HET SLACHTOFFER Buitenland w% Het instituut voor Plantenziekten- kundig onderzoek. Roxy Theater Firma M. C. POT, Boekhandel, Tholen. D veel met de heer van den Berge omgegaan en besproken en ik weet daardoor meer dan ande ren met hoe grote liefde hij zijn krachten aan de gemeente en haar belangen wijdde. Per soonlijk verlies ik in de heer van den Berge een toegewijd en vaderlijke vriend. Br heb in al de jaren van ons samenwer ken steeds in ruime mate zijn steun mogen ondervinden en ook al hebben wij zakelijk meer dan eens de degens gekruist, aan zijn vriendschap van mij heeft dat niet het minste afge daan. Ook aan deze vriendschap zal ik mijn gehele verdere leven met dankbaarheid gedenken. Moge daarom do herinnering aan zijn vriendelijke persoonlijkheid ons ten voorbeeld zijn en met ere in onze gedachten voort leven. Donderdagmiddag had op de Alg. begraafplaats de begrafenis plaats. Onder de aanwezigen in de rouwstoet merkten wij 0.111. op wethouder van Westen, de bur gemeester was tot zijn leedwezen verhinderd daar te zijn. Op de dodenakker waren tevens aanwezig alle leden van de Gemeenteraad, het gemeente- personeel en verschillende be langstellenden. Nadat de kist in de groeve was neergelaten sprak de heer J. L. Geluk een kort woord, waarna de oudste zoon van de overle dene een woord van dank sprak. Nu China grotendeels in handen der communisten is voelen de rode heren hun macht. Te Peking zijn da Chineese com munisten er toe overgegaan buitenlandse officieele gehouwen te bezetten. Zo zijn reeds Ame rikaanse, Franse en Nederlandse gebouwen bezet en van de protesten die door de betrokken regeringen zijn uitgebracht, schijnen de communisten zich weinig aan te trekken, Amerika dreigt al zijn consulaire ambtenaren uit het I and terug Ie zullen trekken, doch of dit dreigement van invloed zal zijn'? In Frankrijk is de sneltrein ParijsStraatsburg Zondag ont spoord, waar de rails over een afstand van ruim '20 meter waren losgemaakt kan dit niet anders dan sabotage zijn. Twee dagen later bleek op hetzelfde raject weer moedwillige be schadiging te zijn voorgekomen. liet Saargebied is weer een twistappel tussen de Duitse Republiek en Frankrijk. Roberl Schuman de Franse minister van Buitenlandse zaken heelt een langdurig onderhoud gehad met de West-Duitse kanselier dr. Adenauer, waar voorname lijk de Saarkwestie schijnt te zijn behandeld. Gevolg van een en ander is dat de Saarbe- volking openlijk de. Fransen in dat gebied vijandig behandelt. Het schijnt toch niet zo rustig te zijn in Sovjet Rusland als sommigen menen. De doodstraf is weer ingevoerd en zal hoofd zakelijk worden toegepast op „verraders van het Vaderland, spionnen en saboteurs". In het buitenland verondersteld men dat na de invoering der dood straf een grote zuivering zal plaats vinden- lu Amerika heeft men een nieuw oorlogswapen uilgevonden nl. de waterstofbom, veel ver schrikkelijker in uitwerking dan de atoomhom. De vernielings kracht vau het nieuwe wapen zou in eenmaal een oppervlakte vau 160 tot 240 vierkante kilo meters kannen verwoesten. Brengt heden de prachtige kleu ren Showfilm „Romance inRio," een attractie die alle aanbeve ling verdient, want het is een werk wat de moeite waard is om te gaan zien. De nieuwe hierin gezongen songs, met namen. It's Magie, Put, em in A. Boxe en Bun, Run, Run maken deze film tot een stuk vol vrolijkheid, dans en muziek. De prachtige kleuren opname doen U alleen al een avond volop genieten, terwijl het spel der bekende acteurs U