Souvereiniteitsoverdracht Indonesië Pubiicatiën Hedennacht drie uur werd het wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen Raad der gemeente Tholen Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT No. 49 Vrijdag, 9 December 1949 Drie en Zestigste jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Hoogstraat 1Tel. 16, Postrek. 1043 Vertegenwoordiger J. Deurloo Simon Lindhoutstraat 2 Nieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, StMaartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Voor stemden de R. K, Volkspartij, de Partij van de Arbeid, tegen stemden de Anti-Revolu- tionnairen, de heer Weiter, de Staatk. Geref, de C. P. N., Van de Chr Historischen stemden 4 leden voor en 6 leden tegen, zodat op het wetsontwerp vier stemmen meer werden uitge bracht dan nodig was. 7 I leden stemden voor, 29 waren er tegen. Thans komt de Eerste Kamer aan de beurt, doch aangenomen kan worden dat ook in onze Senaat er een meerderheid voor zal zijn. Of de voorstemmers gelijk hebben gehad zal de toekomst Ieren. gehouden op Maandag 5 Dec 1949 Voorzitter Mr A J van der Hoe ven Secretaris de heer V. La ban Aanwezig alle leden 1 vacature De voorzitter opent de verga dering op de gebruikelijke wijze Spr stelt voor een punt aan de agenda toe te voegen en wel vaststelling bedrag rekening courant met de Bank van Ned Gemeenten voor '1950 In handen van de voorzitter legt de beer Goedemondt de de vereiste eeden at De voorzitter feliciteert de heer Goedemondt met zijn benoeming en hoopt dat hij evenals in het verleden op prettige wijze met burg en weth en de raad mag samenwerken De heer Goedemondt dankt de voorzitter voor degesproken woor den Voor het onderzoek van de geloofsbrief van de heer J Gei- lings wijst de voorzitter als le den van de commissie aan de heren de Hond, Jansen en Berrevoets De vergadering wordt geschorst Na heropening deelt de heer de Hond mede dat de stukken in irde zijn bevonden en dal de commissie adviseer! lot toelating Met alg stemmen wordt dit aangenomen De notulen van de vorige ver gaderingen worden ongewijzigd vastgesteld ngekomen stukken Van de herbenoemde ledin van rie woonruimtecommissie mede deling dat zij hun herbenoeming aannemen Van Ged Staten enkele goedge keurde raadsbesluiten Van het Centraal bureau van vertifleatie proces verbaal van kasopname bij de gemeente ontvanger over het 3e kwartaal 1949 Van de minister van Soc Zaken bericht van erkenning van de Kinderbijslagverordening 1949 Van Ged Staten dat geen be zwaar bestaat tegen de wijzi ging van de salaris en loonver- ordening van 0 Sept jl. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen Van de heer G H Streutgers Jen verzoek om eervol ontslag lis leeraar aan de U. L. O. school Burg en Weth stellen voor hem lit earvol te verlenen met in- jang van 16 Nov. j.1. Met alg stemmen wordt dit goedgevonden Eenzelfde verzoek van de heer A J Liefaard Burg en welli stellen voor in het belang van het onderwijs dit eervol ie verlenen met in gang van 1 Januari 1950 Met alg stemmen wordt dit goedgevonden Op het verzoek van de Ver van Dierenbescherming om een subsidie wordt op voorstel van burg en weth afwijzend beschikt Daar burg en weth hier geen termen voor aanwezig achten wordt op het verzoek van de vakgroep Assurantie-agenten om te verbieden dat gem amb tenaren als assurantie agent op'reden afwijzend beschikt Het aangehouden verzoek van burg en weth van Zierikzee om vast te stellen een verordening tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling tot centra lisatie van liet bouw- en wo ningtoezicht Burg en weth stellen voor gezien de raadsbe sluiten in andere gemeenten thans de regeling ook te aan vaarden Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden Een verzoek van de afd Tholen van het Groene Kruis om een subsidie voor 1950 van f 1000 Burg en Weth voor aan dit verzoek