HET SLACHTOFFER Buitenland ROXY THEATER Dronkenschap Een Franse uitvinding: de fotograph 1° li oude vrouw de deur open en er volgde eeu gesprek, waarin de man op dreigende toon geld eisle.In haar verbouwereerdheid gaf de vrouw aan de eis van de man gevolg en zij overhandigde hem een geldsbedrag. De man is daarna vertrokken. Later werd aangifte bij de rijkspolitie gedaan, die thans poogt de af perser op te sporen. Controle op tabaksverkoop buiten sigarenwinkels Speciaal in café s e.d. Naar wij vernemen zal er stren ger toezicht gehouden worden op de verkoop van tabaksarti- kelen buiten de sigarenwinkels. Er is een circulaire naar de gemeentebesturen uitgegaan, waarin de regering er op aan dringt een scherpe controle te oefenen op de beslaande bepa lingen. Kruideniers zullen alleen een tabaksvergunning kunnen krijgen, als zij in het bezit zijn van een vestigingsvergunning. De verkoop bij ben gaat dus door, zij het dan dat zij zich bepalen tot verpakte tabakarti kelen, dus shag cn rooktabak. Bovendien sluiten zij des avonds op hetzelfde tijdstip als de si garenwinkeliers. Van hen hebben de laatstgenoemden dus geen grote concurrentie te vrezen. De hotels, calé's en restaurants, die voorlopige tabaksvergunin- gen krijgen, mogen alleen ta bakartikelen verkopen als dienstbetoon, dat wil zeggen voor gebruik ter plaatse. Zij mogen dus niet, zoals thans dikwijls in buurtcafé's gebeurt, overnemen, wat tot de normale taak van de sigarenwinkelier behoort. Blijven de caféhouders sigaren, sigaretten en tabak verkopen niet voor gebruik ter plaatse, dus als nevenbedrijf, dan ztilleu zij voor de keuze gesteld worden: of uitsluitend tabaksartikelen óf uitsluitend de zaken, die bij bun drank vergunning behoren. Er dreigt dus intrekking van de drank vergunning, een gevaar, waar voor de caféhouders ongetwij feld zullen terugschrikken. Op deze wijze hoopt de over heid in bet belang van de. detailhandelaren in tabaksarti kelen het euvel van verkoop in andere dan de daarvoor be stemde zaken zo veel mogelijk te beperken. Middelb Crt. SCHIPPER NAAST GOD Inhoud Hoewel kapitein Bering Joy reeds aardig op jaren is, wil hij zijn vaderloze kleinzoon Jed in de familietraditie der walvis vaart opleiden. De Maatschappij wil hem pensioneren, maar de eerbiedwaardige oude man wei gert zijn ontslag te nemen, wijzende op de recordvangst, die bij op de laatste reis met zijn schip, de „Pride of Bedford" gemaakt heeft. De jonge Jed moet zijn examen nog doen vóór hij de volgende zeereis mag meemaken en hoe wel de oude schipper hem onderwezen beeft, zakt Jed. De examinator Andrew Busb, die eens onder kapitein Joy gevaren heeft, geeft de jongen evenwel toch het diploma. Daar de Maatschappij vreest, dat zijn hoge leeftijd afbreuk zal gedaan hebben aan des schip- oers bekwaamheid, neemt zij Dan Lunceford als eerste stuur man aan boord van de „Pride of Bedford" aan. hoewel Dan het kapitein's diploma bezit. Eenmaal op zee draagt Kapitein Joy aan Dan op Jed in het vak op te leiden. Zij kunnen goed met elkaar opschieten. Als een school walvissen in zicht komt, worden de boten uilgezet. Jed en Dan nemen in verschillende boten plaats; de kapitein blijlt aan boord. Plot seling komt er mist opzetten en de botenworden teruggeroepen, maar Jed's boot wordt vermist. Capitein Joy roept vrijwilligers voor, om de vermisten te zoeken en dan tegen de orders van de kapitein in rust een tweede boot uit. Na lang zoeken redt Dan Jed en 2 overlevenden de op het wrakhout van hun' boot rondreven. Kapitein Joy ontheft Dan van zijn dienst als Eerste stuurman daar hij de veiligheid van het schip in de waagschaal heeft gesteld. Dan toont begrip voor deze maatregel, maar Jed wordt van haat tegen zijn strenge grootvader vervuld. Doch als kapitein Joy ernstig ziek wordt