HET SLACHTOFFER Januari-aanwijzingen voor Tabakstelers. h Raad der gemeente Poortvliet Roxy Theater b 1. Wie zijn tabaksland nog niet heeft bewerkt, v kan dat deze maand doen, als tenminste de C bodem en weersomstandigheden zulks toelaten, n 2. Voor een slalmestgift is het nu te laat. Deze had iu het afgelopen najaar moeten zijn toege- n dieud. Deer of gier mogen in geen geval worden j> gebruikt, evenmin als kalizout. Men late deze meststoffen in verband met hun ongunstige invloed op de kwaliteit van de tabak, trouwens steeds achterwege. 3. Hoewel het al iets aan de late kant is, zou men j, nu bij de grondbewerking nog fosfaatbemesting of eventuele bekallung kunnen geven. Opper- 0 vlakkig onderwerken hiervan is wel aan te a bevelen. o D 4. Bij de grondbewerking past men, indien geploegd d wordt, zo nodig ondergrondibewerking toe. g Wanneer de grond gespit wordt, kan het nuttig b zijn om 2 steek diep te spitten, waai bij men er c op dient te lel ten, dat de bovenste steek boven d blijft. 5. Nogmaals wordt gewezen op het verwijderen van de tabaksstronken van bet veld. Deze vormen een bron van besmetting met verschil lende ziekten; trek ze uit en verbrand ze. In dit verband wordt ook gewezen op vruchtwisse ling; weliswaar kan men jaren achtereen tabak j op dezelfde grond verbouwen, doch de kans op uitbreiding van ziekten neemt hierdoor toe. 0. Wie nag tabak te drogen heeft (z.g. zuigers) dient deze droog te stoken en te bundelen anders komt men voorde coöperatieve aflevering te laat. 7. Denk er aan nu reeds bonenstokken voor de windbeschutting en ook pronkbonen te kopen I of te bestellen. Voor het geval men bij het drogen nog van z.g. tabaksspijlen gebruik maakt, kunnen deze nu al worden aangeschaft. I 8. Een goed begin is het halve werk. Schaf U dus tijdig goed zaad van de meest geschikte soorten aan. Bestel op tijd goede planten bij een kwe ker (voor het geval, dat ge zelf geen planten i opkweekt) of stel U tijdig in verbiuding met een goede kweker in Uw omgeving, die voor U de planten wil trekken. 1 9. Goed zaad van goede soorten is bij de Heer Ir. R. van der Ven, Rijkstuinbouwconsulent voor Tabaksaangelegenheden te Didam (Gld.), te ver krijgen. Bestel zo mogelijk collectief, of nog beter; laat de zaadvoorziening over Uw organi satie lopen, waartoe deze zich met Ir. van der Ven in verbinding kan' stellen. 10. Geeft U IN IEDER GEVAL TIJDIG bij Ir. v.d. Ven als tabaksteler op onder vermelding van de grootte van het perceel. Dit is gewenst en nood zakelijk in verband met zaadvoorziening, kunst- mesttoewijzing, voorlichting, practische lessen en coöperatieve afzet van Uw tabak. IR. R. VAN DER VEN, Rijkstuinbouwconsulent voor Tabaksaatigelegenheden vergadering gehouden op 28 December 1949. ik bij U niet welkom was. Ik hou hier verder over kunnen uitwijden, doch dit zou teveel zijd in beslag nemen en wil ook U in het kort dankzeggen voor et prettige dienen ouder U en voor de hulp en bijstand mij steeds geboden. Ook de Heren Burgemeesters van het Eiland Tholen, al of niet hier tegenwoordig wil ik van deze plaats een woord van dank en hulde toe brengen. Immers de laatste tijd (bijna twee jaren) stond ik als Groeps commandant met U nauw in contact. Vele malen bracht ik U een bezoek en werden door ons op bet Politioneel gebied de zaken betreffende Uw Gemeente besproken. Ook bij U zal ik menigmaal ontijdig hebben aangeklopt doch altijd stond de deur voor mij open en werd mij altijd ruim schoots de