Publicatiën Plaatselijk Nieuws De souvereiniteits overdracht te Batavia Vermeldingwaardigs in 1949 in ons land en uit onze omgeving Rattenbestrijding accenten, met diep gevoel. In doodse stilte luisteren de aan wezigen toe. En die stille blijft nog hangen, wanneer plotseling hoog hoven de hoofden de tonen van het carillon weerklinken. Eerst het Indonesia Raja, de voor velen nog vreemde melodie van het volkslied ener republiek, die thans een broeder-staat gewor den is. Geen trek op het ge laat der Indonesische gedele geerden verraadt, wat ongetwij feld op dit geweldig ogenblik in hun ziel moet omgaan. En don klinken de oude, dier bare tonen van ons volkslied, het Wilhelmus. Hoog boven het hoofd van gedelegeerden en genodigden, boven het hoofd van de Dochter van de man die zijn leven gaf voor de vrij heid van een volk dat hem vreemd was; boven het hoofd van een Koninklijke Vrouw, die het tot een der schoonste ogen blikken van baar leven rekent thans die vrijheid, die zelfstan digheid, te kunnen schenken aan het volk van Indonesië. „Onmeetbaar groot is de vol doening van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet." De laatste klanken van het carillon verklinken. De Koningin verlaat de Burgerzaal. Aan haar linkerband loopt Minister Drees rechts van haar de kleine ge stalte van Drs. Mohammed Ilatta Minster President van de Re publiek. Prins Bernhard volgt, begeleid door de voorzitters der beide Kamers. De plechtige overdracht der souvereiuiteit is geschied... EEN NIEUW HOOFDSTUK Buiten, op de Dam, staan de duizenden. De zon is door de nevels heengebroken. Hel schit tert het koper van de mariniers kapel, als een muur staan de matrozen. De auto's der diplo maten rijden voor. Een caval cade van motorrijders begeleidt de wagen van de Minister-pre sident van het Koninkrijk der Nederlanden, eenzelfde escorte rijdt voorde auto van Drs. Ilatta Wanneer deze op de trappen van het paleis verschijnt, gaat gejuich op uit het publiek. De muziek speelt het Indonesia Raja, een groep daar ergens tussen de menigte zingt het enthousiast mee. Een Indonesi sche dame biedt Ilatta bloemen aan: een merkwaardig symbo lische daad. Want het zijn tul pen van Hollandse bodem, in de roodwitte kleuren van de Republiek. Hoog boven de hoofden dreunt de zang der machtige motoren van een zilverglanzende KLM- vogel. In de verte, van het nog nevelig-wazige Y antwoordt de dreunende bas van de stoom fluit, daar, waar de trotse Indië vaarders liggen gemeerd. Neen, het boek van Neerlands gi ont beid is niet dichtgeslagen in dit morgenuur. Een nieuw hoofdstuk is genomen. Op een nieuwe basis gaan we verder, niéuwe mogelijkheden zullen worden gezocht en benut. Eendrachtig geschaard rond de menselijk grote figuur van Ko ningin Juliana, Hoofd van de Unie, die Nederland en Indonesië verbindt, zullen Nederlanders en Indonesiërs de geschiedenis gaan schrijven van een tijdperk, dat roem en eer, maar bovenal vrede en welvaart, kan brengen aan beide volken (L. K. Copyright NNP.) Rede uitgesproken door Hare Majesteit de Koningin bij de plechtige overdracht der sou- vereiniteit over Indonesië, op 27 December 1949, te Amster dam. De aanvaarding van haar sou- vereiniteit door de jonge staat, de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door het Koninkrijk der Nederlanden en het aangaan van een Unie, is één van de meest aangrijpende en ingrijpende gebeurtenissen van deze tijd die aangrijpt