HET SLACHTOFFER „PERFECTA" Voorlopige handhaving pachtregeling 1945 voorgesteld Raad Scherpenisse Raad gemeente Poortvliet Corsettenhuis Wij leveren op ad vies van H.H. Doc toren Breukban den, Elastieken k ousen enz. enz. speciaal adres voor Maatwerk! M. VAN VELDHOVEN—RAMPART Telefoon 892 - Bergen op Zoom vroeger, een rijverbod te maken op het stuk Hoogstraat naar de Kerkstraat. De voorzitter antwoordt juist order gegeven te hebben het bord weer aan te brengen. De heer Quist vraagt, nu de bomen aan de dijk gerooid zijn, of er weer nieuwe geplant wor den. De voorzitter zegt dat de bedoe ling is weer te beplanten. De heer Wagemaker geeft in overweging dan kastanjebomen te planten inplaats van populie ren. Deze groeien ook zeer snel. De voorzitter zal dit in overwe ging nemen. De heer Goedemondt zegt in de notulen van de vorige vergade ring veel gelezen te hebben over de vermakelijkheidsbelasting. Zou het geen tijd worden deze aan de kant te zetten, want hij gelooft niet dat zij veel nut voor de ge meente afwerpt. De voorzit Ier zal er bij de ge meente-ontvanger een onderzoek naar instellen, want hij meent dat deze opbrengst toch nogal mee valt. De heer Jansen vraagt of de op zet dan mislukt is, want er was toch nogal aardige verwachting van. Wat kan de oorzaak dan wezen dat het tegenvalt? De voorzitter kan dit niet zeg gen. Hierna sluiting. Regeling tijdsduur bepaalde overeenkomsten aanbevolen Aan de Slaien Generaal is een ontwerp van Wet aangeboden tot verlenging van de voorlopige handhaving en wijziging van de Pachtregeling 1945 en tot wijzi ging van het Pachtbesluit. 1 n de Memorie van Toelichting geven de Ministers van Justitie, Mr. Th. R. J. Wijers en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt, te kennen, dat, hoe wel de voorzitter der commissie belast iriet de opdracht advies uit te brenget) omtrent de meest gewenste pachtwetgeving, heeft medegedeeld, dat de com missie met haar advies is gereed gekomen, en hoopt haar rapport op korte termijn te kunnen indienen, een verlenging van de voorlopige handhaving van de Pachtregeling 1945 en daarmede van het Pachtbesluit niet te vermijden zal zijn. De Regering vertrouwt e' enwel, dat, indien de Pachtregeling 1945 wordt verlengd tot 1 April 1952, de nieuwe Pachtwet dan tijdig het Staatsblad zal kunnen bereiken. De genoemde Ministers zijn voorts van mening, dat een regeling ten aanzien van de overeenkomsten, in bevrijd gebied voor onbepaalde tijd aangegaan, llians niet langer achterwege kan blijven. Voor overeenkomsten, in het tijdvak, van September 1944 tot 1 Maart 1945 in bevrijd gebied voor onbepaalde tijd afgesloten, zal thans ook het tijdstip van afloop worden bepaald. Ook de onop- zegbaarheid van de overeenkom sten voor hoeven zal worden opgeheven. Overeenkomstige toepassing van artikel 79 van het Pachtbesluit, dat hiervoor van kracht zal worden verklaard betekent dat als tijdstip, voor hetwelk de duur van de pacht overeenkomsten tot een maxi mum van tien of vier jaren in aanmerking moet worden geno men, het tijdstip van de inwer kingtreding van deze wet moet worden beschouwd en niet het tijdstip van het hernieuwd in werkingtreden van Pachtbesluit (1 Maart 1945). Voorgesteld wordt voorts alle vóór 1 Maart 1945 in bevrijd gebied voor on bepaalde tijd aangegane over eenkomsten zowei de goedge keurde als de niet goedgekeurde voor bepaalde lijd te doen gelden. Vooizitler burgemeester D. C. Bouwense. De voorzitter deelde mede dat de secretaris, de heer L. van Doorn, ongesteld is en vervangen wordt door de heer L. de üraaiï. Tegen de nieuwe jaarwedde- regeling voor wethouders be stond geen bezwaar, liet verzoek van de Nationale Naar het