HET SLACHTOFFER Plechtige overdracht van de Souvereiniteit Loonsverhoging van vijf procent Zeepost voor Oost en West b.v. niet al te zuiver, ook de heer van Gorsel vindt de kosten laag geraamd. De voorzitter zegt dat de prac- tijk heelt bewezen dat de kosten eerder lager dan hogerdan de ra- mingzullen zijn. Spr zegt dat R en W. nog enkele bezwaren tegen de regeling hadden. Het hoofd- bezwaar was dan wel dat de colleges van B. en W. en de raden niet voldoende zeggen schap hadden in vaststelling van begroting en rekeniDg. Eerst als deze vastgesteld waren zouden ze aan genoemde colleges wor den toegestuurd. Hierover is geschreven, doch ons werd ge vraagd het al vast goed te keu ren, dit bezwaar zou dan later nog wel ter sprake worden ge bracht. Hiermede gaan B. en W. echter niet accoord. Daarom wordt een voorstel gedaan aan de raad om zich in principe bereid te verklaren in de stich ting deel te nemen, eti pas definitief wanneer dit punt nader is besproken. B. en W. zouden eveneens graag zien dat wan neer een gemeentebestuur er een bezwaar tegen had, Ged. Staten uitspraak zouden doen, waarbij allen zich dan neerleg gen. De heer Daane is van mening dat, volgens de loelichting bij de gemeenschappelijke regeling, ie dere raad die zo maar beslist onverantwoordelijk heeft be slist. Hij is voor tandheel kunde, hetgeen trouwens allen reeds mededeelden, maar op letten. Als we moeten betalen, dan ook voldoende zeggenschap. ■Zoals het nu ligt geven we de portemonnaie in handen van een particuliere vereniging. Niet eerst de regeling aannemen en dau de bezwaren uitwerken, doch andersom. Hij wenst geen contract, waar ze je ongelimi teerd voor kunnen laten betalen. Tijdig medezeggenschap voor de gemeenten wenst spr. De heer v. d. Klooster verklaart eveneens niet te zijn voor het tekenen van een blanco kwi tantie. Hij is niet tegen tand- verzorging, maar hij wenst de cijfers zwart op wil voor de goedkeuring. De heer Mees zegt dat het veel zal afhangen waar de centrum gemeente komt wat betreft de ontwikkeling van de verzorging. De voorzitter maar hier een splitsing tussen centrum- en vestigingsgemeente. De heer Mees is van meuing dat zo de tandarts zich b.v. op Stavenisse zou vestigen de arts gelegenheid zou houden, maar was dat Tholen, dan werd zijn practijk misschien zo druk, dat er geen tijd voor de schoolver- zorging zou overblijven. De heer van Driel zegt met de regeling mee te gaan als het besprokene in orde komt, an ders niet. Allen verklaren zich in principe accoord met de gemeenschap pelijke tandverzorging. De voorzitter deelt mede dat een procedure aanhangig was tot onteigening van het Am- bachtsherenhuis. Ged. St. heb ben nu medegedeeld dat de Minister van wederopbouw en volkshuisvesting berichtte dat omlrent goedkeuiing van het raadsbesluit tot onteigening van het Ambachtsberenhuis niet meer kan worden beslist omdat de tijd gedurende het onderzoek verlopen is. Hiernaast merkte de Minister nog op dat zo dit niet het geval was, hij toch nog een Koninklijk besluit zou hebben uitgelokt om het besluit niet goed te keuren, dit omdat het gebouw zou zijn van cultuur-historische waarde. De voorzitter vervolgt de toe lichting met mededeling de lijdensgeschiedenis even te zul len memoreren Voorlopige vast stelling door de raad op '28 Mei 1948, definitief op 19 Oc- tober 1948, ingezonden aan G S 20 Oetober 1948, bekendmaking gen '22 Oetober 1948 G S had den 2 maanden tijd voor het geven van een verslag aan de Minister Volgens de wet had de Koninklijke beslissing bin nen 3 maanden genomen moe ten zijn, doch dit kon éénmaal verlengd worden met 6 maanden Duskon op 19 Sept 1949 de fatale beslissingsdag zijn Dusin 9 maanden tijd is men voor dit geval niet aan een beslissing toe kunnen komen 10 verband hiermede wordt de raad voorgesteld om de Minister nogmaals gelegenheid te geven alsnog een aantal maanden te nemen voor een beslissing, in de hoop dat de termijn nu voldoende zal zijn om een be slissing te krijgen. De heer Daane noemt dit geval geen misgeboorte, doch het geheel is vermoord Hij vindt het onzin dat zoiets niet in 9 maanden kon gebeu ren Toen het bestek er was, kwamen er geen aanmerkingen, maar nu er gebouwd is, gaat men begin nen De heer v d Klooster is er voor audiënte aan te vragen, hetgeen volgens de voorzitter de bedoe ling is De heer Daane verklaart verle den jaar tegen de Commissaris gezegd te hebben dat het geheel verkeerd was doch deze praatte er over heen Allen gaan accoord met het opnieuw aanhangig