enerzijds door de onnatuurlijk heid van een verloop als dit, en anderzijds doordat nooit duidelijker naar voren is ge komen de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. Nief langer slaan wij gedeelte lijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en ge scheurd en vol van de lidtekens van wrok en spijt Deze documenten vertegenwoor digen een resultaat, dat in bei de landen langs democratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veerkrachtig genoeg om een nieuw begin te maken, iri een samengaan van Oost en West. De verwonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier en thans, door deze beide lan den, haar diepste begeren, haar vredeswil wordt verwezenlijkt. Wij vertrouwen voor de toe komst op ai die goede en ware elementen van wat voor over tuiging ook, uit beide volkeren zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden gebleken zijn zij het ook dat die soms tijdelijk worden miskend, en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de voldoe ning van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immers zwaar de taak ook is' die deze jonge natie zich op de schouders tilt. In Nederland slaat men dal met bezorgdheid gade. Maar op dit ogeDblik en op deze plaats wil ik uitdrukkelijk constateren, dat in Nederland iedereen met het beginsel van overdracht der souvereiniteit instemt. En ik doe een beruep op allen loyaal in het nieuwe bestel mede te werken. Nederland staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indo nesië daarom vraagt. Er spruit hier hulpvaardigheid voort uit een diepgewortelde verbonden heid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der souvereini teit te verrichten tgenover de geschiedenis, of beter gezegd voor het aangezicht Gods, Die weet, waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en Die het falen kent dér generaties, maar Die óók ziet, of wij kunnen dienen in het Plan voor de gang der mehsheid. Moge dit thans zo zijn. ds. v. d. Wiel en nam. 3 uur ds. van Putten. Oudejaai savond Geref. Kerk nam. 7 uur ds'. Bouwmeester te Rotterdam. Zondag '1 Januari Geref. Kerk \oorm. 10 uur en nam. 3 uur leesdienst. Oudejaarsavond Ger, Gem. nam. 6.30 leesdiensl Zondag 1 Januari Geref. Gem. voorm. 10 uur, nam 2.30 en 's avonds 0.30 uur lees dienst. Chr Geref Kerk Vrijdag 30 Dec. nam. 6.30 ds Mallan Zondag 1 Januari Chr Ger Kerk voorm. !0 uur, 2.30 en 's avonds 6.30 leesdienst Oudejaarsavond Ned. Prot. Bond nam 6.30 ds Elseman te Bergen op Zoom Zondag 1 Januari Ned. Prot. Bond nam. 5 uur ds, Elseman. Zondag IJouuari Ned. Herv Kerk voorrr. 10 uur en nam. 6.30 ds. van Putten Voorm. Bevestiging Kerkeraads leden Oudejaarsdag Ger Kerk nam 8.30 ds. v. d. Stoel te Bergen op Zoom Zondag I Januari Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam 2,30 leesdienst Oudejaarsavond Chr Geref Kerk nam. Zondag 1 Januari Chr. Ger. Kerk voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur leesdienst. ST. PHILIPSLAND Oudejaarsavond Ned Herv Kerk nam. 7-uur ds. de Lint Extra Collecte Zundag 1 Januari Ned, Herv. Kerk voorm. 10 uur leesdienst en nam 2.30 ds de Lint Te Batavia heeft ook met plechtigheid de overdracht der souvereiniteit plaats gehad. De driekleur werd gestreken en de rood-wilté republikeinse vlag gehesen. Zoo werd een tijdperk van enice eeuwen afgesleten. De Benelux wordt werkelijkheid. Tal van maatregelen zijn genomen om tot nauwere samenwerking in dit opzicht te komen. Het Koningin Wilhelminafonds ter bestrijding van kanker is ingesteld. Ons K.oni tik lijk gezin mocht onder veel blijken van medeleven zijn 12'/2 jarig huwelijksfeest vieren. Bij grenscor recties werden ons land enige delen van Duitsland toegewezen. 