Plaatselijk Nieuws Echtgenoot vermoordde op laaghartige wijze zijn vrouw eei :tei E< 3, I :n Dinsdagmorgen vroeg, het was ongeveer 5 uur, hooide de moeder van de 26 jarige C. W. v. d. A.L, die bij haar doch ter in de Rijksduinsestraat in woont, haar dochter kermend roepen. Zij ging naar beneden en vond tot haar ontzetting haar doch ter badende in haar bloed op bed. Haar vierjarige kleindoch tertje lag vreselijk geschrokken tegen haar moeder aan. De jonge vrouw overleed enige ogenblikken later. Men vermoedde dat de 28 jarige J. W. van der Ark, de mail der vermoorde vrouw, de dader was en zijn signalement met verzoek ter opsporing en voor geleiding werd door de politie verzocht. De zaak nam een. tragische wending. De Haagse verkeerspolitie werd Woensdagmorgen gewaar schuwd, dat er op het Schenk- viaduct iemand was aangereden door een vrachtauto. Toen de politiemensen ter plaatse aan kwamen, hoorden zij van ver schillende omstanders, dat het slachtoffer van der A. uit Loosduinen zou zijn, die, wegens moord op zijn vrouw werd gezocht. Het publiek had hem van (oto's uit de kranten her- Een drama dat moeilijk zal zijn op te lossen. Maandagmiddag heeft zich op de hoek van de Kraneweg Friese Straatweg te Groningen een drama afgespeeld. Een man uit Groningen, heeft, ofschoon op het kruispunt een grote drukte heerste, zijn vrouw met een padvindersmes van het leven beroofd. Hij bracht haar een wond aan de hals toe, waarna het slachtoffer dood neerviel. De man trachtte zich toen eveneens door het door snijden van zijn halsslagader van het leven te beroven. De politie, die spoedig ter plaatse was, bracht hem iu levensge vaarlijke toestand naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed De politie stelt een uitvoerig onderzoek in. Vergiftiging. De Tegelse politie is overgegaan tot arrestatie van de 33-jarige vrouw P. te Tegelen, die er van verdacht wordt, dat zij haar man M. W. op 29 en 30 Augustus 1948 vla te eten heeft gegeven, waarin een hoeveelheid rattenkruid was verwerkt. De man is ernstig ziek geworden en in een ziekenhuis opgenomen. Tengevolge van deze vergiftiging is hij geruime tijd reeds geheel verlamd en bijna geheel blind. De vrouw had reeds lange tijd de echtelijke woning verlaten. Nieuwe fabriek in Zeeuws Vlaanderen. De stichting van een stro-cellu- losefabriek werd Dinsdag be sproken door een commissie, gevormd door besturen van G. B.T. B., N.C.B. en Z. L.M. die dit onderwerp in bespreking bracht in het „Centrum" te Axel. Ir. Dorst schetste de geschie denis van de strofabricage in ons land. Het verwonderde spr. niet, dat de stroprijzen in Zee land laag waren, daar een ver- werkingsraogeljjkheid ontbreekt. De heer G. H. E. M. van Waes, burgemeester van Westdorpe, gaf een overzicht van de pogin gen in Zeeland een fabriek voor de verwerking van stro tot cellulose te bouwen. Hiervoor is de volledige medewerking van de landbouwers nodig. Deze zullen 8000 aandelen van f 100 moeten investeren. De papier industrie is reeds bereid voor f800.000 aandelen te nemen, ter wijl de Boerenleenbank 1600.000 bedrijfskapitaal zal geven. Wan neer de boeren bereid zijn de aandelen te kopen, zal het Rijk de dan resterende 1.4 millioen voor zijn rekening nemen. kend. De politie herkende hem ook. De chauffeur van de vrachtauto verklaarde, dat, toen hij met zijn auto over bet Schenkvia- duct reed, plotseling een man, die op de ijzeren balustrade langs de weg zat, een snoek sprong nam naar de voorwielen van zijn viachlwagen. Op het allerlaatste moment had de chauffeur het stuur van zijn wagen nog naar links kunnen omgooien, flet rechterspatbord raakte echter nog de man, die tegen de grond werd gesmakt en bleef liggen. Er waren geen uitwendige verwondingen te bespeuren. Van der A. werd onder politie bewaking naar hel ziekenhuis Zuidwal vervoerd, waar hij bij een voorlopig verhoor bekende de moord gepleegd te hebben. Volgens zijn verklaring is hij 's avonds tussen elf en twaalf uur heimelijk via de keu kendeur zijn huis binnenge komen. Hij is toen naar de slaapkamer van zijn vrouw gegaan met wie hij urenlang gepraat heeft. Over en weer werden verwijten gemaakt. Daardoor heeft hij zich zo opgewonden dat hij zijn vrouw met een bijl en een dolkmes van het leven heeft beroofd. Kerknieuws Tholen. Aaugenomen het be roep naar de Ger. Kerk Tholen Poortvliet cand. van J. H. Hal- sema te Ermelo. 