geeft hij het commando over zijn schip aan Dan over. Dan koerst op een haven, teneinde een dokter voor de kapitein te vinden, maar mist is oorzaak, dat zij op een ijsberg lopen. Herstelling schijnt onmogelijk en jnist treft Dan maatregelen om het schip te abandonneren als kapitein Joy aan dek ver schijnt en de mannen order geeft met hem nog een poging te wagen. Terwijl zij halfin het water hangen en het schip langzaam loskomt van de ijsberg slagen zij er nog juist in een nood-reparatie aan te brengen. Beseffende, dat hij zijn groot vader een groot onrecht heeft aangedaan, biedt Jed de kapi tein zijn excuses aan, juist voordat de oude man, wien de inspanning te groot was. sterft. Dan leidt de dienst aan boord en brengt daarna, met Jed, hulde aan een van de bekwaam ste kapiteins, die ooit de zeeen bevaren hebben. Twee mannen uit Yerseke be leefden 'n vrolijke middag te Zierikzee. Hun vrolijkheid, die gestimuleerd was door het gebruik van sterke drank, leidde evenwel tot een reeks baldadigheden, waarvoor ze binnenkort terecht zullen staan Het begon met het bedreigen van een winkelier, die geen worst wilde leveren. Ze verze kerden hem dat zijn étalageruit vernield zou worden als hij niet op zijn weigering terugkwam De winkelier wilde zijn ruit heel houden en leverde worst Daarna verwekten ze opschud ding in de Lange Nobelstraat door luidkeels brand te roepen en omdat ze kapotte ruiten wilden zien sloegen ze twee ruiten in een pakhuis stuk. Via de provinciale weg verlieten de beide mannen de stad Zierikzee in de richting van Flaauwers. Een langs de weg staande keet wekte hun misnoegen op. Ze vernielden twaalf asbestpanelen die voor de vensters van deze keet waren aangebracht en slaagden er ook nog in zeven ruiten stuk te slaan. Toen ze langs de schuur van een landbouwer onder Kerkwerve kwamen werd opnieuw een ruit ingeslagen. De rijks en de gemeeaiepolilie hebben tezamen procesverbaal tegen deze vernielzuchtige lieden opgemaakt. Roofoverval Met een bebloed gezicht ver voegde zikh dezer dagen een onbekende man van ongeveer 39 jaar, bij. de Heer H. C. te Zuiddorpe, die 74 jaar is. Hij beweerde met de douane ge vochten te hebben, maar stelde opvallend-veel belang in zijden ham en spek, die bij de heer H. C. hingen. Eerst wilde de onbekende deze kopen. Toen dit voorstel echter werd afgewezen, nam hij er enkele mee. De heer H. C. kon deze diefstal niet verhinderen. De onbekende dief verdween met zijn buit over de grens. De politie stelt een onderzoek in, Kolendamp in Kleuterschool. In een kleuterschool aan de Insulindestraat te Rotterdam werd Donderdag een vijfjarig meisje onwel. De onderwijzeres, die veronderstelde dat het kwam door kolendamp, afkomstig van de centrale verwarming, die zich onder het lokaal bevond, bracht het meisje naar een ander lokaal. Inmiddels zette zij de ramen van haar eigen lokaal open. Toen zij terug kwam bleek haar, dat nog een meisje onwel was geworden. Daarop heeft zij alle veertig leerlingen naar het andere lokaal gebracht, waar bleek, dat nog zeven kinderen niet helemaal in orde waren. De G.G.D. werd gewaarschuwd en deze diende de twee meisjes zuurstof toe, zodat zij spoedig weer opknapten. Ook de andere kinderen hebben verder geen nadelige gevolgen van de kolen damp gehad. Al dateert het principe van de donkere kamer reeds uit de Renaissance ot zelfs van nog vroeger, al had GALLILEI al heel lang gebruik gemaakt van de eigenschappen van optische lenzen, toch komt in het begin van de 19e eeuw aan twee Fransen de eer toe het proce- dee te hebben ontdekt, waar mee het beeld dat in de don kere kamer zichtbaar werd, definitief vastgelegd kon worden Omstreeks '1822 gelukt het Nicéphore N1EPGE, geboren in Chalons sur Saönein Bourgondië om voor het eerst dit beeld op een verzilverd