te voldoen, waartoe met alg stemmen besloten wordt Een verzoek van het bestuur van de Chr Kleuterschool om aanvullend subsidie voor 1949 Burg en w eth stellen voor hierop afwijzend te beschikken, daar zij op het standpunt staan dat de subsidie gegeven wordt per leerling en men maar moet trachten rond te komen, daar blijkbaar de andere school zich zelf wel kan bedruipen De heer de Heer meent dat deze vergelijking niet opgaat, in dit gevalis het bard nodig De voorzitter antwoordt dat subsidie per leerling wordtver- strekt en dan moet men zelf maar zorgen dat men daarmee uitkomt. De scholen zijn niet gesticht vanwege de gemeente en daarom deze subsidie per leerling, die dan ook zo hoog mogelijk is gesteld en dat be tekent tevens dat als men de oen geeft, de ander ook moet geven en als dit niet gebeurt dan wordt deze regeling ver stoord De heer de Heer zegt het is nu f 20 per leerling De voorzitter merkt op dat dit niet juist is en voer een duide lijke correctie zegt spr. dat er besloten is een subsidie te geven van f 2600 op grond dat er 130 leerlingen waren, maar als er meer kwamen dan bleef het bedrag gelijk, maar dan was het minder per leerling De heer de Heer zegtedat liet bestuur dit wei een Kleurstel ling zal vinden, wan er was misschien wel iets over waar dat van gegeven kon worden De voorzitter merkt op dat het jaar nog niet afgelopen is, dus is dat nog niet te zeggen, dan had men met een verzoek in Juli 1950 moeten komen. Hij wil dit wel zeggen, dat zoals liet er nu voorstaat er niets over is, maar wel te kort en dan zou er dus gegeven moeten worden van dit tekort De heer de Heer zegt er is beloofd als er over is dat er dau geholpen zal worden en nu zit het bestuur er mee, maar er wordt niet geholpen De voorzitter antwoordt dat de gemeente niet geroepen is om de moeilijkheden van het be stuur op te lossen. Om het geld bij elkaar te krijgen, moet het bestuur dan middelen uitvinden en zien wat er uit te halen is Burg en weth hebben zich goed over deze zaak bezonnen, maar beide scholen zullen wel met moeilijkheden te kampen heb ben Spr weet niet de middelen te halen uit de begroting om deze aanvullende subsidie te geven De heer Verduit wil deze zaak aanhouden tot behandeling van de begroting voor 1950 De voorzitter antwoordt dat dit niet gaat, want dit is voor 1949 De heer Jansen staat op het standpunt dat de raad de kleu terscholen niet in de steek mag laten Als de exploitatie tekort aanwijst dan rust op ons de morele plicht deze te dekken en de kleuterscholen in stand te houden Wij zitten nu met 2 scholen en dan hebben wij de consequentie daarvan te aanvaarden en moeten wij zor gen dat de middelen er komen en dat niet de gezinnen wier kinderen op de schooi gaan, dit moeten betalen Hij stelt voor deze aanvullende subsidie te verlenen en de middelen te vinden, want wij kunnen er niet onderuit De voorzitter vindt deze rede nering niet consequent De be volking heeft twee scholen ge wild, maar dan moet ook de bevolking daarvoor zorgen, dat zou heel anders zijn als van het gemeentebestuur dit was uil- gegaan Men heeft 2 scholen gesticht en dan heeft men de consequenties daarvan te dragen en een ander standpnnt kan zijn laat men maar scholen oplichten, de gemeente moet de kosten maar betalen De beer Jansen vraagt waarom dit is gedaan? De voorzitter antwoordt dat het nu zo is en hij is het met liet standpunt van de heer Jansen niet eens De lieer Wagemakcr merkt nog op dat de andere toch ook zelf getracht hebben vooruit te komen De voorzitter zegt die hebben een bazar gehouden en hebben zelf de handen uit de mouwen gestoken, laat men dit bij de Chr Kleuterschool ook doen Het voorstel in stemming ge bracht verklaren zich 5 voor en 5 tegen zodat de stemmen slaken en het aangehouden wordt tot een volgende vergadering Tegen waren de heren de Hond Quist, de Heer, Jansen en Ver duit