maken van de procedure Ter sprake komt de verlening van subsidie aan de Vereniging Koningin Wilhelmina Fonds inzake de kankerbestrijding Gevraagd wordt door de vereni ging om toe te treden als lid en een subsidie per jaar te verlenen, b.v. gebaseerd op 1/2 cent per inwoner De heer van Gorsel zegt dat men hier niet onderuit kan en mag Als leden van het Wezen Arm bestuur treden af de heren S J Polderman en P A W Mees Gekozen worden opnieuw de zelfde personen Idem bij de Algemene Armen waar dhr J v d Klooster werd herkozen en het Fonde Huyssen van Kattendijke, waarin dr Pi C Renes werd herkozen In de rondvraag informeert de heer Mees of het mogelijk is op de voetpaden borden te plaatsen, waardoor het voor fietsers verboden wordt van deze paden gebruik te maken, waarop wordt opgemerkt dat met de nieuwe verkeerswet ook voorschriften komen, welke dit vergemakkelijken De voorzitter wenst vervolgens alle leden een gezegend Kerstfeest en een ge lukkig 1950 toe, waar, zoals hij opmerkte dit wellicht de laat ste vergadering van 1949 zou zijn Hierna sluiting Zondagsdienst Artsen 25 Dec. 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland dr. Duinker Tholen 4 (Tel. 40) en dr Vermet te Nieuw-Vosmeer (Tel 10) Onze Staten-Genernal hebben het wetsontwerp aanvaard voor de overdracht der souvereiniteit over Indonesië, de Koningin heeft de Wet Woensdag ondertekend en de Wet is in het Woensdag ver schenen Staatsblad afgekondigd. Thans is bepaald dat de overdracht van de souvereiniteit aan de de Republiek der Ver. Staten van Indonesië op 27 dezer door de Koningin zal geschieden. De plechtigherd vindt plaats in de Burgerzaal van het Kon- Paleis te Amsterdam om 10 uur Tal van hoge autoriteiten zullen deze plechtigheid bijwonen De Regering heeft toegestaan met. 1 Januari de in geld ge. noten lonen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers diede leeftijd van 23 jaar hebben bereikt met 5% te verhogen. Eenzelfde verhoging zal worden toegepast op de kinderbijslagen. Terug uit Indonesië Er komen weer inwoners van ons eiland uit Indonessië terug met de „Silojak" die 30 Dec. te Rotterdam wordt verwacht. Het zijn R. Versteege, Poort vliet, J. de Wilde en J. C. v. d. Boogaarl, St. Annaland, C. J, Brouw, Stavenisse I. G. J. de Graaf, St. Maartensdijk en I. A. Vermaas Tholen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd staan, tussen haakjes. achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m,s.,.Willem Ruys' (4 Januari) Antillen s.s. „Stuyvesant" (28 Dec.) Suriname s.s- „Cottica" (4 Januari) Brandstoffenbesparing door overleg ïlet is niet prettig om bij alles wat men doet aan de zuinigheid te moeten denken Maar zuinig zijn met brandstof waarmee we niet alleen koleD e.d. voor de kachel bedoelen, maar ook gas, electriciteit en petroleum voor het koken van onze maal tijden dat is grotendeels een kwestie van goede gewoonten Waarom zou men warmte ver spillen, als men haar met evenveel moeite nuttig gebrui ken kan Misschien krijgt U uit onder staande wenken voor een zu nig brandstolgehruik wel d indruk dat het hierbij gaal oi kleinigheden, die nauwelijks c moeite waard zijn Wij verzeki ren U echter, dat al deze dinge tezamen een duidelijk merk ba; verschil zullen maken op U brandstofrekeningen 1. De voornaamste regel voc goed en zuinig koken wel, de gerechten (voor; groenten en aardappelen met zo weinig mogelij water op le zetten, vlu aan de kook te brengen e daarna op een zacht vut gaar te laten worden, te wijl de pan goed geslote blijlt Hierbij blijen tevei de voedingsstoffen bet be behouden Bladgroenten, z als andijvie en spinaz kunnen zonder water wc den opgezetdie zijn zi waterrijk genoeg 2. Neem vooral geen grote pan dan nodig is 3. Zet de gerechten zo kt mogelijk voor bet eten o zodat U ze niet warm hoi te houdensloof groer niet na (De smeuige sto smaak verkrijgt U ook, do er na bet koken een klon boter of margarine door roeren) 4. Kijk zo weinig mogelijk de panbij bet oplicht van de deksel gaat vi warmte verloren. 5. Steek, als U op gas kool het gas pas aan als de p; op het comfoor staat. 