koperen plaat bedekt met een bepaalde hars laag, vast te leggen. De belichting duurde van drie tot acht uur ongeveer. De officiële ontdekking van het lotographeren komt toe aan de Parijse schilder DAGUERRE, die na de dood van NIEPCE, het procedee verbeterde en be kend maakte. Omstreeks 1838kreeg DAGEUR- RE verlof om enige „daguer- reolypes" van Parijse monumen ten te maken. Het materiaal dat hij hiervoor gebruikte, woog dertig kilo en moest op een wagen vervoerd worden. Wat de foto's betreft, daar moest een half uur of dikwijls nog langer voor geposeerd worden. De naam van de uitvinder en het verkregen resultaat werd a al spoedig in de gehele werf bekend. Op 15 Juni 1839 dien de Franse Regering een we ontwerp in, waarin werd voi gesteld om het geheim van 1 fotographeren van DAGUERI te kopen, teneinde dit openba te kunnen maken. Deze v werd op 30 Juli 1839 aangen men en bracht aan DAGUERI en aan de zoon van NlEPCr, een nationale beloning. Kunstenaars, schilders en g leerden uit alle hoeken van wereld, kwamen naar Frankr om zich rekenschap te gev van deze uitvinding. Zonder twijfel heeft het gehri ken van tot emulsie gemeng ig zilverzouten, die omstreeks 181 in omloop kwamen, de tijd vfi het poseren tol een fractie v; een seconde weten terug brengen,maardezevervolmakirfn doet niets af van de glorie v de beide pioniers van het gevo lige oppervlak, NIEPCE DAGUERRE, welke glorie eens door een officiële ak werd bekrachtigd. Overigens, wal een gelukkig tijd, dat een regering niet aa zelde om zo maar een patent t niet eens met een militair k: >1< rakter, aan te kopen en n< minder om het dadelijk en gral ter beschikking van de gehei al wereld te stellen rr 3 Engeland staat aan de vooravond van de reeds zo lang verwachte verkiezingen. De minister-presi dent Attle maakte bekend dat het de Koning heeft behaagd zijn goedkeuring te hechten aan de aanbeveling van de premier om het parlement op Vrijdag 3 Februari te ontbinden. In overeenstemming met de des betreffende bepalingen zal Don derdag 23 Februari de dag zijn waarop de verkiezingen worden gehouden. Het nieuwe parlement komt daarna Woensdag 1 Maart a.s. bijeen. 13 Februari wijzen de verschillende partijen hun can- didaten aan. Men kan er van op aan dat de komende ver kiezingen een felle strijd zullen ontketenen. De bezetting van de zetels is op het ogenblik Socialisten 390, conservatieven 194, nationale liberalen 13, liberale parlij één en andere partijen 33 zetels. Het nieuwe parlement zal 025 leden tellen. In 1945 waren er 32.836.419 stemgerechtigden, waarvan er 25.018.393 hun stem uitbrachten Voor de nieuwe verkiezingen zijn ruim anderhalf millioen meer kiezers ingeschreven. De Koningskwestie in Belg, komt in de openbare belangste liug te staan. In de Belgische Kamer zijn debatten aangevangen over a.s. volksraadpleging in dez zaak. De voor en tegenstanders va de terugkeer van Koning Le, pold, waarbij duidelijk nat- voren komt de houding d< socialisten die elk accoord deze kwestie al bij voorbai !jj. afwijzen weren zich danig. Het grote Belgische blad „L. Soir" haalt de geschiedenis va 'nL het twede huwelijk van Konin Leopold er bij en merkt hierove op dat de Koning eerst ee kerkelijk huwelijk sloot en eer: daarna het burgerlijk huwelij is voltrokken, hetgeen het bla noemt een vergrijp tegen d Grondwet waarloe de Konin die de wetten heeft te handh ven, niet mocht overgaan. Frankrijk maakt weer moeilijk tijden door. De uiterste linkei zijde van de havenarbeidei heeft een staking geproclameer die maar gedeeltelijk isgeslaagt jg Van de stokers die werkzaal zijn op het stoomschip „Pasteui staakten van de stokers 25°/ jg de dokwerkers legden het wei- alleen des middags neer, ht personeel van de trams slaal le een uur, de metaalbewei kers bleven aan