De verzoeken van beide kleu terscholen voor de subsidie voor '1950 worden aangehouden tot bij de behandeling van de be groting Een verzoek van liet bestuur van hel Waterschap Tholen om de meerdere kosten van onderhoud voor de Singel i. v. m., omleg ging van het verkeer voor rekening van de gemeente te nemen Burg en weth stellen voor afwij zend te beschikken, daar het hier een openbare weg is die in onderhoud is van de polder Het vervoer dat hier over gaat is meest voor landbouwproduc ten terwijl ook ontbreekt een opgave wat de meerdere kosten zijn De beer Wagemaker meent dat deze kwestie zeer goed bekeken moet worden De Singel is pol derweg en bedoeld om onze landbouwproducten af te voeren, maar nu is het een weg gewor den waar niet alleen Tholen maar ook andere inwoners van het eiland over rijden en daarom acht. spr het billijk dat de ge meente Tholen de meerdere kosten in verband met de om legging betaald De kosten van onderhoud zijn door de polder geraamd op f 60 per jaar en daar kan dit nu niet meer voor gebeuren de Singel kan daar nimmer voor opgeknapt worden Het lijkt spr zeer billijk dat de gemeente Tholen die meerdere kosten draagt en dat de polder van deze lasten ontheven wordt daar zij en ander gedeelte van Tholen daar mee bevoordeeld De heer Verduit acht het ook billijk dat de polder en de ge meente de meerdere kosten ge- zamelijk dragen Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat met ingang van de eerstvol gende meieropname de prijs voor induslriegas is bepaald op ii cenj per M3 en voor verwarmingsgas op 81/., cent per M3 Tholen, 6 December 1949 De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag de 17 December 1949 des middags te 12 uur ten Gemeentehuize aldaar een hoop COMPOST publiek verkopen. Inlichtingen bij de Districls- opzicliler. De lieer Quist zegt dat het be kend is dat er veel schade kwam aan de woningen in Tholen en acht dan ook een kleine vergoe ding goed De heer Goedemondt vindt prachtig wat de heren hebben gezegd, maar de weg is openbaar en ieder kan er dus gebruik van maken Nu is Tholen wellicht iets vlugger in deze geweest dan de polder Nu komt de polder plotseling met de meerdere kosten, hij vindt het een kwestie die hij over zou willen laten aan burg én weth om te trachten deze zaak met het polderbestuur in orde te maken Weihouder van Westen ver wondert dat dit gekomen is want het reserve materiaal ligt nog in de bakken, ook vraagt Hij zicli af of bet waterschap deze kosten zelf niet kan dragen als hij ziet de lasten in andere polders Men heeft toch bij de provincie pok niet aangeklopt toen de weg over J-uchtenburg verlegd is geworden Weihouder van de Berge heeft het ook verwonderd dat dit is geknmen want men doet niets aan de weg en ook is dit ver zoek te vroeg, want men weet nog niet wat de kosten zijn De heer Jansen vindt het ook billijk dat er wat gedaan wordt en zou het ook over willen la- len aan burg en weth De heer Wagemaker antwoordt nog de heren Goedemondt, van Westen en van de Berge en zegt dat wat belreft de weg, daar had niemand iets aan kunnen doen als de polder ge tracht had daar een B weg van Ie maken, het is misschien nog mogelijk. Dan wat betreft liet reserve materiaal, dat ligt er maar dat kan nu niet ge bruikt worden, met dit drukke vervoer en wat betreitde lasten wij als polderbestuur trachten deze zo laag mogelijk te houden en wat een ander doet moeten zij weten De lieer Goedemondt merkt op dat de polder maar vlug moet meewerken om het plan van de nieuwe weg in orde te krijgen bij Ged Stalen. Nadat nog gewezen is op de zeer slechte toestand van de weg, brengt de voorzitter het voorstel om afwijzend te be schikken in stemming wat wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen Tegen de heren Wage maker en Verduit Verder is ingekomen een ver

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1