6. Laat de gasvlam niet de pan spelen alle warm die niet tegen de bode van de pan terecht kom gaat verloren 7. Zet bij electrisch koken pan niet op een te gro plaat, maar kies er liev een, waar de pan rondo ongeveer een cm overhei steekt behalve natuurlij wanneer men een grote plaat al warm had lal worden voor een and gerecht 8. Schakel voor gerechten ni een korte kooktijd (I ongeveer 15 minuten) dirt op stand 0, zodra de sp zen koken. Schakel in ied geval 5 a 10 minuten vo het opdoen de kookpla uitde gerechten kom ii dan nog door en door war op tafel 9. Week peulvruchten, gdo en zuidvruchten een nac a of langer voor het kokEpc 10 Maak voor het koken v peulvruchten en gort, eve tueel ook rijst, macaro vermicelli en havermo (mits niet met melk berei a gebruik van de hooikii'e een kist of mand gevoe je met kussentjes met hip; houtwol, krantenpapier oude wollen lappen. Ook kan men de hele p in kranten pakken en d in een grotere pan zett f; t EUILLETON Naar het Engels (28) Inspecteur Kendal was iemand van een keurig uiterlijk met militaire houding en met een vriendelijk gelaat dat wel enigs zins in tegenstelling met zijn streng beroep. Intussen boezemde hij Roger onmiddellijk ver trouwen in. Hij zal zo wat een jaar of veertig zijn geweest en vroeg met een aangenaam klin kende stem: Mr. Roger Severn? Die ben ik, Sir. Ik heb u een mededeling te doen. In verband met de moord op het Victoriastation? vroeg de inspecteur weer, blijkbaar zijn best doend om de bezoeker op zijn gemak te zeiten. Ja, als u wilt aanhoren, al wat ik te zeggen heb, dan zult u mij ten zeerste verplichten daar ik mij geheel aan u overgeef. Ik ben de man die op den twaalfden Augustus de zwarte koffer in het goederen-bureau op het Victoria-station liet zetten. Zo, antwoordde Kendal, die ook vond dat de beschrijving over eenkwam met het uiterlijk van degeen die hij daar voor zich zag. „Weet u dat er een bevel tot inhechtenisneming voor u is uitgevaardigd Dit verwachtte ik wel, nadat ik het avondblad gelezen had. En daarom ben ik dan ook bij u gekomen. Ik ben het slacht offer van een afschuwelijke iutrigue. Zo 1 Zoudt u de vermoorde kunnen indentificeren 1 Ja dat denk ik wel, ofschoon ik hem in leven nooit gezien heb. Ik ben zeker, dat liet Mr Geoffrey Cahil is de vermoede lijke erfgenaam van het graaf schap Kilsawage. „AllemachtigDat meent n toch niet. Ik vrees van wel. Maar laat ik u toelichten, boe ik tot die gevolgtrekking ben gekomen. De laatste drie maanden heb ik een reeks avonturen doorge maakt die mij Ln deze hache lijke omstandigheden hebben gebracht en als ik u mijn ge schiedenis van het begin tot het einde verleid heb en als u mij ook gelooft dan zult u zien, hoe ik tot het slachtoffer ben gewordan van. deze koel' bloedigste misdadiger die zeker ooit bestaan heelt! Hij verleidde mij wel, om een verkeerde slap te nemen waar ik heel mijn laven spijt van za.1 hebben maar ik deed het met de beste bedoelingen, en hij beeft er mij met satanische listigheid zo ingewerkt cLat iedere jury mij tot de zwaarste straf veroor delen zou. Al wsit ik nut van u vraag is mij met welwillend heid tot het einde toe aan te horen. Dat beloof ik u. interesseert mij en het pleit voor u, dat u zichzelven is komen aanmelden. Voor het ogenblik waren wij u bij Euston uit het oog ver loren en mijn mannen zijn nog aan het gegevens verzamelen aldaar. Gaat u voort ik ben één en al altentie. Roger deed zijn uiterste best om zo duidelijk mogelijk te zijn daar het bij hem een zaak van leven en dood was. Dus sprak bij beknopt: Ik moet beginnen bij het begin en eerst wat van mijzelven vertellen waardoor ik verklaren Ikan hoe ik in deze valse positie kwam. En zo gaf hij een kort verslag van zijn prille jengd en zijn studie in Oxford, waar hij de eigenlijke geschiedenis van het geval inzette met de mededeling van de gebeurte nissen op 27 Juni toen hij met zijn stiefvader getwist had waar door deze hem met zijn open baring te voorschijn gekomen was. Daarop sprak hij vau zijn donkere dagen in Londen, to het leven hem, ten slotte benauwd werd, dat hij op d Augustusnacht, besloot er e eind aan te maken. Het leek hi e dat hij de inspecteur zachtjes v n zich heen hoorde zeggen: Ari jongen, en dat blijk van sy pathie deed hem zo goed hij al wat vrijmoediger verte van zijn ontmoeten metScol[u en van wat daarop volgde. V dit punt af vermeldde hij al tot in de kleinste bijzonderb daar hij begreep dat ieder woi, van belang kon wezen. Zo belichtte bij duidelijk de do trapte wijze waarop Scobell hem practisch onmogelijk had maakt om niet op zijn voor: in te gaan. Vervolgenssprak van de twaalfden Augustus verklaarde hoe bij er toegekon was om die geheimzinn 1 zwarte koffer mee (e nen naar het Victoria Station wijl hij ook melding maa van de opmerking, die de kl 4 en de kruier aau het goeder bureau hadden gemaakt (Wordt vervol

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2