HET SLACHTOFFER Openbare Vergadering van de Raad der gemeente Oud-Vossemeer gehouden op Maandag 19 December 1949. Voorzitter burgemeester J. J. Yersluys. Secretaris de heer W. van der Ploeg. Aanwezig alle leden. Na het onveranderd vaststelling van de nol uien der vorige vergadering worden als inge komen stukken genoemd een dankbetuiging van dhr Over- beeke voor het verlenen van tegemoetkoming ex art 13 der LO wet 1920, en goedkeuring door Ged Staten van de tijdelijke verhuring van de woning B 14 aan dhr W v d Vlies Aan de orde is de vaststelling van de pensioensgrondslagen van de ontvanger van het kade geld en de ambtenaar van de burgerlijke stand resp. m.i.v 12 Sept 1947 en 1 Jan. 1948 waartoe wordt besloten. Het derde agendapunt betreft de vaststelling van de gemeente begroting '1950 en de begrotingen der Armbesturen. Het rapport der commissie, welke was belast met het nazien der begroting deed zien dat het de commissie verheugde dat de begroting sloot zonder dat gebruik behoef te worden gemaakt van een batig slot ol de algemene reserve. Het op onvoorzien geraamde van rutm f 1000.wordt echter laag geacht. Gewezen wordt op de moeilijk heden bij de tractie van de motorbrandspuit, hetgeen bij de laatste schouwbrand weer naar voren kwam. De voorzitter deelde mede dat voorheen de jeep van dhr Rijstenbil hiervoor kon worden gebruikt, nu dit niat meer mogelijk is moet iets anders worden gezocht. De commandant brandweer stelde voor op de spuit een dergelijke koppeling te maken die op alle auto's is aan te koppelen, omdat men nooit zeker is een bepaalde auto tot zijn beschikking te hebben. Dit wordt uitgevoerd. De commissie informeert voorts hoe zal wor den voorzien |in het opbergen van kleine cadavers nu het ge hele abattoir voor slachting wordt gebruikt. Er zijn nu, deelt de Voorzitter rrfede, meer afvalbussen, en er zal een bak worden gemaakt van beton waar kleine cadavers in afwachting van de destruc torauto kunnen worden opge borgen. De heer Mees vraagt of het niet mogelijk is hiervoor een andere plaats aan te wijzen dan achter het slachthuis, hetgeen de voor zitter doet opmerken dat tegen een goed afgesloten betonnen bak geen bezwaren zullen be staan. Er kan aan het Hoofd der Keuringsdienst hieromtrent nog advies worden gevraagd. Volgens het rapport was voorts te weinig uitgegeven aan het abattoir, nu is weer f 300 ge raamd. Gewenst wordt het ge acht dit ook te besteden, opdat het abattoir er beter uit zal gaan zien. Hieraan is, naar wordt medegedeeld, voor '1950 de nodige aandacht besteed. De commissie acht het minder juist dat nog steeds de ont- eigeningsprijzen niet bekend zijn van de voor de nieuwbouw onteigende gronden. De raads leden vinden dit een schandaal Toegelicht wordt dat het bureau onteigening onroerende goederen zeer weinig voortgang maakt. Voorts wordt de aandacht ge vestigd op de bestrating van het Quartier aan de Veerweg. Hiervoor zouden de oude stenen welke door het leggen van de nieuwe weg onder de Molen vrijkomen, kunnen worden ge bruikt. De commissie zegt zich omtrent plan II nog niet voldoende te kunnen oriënteren, doch wenst hierover wel de nodige toe lichting te ontvangen. Plan I wordt echter op zijn minst noodzakelijkst geacht. De aandacht heeft het getrokken dat degemeentewerkman2dagen per week behulpzaam is bij het ophalen van het huisvuil. Men zou graag zien dat de aannemer van de ophaaldienst zelf voor personeel zorgde en de gemeente werkman aan het overige ook nodige werk kon blijven. Dit zal bij de volgende aanbesteding de aandacht hebben. Na nog enige discussie wordt de begroting 1950 vastgesteld op gewone dienst in inkomsten en uitgaaf op f 110 929.17 en op de kapitaaldienst f43.334.33 Ter tafel wordt gebracht. Plan I (klein bestratingsplan) en Plan II (groot