zoek van de vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers op liet eiland Tholen om toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling schooltand verzorging op ons eiland Burg en welh stellen voor mo menteel niet verder te gaan dan in principe te besluiten om een school tand verzot girigsrege- ling te krijgen, om dan later een definitief besluit te nemen als onderling overleg plaats heeft gehad Burg en welh zijn van mening dat voorstellen tot het aangaan van gemeenschap pelijke regelingen niet behoort uit te gaan van een dergelijke vereniging. Zij achten de school landverzorging in deze tijd van zeer groot belang en daarom dit voorstel De vraag is nog waarom St Philipsland er niet bij is De heer Goedemondt verwon dert het ook dat St Philipsland er niet bij is. Spr. zint het ook niet dat B, S en O voorloper van de raad wordt Hij is niet tegen schooltandverzorging, maar niet op deze manier, want dat kost te veel geld De beer Wagemaker meent dat Tholen de centrale gemeente moet worden en zegt verder dat hij het een mooie sociale maat regel vindt, maar deze vereni ging heeft daar niets mee te maken De voorzitter merkt op dat B, S en O een vereniging is van vakgenoten, die kunnen daar bun zaken bespreken, maar niet om dergelijke voorstellen in elkaar te zetten Do heer de Heer meent dat de gemeente deze lasten niet moet dragen, de ouders moeten vrij zijn wat zij doen De heer de Hond vindt het jammer dat niet alle raadsleden op die lezing zijn geweest, dan hadden ze eens zeer duidelijk kunnen horen wat dit is Weth van den Berge zegt dat alles altijd zeer goed wordt voorgesteld, maar uiteindelijk kost het de gemeente geld en nu kan men wel zeggen, dat het minder zal gaan kosten, maar dat kan spr niet geloven Hij is voor schooltandverzorging Weth van Westen merkt nog op dat op die vergadering is gezegd dat de raming van de kosten aan de hoge kant is De heer Jansen is ook vooreen schooltandverzorging, maar zou toch ook rekening willen houden met de principiële bezwaren van de ouders De voorzitter antwoordt dat de ouders vrij blijven wat zij doen, maar men moet toch niet uit het oog verliezen, dat wanneer hetnu noodzakelijkgeacht wordt dat de tanden van hun kinders worden behandeld en zij dit toch nalaten zij hun plicht ver zaken Het voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen Van de Ver. van B, S en O was nog een verzoek ingekomen en wel om een jaarlijkse bij drage van 1 cent per inwoner Burg en weth stellen voor hierop afwijzend te beschikken Deze vereniging bestaat uit V3 burgemeesters, en amb tenaren, dus '/j bestuur en */3 administratie. Dit is dus geen bestuursorgaan Met alg stemmen wordt dit aangenomen Van het bestuur van de R.K. Lagere Tuinbouwschool te Ber gen op Zoom een verzoek om een subsidie van f 25 per leer ling Burg en weth stellen voordaar deze school door 6 leerlingen uit Tholen wordt bezocht een subsidie te geven van 1 75 De heer de lieer vraagt of dit rechtstreeks ten goede komt aan de leerlingen of aande school De voorzitter antwoordt dat de school het vraagt, dus aan die school wordt gegeven De heer Verduit vraagt of dit niet de weg openstellen is ook voor andere scholen, die mis schien nog meer leerlingen heb ben De voorzitter antwoordt dateik geval op zich zelf wordt behan deld en wanneer dit in het belang van de gemeente is, dan wordt het ook gegeven De heer Jansen is er niet tegen, maar kan het schoolgeld niet verhoogd worden en wanneer het dan te hoog zou zijn voor minvermogenden dan wil hij deze niet in de weg staan De voorzitter antwoordt dat alle scholen zover hem bekend is, gebonden zijn aan een school geldregeling, dus kan men dit zelf niet verhogen Met alg stemmen wordt het voorstel aangenomen Burg en weth stellen voor het huis van J M Janse aan te kopen voor f 3000 Nadat de heren Wagemaker en Verduit nog iels omtrent het slopen hebben gevraagd, wordt dit met alg stemmen goedge vonden Vervolgens worden de volgende voorstellen van burg en weth met alg stemmen aangenomen en