Plaatselijk Nieuws Zeven jaar tegen Jan Dekker geeist. Burgerlijke Stand '.N. I, it- ned ve J. V0( ou« nge vir irali site on« siol een dan rad Hi ap: t m igit iiize Zeven jaar met aftrek, vroeg de advocaat fiscaal, mr. van Voorts lot Voorts. Zalerdag de Raad van Cassalie tegen Jan Adriaan Dekker uit Goes. üp een viaag van de president of 't gehele Zeeuwse bestuurs apparaat nationaal socialistisch moest worden, antwoordde de verdachte dat dit niet in zijn bedoeling lag, doch dat hij in de veronderstelling verkeerde, dal Duitsland de oorlog gewon nen had. Vervolgens wijdde Dekker lang uit over zijn moeilijke positie in Zeeland. Over de aankoop van Jodenhui zen verklaardde Dekker, dat hij van deze koop inmiddels weer afstand heeft gedaan. De verdediger van Dekker, mr. H. M. v. d. Brught uit Amster dam, hield een lang pleidooi. Met klem ging pleiter in op de z.i. opmerkelijke ongelijkheid dat er verschil in strafmaat was gemaakt met de andere gemachtigden in andere provin cies, die zo zij zich niet schuldig hebben gemaakt aan verraad, nu allen thuis zijn. Op grond van zijn pleidooi verzocht de verdediger onmid dellijke invi ijheidsslelling. Mr. van Voorts lot Voorst begon zijn requisitoir met het weerleggen van de argumenten van de verdediger. Indien de verdediger meent, dat verdachte zich niet heefl schuldig gemaakt aan strafbare feilen, dan heeft hij het mis, aldus de Advocaat Fiscaal. Het doet er niet toe of er na aangifte vervolging en vrijheidsberoving volgde of niet, reeds het feit op zichzelf is strafbaar. Een reeks van gevallen somde de adv. sicaal op. In al deze gevallen had vervolging kunnen komen, zodat zodat, deze mensen werden vrijheids beroving ot anderzins. Indien het volgens juridische lijnen zon gaan, dan zou de adv. fiscaal de zwaarste straf legen Dekker kunnen eisen, doch zijn werkzaamheden, die hij na de oorlog in belang van 't land heelt verricht en waarhij hij onschatbare diensten heeft bewezen aan de voorlich ting en dokumentatie, mede voor de geschiedschrijving, telden zeer zeker mee, zo meende de adv. fiscaal. Hij werd na de oorlog door de N.S.B.-ers aangezien als een verrader van hun zaak. Op grond hiervan vond hij de straf van 12 jaar met uitrek wel zwaar. Hij concludeerde hierop een stral van 7 jaar met altrek en indien de leden van Raad hem hierin volgen, dan betekende dit, dat hij feitelijk op vrije voeten kon worden gesteld. De president ging hier niet op in en bepaalde de uitspraak op 11 Februari. It t !Z0' na roo it orb nni 1. r leli ITi >10 Tweehonderd veertigdui zend gulden zoek Onlangs is er hij de Bank voor Schouwen en Duiveland fraude ontdekt gepleegd door de overleden directrice van die bank. Vanzelfsprekend werd dejustitie deze zaak gemengd en thans tot arrestatie overgegaan van 1 H. v. d. K. te Zierikzee, I 'der van de overledeq Vermoed wordt dat f'.KH door de toenmalige ti.rec.' Oi aan haar broer ver- ride bt dragen zijn verstrekt welk mld Waarschijnlijk wel mét meer terecht zal komen. zomers zul|en wij niet meer van de schaduw van de hoge bomen kunnen genieten. Waar het een zeewereude dijk is mag deze ook niet meer herplant worden. Gevonden voorwerpen: Lipssleutel blauw wollen want, blanke huishnudschaar. Inlichtingen politiebureau Hoog straat. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Margriet maakte „Concordia" gisteren een muzikale wandeling door de gemeente. Drama te Den Helder Woensdag werd de politie te Den Helder gewaarschuwd dat uit de woning bewoond door de fa. J. L. een sterke gaslucht werd waargenomen. Men verschafte zich toen met geweld toegang waarbij de politie in de keuken het lijk aantrof van de 30 jarige bewo ner. waarhij bleek dat de gas slang van het comfoor was afgetrokken. Op de slaapkamer vond men op het bed de echlgenote met haar ander halfjarig dochtertje in haar armen, beiden waren dood, terwijl op de lijken sporen van geweld werden aangetroffen, Waar het gezin gelukkig was, staat men omtrent de oorzaak van dit drama voor een raad sel. De laatste olmen van de zeedijk van onze veste verdwijnen 1 Zo langzamerhand verdwenen de olmen die langs de Thoolse dijk stonden. Successievelijk werden zij aangetast door de olmenziekte en zo zijn veertien dagen geleden de overgebleven 43 stuks, waarvan een gedeelte ziek was, verkocht. Het is jammer want de dijk aakt zijn luister kwijt, des Voor de levering van Uw drukwerk zowel voor familiedrukwerk als voor zakelijk ge bruik houden wij ons aanbevolen. Firma J, M. C, POT, Drukkerij - Tholen POORTVLIET. Woensdagmiddag 11 Januari jl. werd onder* leiding van Zuster Fuiichschot een film ver toond van de Moedercursus, welke deze winter werd ge geven. Na afloop der film dankte dr. Kugel Zr Fuijchschot voor de moeite welke hieraan ver bonden was. Hij wees tevens er op wat Het Groene Kruis inhield voor zieke mensen, en epvoeding der jonge kinderen. Ook dankte Dr. Kugel dhr de Haas welke zich beschikbaar had gesteld voor het vertonen dezer film. Tenslotte werd door Mevrouw Kugel namens alle dames die de moeder cursus hebben ge volgd aan Zr Fuijchschot een enveloppe met inhoud aange boden, Ook Zuster Slager werd hierbij niet vergeten, en weid een vulpotlood aangeboden. Voldaan keerden allen huis waarts. De heer G. van Ysseldijk alhier slaagde dezer dagen voor het diploma dribbel Boekhouden Voor liet praktijkexamen dubbel boekhouden is geslaagd G. van Ysseldijk alhier. SCHERPENISSE De Kmderpostzegelaclie alhier kan weer als geslaagd genoemd worden. Er werden Ü10 post zegels van 2 cent en 480 van 10 cent verkocht. Ook werden er nog 50 ansichtkaarten verkocht. De totale opbrengst was f 129,50 Geslaagd voor het candidaats- examen medecijnen dhr A. C. Steendijk. ST. MAARTENSDIJK Donderdagavond werd alhier in de openbare lagere schooi een ouderavond gehouden, die zeer behoorlijk was bezocht. De aan wezigen werden door het Hoofd der School de heer Arendsen welkom gehelen, in liet bijzonder ook de Burgemeester en de heren raadsleden en de heer Zeegers die zou spreken over „Het I.Q. in het intelligentie ondeizoek". De lieer Arendsen deelde mede dat het 8ste leer jaar wel spoedig weder zou worden ingevoerd en dal dan de kinderen in liet algemeen niet voor hun 15-jarige leeftijd de school zouden kunnen ver laten, tenzij zij vroeger alle klassen hadden doorlopen. Ook het schoolsparen was ingevoerd, wat voor de kinderen nog aar dig wat opbracht n.l. f 20 aan de Boerenleenbank en 7,50 per maand voor de Rijkspost spaarbank. Het schoolreisje bleek in goede aarde te zijn gevallen en het voornemen bestaat ook dit jaar weder zo'n reisje te ondernemen. Overigens zal dit niet elk jaar kunnen plaats hebben. Met genoegen kon hij constateren dat alle kinderen