gelegenheid geboden om de lopende zaken te bespre ken en ondanks de werkwijze der Rijkspolitie,welke nog met voldoen aan Uw verlangen, ht bt gij altijd Uw volle medewerking betoond. Mogelijk zal ook in de toekomst aan Uw billijk verlangen worden voldaan. U, Heren Burgemeesters een woord van dank en hulde voor de hulp en het vertrouwen van Uw zijde door mij genoten. Eveneens de Distr. Recherche mpt wien wij deze zomer zo prettig samenwerkten onze har telijke dank. Tenslotte wil ik mij richten tot de manschappen van de Groep Tholen, waarmede ik dag en nacht optrok om orde en rust te handhaven op het eiland Tholen. Een spreekwoord zegt: „Hel is moeilijd hazen vangen met onwillige honden". Zo is het ook met een Groep gesteld. Wat zal een Groepscommandant tot stand brengen, wanneer de manschappen van zijn Groep niet voorde volle 100% achter hom staan 9 Wanneer dit hetgeval was ge weest, dan was er cp de Groep Tholen veel nuttig Politiewerk verloren gegaan en zou de ge hele Burgerij van het eiland Tholen hieronder hebben ge leden. Met vreugde kunnen wij hier getuigen dat dit op de Groep Tholen niet het geval is. Wan neer ik een beroep op U deed, stond gij onmiddellijk klaar, getuige het voorval in de maand September 1.1., met de mislukte roofoverval bij de Gebr, van Engelen. In een minumum van tijd waren alle veren en toe gangswegen tot het eiland Tholen afgezet en het mocht ons gelukken de daders in han den te krijgen. Veel minder belangrijke gevallen zouden wij hier kunnen opnoe men, doch dit is overbodig. Verschil van mening kwam niet zelden voor, maar het leidde altijd tot een vredige oplossing en bracht nimmer verwijdering. FEUILLETON Naar het Engels (29) Vervolgens vertelde hij van zijn reis naar Ierland en het ge beurde daar, waar hij niets van verzweeg, zelfs niet het geheim van Clodagh's liefde, wat hem aanleiding had gegeven tot zijn vervroegd vertrek nadat de graaf hem eerst nog dat voor stel had gedaan. Maar die reis had hijonderbroken naar aanlei ding van de advertentie onder de rubriek „vermisten", en toen hij daar op afgegaan was, kwam hij tot de ontdekking dat hij die verging van gebrek in wer kelijkheid rijk was te noemen. Hij stond ook nog even stil bij de brieven die hij had ontvan gen en het vreemde geheim van zijn afkomst, waarna hij vermeldde dat hij Scobell niet op de flalt had gevonden, toen Onze samenwerking was dus goed en geloof niet dat er tus sen ons nog iels te vereffenen is, mijn gebreken en tekortko mingen wist gij altijd te dragen Ik ben dan ook U niets anders dan dank verschuldigd. Prettige herinneringen liggen achter ons en zodoende is een band tussen ons gelegd, welke wij thans voor het grootste gedeelte moe ten gaan breken omreden dat ik heden de Politiedienst ga verlaten en vanzelfsprekend in de vervolge niet meer in Uw midden zal vertoeven. Zoeven heb ik het reeds gezegd dat ik mij tevoren dit ogenblik geheel anders had voorgesteld dan op dit ogenblik nu het werkelijkheid gaat worden. Er is echter een tijd van komen en een lijd van gaan en voor mij is de tijd van gaan aange broken Node ga ik dan van U scheiden de hoop uitsprekende, dat de samenwerking tussen U en mijn opvolger, precies moge zijn als deze was onder ons, zulks kan Uw werk zeer zeker ten goede komen. Namens mijn gezin wil ik U allenhartelijkdankzeggen voorde steun en vriendschap welke wij van Uwe zijde mochten onder vinden, daarbij de hoop uitspre kende dat bij het afleggen van mijn