor moeten oppassen, dat oe besmetting van een bepaald stuk grond riet wordt overge bracht naar onbesmette pei celen Hoe gemakkelijk kunnen niet enkele systen worden meegeno men aan de schoenen, of aan landbouwwerktuigenMen dient er dan ook voor zorg te dragen dat, voor men het besmette perceel verlaat, steeds de schoe nen, paardenhoeven, landbouw werktuigen e.d. goed worden gereinigd. Wanneer dit met het oog op de bedrijfsvoering mogelijk is verdient het aanbeveling van een besinet perceel voor enige jaren grasland te maken. Dan is verspreiding van cysten, ook door de wind of door wate praetisch uitgesloten. Fokstierenkeuring in Noord-Zeeland. Op Tholen en St. Philipsland zijn thans de jaarlijkse keuring en van fokstieren ingevolge het Zeeuws Stierenreglement gehouden. De kwaliteit van het aangevoerde vee op Tholen was matig. De resultaten van de keuringen zijn de volgende goedgekeurd te Tholen Martha's Charles van Naar het Engels (38) HOOFDSTUK XX. EEN ONVERWACHTE ONTMOETING Roger liet zich in de kussens vallen van een eerste klas rook coupé, buiten adem van de licha melijke inspanning die het hem had gekost om die plaats nog te bemachtigen en ontsteld van het onverwachte van de ontmoeting. Hij bevond zich nu regelrecht in strijd met Kendal's orders in één coupé met zijn aarts-vijand; maar hij bezat de tegenwoordig heid van geest om zich te houden, of hij hem niet herkende. Daar zat Scobell dan. vlak te genover hem. lange halen doend aan een grote sigaar. Hij was niet de Scobell van de flat. maar droeg een vrij lange, geel-bruine baard en knevel. Hij was gekleed als een dominee, in een zwart lakens pak en met een zacht vil ten hoed. op de neus droeg hij een donkerblauwe brilmaar tegenover Roger was hij de Sco bell met de lichtblauwe glinste rende ogen. Gelukkig waren ze niet alleen, in de andere hoek zat een kleine, oude geestelijke, lichamelijk ze ker niet veel waard. Toch dank te Severn de hemel voor zijn te genwoordigheid. Ja, dat scheelde met recht een haar. of u had de trein gemist, zei Scobell zacht. Roger hoopte maar, dat de geestelijke niet vóór hem zou uit stappen, want zodra hij met Sco bell alleen zat, zou die waar schijnlijk een revolver te voor schijn halen. Ook kon hij zelve niet uitstappen zonder argwaan te wekken want dat Scobell hem nu in waarheid niet herken de, of zich maar zo hield, viel niet uit te maken. Als ze gezamenlijk het Victoriastation bereikten, dan kwam alles in orde, want daar op het perron zou hij versterking vinden en dan zou de zaak dus gewonnen zijn. Hij merkte met voldoening, dat Scobell geen an dere bagage bij zich had dan een handtasje, dat in het net stond. Verder leek het hem 't beste, of hij zelf nu herkend werd of niet, om zijn reisgenoot zand in de ogen te strooien en hem niet de indruk te geven, dat hij ook maar in de verste verte diens identiteit vermoedde. Hij zou zelfs voor geven, dat hij zelve aan de arm van het gerecht trachtte te ont komen en dat hij in doodsangst verkeerde, om gevat te worden. Hij moest zo op bedekte wijze te kennen geven, dat er zich gedu rende zijn logies in Ierland iets had voorgedaan, waardoor hij naar Londen teruggekeerd was, waar hij 'Scobell niet gevonden had, en dat hij toen de stad weer verliet, om diens terugkeer af te wachten in Rognor, een achteraf badplaatsje, en dat het bericht in de ochtendbladen, van de ontdek king van het lijk van Geoffrey Gahil, hem een doodschrik be zorgd had vandaar zijn over haaste reis en zijn agitatie. Ter wijl hij, uiterlijk kalm, een sigaar opstak, zei hij „De heren zullen er wel niets op tegen hebben, ondanks hun geestelijk gewaad „O, neen," antwoordde Scobell. „Wel eigenaardig, maar ik rook nooit meer dan op Zondag. Dat Maandagavond om 23 uur is het Panamese, 370Ü ton metende motorschip „Cygnel" een halve mijl ten Oosten van het licht schip Terschellingerbank buiten de geveegde route op een mijn gelopen. De motorreddingsboot „Branda- ris", heeft '16 man aan boord genomen. 8 man zijn op bet schip gebleven. Een sloep met 5 leden van de bemanning die de „Cygnel" hadden verlaten, werd aanvan kelijk vermist. De „Brandaris" kreeg bij het zoeken assistentie van een Mitcliell-bommenwer- per, die van Valkenburg opsteeg en bestuurd werd door de luitenant ter zee vlieger Kjap. Om 7.21 begon deze boven het lichtschip „Terschellingerbank" zijn verkenningen en om 7.54 reeds werd de vermiste sloep ontdekt. Nadat de bommenwerper met een ljchtkogel de aandacht van de sleepboten op de sloep had gevestigd, manoeuvreerde de „Holland" die met de „Stortemelk" de „Cygnet" sleep te, zodanig dat zij langszij van de sloep kon komen. Een der schipbreukelingen bleek nog in leven. Op zijn vier metgezellen paste men nog