die toelatingsexamen gedaan hadden tot de R.H.B.S. waren geslaagd zonder dat hiervoor extra veel had moeten gebeuren, zodat wat dit aangaat de school „op peil" was. Hierna verkreeg de lieer Zeegers het woord over „Het f.Q. in'het intelligentie onderzoek". Verteld werd dat deze techniek nog niet zo heel veel jaren be stond. Ongeveer 50 jaar geleden was Bitiet er mede begonnen. Proeven werden genomen met concentratievermogen, taalge voel enz. Men spreekt vaak van een metende en een observe rende methode. Het I Q is 100 V.L X waarin dan C.L. het werkelijke aantal maanden is en V L. de ontwikkeling van dit kind in maanden uitgedrukt. Is dus hel kind b.v. 14 jaar en staat de ontwikkeling gelijk met een kind van 124 maanden dan is het I.Q. 100 X 124 168 is 71. Men heeft voor de I.Q. de vol gende indeling 050, dit is voor de krankzin nigen. 5070, dit is voor debilen. 70—90, dit is voor kinderen van 13 jaar, die in de vierde klasse thuishoren. 90110, hiertoe behoren 45 dei bevolking. Zij kunnen met goed gevolg een lagere school aflopen. 105, dit voor kinderen die het U.L.O. willen volgen. 120—130 dit- voor kinderen, die M.O. en verder willen volgen. Wat de observerende methode betreft heeft men het A.II. type, die alles opnemen als er iets verteld wordt en denken daar kan ik iets van leren. Vervol gens het niet geïntresseerde type daarna het zwijglype en tek laalsle het type dat denkt„in weet het al De laatste zijn lastig voor de school en weten er weinig van. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een zeer druk gebruik gemaakt. ST. ANNALAND. De muziekvereniging „Accele- rando" alhier gaf een gped geslaagde uitvoering afgewisseld door enige toneelstukjes. Met een gezellig hal werd de avond besloten. In de bewaarschool werd door de afd. St. Annaland der ver. voor Ghr. verzorging van geesteszieken te Vrederust een vergadering gehouden. Er werd een iefinitief bestuur gekozen. Bij acclamatie werden aangewezen de hh J. Biert, M. C. Vroegop, G. van Winke len. OUD V0SSEMEER Zondag gingen 2 honden de schapen van de landbouwer Geuze met een bezoek vereren Ze beten een schaap dood en verwonden twee anderen, waar van er één nog moest worden afgemaakt. Een behoorlijk schade post voor de eigenaars van de honden, die bekend zijn, temeer omdat het hier stamboekschapen betreft. GEM. THOLEN van 020 Jan. GeborenMarinas, zoon van G. C. van der Sande en vafi S. Moeliker. Anna, dochter van J. Melse en van J. van Burg. Nicolaas Maririus, zoon van G. van Gerven en van M. J. Gornelisse. Gehuwd E. F. Ghijs, 35 jaar en P. C. van den Boom, 34jaar. Overleden Maatje van der Bande 88 jaar, weduwe.van J. Schot. C. van den Berge 74 jaar, weduwnaar van H. M. Geluk. GEM. SCHERPENISSE over December 1949. Geboren: Jacobn, d. v. 1. M. Kleppe en van J. Geldhof. Jaco- ba, d. v. P. G. v. d. GraafT en van P. Perestam. Gehuwd 1). I. Andriesse 34 j. en J. de Jonge 41 j. Overleden Dingenus v. d. Velde 95 j., weduwn. van A. Manteau. Leendert Boone 67 j., weduwn. van P. Vermaas. Arie Hoogland 59 j., eehtgen. van H. Ploeg, (woonplaats Langedijk). Loop der bevolking. Ingekomen: J. Brons en gezin (1 m. en 1 vr van 't Zandt. H. Vos (vr.) van 't Zandt. A. Visser (vr.) van Goes. L. T. Fase (vr.) van St. Annaland. J. Vroegop (m.) van Poortvliet. 