beslratingsplan met in begrip van overdracht der straatkeien) Plan I betreft de bestrating van de Kalisbuurt met klinkers hetgeen f 31.550 zal kosten. Momenteel doen Belgen aan biedingen om straatkeien te kopen. Ook hier is er een aan bieding gekomen, doch als plan I wordt toegepast kunnen de keien uit de Kalisbuurt niet verkocht worden, want alleen voor de keien uit deze straat wenst deze geen aanbieding te doen, omdat deze keien te slecht zijn. Plan II betreft het opbreken van de keien vanaf de koper slakkeien in de Molenstraat, in de Achterstraat, de Villawijk, tot aan de oprit van de Kalis buurt Dit plan zou kosten 1' 72.160 In dit geval echter wilde de koper f 3.50 per M2 keien betalen, hetgeen over -j- 5000 m2 f 17.500 bedraagt, ter wijl hij zelf die keien weghaalt dus ook de transportkosten voor de oude keien uit de Kalisbuurt ad f 500 zouden vervallen Het grote plan zou dan uiteindelijk f 54.100 kosten De voorzitter wees er op dat wanneer alleen de Kalisbuurt wordt vernieuwd, de Molenstraat Achterstraat en Villawijk toch nog zullen moeten worden her- legd, hetgeen op f 7610 wordt geraamd Dan wordt het vernieu wen der Kalisbuurt en het her- leggen der andere straten een post van f 39.160 hetgeen 1 15.000 minder is dan het totaal vernieuwen van alle ge noemde straten, dus het leggen van klinkers aan één stuk Molenstraat oprit Kalisbuurt Dhr Mees informeert of er in de Kalisbuurt nog goede stenen zitten om elders te gebruiken De voorzitter zegt dat volgens de opzichter er bijna niets meer van de stenen deugt Dhr v Gorsel informeert of de Belgen de klinkers ook leveren hetgeen de voorzitlerdoetopmer- ken dat ze wel hun bemiddeling willen verlenen doch de ge meente is vrij waar ze te kopen ze komen uit Nederland Dhr Daane verwacht bij herleg ging grote kosten voor aanvul lingsmateriaal Dhr v d Klooster was een sterke voorstander om in de Kalisbuurt de waterleiding van onder de straat naar onder liet trottoir te verleggen hetgeen Dhr Daaue de opmerking ontlokt dat er dan nog een straat aan onkosten bijkomt Hij is van mening dat een groot bezwaar van de vele gaten in de straten door de waterleiding kan worden ondervangen door het verplichten van de water leiding om na het opgraven zand in plaats van de uitge haalde modder in het gat te werken, dit gebeurde vroeger ook Dit zal weer in overweging genomen worden Dhr v Gorsel betwijfelt of de gemeente het oude materiaal onder de Molen ter beschikking zal krijgen Hij beveelt aan hier eens naar te informeren Dhr Aarnoudse vraagt of het de bedoeling is in de Molenstraat trottoirs Ie leggen met het nieuwe plan Dit is slechts gedeeltelijk het geval omdat de straatbreedte bet niet toelaat Toegelicht werd dat reeds in 1918 is getracht de straat bre der te krijgen doordat de hei ningen van de woningen op kosten van de gemeente een halve nieter werden teruggezet doch dit stuitte op te veel ver zet Dhr v Driel voelt er wel iets voor om aan de Oostkant van de Molenstraat een trottoir te leggen, doch opgemerkt wordt dat dit niet ten goede kcmt aan de straatbreedte Dhr Daane vindt dat ook in de Kalisbuurt het trottoir aan de verkeerde kant is gelegd, als het aan de W. kant lag zouden de huizen daar ook minder lijden omdat de straat dan wat verder af lag Dhr v d Klooster zegt dat het aan de andere straatkant ook zo is, doch in hoofdzaak zit het in de ondergrond Dhr Mees vreest voor een slecht begaanbaar trottoir rnet alle palen van het electrisch net hierop De voorzitter is van mening dat deze punten van later zorg zijn, en vraagt wat de leden denken, het grote of het kleine plan Dhr v d Klooster vindt het verschil ad f '15.000 niet groot, ook dhr Aarnoudse is van me ning dat men met kleine plan later nog met nieuwe uilgaven blijft zitten Vervolgens wordt