Plaatselijk Nieuws Loontoeslag voor erknemers beneden de 23 jaar. eer aardappelen voor export. :ht, gd af- ïr Ger Kerk voorm. 10 uur 30 en 's avonds 6.30 leeskerk foensdag 15 Febr. nam. 7 uur Monchie van Voorlhuijsen Sliedrecht. d. Prot. Bond nam. 5 uur if Elseman te Bergen op Zoom POORTVLIET, ed. Herv. Kerk voorm. 10 uur nam.P.HJ dhr. van Teylingen Leiden. beide diensten exrra collecte er. Kerk voorm. 10 uur esdienst en nam. 2.30 ds. v.d. oei te Bergen op Zoom, r. Gem. voorm. 10 uur, nam en 's avonds 6 uur leesdienst. SCHERPENISSh ed. Herv. Kerk voorrn. 10 uur nam. 2.30 ds. Brons beide diensten Extra collecte er. Gem voorm. 10 uur, nam, en 's avonds 6 uur leesdienst bT. MAARTENSD11K d. Herv. Kerk voorm. 9.30 nam. 2 uur ds. de Bres. ehoboth nam. 7 uur ds. Burg. er. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 s avonds 6 uur leesdienst. lid Ger. Gem. voorm. 9.30 en m. 2 en 's avonds 6 uur Bsdienst. STAVENISSE Herv. Kerk voorm. 10 uur nam. 0 uur ds. Enkelaar. iorm. Bed. H. Doop. ir. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 's avonds 6 uur leesdienst, 5T. ANNALAND ed. Herv. Kerk voorm. 10 uur esdienst en nam. 2.30 ds. van utten. r. Gem. voorm, 9,30, nam. 2 's avonds 0 uur leesdienst. OUD-VOSSEMEER d. Herv. Kerk voorm. 10 uur nam. 6.30 ds. van Putten, beide diensten extra collecte ir. Kerk voorm. 10 uur en m.2.30ds. Bouman te Leiden ïr. Ger. Gem. voorm. 10, nam. 10 en s' avonds 6.30 leesdienst ST. PH1LIPSLAND id. Herv. Kerk voorm. 10uur isdienst en nam. 2.30 ds. de nt. it College van Rijksbem. heeft kend gemaakt, dat het zonder orafgaande toestemming van t College van Rijksbemidde- irs is geoorloofd het inkomen a. gehuwde werknemers- Iers) beneden de leeftijd van jaar met 2 of meer kinderen, kostwinners^sters) beneden de jaar, die behoren tot een zin van tenminste vier per- nen en wier normale 'inkom- n ten minste 2/3 deel vormen n de totale inkomsten, waar der begrepen uitkeringen gevolge sociale voorzieningen dit gezin, voor zover dit tomen in verband met de lcm epassing van de algemene is rgunning tot loonsverhoging maximaal 5 pCt van 22 reicember 1949 niet reeds ge- igen is tot 5 pet van het op ^ie anuari 1950 rechtens geldende tomen door een toeslag aan vullen tot maximaal dit drag. De overval te Oud-Vossemeer. iden staan voor de arrondis- ments rechtbank te Middel- irg terecht J. A. F., Th. en J. N. uit Rotterdam, allen trokken bij de overval in de ming van de gebr. Van En- len. De daders hadden het orzien op het geld van deze ïdbouwers. Zij werden door heer C. van Engelen met n jachtgeweer op de vlucht dreven. De beschikbare hoeveelheid rdappelmeel in ons land is im voldoende om aan alle hoeften, hetzij in het binnen land, hetzij voor de export, te voldoen. De aardappelmeelfa brieken beschikken evenwel nog over een voorraad onverwerkte aardappelen. Het Bedrijfschap Voor Aardap pelen heeft thans bepaald, dat de ter beschikking van de aard appel meelfabrieken staandeaard- appelsn, voor zover zij geschikt zijn, of door sortering voor menselijke consumptie geschikt te maken zijn, niet tot aard appelmeel mogen worden ver werkt. De aardappelen worden op deze wijze vrij gemaakt voor levering voor export krachtens contractuele verplichtingen. Moeder en pasgeboren kind uit brandende boerderij gered. Zondagmorgen werd de brand weer te Vianen gealarmeerd voor een brand op de boerderij van de heer J. Baars. Door vlug en krachtdadig optreden bleef het woonhuis behouden. De schuur ging verloren en twea koeien kwamen in de vlammen om, twee andere moesten wor den afgemaakt. Juist een uur het uitbreken van de brand was in hef gezin een baby geboren. De moeder met de pasgeborene en nog vijf kleine kinderen werden met moeite uit het brandende per ceel gebracht. Vleesvergiftiging. Zaterdag verkocht een koopman op