5 voor gepension- neerden Het hoofdbestuur van de Neder landse bond van Gemeenteamb tenaren heeft zich tot de centrale organisatie der Over heidsdienaren, het ambtenaren- centrum, gewend met het ver zoek om bij de regering aan te dringen om de 5 welke aan het Rijkspersoneel en ook aan het personeel der lagere pu bliekrechtelijke lichamen wordt uitgekeerd, mede aan de gepen- sionneerden toe te kennen. Prinses Margriet's verjaardag. Gister was het feest op Soest- dijk. Prinses Margriet vierde haar zevende verjaardag, waar voor veel belangstelling was. Te koop een keukenkachel zo goed als nieuw. Te bevragen bij bloemist Kot Oud Vossemeerse poort Tholen. Dit zal wel een zeldzaam voorkomende verwonding zijn. Op Sint Nicolaasavond werd te Groningen een juffrouw aange reden door een auto. Tengevolge hiervan liep zij een bloedige wond aan het hootd en een gekneusde enkel op. Thuis liet zij haar huisar ts komen en op diens advies ging zij naar het ziekenhuis om de wonde te laten behandelen. Weer thuis gekomen ontdekte zij ook een wonde aan haar linker heup. De volgende dag liet zij in het ziekenhuis de heupwond be kijken, maar men ontdekte er niets bijzonders aan. Enkele dagen voor Kerstmis begon de wond pijn te doen en ging niet dicht. Toen zij daarover de huisarts nog eens raadpleegde hekeek hij de wond nader en ontdekte iels glimmends. Hij pakte het glimmende puntje beet en trok er een stuk metaal uit, dat het grootste afgebroken deel van een vernikkelde deur knop van een auto bleek te zijn. Het ding had een lengte "van ongeveer zeven centimeter. De dokter deponeer de de deurknop bij de verkeerspolitie. Er werd een oproep gedaan en dezer dagen heefl de autobestuurder zich gemeld. Twee gevangenen namen de vlucht Dinsdag zijn twee gevangenen die van het Huis van Bewaring in Utrecht over gebracht zouden worden naar de gevangenis te Alkmaar, op het Centraal sla tion in Utrecht ontvlucht. De heide mannen waren met hand boeien aan elkaar gekoppeld en werden bewaakt door twee parketwachten. Toen zij op het tweede perron stonden te wahcten op de trein naar Amsterdam, hebben zij gebruik weten te maken van de drukte om plotseling aan de haal te gaan. De parket wachten zetten onmiddellijk de achtervolging in, maar raakten in het reizigersgewoel het spoor bijster, Het slation werd direct afgezet, doch tevergeefs. Lasapparaat ontploft. Maandagmiddag heeft zich een ontploffing voorgedaan in een magazijn van Boele's scheeps werf en machinefabriek te Bolnes. In een van de vier afdelingen van het magazijn was men bezig met een lasapparaat. Bij bet ventiel van het apparaat onslond een vlammetje dat naar binnen sloeg. Met een hevige knal sprong de acety- leen-cylinder daarop uit el kaar. De zoldering van het magazijn kwam met veel geraas naar beneden en de motoren die op de zolder stonden opgesteld, eveneens. Twintig andere cylirr- ders werden door het personeel direct naar buiten gebracht. Er werden ongeveer negentien personen gewond van wie zes ernstig. De G.G.D. uit Rotterdam die spoedig ter plaatse was, heeft hen direct naar Rotterdam ervoerd. Een werkbaas van de werf is het magazijn binnengedrongen om de hoogspanningskabel uit te schakelen. De ontstane brand is lot het magazijn beperkt gebleven. Het compresseerhuis werd behouden zodat de directie hoop heeft dat het werk zonder al te veel moeile doorgaan.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 3