Engels (36) Kendal knikte en herhaalde zijn vragen, waarna de klerk weer moest binnenkomen. ,,Ja," antwoordde de directeur eindelijk, ..het telegram werd af gehaald om elf uur, door een man met een rossige baard, die wij nooit te voren gezien hadden. Hij kwam op de tijd van de tweede bestelling weer en haalde een brief, die zo juist gekomen was. Dit is alles wat ik u zeggen kan. daar er geen andere correspon dentie voor hem gekomen is. Dit is waarschijnlijk de eerste brief, die hij hier ontvangen heeft, en een adres staat er ook niet op. „Dank u voor de moeite, die u zich gegeven heeft.'' Eér Kendal ging, kreeg hij nog een volledige beschrijving van de geheimzinnige Samson met de rossige baard, en in vele opzich ten beantwoordde die aan de ver schijning van Scobell. Nu ging het naar het politie bureau en daar raadpleegden ze de dienstdoende inspecteur. In enkele woorden deelde Kendal hem de zaak mee en zijn collega Commissie om de 5 verloven A alcoholische dranken te ver minderen tot 2 vergunningen werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Uit het legaat, dat wijlen de heer Frank voor de Burgei lijke Armbesturen op het eiland Tholen en St. Philipsland be schikbaar heelt gesteld, zal deze gemeente f 150 ontvangen. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd benoemd de heer J. J. van Dijke. Van het ministerie van finan ciën was bericht gekomen dat de klok, die tijdens de bezetting uit Scherpenisse naT Duitsland was vervoerd, terug is. Besloten .werd de polderkaart in orde te lateh brengen voor 1' 150, waar van 5 subsidie door het Rijk wordt vergoed. In de begroting over 1949 was door het Prov. Bestuur een wijziging aangebracht van f 1000 inzake onderhoud woningen. Dit werd goedgevonden. Het voorstel van B. en W. om de kinderen van de o. 1. school door de heer Zegers uit Eind hoven psychotechnisch te laten testen werd goedgekeurd, indien de hoofdonderwijzer de heer Kouman, er ook voor 100 mee accoord gaat. De ouders en ie gemeente zullen biervan de kosten dragen. Wat betreft de gezamenlijke aanschaffing van een motor brandspuit met de gemeente St. Maartensdijk deelde de voor zitter mede, dat dit enigszins is verlaat. De heer Muller zal commandant blijven, liet corps is tot 12 personen uitgebreid. Beide gemeenten zullen hun eigen personeel hebben, alleen voor de bediening van de nieuwe motorspuit zal er vast personeel zijn. Bij de rondvraag kwam nog eens de kwestie over het ver keer in de Langeweg en de uitvoering over het plan van bijzondere school ter sprake. Vergadering van 28 Februari 1950 Daar de burgemeester niet ter vergadering kan komen is wet houder van der Slikke voor zitter en de heer van der Male secretaris. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de verga dering op de gebruikelijke wijze, llij wenst de leden nog een gelukkig nieuwjaar voor hen persoonlijk er, hun gezin. De notulen van de vorige ver- gadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van deze no tulen zegt de heer van Ast dat hij gaarne zou zien dat vermeld werd dat de verpleegkosten voor de patiënt in Vrederust vergoed worden tot een bedrag van 1' 032.50. Dit wordt goedgevon den. De heer van Ast vraagt ook naar het glas dat uit de school ramen komt en hoe het staat met het stratenplan tot algehele, verbetering van de straten. De voorzitter antwoordt dat met de schoolramen is begonnen en het glas dat er goed uitkomt is voor de gemeente, wat betreft het plan voor de straten dat is er nog niet. Aan de agenda wordt een punt toegevoegj oneervol ontslag aan de onderwijzer J. Steketee. In besloten vergadering zal de Voorzitter enkele mededelingen doen. De voorzitter zegt volgens de