uniform, ook de vriend schapsband tussen ons niet moge eindigen, maar dat deze nog mag blijven voortbestaan tot in lengte van dagen Onze woning blijft in de ver volge voor U allen open staan en een bezoek Uwerzijds na deze zal door ons zeerop prijs, worden gesteld. Ik dank ook allen hartelijk voor de mooie cadeaux die ik mocht ontvangen en dit wordt door mij op hoge prijs gesteld. Men bleef na afloop van deze plechtigheid nog in een gezellig samenzijn bijeen. Karei Doorman uitgevaren Een Nederlands smaldeel is Maandag uilgevaren voor een oefenreis naar de Caraibische Zee. Prins Bernhard maakt deze tocht gedeeltelijk mee. De Koningin en de 3 oudste Prinsesjes deden Prins Bernhard uitgeleide, Jammer genoeg re gende het, toen tegen 13.30 de eerste autoriteiten zich aan boord van de met 1200 koppen tellende bemande „Karei Door man" begaven. Allereerst de ambassadeur van Canada en de gezanten van Ar gentinië, Brazilië, Mexico en Venezuela, daarna o.m, de mi nister-president dr. Drees en de Ministers van den Brink, van Maarseveen en Götzen, en de staatssecretaris van marine. Een half uur later arriveerden de bevelhebber der zeestrijd- krachten, vice-admiraal jhr. E. J. van Hol the, de chef van het mthtaire huis van II. M. de hij hem daar was gaan opzoe ken. Toen sprak hij weer van bet plan, dat hij nu had gevormd, maar dat zo plotseling omver geworpen was door bet ver schrikkelijk nieuws dat hij in het avondblad had gelezen. Dit weer had aanleiding gegeven lot zijn besluit om naar Scot- land Yard Ie gaan en in zijn hulpeloosheid daar bijstand te vragen. Daarmee had hij uitge sproken eti hield op met een gebaar van wanhoop. „Dus Scobell denkt, dat u nog in Ierland is en dat u pas over een* paar dagen daar vertrekt.'' „Ja. Ik zou niet zo gauw op Kilsavage zijn weggegaan, als dat voorstel van de graaf mij daar niet toe gebracht had". „Hebt u mij enig voorstel te Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, en de burgemeester van Rotterdam, Mr. P. J. Oud. Precies kwart over twee kondigden de tonen van het Wilhelmus en een luid gejubel aan dat de koninklijke stoet in aantocht was. Na het afscheid verlieten de hoge gasten de Karei Doorman en ving de reis aan. Nederland krijgt 131 mil- lioen aan goud terug. De „Gommission tiipartité de la restitulion de 1'or monetaire" te Brussel heeft in tegenwoor digheid van de Nederlandse zaakgelastigde aldaar, de heer jhr. mr. G. Beelaerts van Blok land, optiedend als vertegen woordiger van de Nederlandse regering, een zitting gehouden gedurende welke de formaliteiten werden vervuld voor de levering van de (tweede) toewijzing aan Nederland van ca. 30.046 kg goud. Deze voorraad goud vertegenwoordigt een waarde van ca. f 131.042.000. De eerste toewijzing van goud (35.890 kg) vond twee jaar geleden plaats, op 12 November 1947. Deze toewijzingen zijn het resultaat van de overeenkomst tussen de geallieerde mogend heden inzake de van Duitsland te ontvangen herstelbetalingen welke o.m. voorziet in de teruggave van monetair goud mede door Nederland te Parijs ondertekend op '14 Januari 1946. Het goud is afkomstig uit de op grond van deze overeenkomst gevormde pool, die gevoed wordt met goud dat in Duitsland is teruggevonden of in derde landen is achterhaald Deze week brengt Roxy na het grote succes van Mariandel wederom een film die alles zal slaan, n.1. „Moederlied" met Benjamino Gilgli, Maria Cebo- tari en Hans Moser. Dit prach tige verhaal van een moeder die verdacht