wel de hernieuwde deelname F. O. G. Begrotingswijzigingen voor 1949 Aanvraag van de Ver tot ver strekken van L. O. volgens art 72 der L. O.wet De naam van de nieuwe straat wordt Simon Lindhoutstraa, Naar hem die als illegaal werker is gevallen Tot leden van de gascommissie worden gekozen de heren II. Jansen en A. de Heer en als vertegenwoordiger in de raad van aandeelhouders der N. V. Waterleidingmij Tholen de heer B. J. van Westen De voorzitter deelt mede dat gezamenlijk met de gemeente Kruiningen en lerseke hier een gymnastiekleraar aan de ULO school was benoemd, maar dat deze ontslag heeft gevraagd. Nu stellen burg en whth voor om de heer K. Verheul eervol ontslag te verlenen, waartoe met alg stemmen besloten wordt In zijn plaats wordt benoemd de heer L. Soeting Op vooi'stel van burg en weth wordt aan Oerlemans en Bor- sius grond in erfpacht gegeven, wordt een wijziging van het delegatiebesluit inzake het ver huren en verpachten van gem. grond goedgevonden evenals een aanvulling van het delega tiebesluit inzake het verhuren van gem.woningen De uitgaven O L O over 1948 wordt voorlopig vastgesteld op de cijfers zoals deze ter inzage hebben gelegen Vastgesteld worden de kohieren reinigingsrechten Burg en weth stellen voor een nieuwe legesverordening vastte stellen Met algemene stemmen wordt hiertoe besloten Verschillende leges blijven on gewijzigd, maar in het vervolg zal voor de afgifte van een huisslachting 25 cent betaald moeten worden Vastgesteld wordt eveneens een nieuwe verordening op de hef fing van aatiplakrechten Vastgesteld wordt de nieuwe verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden Vastgesteld wordt de nieuwe verordening op de helling van keurlonen en vaststelling nieuwe tarieven voor het gebruik uood- slachtplaats De heer Verduit is bang dat met de verhoging van keurlonen verscheidene varkens zo de nek omgedraaid zal worden of dat men anders naar een ge meente gaat waar geen keur- oon wordt geheven Het wordt nu van f3 op f 4,50 ge bracht De voorzitter heeft juist gehoord dat de mensen erg blij zijn dat de keuring er is Zodra er echter keuringsambtenaren genoeg zijn dan is dat klaar De heer Verduit stemt tegen de vaststelling Burg. en Weth stellen voor om de prijs voor industrie- en ver- warmingsgas nu ook te ver hogen en te brengen op 11 en 8'/2 cent. Met alg. stemmen wordt dit aangenomen. Nu komt aan de orde de voor lopige vaststelling van de reke ning van het gasbedrijf en van de gemeente over 1948. De Secretaris doet voorlezing van het rapport van de com missie. Zij heeft met genoegen gecon stateerd dat alle rekeningen volkomen met de boeken in overeenstemming zijn. Het ge heel maakt een keurige indruk en getuigt van grote nauw keurigheid en een prima ver zorgde administratie. Zij maakt de volgende opmer kingen De gemeente heeft een groot bedrag te betalen voor de kosten van het politietoe zicht in verhouding tot de zeggenschap die de gemeente over de politie heeft. Zij wil attenderen op de leve ranties voor de gemeente die door personen buiten de ge- gemeen Ie worden uitgevoerd. Zij wil aandringen op zoveel mogelijk gelijkmatige verdeling onder de ingezetenen. De post reis- en verblijfkosten is onrustbarend hoog opge lopen, met het oog op de ge meentekas meent zij in deze op bezuiniging te moeten aan dringen De voorzitter doet voorlezing van het antwoord dat zij de raad heeft gezonden Het doet burg en weth genoegen dat meu tevreden is over de wijze waarop de administratie is gevoerd en dat geen enkele aanmerking is op het gevoerde beleid van hen en dat er slechts een drietal opmerkingen zijn Burg en weth zijn het met de commissie volmaakt eens, dat de kosten van de politie om gekeerd evenredig zijn aan het politietoezicht. Al zijn de ver schillende politiebeambten en de groepscommandant van de meest goede wil, het gecen traliseerd politiesysteem, dat momenteel geldt, is oorzaak dat de politieman met veel en velerlei wordt bezig gehouden zodat voor de eigenlijke politie taak nagenoeg geen tijd meer