met algeme ne stemmen het grote plan aangenomen Aan de orde is de voorlopige vaststelling van de gemeente- rekening 1948 en goedkeuring rekening Armbesturen Na toelichting van enkele pun ten welke in het rapport door de commissie zijn aangestipt, wordt de gemeenterekening voorlopig vastgesteld en de reke ningen van het Algemeen- en Wezen Armbestuur en het Fonds Huyssen van Kattendijke goed gekeurd Punt 6 der agenda vermeldt een voorstel tot aankoop van ge meentegrond binnen het uit breidingsplan voor eventuele woningbouw Zolang het gemeentehuis blijft staan is de grond in de Blinde Hoek waardeloos, waarom het de bedoeling is aan het eind van de nieuwbouw een strook grond te kopen van de heer A v d Zande. Dit zou gekocht kunnen worden a f 1,50 per M2 Hierdoor zou de straat aan weerskanten bebouwd kunnen worden De heer v d Klooster vindt het bedrag niet onbillijk De heer van Gorsel vraagt hoe veel er aangekocht zou worden, waarop wordt medegedeeld dat te beginnen is met plm 10 are, terwijl later nog eenzelfde opper vlakte kan worden bijgekocht Hiermede gaan allen accoord Nu wordt ter tafel gebracht een verzoek van de vereniging B, S en O om een jaarlijkse bij drage van 1 cent per inwoner Medegedeeld wordt dat de con tributie van de vereniging f2,50 per lid en per jaar is, en dat de gelden indirect in het belang der gemeente komen De heer Aarnoudse denkt aan het feit dat B. S en O hebben gezorgd voor een bus op Zondag Als er zoveel zieke mensen in het ziekenhuis liggen als er in de bus zitten, dan zou het treurig zijn, waarop de voor zitter antwoordt dat indie.i de vereniging fout heeft gedaan, dit nog niet de reden moet zijn om deze te veroordelen De vereniging werkt in het belang der gemeenten Als er fouten zijn gemaakt, moet men dan geen bijdrage geven? De heer Daane merkt op da t Zondag de bus vol zat en we kelijk ook allen aan het zieke! huis uitstapten. Hij bewee echter niet dat het altijd zo Hij is van mening dat het e< gewone vereniging is, zoals tientallen zijn Zo zou nu kunnen zeggen we richten ei vereniging van wethouders van raadsleden op, doch staan buiten de gemeente M B, S en O is liet dit verscl dat deze personen beter li naadje van de kous weten, ma toch staat de vereniging buiti de gemeenten, ze werkt eigen houtje Ze werken oud elkaar en zeggen hier lieh het en wat denk je er van Met contributie van f 2'! kunnen ze er niet komen, do voor een vereniging van elite van het eiland Tholen dit zeer weinig, daar er vo de burgemeesters door de X nister nog een representati toelage wordt betaald Verleden jaar is de burgemet ter van Stavenisse b.v na Amsterdam geweest en prese teerde een nota van ruim f it waar is het einde? Dit ja 1 cent, volgend jaar missehi 2 cent. Is een gewone verenigi doch ze moeten maar zien dpt ze hun boontjes doppen De voorzitter is het volkom met de heer Daane eens dat 1 een particuliere vereniging maar ze werkt op het gebi van het gemeentebelang Als een vereniging van raadsled of wethouders komen zou, op dit gebied werkte, zou evenzo voor een subsidie De heer v d Klooster zegt de doelstelling van de verenigi eensdeels is de kennis van 1 administratief recht te vermei deren, doch een volontair gaat studeren, betaalt toch o zijn studiekosten, waarom vereniging dan niet? Hij zkn het zo dat de gemeenten o\ een paar jaar nog last met .rt vereniging krijgen De voorzitter merkt op dat niet alleen de persoonlijke k nis betreft, maar ojk sam werking, adviezen geven, zamenlijk verzoekschriften dienen, etc. Er gebeurt wei eens iets fo aldus de voorzitter, maar feiten die aangebracht kunn worden, werpen meermalen 1 nut af De heer van Driel zegt hieraan al vele jaren zijn jei steed, en hij is niet van men dat de vereniging geen i af zal gaan werpen, doch op heden is dit