8t. Maartensdijk. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer J. C. Knuist. THOLEN Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Enkelaar en nam. 3 uur ds. v. d. Wiel. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 3 uur ds. v. d. Stoel te Bergen op Zoom. Geref. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.3Ó uur leesdienst. Chr Ger Kerk voorm. 10 uur 2.30 en's avonds 6.30 ds. Albers te Viaardingen. Ned. Prot. Bond 4 uur ds. W. C. F. Metz te Middelburg. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Joh.de Bres^Bed. H. Avond maal) en nam. 2.30 Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. Lanning te Fijnaart. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst Woensdag 1 Maart Ned. Herv. Kerk voorm. en nam. ds. J. van Rootselaar te Oud-Alblas. In beide diensten extra collecte Ger. Kerk voorm. en nam. ds. v. d. Stoel. Ger. Gem. voorm., nam 'en savonds ds. Dieleman te Bor- sele. SCHERPENISSt Ned. Herv. Kerk voorin. 10 uur en nam. 2.30 ds. Brons Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIIK Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leesdienst en nam. 2 uur ds. de Bres. Rehoboth nam. 7 uur ds. Peters te Den Haag. Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30 en nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst. Woensdag 1 Maart Oud Ger. Gem. nam. 2.30 en 's avonds 6.30 ds. v. d. Poel. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur leesdienst en nam. 6 uur ds. Enkelaar. Ger. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 'savonds 6 uur leesdienst, ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 dhr de Jong. In beide diensten extra collecte Ger. Gem. voorm, 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. van Putten. Voorm. Voorber. H.Avondmaal en collecte Ziekenfonds. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. Maaskant te Leiden.' Chr. Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2 30 en 's avonds 6.30 leesdienst ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en narn. 2.30 ds. de Lint. Extra Collecte. THOLEN Zaterdagmiddag werd in de zaal van „Hof van Holland" alhier vanwege de streek Tho len en St Phihpsland der L. J. G. een ontwikkelingsmiddag ge houden. De voorzitter der streek de heer M. J. C. Kosten opende deze middag met een woord van welkom iu het bijzonder aan de heer Ir. C. W. C. van Beekom, Rijkslandhouweonsu- lent te Kruiningen. Het speet spr. dat er niet meer ouderen en ook jongeren aanwezig wa ren. Hij geloofde wel dat er nog wel bij zullen komen, want er is deze middag ook concours te Halsteren, waar de ruiters naar toe zijn. Hij gaf een overzicht over het afgelopen jaar en wees vooral op de kaderdagen te St. Maartensdijk en de gehouden sportdagen, welke beiden een succes zijn geweest. Het aantal leden ver meerderde niet, maar ging ook niet achteruit hoewel meerde ren lid kunnen zijn. Dit jaar kwam er een afdeling bij. Het is te betreuren dat de afdeling „St Philipsland niet meer leden telt. Spr. wees vooral op liet nut van de gemeenschap in deze moeilijke tijden. Het werk van de afdelingen is het bevor deren van de een /oud, de waar heidsliefde en de practische bezinning. Met een opwekking aan allen om de L. J. G. om hoog te brengen, verklaarde hij deze middag voor geopend. Het L. J. G. orkest onder leiding van de heer D. Burgers speelde enige liederen. Door de afdeling St. Maartensdijk wer den verschillende volksdansen uilgevoerd. Hierna