een genog volle en prachtige avond bezorgen. Bestel tijdig Uw plaatskaarten, daar deze film een zeer goede reputatie heeft. vm Worden door ons spoedig geleverd. Zoals reeds is medegedeeld, is onlangs 'te Wageningen het Instituut voor Plantenziekten- kundig Onderzoek (I.P.O.) opgericht. De werkzaamheden van het I.P.O. zijn hoofdzakelijk gericht op de coördinatie van het onderzoek op lange termijn, dat op verschillende plaatsen in ons land wordt verricht op het gebied van ziekten en plagen van akker-, weide- en tuinbouw gewassen, waarvan men onvol doende afweet om reeds tot effectieve bestrijding te kunnen overgaan, Als zodanig kan de taak van het I.P.O. worden beschouwd als een voorbereiding voor de vóórlichting, die zowel door de Plantenziektenkundige Dienst als de Rijksland- en tuidbouwconsulenten wordt gegeven op het gebied van de bestrijding van plantenziekten. De taak van het I.P.O. is dus een geheel andere als die van de Plantenziektenkundige Dienst welke zich vooral bezighoudt met het onderzoek op korte termijn, zoals het vaststellen van de aard van ziekten en plagen en hel bepalen van de deugdelijkheid van be strijdingsmiddelen respectie velijk het nemen van quaran tainemaatregelen bij im- en export. Het I.P.O. zal zich wel bezighouden met het onderzoek van het meest economische gebruik van ziektenbeslrijdings- middelen en de meest efl'iciente wijze van toepassing, waarbij naast de moderne verne-, elaars ook de mogelijkheden vau heli- co pters en vlougelvliegtuigen in studie zijn genomen. In het bestuur van het I.P.O. hebben zitting als deskundigen voor het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor- zieningdr C. J.Brièjer, Directeur van de Plantenziektenkundige Dienst, Voorzitter, Ir A. W. van de Plussche, Directeur van de Tuinbouw, Secretaris en Ir. H. T. Tjallema, Directeur van Akker- en Weidebouw. Als deskundigen voor de Land bouwhogeschool zijn in het bestuur opgenomen prof. Dr. A. J. P. Oort en Prof, Dr. W. K. J Roepke, Ir. M, Mansholt en Ir 1). W. Stolp nemen als des kundigen voor de akker- en weidebouw deel in het. bestuur van het Instituut, terwijl nog twee deskundigen voor de tuinbouw zullen worden aange wezen. Als adviserende leden hebben zitting Mevrouw Prof. dr. Joha. Westerdijk, Prof. Dr. J. C. Dorst, Prof. Dr. H. M. Quanjer, Prof. dr, E. van Slogleren, Prol. dr. S. J. Wellen- siek, Dr. O. Banga, Ir, P. Hus en Ir. W. B. L. Verhoeven. Organisatie en taak Hel Instituut heeft drie afdelingen namelijk een entomologische een virologiscbe en een myco- logische. De Directeur van het Instituut, dr. J. G. ten Houten, is tevens hoofd van de mycolo- gische afdeling, terwijl als hoofd va nde beide andere afdelingen, respectievelijk de heren dr. S. Leefmans en Prof. dr. T. H. Thung optreden. Aan bet Instituut is een uit gebreide staf van onderzoekers verhonden. De onderzoekers te Wageningen zijnMej IrM.Bakker bacterie- en schimmelziekten van groentegewassen, dr. J. Grosjean, loodglansziekte van vruchtbomen en chemotherapie van vaatziekten, Mej. dr. C. II. Klinkenberg, schimmelziekten van aarbeien, Mej. J.M.Krythe biol. dra virus-en bacteriezieklen van steenvruchten, Ir A. P. Kole, poederschurft hij aard appelen, Dr. J. C. Mooi, droogrot van aardappelen, Ir J. W. Seinhorst, aaltjesziekten van land- en tuinbouwgewassen, Prol' Dr T. II. Thung, virus ziekten van land- en tuinbouw gewassen, Ir J. P. II. van der Want, virusziekten van bonen en tabak, R. E. Labruyère, cand. l.i, schimmel-en bacterie- ziekten van