30 April vierden wij voor het eerst de verjaardag van Koningin Juliana. In Juli werd door de regering het besluit ge nomen de gulden met 30.5% te devalueren. 22 September werd op Amerikaanse wijze een overval gedaan op de hofstede van de Gebr. van Engelen onder Oud Vossemeer. 26 Mei overleed te Tholen de heer A. L. de Jong, technisch hoofdambtenaar van deProv. Waterstaat. 30 Juni en 1 Juli hield de Z.L.M. onder voorzitterschap van Ir. M. A. Geuze haar alg. vergadering te Tholen, terwijl Tholen 2 September het zilveren ambtsjubi leum van haar burgemeester Mr. A. J. van der Hoeve feestelijk vierde. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt bekend, dat op Zaterdag, 31 December a.s. aan de Waag van 912'/2 uur gelegenheid beslaat tot het afhalen van lokaas ter bestrij ding van de bruine rat. Het middel is ongevaarlijk voor mensen en huisdieren. Knaag dieren, als konijnen, niaken hierop evenwel een uitzondering Om de bestrijding zo algemeen mogelijk te doen zijn, wordt ieder aangeraden het nodige lokaas af te nemen. De prijs bedraagt 3 cent per portie. De Burgemeester voornoemd, Tholen, 27 Decemb9er 49. opge- Kerknieuws Tholen, Ds. B. G. A. van der der Wiel Ned. Herv. Pred. al hier ontving dezer dagen een beroep naar Meerkerk. De heren D. van der Velde en J. van der Velde werden resp. tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier herkozen. Poortvliet. Beroepen hij de Ned Herv. Kerk alhier ds. W. L. Mulder te Maartensdijk (U) Op Maandag 9 Januari a.s. zal ds. T. Waker Ned Herv Pred. te Urk voor de gezamen lijke verenigingen optreden. Men verwacht dat ook de Zuster verenigingen uit hel. eiland aanwezig zullen zijn. St. Maartensdijk. De wintercol- lecte voor de Ned. Herv. Kerk alhier heeft f 2546.45 bracht. De heer J. Polderman is herbenoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv Kerk alhier terwijl in de vacture van de heer J. van Gorsel de heer G. Lindhout tot kerkvoogd gekozen werd. St, Annaland. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier ds. J. Bakker te Venendaal. THOLEN Oudejaarsavond Ned. Herv. Kerk nam. 7 uur ds. v. d. Wiel. Zondag 1 Januari Ned. Herv. Kerk voorm. 16uur POORTVLIET. Oudejaarsavond Ned. Herv. Kerk nam. 6 30 dhr Blankenspoor te Barneveld Extra Collecte Zondag 1 Januari Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 dhr Blankenspoor te Barneveld Oudejaarsavond Geref Kerk nam. 0 uur lees dienst Zondag 1 Januari Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam 2.30 leesdienst Oudejaarsavond Ger. Gem. nam. 6 uur lees dienst Zondag 1 Januari Oer Gem. voorm. 10 uur en nam 2 en 's avonds 6 -uur leesdienst SCHERPENISSE Oudejaarsavond Ned. Herv. Kerk nam. 6.30 ds. Brons Extra collecte. Zondag 1 Januari Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. Brons, Oudejaarsavond Ger. Gem. nam. 6 uur lees dienst Zondag 1 Januari* Ger Gem. voorm. 10 uur nam. 2 uur s avonds 6 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Oudejaarsavond Ned. Herv. Kerk nam. 6.30 ds. de Bres Extra collecte Rehoboth geen dienst Zondag 1 Januari Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leesdienst en nam 2 uur ds. de Bres Bevestiging ambtsdragers Extra collecte Rehoboth nam. 7uurds. Kamsteeg te Gorsel Oudejaarsavond Ger Gem. nam. 6 uur leesdienst Zondag 1 Januari Ger Gem. voorm. 