hield de heer Ir. C. W. C van Beekom zijn lezing met lichtbeelden over zijn reiserva ringen in Verenigde Staten van Amerika. In een zeer mooie en duidelijke voordracht besprak hij het jeugdwerk in de Verenigde Staten. Hij wees vooral op de twee grote ver enigingen, die daarzijn. van de een kan men lid zijn als men studeerdè, terwijl van de andere iedere plattelander lid kan zijn Hij besprak ook hoe ieder lid het als een taak beschouwt een werkstuk te leveren. Hij dsrak de hoop uit dat het hier ook nog eens zo ver mag komen. De lantaarnplaatjes die hij liet zien gaven een beeld van de reis die spr. gemaakt heeft. Hierna voerde de afdeling St Philipsland een toneelstukje getiteld het werk der L. J. G. De drie bedrijven waren. Hoe het was, Hoe het is en hoe het moet worden. Een daverend applaus volgde hierop. Hiermede was het eerste ge deelte van het programma af gewerkt. Des avonds heette de voorzitter nog welkom de voorzitter der Z L.M. de heer Ir. M. A. Geuze met zijn echtgenote. De opkomst was iets beter. Door leden van de afdeling Tholen Oud-Vosse- meer werd opgevoerd een blij spel in drie bedrijven getiteld „Rekeltje". De heer A, Geluk gaf eerst een uiteenzetting van het spel. Het stuk werd zeer goed gespeeld en de lachspieren werden herhaaldelijk in bewe ging gebracht. Het daverend applaus na elk bedrijf beweest dat het stuk in de smaak viel. Daarna sprak de heer Geuze de speelsters en spelers toe en als blijk van waardering overhan digde hij mej. Geluk een doos bonbons. Hierna werd nog een zeer leuke sketch uitgevoerd door de dames M. van der Hoeven, en J. Moe- liker, die zeer in de smaak viel. De voorzitter zeide in zijn slui tingswoord dat de opkomst hem wel er teleur had gesteld, maar als hij een terugblik werpt op hetgeen deze middag naar vo ren is gebracht dan is hij meer dan tevreden. Het was alles zeer goed. Het was beter dan vorige jaren en hij hoopt dat de belang stelling dan ook daardoor zal verbeteren. Met de wens dat de L. J. G. tot grote bloei mag komen sloot hij deze bijeen komst. Op 17 Februari jl. werd alhier een vergadering gehouden onder voorzitterschap van L. A. Verburg te Stavenisse, tot op richting van een Stichting Schooltaudverzorging eiland Tholen en St. Philipsland. In het algemeen bestuur dei- stichting hebben momenteel de volgende personen zitting AL Peleri, tandarts te Bergen op Zoom en F. Kiep, admini strateur van hel Alg. Zieken fonds te Bergen op Zoom, namens dat fonds; D. C. Bouwense, burgemeester van St. Maartensdijk, B. J. van Westen, wethouder van Tholen en L. A. Verburg burgemeester van Stavenisse, namens de ge meenten Mr. A. J. van der Hoeren, bur gemeester van Tholen, namens de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis"; A. F. van Laer, tandarts te Kruiningen, namens de Mij. tot bevordering der tandheel kunde, afd. Zeeland I. Helleman, arts te Scherpe- nisse, namens de Mij tot be vordering der Geneeskunde (afd. Tholen); W. van Liere, hoofd der o.l. school te Tholen, namens de Ned. Onderw. Vereniging. Voor de gezamenlijke besturen der bijzondere scholen zijn 2 bestuurszetels open gehouden. De Geneeskundige Inspecteur van de Volksgezondheid, dr. J. R. v. d. Borgh te Middelhurg (die de oprichtingsvergadering bijwoonde) en de schoolarts, Mevr. Steinmetz-Labberton te Zierikzee zijn adviserend lid van lief stichtingsbestuur. Het dagelijks bestuur werd als- volgt samengesteld: L. A. Verburg, voorzitter, F. Klep, secretaris-penningmeester Mr. A. J. van der Hoeven, A. F. van Laer en I. Helleman leden. Het ligt in de bedoeling om zo spoedig mogelijk tot daadwer kelijke school tandverzorging te geraken. Laffe daad Toen de 16-jarige Jac. Boogert Zondag 19 dezer zijn duiven ging voederen kwam hij tot de ontdekking, dat er 13 duiven vermoord waren, allen de nek omgedraaid, terwijl er voorts nog eitjes waren stuk getrapt. Met behulp van een speurhond heeft de politie een onderzoek ingesteld, waarbij twee jongens van ongeveer 16 jaren, neefjes van de fam. Boogert, door de hond werden aangewezen. Op het politiebureau werd beiden een verhoor afgenomen, dat evenwel geen definitieve op lossing van deze laffe daad gaf. De jongens konden in de loop van de dag weer naar huis gaan. Reeds geruimen tijd is er een vete in de familie en men ver moedt, dat deze minne daad er een lafhartig uitvloeisel van is. Bij het te Breda gehouden E.N.S.A.I.D.