een markt te Den Haag aan circa 500 klanlen worst, die hij had gekocht van een firma te 's Gravendeel. Zondagavond moest de G.G.D. te Den Haag uitrukken om drie leden van een gezin in de Deimanstraat, namelijk de vader en zijn twee kinderen, die ver giftigingsverschijnselen vertoon den, te vervoeren naar het ziekenhuis. Zij waren na het eten van rauwe worst die Zater dag bij genoemde koopman was gekocht, onwel geworden. Des nachls werd de G.G.D. wederom gealarmeerd, nu voor 't transporteren van het echt paar van E. en hun 2>/2 jarig zoontje naar het ziekenhuis. Ook zij waren na het eten van rauwe rookworst onwel gewor den. De Haagse recherche heeft de nog in voorraad zijnde worst, zowel bij de koopman als de firma te 's Gravendeel in beslag genomen en zal een onderzoek instellen naar de bestanddelen, waardoor eventueel de vergif tiging teweeg zou zijn gebracht. Het is niet onwaarschijnlijk dat de worst ook in andere, plaatsen is verhandeld. Het echtpaar kon Maandagmor gen weer naar huis terugkeren. De toestand van de kinderen is nog ernstig. THOLEN Vrijdagavond gaf de vereniging „Door Oefening Volmaakter" in de zaal van mw. Hoek een soirée. Door de leden van de rederijkerskamer „Cats" werd opgevoerd een toneelstuk in drie bedrijven „Achter de wolken schijnt toch de zon". Na een kort openingswoord door de heer M. van der Stel, werd voor de pauze het eerste en tweede bedrijf gespeeld en na de pauze het derde bedrijf. Het stuk werd zeer goed gespeeld, om de spelers en speelsters afzonderlijk te noemen, is niet mogelijk daar ieder zijn rol, hetzij groot of klein, uitstekend vertolkte. Het daverend applaus naelkbedrijT bewees dan ook hoe het stuk bij het publiek in de smaak viel. Het dankwoord van de heer van der Stel was dan ook op zijn plaats. Spr. bracht ook dank aan de familie Hoek en Beuke laar voor hun medewerking tot het welslagen van deze avond. Een gezellig bal sloot deze avond. Degenen die het stuk niet ge zien hebben, hebben veel ge mist, maar er bestaat kans dat zij er nog van züllen kunnen genieten, want naar wij ver nemen is er een aanvraag om hel nogmaals op te mogen voeren. Door het plaatselijk comité voor verkoop van kinderzegels te Tho- len, werd aan zegels en kaarten verkocht voor een bedrag van f751.56. Dit jaar was ook de schooljeugd in actie. Van de Openbare Lagere School namen deel klasse 4, 5 en 6, totaal aantal leerlingen 66. Door hun grote ac tiviteit werd aan zegels en kaar ten het mooie bedrag van f 131.50 geboekt. Ook de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool lie ten zich niet onbetuigd. De klas sen I en II, totaal aantal leerlin gen 28, brachten het tot een be drag van f 128. Totale opbrengst f 1011.06, waar van de zuivere opbrengst f505.80 bedraagt. Dit bedrag komt ten goede aan het hulpbehoevende en misdeelde kind. Deze actie kan men dus prachtig geslaagd noe- ■men en aan allen die hieraan hebben medegewerkt hartelijk dank. Door het bestuur van de Polder Deurloo is besloten de haven van de Deurloopolder niet meer te gebruiken voor het opslaan en verschepen van sui kerbieten. Er zal nabij nabij de holstede „Cereshof in Mosselboek een geheel nieuwe weegbrug worden gebouwd met een weegcapaci teit van 15 ton. De bieten zul len voortaan nabij de nieuwe weegbrug worden opgeslagen. Door het architectenbureau Donkelaar werd te St. Maartens dijk een woning rnet een land- bouwschuur voor de heer H. Stouten aanbesteed. Er werd ingeschreven door H. van Dijke, St Annaland f 16.865Fa. Bur gers, St. Annaland f 16.000; J. K. Krijger, Poortvliet f 15.950 A. J. Rijnberg,St. Maartensdijk f 15.880; J. Kurvink, St. Anna land f 15.790; A. Muller Franke, St. Maartensdijk, f15.750; G. J. Geluk aldaar f 15.715, J. van Gorsel, Scherpenisse f 15.548; Jac. Vos.Tholen f 13 540. De begroting was 1 15.900. Het