beschikbaar is. Het is tevens oorzaak dat de politieman er in het geheel geen eer in stelt dat in de gemeente, waar hij gestationneerd is, het preven tief politietoezicht zo goed mogelijk is Dan is het streven naar de besteding van de gemeente gelden ter plaatse te doen, zoveel dat mogelijk is, evenals een billijke verdeling onder de verschillende ingezetenen Daar bij mogen echter naar hun oordeel dat de aan verschillende leveranties te stellen eisen niet worden opgeofferd. Wat betreft de post reiskosten burg en weth onderschrijven dat deze post hoog Is maar, tevens voegt zij er aan toe dat deze uitgaven tot het uiterste beperkt zijn. Het is na de oorlog veel meer dan voorheen absoluut noodzakelijk allerlei kwesties bij diverse instanties persoonlijk te gaan bespreken en daar Tholen ten aanzien van de zetel van de meeste instanties, o.a. Middel burg en den Haag exentrisch is gelegen, vorderen de reis- en verblijfkosten een relatief hoog bedrag Er zal echter getracht worden evenals voorheen de nodige zuinigheid te betrachten Met alg stemmen worden de rekeningen vastgesteld. De beide wethouders onthielden zich van stemming, op de volgende cijfers. De gemeenle- rekening in ontvang op f 429712,20 en in uitgaaf op f 464.917,41, alzo een nadelig saldo van f 35,205,21 voor de gewone dienst en de kapitaal- dienst in ontvang en uitgaaf op f 612,922,99 Het gasbedrijf in baten op f 81,725:.10 en de lasten op f84,169,77 alzo een nadelig saldo van f 2444,57, voor de gewone diensten de kapi taaldienst in lasten op 37,76290, en de lasten op f 38,717,32 alzo een nadelig saldo van f 954.42 De rekening van het Pot— Meijer fonds over 1948 werd ook goedgekeurd Nu volgt de vaststelling van de begroting van het gasbedrijf en de gemeente voor 1950 De Commissie heeft het rapport opgesteld en de secretaris leest het voor dat punt voor punt door de voorzitter namens burg en weth wordt beantwoord De commissie geeft in overwe ging bij de benoeming van gemeentepersoneel rekening te houden met vakbekwaamheid, om meer, onderhoud aan gebou wen in eigen beheer te kunnen uitvoeren Burg en weth zullen daar zeer zeker rekening meehouden, maar men moet daar niet al te veel van verwachten omdat men niet voor elke werkzaamheid een vakman kan benoemen Een lid maakte bezwaar tegen de uitgaaf voor schooltandver zorging, daar het zijn inziens hiermede wel niet zal stoppen. Burg en weth vinden het jam mer dat niet de gehele com missie zich met deze post kan verenigen maar zij zijn echter van oordeel dat het gediend belang ver uitgaat boven het financieel bezaar. ook al zou dit in de toekomst groter wor den De post onderhoud straten acht de commissie te laag, ge zien bij een steeds voortgaande verontreiniging van de riolen in de Eendrachtsweg op de duur tot kostbare voorzieningen zal moeten worden overgegaan. Burg en weth achten de post voor 1950 voldoende Er zal echter naar middelen worden uitgezien om de verontreiniging van de riolen tegen te gaan De heer Goedemondt wijst in deze nog eens op het vuil dat in de riolen in de Eendrachtweg wordt geworpen De voorzitter heeft dit ook ge hoord maar geen mens heeft gezien wie het doet en daar komt het op aan De heer Berrevoets zegt toch dat de gemeente opzichter het heeft geconstateerd De commissie achtte de post voor het wachtlokaal goed, maar zou gaarne zien dat het wacht lokaal wordt gebruikt voor hel doel, waar het voor is gemaakt De voorzitter antwoordt dat volledig toezicht niet mogelijk is, maar dat toch al het moge lijke zal worden gedaan Wat betreft de post subsidie aan de kleuterscholen zag de commissie graag indien moge lijk, dat deze post werd verhoogd Burg en weth zouden dit ook wel willen, maar de begroting gedoogt dit niet Bij meevallers in de loop van 1959 zou dit nader kunnen worden bezien De heer Verdull stelt voor de subsidie te brengen op f 25 per leerling De voorzitter antwoordt niet te weten waar die meerdeie uit gaaf van f 750 te halen De heer de Heer steunt het voorstel van de heer Verduit dan zouden wij dit