van moord, on schuldig in de gevangenis komt, en de zeldzaam mooie zang van haar man (Gigli) door wiens lied de ware moordenares schuld bekend is diep aangrij pend. Het is een film met de meest ontroerende ogenblikken die LT van de eerste tot de laatste meter zal boeien. „Moe derlied" is evenais „Mariandel" een film die U allen moet zien. Auto rijden op Zondag. In verband met de vele vragen, die hierover binnenkomen ver zocht ons nogmaals te willen mededelen, dat met ingang van '1 Januari geen rijvergunning voor personenauto's en motor rijtuigen meer nodig is. Dat wil dus zeggen, dat het Zondagsrij verbod geheel is opgeheven. doen 7" vroeg de inspecteur met nadruk. „Ik ben geheel aan u overge leverd",antwoordde Roger kalm; „en, waarschijulijk zult u mij arresteren. Maar als u geloof slaat in al wat ik u verteld heb, dan wilde ik u wel een voorstel doen. Als u mij arresteert, zal dit Scobell op z'n hoede doen zijn en zoudt u er dus toe meewerken, dat de misdaad de verkeerde ten laste gelegd werd, terwijl ik er u aanmerkelijk bij helpen kon om de zaak lot net waai lijk „gerechte" einde te brengen. Daarom wilde ik u voorstellen of u mij niet op mijn erewroord zoudt kunnen laten gaan; mij, natuurlijk on der politietoezicht houdend?" „Op eigen verantwoordelijkheid zou ik nooit tot zo'n stap kun nen overgaan. Wel moet ik toegeven, dat als u het voor uw veiligheid had geacht om te ontsnappen u zich niet recht streeks in de leeuwenkuil zoudt hebben begeven I Laten wij nu eens aannemen dat uw verhaal Voorzitter en Secretaris de heer B. J. van Oeveren. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de verga dering op de gebruikelijke wijze. Spr. stelt voor in verband dat een der leden spoedig de ver waar is, dan kan Scobell wel naar Timboektoe of Patagouiê of de hemel weet, waarheen zijn gegaan, eer wij in staat zullen wezen hem te pakken Ie krijgen. Vertelt u mij eens even wat u denkt dat hij er mee voor gehad heeft om die jonge Cahil te vermoorden „Daar heb ik geen idee van maar daar kunnen wij nog wel achterkomen". „Misschien kunnen we ook uit vinden of hij een beroepsmis dadiger is, of niet. Schrijft u hem eens Dit deed Roger, met de grootste nauwkeurigheid. „Ha, ha. Dat lijkt wel of iemand die we naar aanleiding van iets anders zochten." Kendal belde en een man in burgerkleding verscheen. De inspecteur trad op hem toe en gat hem op zachten toon een order. „Als uw verhaal waar is", ging hij voort zich tot Roger wen dend, „dan is u wel in handen gevallen van een zeer listig gadering moet verlaten te handelen de schoollandarts zorging. Het is niet de gewoo wanneer een voorstel door meerderheid is verworpen nogmaals in behandeling nemen, maar dit wordt gedaan op verzoek van Dr. v mens, maar toch heeft u z al was het dan met goede doeling, dwaas gedragen persoonlijk, kan in deze g besluit nemen, zonderde chi raadplegen". Roger knikte, daar hij volkon de juistheid erkende van Kend critiek. „Evenmin durf ik een oort te vellen over de waarheid het door u medegedeelde", g de inspecteur voort. „Het is het merkwaardigste verslag ik gedurende mijn werkkr ooit gehoord heb! Al, wat il van zeggen kan, is, dat wann u het verzonnen heeft, u i wel bijzonder knap moet z want de samenhang is yerw derlijk goedU kunt die waar ring opvatten, zoals u wilt Op dit ogenblik kwam er iems binnen met een groot porlr album, dat hij op tafel leg (Wordt vervol;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 6