werk is aan de laagste inschrij ver gegund. Verbetering in de typografen-opleiding. De vakopleiding voor typogra fen in Zeeland zal gereorgani seerd worden. De jongelui, die in de typografische bedrijven hun leertijd doormaken zullen een dag per week naar de vakschool te Roosendaal gaan, waar totaal 250 jongelui uit Zeeland, West-Brabant en Dordrecht hun theoretische op leiding krijgen. De lessen vangen Maandag 20 Febr. a.s aan en zij zullen door twee vakleerkrachten worden gegeven. De opleiding is onder gebracht in het gebouw van de R.K. Nijverheidsschool. Vermoedelijbzal naast de theorie ook enige practijk gedoceerd worden. De gehele opleiding duurt vier jaar. Winteruitvoering Olympia. De Gymnastiekvereniging Olym pia te Tholen houdt hedenavond 10 Febr, in de zaal van het Hof van Holland een winteruit voering met stokoefeningen voor meisjesvrije oefeningen springen en brüg voor jongens; brugoefeningen en hoge rek voor herenvrije oefeningen op muziek met kleurenlieht voor meisjes van Klasse III en Tremplin paard springen, tot slot rytbmische oefeningen op muziek en met kleurenlicht, door dames. Een bal zal dit gymnastiek festijn sluiten. De opperwachtmaester C. Griep is overgeplaatst van de groep 'Axel van de Rijkspolitie naar de groep Tholen en is daar aangesteld als groeps commandant. Donderdagavond werd in de zaal van Hol van Holland een propaganda avond gehouden van de V. P. R. U. Mevrouw Klompede Lange voorzitster van de afd. Tholen van de Ned. Protestantenbond opende de avond met een woord van welkom, in het bijzonder heette zij welkom de spreekster van deze avond Mej. van Put uit Middelburg. Voor de pauze declameerde Mevrouw Jekel enkele mooie gedichten en hield mej. van Put haar propagunda- rede en na de pauze declameerde Mevrouw Jekel nog enkele gedichten en werd een film vertoond van het werk van de V. P. R. O. en ook nog plaatsjes van de laatste landdag te Vhssingen. Er werden nog enkele gezangen gezongen. Meviouw Klompe dankte Me vrouw Jekel, voor haar decla matie, Mej. van Put voor-haar rede en de heer Schutte voor het muzikale gedeelte. POORTVLIET. Jn de zaal van de heer Kesteloo heeft een vergadering plaats gehad om tot heropening der schietvereniging te komen, die onder leiding stond van de heer H. Overbeeke. Deze deelde mede dat de schiet baan in een desolate toestand verkeerd terwijl er een schuld is van f 200. Er kan thans met de buks worden geschoten. Inde winter stelt de beer Kesteloo zijn schuur beschikbaar terwijl zomejs de voorzitter de be schikking voor oefeneu op zijn erf geeft. Er werd een financieel verslag uitgebracht waaruit bleek dat er een nadelig kas saldo van f '15.07 is. De contributie werd op f 4. per jaar vastgesteld. Men zou 2 buksen willen aanschaffen. Er werd staande de vergade ring f 32 aan contributie -en f 8.50 aan gilteil gegeven. De h.h. D. Verburg en Joh. v. d. Hove zullen in de ge meente met een lijst ter in zameling van gelden rondgaan. In de Christelijke o.l.s. werd een ledenvergadering gehouden die door de voorzitter de heer H. Overbeeke werd geopend met het lezen uit Col. 3 en gebed. In zijn openingswoord gedacht •hij het 25 jarig huwelijksfeest van de heer Hollebrandse, onderwijzer aan de Chr. School met welk feit hij namens de schoolvereniging het echtpaar geluk wenste. Het jaarverslag werd uitgebracht en rekening en verantwoording over 1949 gedaan. Als bestuurslid werd de heer M. A. Heijboer gekozen werd en verklaarde deze funetieop zich te zullen nemen. Er werd een vraag gesteld naar aanleiding van het-, ontslag van de heer Hartog waarop geant woord werd dit in verband staat omdat een leerkracht met acte voor vak J (handwerken) en vak K (gymnastiek) moest worden kenoemd. Medegedeeld werd dat de jaar lijkse ouderavond 17 dezer zal worden gehouden. De heer Looyenga