9.30, nam 2 en 's avonds 6 uur leesdienst. Oudejaarsavond Oud Ger Gem nam. 6 uur lees dienst Zondag 1 Januari Oud Ger. Gem. voorm. 10 uur nam 2 en 'savonds 6 uur leesdienst STAVENISSE Oudejaarsavond Ned Llerv Kerk nam. 5 uur ds. v. d. Wiel. Extra collecte Zondag 1 Januari Ned Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. de Lint en nam. 6uur leesdienst Voorm .Bevestiging Iverkeraads- leden. Oudejaarsavond Ger, Gem nam. 6 uur leesdienst Zondag 1 Januari Geref. Gem. voorm. 9.30 nam 2 uur en 'savonds 6 uur leesdienst ST. ANNALAND Oudejaarsavond Ned Herv Kerk nam. 5 uur ds. van Putten Extra Collecte Zondag 1 Januari Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. de Bres Bed H Doop en nam. 2.30 leeskerk Oudejaarsavond Ger. Gem. nam. 6 uur lees dienst Zondag 1 Ianuari Geref Gem voorm. 9.30 na m. 2 en savonds 6uur leesdienst OUD-VOSSEMEER Oudejaarsavond Ned. llerv Kerk nam 7 uur ds van Putten Extra Collecte THOLEN Maandagavond 2e Kerstdag werd in de Ned. Herv. Kerk het kerslfeest met de kinderen van de Zondagschool gevierd. Nadat gezongen was Ps 98 vers 2 opende Ds van de Wiel met gebed. Door de jonge en de oudste leerlingen werden kerst liederen gezongen en door het personeel met medewerking van de oudste leerlingen werd een declamatorium, waarinde kerst geschiedenis was verwerkt ten gehore gebracht. Mej. J. J. Gense deed de kerstvertelling en sprak de leerlingen die te Zondagschool gingen verlaten toe, gaf hun een bijbeltje mee en zij werden toegezongen Ps 121 vers 4 Jo Deurloo dankte namens de leerlingen Mej. Cense voor het genoten onderwijs, gaf haar een zilveren vulpotlood en zongen de leerlingen haar toe Ps 134 vers 3 Nadut gezon gen was Ps 105 vers 5 eindigde Ds. van der Wiel met dankge bed. Evenals altijd werden de kinderen getracteerd en hadden ze reeds Zondag voor Kerstfeest allen een hoek gekregen. Mej, M. Doekes, onder wijzeres aan de Clir Nat. School alhier is met ingang van 1 Jan. 1950 als onderwijzeres te Breda benoemd. Woensdagavond had in de Ger. Kerk een interkerkelijke Kerstsamenkomst plaats uit gaande van de diverse Jeugd verenigingen in de gemeente. De leiding had Ds. van der Wiel, die na het zingen van Ps 150 vers 1 en 2 deze avord opende met gebed. Hij las het Kerstevangelie sprak naar aanleiding daarvan eenopenings woord en wees op het licht stralend uit de kiibbe en de blijdschap voor allen in Bethle- hemsvelden, wat wij ook straks in het lied zullen horen. Medewerking verleende ook de zangvereniging Suisum Corda die enkele liederen ten gehore bracht en vooral het Maranalha- lied werd met ontroering aan gehoord en door de leden keurig gezongen en vertolkt. Door de dames Kurvink, Ver- kerke, Vroegop Voets en C. Jansen Hz en Jac. Schot werden enige gedichten voorgedragen, Mej. A. Goossen hield een on derwerp over De geboorte van Jezus. Een samenspraak door Al. van Driel en C. Jansen Jz werd goed vertolkt, terwijl G. Schot een onderwerp leverde getiteld „Naar huis". De heer O. Contant dankte voor de grote opkomst en aller mede werking, waarna ouderling Lindhout een slot woord sprak en eiDdigde met gebed. Wet op de aardapp el- moeiheid. Tholen. Op voorstel van de Z.L.M. zal door deProv Stichting' van de Landbouw collectief out

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2