maar moeten halen uit de hondenbelasting en die maar omhoog brengen De voorzitter zou wel eens wil len weten hoe dat kan, de hondenbelasting opvoeren om de kleuterscholen te steunen De belasting zou dan misschien f 40 tot f 50 per hond worden en de honden zouden worden afgeschaft De heer Jansen handhaaft het geen hij daar straks reedsgezegd heeft Hij weet niet de middelen aan te wijzen, maar hij zou het aan de competentie van burg. en welh over willen laten de moeilijkheden van de kleuter scholen te helpen oplossen Hij zou f 25 subsidie willen geven en burg en weth opdragen te zorgen dat dit voor elkaar komt! De voorzitter is wel bereid mee te werken als de opdracht ge geven wordt om te' proberen een oplossing te krijgen Dit wordt goedgevonden De commissie stelt voor de hondenbelasting te verhogen en strengere controle op het aantal toe te passen Burg. en weth konden zelfni met een voorstel komen, omd de belasting op de honden ni laag is Indien de commisi echter verhoging voorstelt d nemen zjj dit voorstel over i wordt in overweging gegev 50 op de bedragen te legg De heer Goedemondt zegt het aantal loslopende hond groot is en is er voor 50% I te doen en de controle stre aan te pakken De heer Wagemaker is da ook voor, desnoods de polil verzoeken de controle te v( scherpen. De heer Verduit acht de hefti van loslopende honden en va liggende gelijk te stellen n goed De voorzitter antwoordt dat verschil in is. Voor een waa hond betaalt men nu maar t De heer Verdull merkt op <j hij steeds te veel betaald hee want hij heeft een vastliggen en een loslopende hond, vo beide heelt hij f '10 betaald Het voorstel van burg en we in stemming gebracht woi aangenomen met 7 tegen stemmen Tegen de heren Bi revoets, de Hond en Quist Bij de kapitaaldienst merkt commissie op in verband ni de hopelijk spoedige aanleg vi de rondweg aan de Singel ni meer te besteden dan stri noodzakelijk is Burg en weth delen hierin mening van de commissie De commissie is van meni dat met de verbouwing v het gymnastieklokaal beter g wacht kan worden en de ande kosten zoveel mogelijk te I, perken, door openbare aanl steding o. a. Burg en weth zullen met wensen van de commissie rel ning houden Zij wijzen er et ter op dat over het gymnasia lokaal veel wordt geklaagd door onderwijsinstellingen door de schoolartsendienst 0 is de bedoeling om in 1 vervolg alle gymnastiekondi wijs daarin te geven, en d komen er twee lokalen vrij in 1 school. Het gevolg daarv is dat de mogelijkheid geope wordt ter zijner tijd tot t betere verdeling van de scho ruimte over de verschillen scholen te komen zonder kostbare bouw over te ga Men zou dan ook de besch king krijgen zolang de verdeli niet noodzakelijk is over lolt liteit voor verenigingen en vt gaderingen, waaraan ter plaa grote behoefte bestaat. De heer Wagemaker acht verbouwingskosten te hoog M weet niet boe het loopt met ulo school De voorzitter merkt op dat 1 niet alleen is voor de ulo schi Hij stelt voor de vergaderi te schorsen, dan kan hij besloten vergadering nadi mededelingen doen De vergadering wordt geschor na heropening blijft de pi gehandhaafd De commissie meent bezwt te maken tegen de post va het carillon, zolang niet beke is, welk bedrag door ander dan de gemeente in deze pi zal worden bijgedragen Burg en weth verwijzen t aanzien hiervan naar het raai besluit van 5 Nov. 1948, wa: aan bereids een begin van u voering is gegeven Bij schr; ping van de post zouden ret gedane uitgaven nutteloos z Zij doen echter de toezeggi de raad te zijner tijd op hoogte te. stellen van de uitsl der voorbereidingen tot 1 herplaatsen van het carilk alvorens tot definitieve uitv< ring van het werk opdracht verstrekken i De commissie heeft op de 1 groting van het gasbedrijf ni< aan te merken. Zij geeft wel t overweging de personeelskost tot het uiterste te beperken j Burg en weth streven er na j dit te doen v Het rapport van de commisij besluit met de waardering te spreken over de goed gefu E

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2