peulvruchtenge wassen. Tot de onderzoekers elders behoren dr. Ir J. J. Fransen, Arnhem, economisch gebruik van ziektebestrijdingsmiddelen, dr. S. Leefmans, gabnuggen, bij fruit- en groenlengewassen, Sesie hoorders bij hessen, pere ringworm en de heer D. J. de Jong biol drs bladrollers van fruitgewassen, beiden werkzaam aan het Entomologisch Labora torium van I.P.O. Ie Amsterdam en Dr. W. J. Maan Amstelveen onderzoek gebruiksmogelijk heden van vliegtuigen en béli- copters ten behoeve van de planteiiziektenbeslrijding. De volgende onderzoekers zijn gedetacheerd in de speciaal voor hun onderzoek van belang zijnde centra. In Zeeland's Proeftuin de beer H. H. Even huis, biol. drs Gerpocapsa, pruimemol en zaagwesp in fruit en dr. D. Mulder, physiogene ziekten en schurft bij fruitge wassen, in het Proefstation voor de bloementeelt Ir G. S. van Marie, spint in bloemisterij- gewassen en D. Noordam, biol. drs schimmel- en virusziekten hij bloemisterijgewassen in de Proeftuin „Hollandsch-Utrechts Veendistricl" L. E. van 't Sant biol, drs wortel- of peenvlieg in het Tuinbouwlaboratoriuin in Venlo, de heer F. Tjallingi, biol. drs. schimmel- en virus ziekten van augurken en in het Bodemkundig lnslitunt T.N.I te Groningen, Mej. J. Schreuder, biol. drs voet- e vaatziekten van erwten. Tenslotte zijn als gaslmetl werkers aan het Instituut ve honden de heren Dr H. J. Fluiter (Laboratorium voi Entomologie van de Landbouw hogeschool te Wageningn overbrenging van aardbeivin door bladluizen, Dr D. Kuenen (Zoölogisch Laborat rium van de Rijks Universite te Leiden) spint op fruitbomi en dr. J. de Wilde (Physiol gisch Laboratorium dergemeeu Universiteit te Amsterdari physiologie van de colornd kever. De heer D. Hil Bis Lambers (T.N.O.) is ap dologisch adviseur speciaal m betrekking tot de overbrengin van virusziekten door bladluizi Vliegtuig van Prins Bernhard beschadigd Bij het uitladen van de Dako van Prins Bernhaid Ie San Jua op Porto Rieo, is het toest beschadigd. De Prins zal n per schip naar Curapao moeh reizen inplaats van in zijn eigf vliegtuig. De Prins verklaaarde, dat op Curagao een ander vlieg tui in gebruik zal némen, waarmi hij zijn reis door Zuid Ameril zal kunnen voortzetten. Up een vraag of hij vliegtuig! zou kopen, antwoordde Pril Bernhard, dat het dollarleko het onmogeiijk maakte om dollars voor andere dan recoi slructiedoeleinden tegebruike liet voteren door de Staten di Nederlandse Antillen van bedrag van f 70.000 ter dekkii van de kosten van het bezoi van Z.K.H. Prins Bernhard hee in de -Curagaose pers en critische reacties tengevolge had. f ai in bat Spaans v schijnend, blad -.1 S'raoi verklaard*- uildrukkelijk n te hebben logen' het n de Prins, ma n'zich l averze* tegen het denkbeeld, dat leden der State; kot teren, dat het nodig is sommelje vau f 70.000 uit geven om het genoemde bezo luister bij te zetten. De fina ciêle situatie is verre van roo kleurig en het is zeker, dat ons de luxe van deze exorli tante uitgaven niet kunni veroorloven, aldus het blad. Prins Bernhard is Woensdag Curapao aangekomen, waar bevolking Z.K.H. een harte! welkom bereid heeft. ABONNEERT U op dc Thoolse Cour. FEUILLETON Naar het Engels (31) „Ja, sir. Ik beloof dat ik inspec teur Kendal onvoorwaardelijk gehoorzamen zal. Als hij per soonlijk u soms voor een paar uren niet onder zijn onmiddellijk toezicht kan houden, wees over tuigd, dat u dan toch weldege lijk bewaakt wordt. Is er verder nog iets?" besloot de chef,zich tot Kendal wendend. „.la sirMr. Severn