notulen is er gevraagd om het straatje aan de Zuidstraat te laten opknappen. De kosten hiervan zouden zijn f 1150. Nu hebben burg. en weth. gedacht om daar voorlopig een grintpad De heer Krijger acht het beter een betonpad te leggen. Dit zal nader hekeken worden. De voorzitter zegt dan wat be treft de ligplaats van bieten te Strijenham, dat is van meerdere eigenaren en die zouden dan mee moeten betalen aan het onderhoud van die straat. De lieer de Graall' acht dit niet juist, dat is een geheel ander gedeelte. Dit zal nader onderzocht wor den. Wat betreft de brievenbus aan het gemeentehuis, deze is altijd op slot, dus wordt niet nodig geacht om een bus te maken in de deur van de secretarie. Wat betreft de beplanting aan de Zuid Achterweg, dit zal 1 590.kosten, maar daar krijgt men 00 van vergoed. Ingekomen stukken Van Ged. Staten terug ontvan gen de begroting voor 1950 met enkele wijzigingen, welke wor den aangebracht. Van de Bank van Ned. Gemeen ten de rekening-courant-over eenkomstvoor 1950. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Min. van Binn. Zaken dat geen bezwaar bestaat tegen het voeren van het ingezonden wapen. De gekozen en herkozen leden van de commissie tot wering- van schoolverzuim hebben be richt dat zij hun be- of herbe noeming aannemen. Het jaarverslag van de N.V. Waterl. Mij. en het jaarverslag van de landarbéidersstichting. Van het centraal bureau van verificatie proces verhaal van kasopname hij de gemeente ontvanger, de legeskas op de secretarie, hij de secretaris ont vanger van liet armbestuur. Van Ged. Staten concept be sluit tot vaststelling van de jaarwedden van de wethouders deze worden voor de gemeente Poortvliet f 300 per jaar. Burg. en weth. stellen voor hiermede accoord te gaan, wat met alg. stemmen wordt aange nomen. Van het nat. Comité tegen misbruik van alcohol een ver zoek om het aantal vergunnin gen (e verminderen. Burg. en weth. stellen voor afwijzend te beschikken en het aantal vergunningen te handha ven. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Aan de orde komt vaststelling jaarwedde gemeente geneesheer. Deze was vastgesteld op f 750 voor de gemeente en f 250 voor het armbestuur, maar dat mag niet. Het moet in totaal zijn f 405 per jaar. Het arm bestuur kan zijn patiënten dan vrijwillig verzekeren bij een ziekenfonds. Wethouder Krijger deelt mede dat in het bestuursvergadering van het armbestuur is besloten de mensen niet vrijwillig te verzekeren. Het bestuur stelt zich garant voor de kosten en de armlastingen worden behan deld als gewone patiënten en de dokter zendt de nota aan hel armbestuur maar dit be taalt niets in het salaris van de geneesheer, zodat die f 405 geheel voor rekening van de gemeente komt. De heer van Ast. vindt dit mooi, maar schuilt er geen addertje onder het gras'? Bestaat de kans niet dat het bedrag dan nog zal verminde ren. Hij zou aanraden dat burg en weth. een modus vindt om dit te ondervangen. Met alg. stemmen wordt beslo ten de jaarwedde vanaf 1 April 1949 vast te stellen op f 405 per jaar. Van het Prov. bestuur om de 5% loonsverhoging ook toe te passen op op het gemeenteper- soneel dat een volle dagtaak heeft. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De pensioengrondslag voor Dr. Tazelaar wordt vastgesteld op f 518. Van de burgemeester van Waspik een verzoek om de oude motorspuit te mogen kopen. Met alg. stemmen wordt besloten deze te verkopen. Van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting dat de kosten van de 2 arbeiders woningen zijngeraamdop f22030 Burg. en weth. stellen voor biervoor een geldlening aan te gaan van ten hoogste f 22.00() Met alg. stemmen wordt hier. was onmiddellijk heel actief. „Om u de handen vrij te laten, zal ik een man naar het station sturen, om hem te arresteren, als hij het soms ondernemen mocht om met de trein van 2.50 te gaan," Hij riep een agent naderbij, gaf die een beschrijving van de ge heimzinnige Samson en gelastte hem. onverwijld naar het station te gaan. ,,Ik zal overal ter plaatse naar hem laten vragen, in de hoop dat ik u helpen kan. Kom u dan hier langs, nadat de trein van 2.50 is vertrokken, want u zult zeker wel naar het station gaan en dat wil len afwachten." Kendal bedankte hem en spoed de zich naar het postkantoor, om een telegram te verzenden naar Scotland Yard. dat ze mannen de wacht zouden laten houden aan het Victoria Station en aan London Bridge. Toen begaven ze zich ijlings naar het station, om te informeren naar de reizigers, die waren vertrokken met de trein van 12.15 maar niemand herinnerde zich een heer met 'n rossige baard. Vervolgens keer de het tweetal langzaam naar het plaatsje terug, Kendal steeds in gedachten verdiept, tot hij ineens aan Roger vroeg „Kunt u zich generlei gewoonte of eigenaardig heid herinneren, die u in hem getroffen heeft en waaraan we hem misschien op het spoor zou den komen Roger dacht even na en riep toen verheugd .,Ha, daar heo ik hetkreeften „Kreeften Wat betekent dat nu „Wel. hij gebruikte bijna geen maaltijd zonder kreeften." „Mooi zo We hebben nog 'n paar minuten. Gauw, spring in Hij riep een taxi aan en vroeg de chauffeur „Hoeveel vishan delaren wonen hier 7" „Twee." antwoordde de man, niet al te vriendelijk. „Rijdt ons dan naar de naast- bijzijnde." Gelukkig was de winkel even om de hoek. Kendal kocht wat hij het allereerst zag en deed op een slimme manier navraag. Neen, de man had geen gere gelde orders van kreeften gehad, ofschoon hij er heel wat verkocht had. Nu ging het naar de tweedë vishandelaar. Kendal kocht eerst weer wat hem maar voor de hand kwam en begon toen te vragen. Déze man lèek hem veel intelli genter, hij maakte zich dus be kend als detective en nam hem voor een deel in vertrouwen, waarop de vishandelaar grif ver telde „Gedurende een maand heb ik nu al dagelijks mijn twee mooiste kreeften aan hetzelfde adres moeten bezorgen. Ik weet niet, voor wie ze waren, maar ze werden steeds geregeld door de hospita betaald." „Hoe heet zij en waar woont ze 7" „Mrs. Flinche, 42 Marine- street." „Kendal bedankte de man en gaf de chauffeur orders, nu zo snel mogelijk naar Marinestreet 42 te rijden. Nog haast eer de taxi stil hield, sprong Kendal er uit en er werd onmiddellijk opengedaan. ,,U hebt hier een heer op ka mers?" begon hij. „En als dit nu eens zo was 7" klonk het uittartend. „Ik moet hem dadelijk spre ken." „Toch kan dit niet. Hij ontvangt geen bezoek. Bovendien is hij een uur geleden vertrokken." „Gerechte hemel!" riep de de- tectieve verslagen. HOOFDSTUK XIX. Het spoor opgegeven „Ja," herhaalde de vrouw, met de armen in de zijde, „hij is een uur 'geleden vertrokkenheeft zijn rekening, met alle extra's, be taald en heeft mij nog heel wat goede kleren gegeven voor mijn zoon, behalve dan een pak dat totaal op is." ,,U hoeft anders niet zo inge nomen te zijn met uw huurder. Ik ben inspecteur van Scotland Yard en ik heb alle reden om aan te nemen dat uw huurder een moordenaar was." „Een moordenaarEn hij was nogal zo lief en aardigIk zei juist tegen mijn dochterDie Mr. Smythe is zeker een echte gentleman, zo gul en zo be schaafd." „Laat mij de kamers eens zien waar hij zo pas geweest is?" De hospita liet hem in een zit kamer waar nog de overblijfselen van "een maaltijd stonden, o.a. een stuk kreeft op een schotel. (Wordt Vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 2