kunstmatige ademhaling toe, doch vergeefszij *varen reeds C. P. de Rijke, Oud Vossemeer Roukje's DorusvanA.A Geluk, Poortvliet Arnold van M. Anlho- nisse en Jan van A. P. Luylt, Scherpenisse Wiersma's Karei van J. Hage en Sientje's Adema van J. Rijslenbil, Stavenisse 1'ietje's Berend en Mina's Adema van C. J. W. Gakeer, SI. Maar tensdijk Leo van D. Dorst, Julius van J. W. de Wilde en Leo van L. A. Geluk, St. Annaland Anna's Albert van W. L. Boo- gaart en Coba's Dir k van J. F. Brooymans, St. Philipsland Bart van H. van Iwaarden. overleden. De overlevende was de eersle stuurman van de „Cygnet". Te vijf minuten voor twaalf kwam de „Brandaris" de haven van Terschelling binnen met 14 van de geredden. Aan boord van de „Cygnet" bevinden zich nog de kapitein, van Griekse nationaliteit, met twee leden van de bemanning. De „Bran daris" is kwart over twaalf wederom vertrokken om liem van bet schip over te nemen De „Cygnet" bevond zich in zinkende toestand en de sleep boten zullen bet moeten prijs geven.' Bij de ramp zijn omgekomen de eerste machinist, de chef kok, de tweede kok en een matroos, allen Grieken. Vier man van de 14 mannen die door de „Brandaris" naar Terschelling zijn gebracht, zijn terstond naar Ilarlingen ver voerd en in een ziekenhuis opgenomen ter behandeling van hun, niet ernstige, verwondin gen. De bemanning van de Cygnet bestond uit 22 koppen. Deze zijn van Griekse, Roemeense en Portugese nationaliteit. Voorts zijn enkele hunner afkomstig uit Dakar, West Afrika. SPORT In verband met de financieele bezwaren heeft de Zeeuwse Korfbalbond de 2e klasse ge splist. De korfbalvereniging „Eendracht'' te Tholen speelt nu in de afdeling van Zuid- Reveland waardoor de moeilijke reizen naar Zeeuws-Vlaanderen zijn komen te vervallen. „Een dracht'- is nu ingedeeld in de 2e klasse Beu speelt dit seizoen voor de competitie tegen „Olyrnpia" uit Wilhelminadorp „De Poel uit 's Heer Abtskerke „Togo 11" Goes, „Vitesse" uit Wolphaartsdijk „Zeeland" uil Hansweert en „Eito" uit Bieze- - linge. De competitie-afdeling voor „Eendracht" luidt Zaterdag 25 Maart: Eendracht— De Poel, 1 April Togo II—Een dracht. 15 April Zeelandia Eendracht, EendrachtElto Eendracht—Olyrnpia. Eendracht heeft het voornemen op Paasmaandag seriewed strijden te spelen, waarvoor enkele clubs zullen worden uitgenodigd. Ook wil men de adspirantenafdeling voor de leeftijd van 13 tot 16 jaar uit breiden. Te St. Annaland willen leden van de sportvereniging W.H.S trachten de korfbalvereniging weer op te richten. Men wil aansluiting zoeken bij de West Brabantse korfbalafdeling. Tholen. Zaterdag is gespeelt in afdeling A de wedstrij Smerdiek tegen W.H.S. van St. Annalad, welke doorSmer diek met 8—4 werd «ewounen in afdeling B verloor Tbolens Boys van Vosmeer met 12 W.H.S. 2 speelde tegen Smer diek 3 gelijk spel '22. Ni eten Bt na Ri werkt kalmerend op mijn zenuw gestel. nadat ik gepreekt heb. Heeft u dit ook niet ondervon den, sir vroeg hij de andere geestelijke. „Ja, inderdaad, dat is zo. Ik heb er ook nooit iets in gezien, dat het een geestelijke onwaar dig zou zijn." Zo was het gesprek dus inge leid en nu ging Roger voort met enkele onjuiste ervaringen van zichzelve mede te delen. „Ik ben vanmorgen eerst van Rognor naar Arundel gereden, met de bedoeling daar de trein naar Londen te pakken. Maar ik heb te lang aan de lunch gezeten en daardoor had ik die haast ge mist." „Wat hebt u dan met uw fiets gedaan „Die heb ik in het hotel laten staan, morgen of overmorgen kan ik toch weer terug zijn. Ik ga alleen maar even een vriend van mij over een zaak raadplegen. In Augustus ging ik naar Ierland, en hij naar het buitenland, sinds dien heb ik hem niet meer ge zien." „Is u lang in Ierland geweest „Een paar dagen maar. Ik ge raakte daar in een moeilijk par ket door een misvatting. Maar dat is weer een andere geschie denis." ,,U scheen dan wel heel veelNt haast te hebben, om de trein nog te halen," vervolgde Scobell, of een toon of hij dit enkel maar ze: om de conversatie gaande te hou den." „Ja, ik was er dan wel hee erg op gesteld, om mijn vrienc vanavond nog op te zoeken, om dat ik misschien onmiddellijk naa: het buitenland ga. Ik heb aanbieding gehad en naar aan leiding daarvan moet ik onver wijld naar Australië." „Een bijzonder mooi land. merkte Scobell op. „Is u er al eens geweest „Neen, wel was het altijd mij: illusie. Maar een dominee is z< gebonden, weet u." Toen ging verder het gespre over kerkelijke onderwerpen e Scobell legde een kennis va; diepzinnig theologische vraag stukken aan de dag. die verblul t'end was. Cl In lei he ve be Wordt vervolgd kr tal lei Vc we Jo sti de de He ee he f 1 He II. ,V

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 2