heeft Scuhell geïdentificeerd als „Gentleman Chris". „Zo! Nu, dat kan het geval aanmerkelijk vereenvoudigen, daar hij dan met uit Engeland zal gaan. Maar wees voorbereid op een plotselinge verandering van taktiek van zijn zijde en laat een verdubbeld stel mannen de havens bewaken. Zodra hij de kranten van morgen inkijkt, zal hij waarschijnlijk toch een poging wagen, om te ontsnappen voor wij Mr. Severn, die hij nog in Ierland waant, op het spoor zouden komen. Hij zal denken, dat ons speuren naar de oplossing van het bankfraude- geval wat verslapt is na eeri maand, en dus zal hij wel degelijk uit Engeland trachten te ontvluchten. Hij is een artist in het grimeren, moet je niet vergeten. Laat de verslaggevers in de bladen weten dat de politie zoals gewoonlijk" (de grote man lachte eens cy nisch) „nog totaal in het duister verkeert". Zeg dat ze menen hoe de jonge man van Euston naar Schotland ging en ook dat er generlei aanwijzing is, be tredende de identiteit van de vermoorde. Bit alles dan, om "Gentleman Chris" stoutmoe diger te maken in heigeen hij onderneemt, waardoor wij beter kans krijgen hem te vatten. Is er nog iets anders 7" „Neen sir", antwoordde Kendal glimlachend en hield de deur open voor Roger, die boog voor den chel terwijl hij nog enkele woorden van dank prevelde, toen hij het vertrek verliet. HOOFDSTUK XXI. Op zijn Erewoord. „U hebt het er heel goed afge bracht", zei Kendal, toen ze weer bij hem op de kamer waren. „De chef sloeg ongetwij feld geloof aan uw verslag, wat ik ook deed, maar waar ik nu eerlijk voor durf uitkomen. Als ik het zeggen mag, Mr. Severn, heeft u wel heel dwaas gehandeld, maar u is geen schurk geweest'! En nu moeten we zo gauw mogelijk voortgang zien te brengen in deze zaak, ofschoon het de arme jongen niet meer in het leven kan terugroepen 1 Eerst moet ik de instructies van de chef door geven en dan zal ik nog enkele vragen stellen. Vervolgens gaan wij naar de flat; drukken de bediende op het hart, van hoe groot belang het is om te zwij gen en dan zullen we daar zorgvuldig alles onderzoeken". Hij verliet het vertrek en dus was Roger weer alleen met zijn gedachten, tot de inspecteur terugkeerde. „Een handige schurk, die „Gent leman Chris", zei Kendal, die bezig was zijn papieren bij eikaar te zoeken. Hij heeft ons heel wat last bezorgd. Het was inder daad verwonderlijk, de manier waarop hij zijn spoor verborgen wist te houden, terwijl hij de misdaad op u had geschoven. Het was een meesterstuk van brutaliteit om u met de kofler zo open en bloot naar het Vic toria Slation te sturen. Gelukkig, Mr. Severn, dat u zo verstandig is geweest, om rechtstreeks hierheen te komen' en ons alles te vertellen Anders zou het ook lelijk met u hebben uitg zien Ik hoop maar, dal hij n niet weg is uit Engeland dal geloof ik ook niet omd hij in de waan verkeerde, hij nog volop de tijd had die andere zaak wat te lat bekoelen; terwijl u iu Ierla zat en de koffer op Victo station stond. Maar nu zuil wij hem toch verschalken, schoon het nog niet eens heel gemakkelijk zal gaan. denk dat hij die arme Cal onderweg op zijn reis uit A tralie, heeft opgepikt en dat al dadelijk gemerkt heeft i er heel wat te halen viel v hem. „Gentleman Chris" een kolonist van afkomstz vader of grootvader was eJJJg ontsnapte galeiboef en Cli heeft zijn stoutste stukken dreven op Australische stoo boten. Maar nu zullen wij n; de flat gaan eer het helem donker is". Zc (Wordt vervolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 2