niet het ge\ want ze gaan volkomen gemeentebesturen voorbij, de toekomst zou het 4 cent meer worden. Slot volgend numtr j FEUILLETON Naar het Engels (27) Gedurende een ogenblik vergat hij zijn ellende uit medegevoel voor de man, die hij nooit ge zien had, maar die hij had gepersonifieerd en met wien hij, als 't ware, zo intiem had geleefd Eindelijk besefte hij het duivelse in Scobell's plan en het in- boosaardige van zijn natuur! Hij herinnerde zich zijn vrien delijke manieren, zijn goede kameraadschap en zijn mens lievendheid zijn voorgewende belangeloosheid en zijn over redingskracht. Wat had hij niet liefderijk gesproken van zijn slachtoffer dat daar vlak in de nabijheid lag! Hij had zelfs een grapje gemaakt over het onoog lijke van de ouderwetse zwarte kofter. Wat een verwonderlijk goed acteur was die man Hoe had hij met vriendelijke over reding en met tactvol ontzien van zijn gevoelens, hem gelei delijk gebracht tot die afschu welijke maskerade En hoe moest hij nu met Sco- bell aan? Het was een dwaas heid om te menen dat die zou terugkomen! Hij had zeker zijn spoor goed verborgen gedu rende de afgelopen maand Misschien was hij in Parijs of in Amerika, of in Australië, of waar dan ook op het wereld rond en zou hij het aan Roger overlaten om te boeten voor zijn misdaad. Ieder ogenblik kon hij gearresteerd worden, waarschijnlijk dien dag nog als hij terugkeerde naar het hotel Maar ineens kwam de gedachte bij hem ophij zou ze vóór zijn; rechtstreeks naar Scotland Yard gaan en daar zijn lezing geven van het geval. Waarom zou bij niet aanbieden de poli tie te helpen op alle mogelijke wijzen, waardoor ze misschien Scobell nog in handen kregen Waarschijnlijk zouden ze hem zelf dan wel onder bewaking stellen, maar ze konden toch geloof slaan aan heigeen bij vertelde. Ja, dit kwam hem nog het beste voor en dus zou liij de koe bij de horens vatten Hij wenkte de kellner naderbij die hem steeds had gadegeslagen. Verdiept in gedachten had bij gezeten. Hij belaahle, gaf den man een wenk dat hij het klein geld houden mocht, verliet het restaurant en riep een taxi aan. Naar Scotland Yard, klonk het kort en beslist HOOFDSTUK XV. Roger vat de koe bij de horens. Roger's gevoelens gedurende de korte rit waren verre van aangenaam Maar tegen de tijd, dat hij de plaats van zijn be stemming bereikte, was bij ver baasd over zijn koelheid en helderheid van hoofd Het was vijf minuten voor vijf, toen bij de afdeling „Crimineel Onder zoek" bereikte Daar hij in de krant gezien had dat dit geval was opgedragen aan in specteur Kendal, vroeg hij dan ook onmiddellijk naar hem De sergeant van politie, tot wie hij het woord richtte, nam hem van onder tot boven goed op en vroeg „Wat verlangt u van hem.sir? De inspecteur is vanmiddag bijzonder druk bezet. „Ik wilde hem spreken naar aanleiding van het geheim aan Victoria station, antwoordde Roger zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. „Misschien kan ik hem enkele waardevolle inlichtingen verstrekken' „O", zei de man weifelend. „Kan ik hem soms geen duide lijker boodschap overbrengen? „Neen En als hij mij niet ont vangen kan dan zal ik terug komen Maar mijn mededel is van het grootste belang ik denk dat de zaak hem van dienst zal zijn" „Goed. Ik zal u laten aandien Wilt ti mij maar volgen?" Hij liet Roger in een wat kamer en op een velletje pa; schreef die „Roger Severn. Dringend langrijkemededelingbetreffei, het geheim aan het Victo: station" Hiermee gewapend, trad de geant binnen en Roger wacl in de grootste spanning, m gelukkig kwam de man ai ga terug met de boodschap „Inspecteur Kendal is bet u dadelijk te ontvangen, s waarop hij hem voorging d een lange corridor en liern deur aanduidde. (Wordt voervlj

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2