het werk. Ee FEUILLETON Naar het Engels (30) „Je kunt gaan", zei Kendal tot de man, en toen tot Roger „Nu zal ik de chef uw zaak voorleggen. Kijkt u intussen het album eens door en zie of u er Scobell ook in vindt?" Kendal verliet het vertrek en Roger die zich aanmerkelijk verlicht voelde,hoe het geval zich ook verder ontwikkelen zou ging de portretten be kijken. Hij sloeg de bladen al om, maar steeds zonder succes. Halverwege het boek gekomen, uitte hij een kreet van verras sing dit was Scobell ongetwij feld, wel leek hij een jaar jonger en had geen snor. Roger bleef nog aandachtig kij ken naar het gelaat dat zo diep n zijn geheugen geprent was; et gelaat dat hem betoverd had door de levendige blik uit de ogen, die zelfs glinsterden op de foto. Hij liet eeu zucht van verlichting horen. Een paar minuten later keerde Kendal terug, „Daar is hij 1 riep Roger zege vierend. „Wel lijkt hij wat jonger en heeft geen snor". „Ja, volgens uw beschrijving had ik dit al gedacht. Dit is „Gentleman Chris", zoals wij hem noemen. Christopher Scarfe een vals speler die al heel wat op zijn kerfstok heeft! Hii is een van de gewiekste misdadi- digers ter wereld en slaat in de regel zijn slag op grote stoom boten. Zo heeft hij zeker ook de jonge Cahil ontmoet. We zoeken hem ook als betrokken bij een bankfraude. 10 Augustus is er een bevel tot in hachte- nisneming tegen hem uit gevaardigd en terwijl hij voor die laatste misdaad zich zeker ijlings uit de voeten zou ge maakt hebben, zal hij mi het land niet durven verlaten daar hij, natuurlijk wel begrijpt dat hij aan alle havensteden gesig naleerd is. Waarschijnlijk houdt hij zich schuil ergens hier in Londen of aan een plaatsje buitenaf, waar men hem niet verwachten zou. Het is gelukkig voor u, mr. Severn, dat u dit portret gevonden heeftmaar ik ben hier gekomen om u te zeggen dat de chef u persoonlijk wenst te zien en de vreemde geschiedenis van uw eigen lippen wil horen". Vervolgens liet Kendal Roger binnen bij de chef, die hem wenkte plaals te nemen, waarna hij begon met belangstellenden blik naar Roger kijkend. „Inspecteur Kendal heeft mij in grote trekken uw geschiede nis megedeeld, maar ik wilde die nu van u persoonlijk horen. Wees maar niet bevreesd te veel in bijzonderheden te treden, in zulk een geval is dat nood zakelijk". Zonder verder een woord, ging hij achterovergeleund zitten, met de hand over de ogen. Roger herhaalde zijn verslag, zoals hij het de inspecteur had megedeeld en zorgde wel, dat hij niets vergat. Het enige, waar hij tegenop zag was, de ver melding van Glodagh's liefde. De chef liet hem tot het eind toe uitspreken, zonder enige op of aanmerking, en zei toen: „Ik ben het eens met inspecteur Kendal dat dit dan wel een hoogst eigenaardig verslag is, zoals ik er ook nog geen ge hoord heb maar ik ben geneigd er geloof aan te slaan". „Dank u, uit de grond van mijn hart". „Inspecteur Kendal heeft mij ook van uw ongewoon voorstel gesproken en hij heelt, als het ware aangeboden om borg voor u te staan". Roger wierp nu ook de inspec teur een dankbare blik toe, d deze opving met een bemoed gende glimlach. „Het zou niet in het belang va het gerecht zijn om u officiei in verzekerde bewaring te nt men, want dit zou de wai misdadiger op zijn hoede doe zijn. Dus het lijkt mij het besti >s< om u onder toezicht te houdei daar ik u niet vrij kan late gaan, waarheen u wilt. U kun inspecteur Kendal, wien hetg val is opgedragen, van dien zijn. Houdt dus in het oog, d; u niet vrij is om tegaan.waa heen u wilt. De geringste afwi king daarvan zou gevolgd woi den door onmiddellijk arres U moet op uw erewoord be loven, dat u niet ontsnapt. E u staat onder toezicht van Ken dal, begrijpt u?" (Wordt vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1950 | | pagina 2