sloot met dankzegging. Gedurende de maand Januari zijn 30 huisslachtvergunningen- uitgereikt. Vanaf 30 Jan. t/m 4 Febr. 1950 waren 72 personen in de overbruggingsregeling (vorst- werklozen) opgeuomen. ST. MAARTENSDIJK De zangvereniging „De Lofstem" hoopt in Juni een concours te houden. Om de middelen bierloe bijeen te brengen zal medio volgende maand een bazar worden geor ganiseerd. De N. C. L. B. hield Dins dagavond 7 Febr. j.1. in het gebouw Rehoboth te St. Maar- tensdijk zijn Familieavond waaraan 4 zusterverenigingen deelnamen, nl. de afd. Tholen, Poortvliei, Oud-Vossemeer en Stavenisse. De Districtsvoorzit- ter, de heer Lindhout, heette allen, in het bijzonder Hoofd bestuurder Maas, hartelijk wel kom en deelde mede, dat de opkomst groter zou zijn geweest, indien niet zovelen op .Walcheren bij de D.U.W. te werk waren gesteld. De avond werd gevuld met film waarbij voor het raadsel van de laatste film geen oplossing werd gevonden. Daar het raadsel niet kon worden opge lost ging men over lot verloting van de prijs. Aan het slot van deze avond sprak hoofdbestuur der Maas een woord van dank waarna aan de uitgang collecte werd gehouden voor de vereni ging D. E. L. ten bate van de t. b. c. bestrijding. De biljartclub V.D.G. speelde tegen de Tholense biljartclub geiijk. Het aantal gemaakte caramboles moest de beslissing brengen, waar V.D.G. met 414 371 won. De muziekvereniging M.V.K. alhier hield haar jaarvergadering in de zaal van meVr. Nieuwen- huize. Het finantieel verslag meldde een batig saldo van f 197.01. De heren C. G. Hage en M. A. v. Gorsel werden tot bestuursleden herkozen. De vereniging van varkens houders „Draagt Elkanders Lasten" alhier kwam bijeen in hotel Gaakeer. De voorzitter sprak in zijn openingswoord zijn vreugde er over uit dat de leden in zo'n grote getale waren gekomen. De kas wees een batig saldo van f '176.15 aan. De heren M. Vroegop en M. Hartog werden tot bestuurs lid herkozen. Hierna werd een big verloot. De Muziekvereniging M.V.K. alhier gaf onder leiding van de hoer J. C. Geluk in de zaal VandeheerjM. J. Steketee haar jaarlijkse uitvoering. Nadat M.V.K. een aantal num mers op goede wijze ten gehore had georacht, werd de avond gevuld doorhetensemble August de Laat uit Tilburg dat bet publiek aangenaam wist bezig te houden. In de zaal van de heer J. G. Meulstee alhier vergaderde de ald. St. Maartensdijk van de Alg. Ned. LandarbeidersboDf onder Voorzitterschap van de heer P. Koopman jr. Het 50-jarig bestaan van de bond en het 30-jarig bestaan van de afdeling werden her dacht. In zijn openingwoord schetste de voorzitter de toe standen waaronder de bond haar werk was begonnen en wat nu na 30 jaar strijd is bereikt. Spr zegde toe dat er actie ge voerd zal worden oui het sociale onrecht bij de zilveruienpluk op te heffen. Hij riep de ongeorgauiseerde arbeiders op, tot de bond toe te treden. STAVENISSE In café Goedegebuure alhier vergaderde de ijsclub „Een dracht Bindt" onder voorzitter schap van de heer Janssen. De vereniging telt thans 230 leden. Na discussie besloot men voor taan de contributie op de ijsbaan te innen. Als bestuursleden werden gekozen de heren T. Knippen, L. Moerland,dr Moer land, L. Weekers en J. Moer land. In kas was de som van f 206.50. ST. ANNALAND. Huisslachtingen. In de eerste maand van 1950 werden in totaal 39 vergun ningen uitgereikt voor huis slachting. Mond- en klauwzeer. Bij de heer P. Heijboer alhier is onder bet vee mond- en klauwzeer uitgebroken. In het oude gemeentehuis alhier hield de vereniging Reho both een vergadering. Na het zingen van ps. 138:1 ging de voorzitter de heer J. Biert voor in gebed. Het doel van de ver eniging werd daarna toegelicht. Op Zaterdag en Zondag wil men de jeugd van de straat houden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 2