-examens slaagden de dames M. van Dijke, W. Burgers, A. Burgers, A. v. d. Berge, G. Overbeeke, J. Baaij en J. Schot, allen uit Tholen, voor costumière. Ook de dames M. Burgers, C. Scherpenisse, K. Ileijboer, Corrie Scherpe nisse, L. de Witte, L. Polder man en D. v. d. M-le, allen uit St. Annaland, slaagden voor dit examen. i Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie zal de voetbalverenigingTholense Boys dit jaar nog een uitvoering geven en wel op 3 Maart a.s.- Het bestuur heeft de medewer king van de leden van de Rede rijkerskamer „Cats"' gekregen, die bereid werden bevonden het toneelspel in drie bedrijven, getiteld„Achter de wolken schijnt toch de zon" voor de vereniging op te voeren. De recensie van liet stuk was zeer goed. Voor nadere bijzonder heden zie de advertentie. Wij zijn enige maanden verstoken geweest van de tijds aanwijzing op onze toren. Deze week zijn de wijzerborden met de wijzers herplaatst en hebben wij weder het gemak van een goede tijdsaanwijzing. Ook de haan op de toren geeft opnieuw de windrichting aan Gister kwam mw. J. Jansen wonende Singel alhier, onge veer half elf per rijwiel de Hoogstraat afgereden, toen zij op de hoek Hoogstraat—Kerk straat in aanrijding kwam met een auto die van de Botermarkt kwam aangereden. De auto had signaal gegeven en mw. Jansen was in de overtuiging dat zij nog wel zou kunnen passeren Zij werd door de auto gegrepen waardoor de punt van de radiale ur haar arm raakte en een scheurwond veroorzaakte. De heer M. P. Quist legde een voorlopig verband, waarna dr Looysen werd gewaarschuwd en de vrouw verder verzorgde. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. POORTVLIET. Welkom thuis. Aan boord van het troepen schip „Atlantis" bevindt zich o. a. onze dorpsgenoot Jan Kesteloo, die na ruim tweejarig verblijf in de tropen thans op de terugreis is. Het schip wordt 3 Maart a.s te Amsterdam ver wacht. Vanaf deze plaats roepen wij hem een behouden thuis komst en hartelijk welkom toe. Uitreiking onderscheidingen. Onze dorpsgenoten M. L. Deur- Ioo, wonende Molenstraat A 224 en Adriaan VV. Hage, voorheen wonende te Poortvliet, A 114, en thans woonachtig te Scher penisse, ontvingen op 26 Febru ari jl. een onderscheiding van Ereteken van Orde en Vrede. Deze onderscheidingen werden door de Burgemeester aan voornoemde personen uitgereikt. Vaststelling kiezerslijst. Bij de vaststelling der kiezers lijst op 22 Februari 1950 waren 1009 kiezers, w. o. 501 mannen en 508 vrouwen. In de Chr. school werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. De voorzitter de heer H. Over beeke opende de bijeenkomst door te laten zingen Ps. 81 13 en 14. Daarna werd gelezen uit 2 Kron, 33 en ging spr. voor in gebed. In zijn openingswoord sprak bij over Manasse. Hierna hield de heer Hollebrands een inleiding over tucht, waarna een leerzame bespreking volgde. In de pauze werd een consumptie rondgediend en de ouders ge legenheid gegeven het werk der kinderen te bezichtigen. Hierna sprak mej. C. Fraanje met het onderwerp „Een kijkje in mijn klas". Vervolgens sprak de heer J. Uyl over „de diefstal van Achan". De voorzitter sprak een woord van dank voor aller medewer king. Na zingen van Ps. 73:14, eindigde de voorzitter met gebed. In verband met de viering van de Biddag alhier op Woens dag 1 Maart a.s. zal alsdan de 2e bestelling niet worden uitge voerd. Gelegenheid tot kosteloos afha-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 3