i ublicatiën Bourgondië eert Holland en België Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT I i I I I I De metro bestaat te Parijs bijna vijftig jaar No. 48 Vrijdag, 2 December 1949 Drie 'en Zestigste jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat 1Tel. 16, Postrek. 1043 Dorpsweg D 68 Bruinisse ieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, StMaartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Putten en Scherven rgemeester en ethouders r gemeente Tholen maken Icend, dat op Dinsdag (j Decem- r a,s door de Reinigingsdienst lerven zulen worden opge- ald aan de ISiugel,Oudelandse ort, Oudelkandseslraat, Wal- aat, Markt, Venkelstraat, houtstraat, Minneputtestraat, lianastraat, Molen viielsestraal, mtagestraat, Verbrandestraat, ifstraat, Doelweg, Vosseroeer- loort, Verlengde Singel en lorstad en op Vrijdag 9 De mber d.a.v. in hel overige deelte der gemeente, gen Donderdag 8 December bestaat gelegenheid tot aan- :te voor ruiming van privaat- tten. lolen, 30 November 19-49. Burgemeester der gemeente roleti maakt bekend, dat tegen aandag 5 December a.s., n.m. uur, een openbare vergadering n de Raad is belegd, uiten van behandeling Beëdiging A.F.Goedemondt Onderzoek geloofsbrief J. Geilings. Notulen. Ingekomen stukken, i. Aankoop huis J. M. Janse. Hernieuwde deelname F.O.G. Begrotingswijzigingen 1949. Aanvraag ex art. 72 L. O. Wet 1920. Straatnaam. Benoeming leden Gascom- missie en benoeming ver tegenwoordiger in de Baad van Aandeelhouders der N.V. Waterleidingmij.„Tho len". Benoeming vakleeraar lich. oefening U.L.U.school. 1. Uitgifte van grond. Wijziging van hel delegatie besluit inzake het verhuren en verpachten van gem. grond. Aanvulling van het dele gatiebesluit inzake het ver huren van gem. woningen i. Voorlopige vaststelling van de uitgaven O.LO. over 1948. i. Vaststelling kohieren reini gingsrechten. Vaststelling nie/iwe leges verordening. I. Vaststelling nieuwe veror dening op de heffing van aanplakrechlen. t Vaststelling nieuwe veror dening op de heffing van besmettelijke ziektegelden. I. Vaststelling nieuwe veror dening op de heffing van keurlonen en vaststelling nieuwe tarieven voor het gebruik' noodslachtplaats. Wijziging tarieven voor industrie- en verwarmings- gas. Voorlopige vaststelling re kening Gasbedrijf en gem. rekening 1948. I. Goedkeuring rekening Pot- Meijer-Fonds 1948. i. Vaststelling begroting Gas bedrijf en vaststelling gem. begroting 1950. i. Beschikbaarstelling bedrag per leerling O.L.O. 1950. holen, 30 November 1949. Dit jaar waren liet de Neder landse Ambassadeur te Parijs en Baronesse vau Boetselaar die de herfstfeesten in Bour gondië presideerden. Deze traditionele manifestaties zijn het hoogtepunt van de jaarlijkse wijncycles en worden in het land van de wijnbergen met bijzonder grote eerbied omringd. De meest vooraanstaande per soonlijkheden zijn er zeer mee ingenomen om deel te nemen aan deze plechtigheden en de Franse Regering had één van zijn leden gezonden om ben te ontvangen en wel niemand minder dan de Minister voor Volksgezondheid, wat wel be wijst hoe groot, de achting is die men voor de uitvinding van Noach koestert' De Nederlandse Consul in Dyon en vele Hollanders die speciaal voor deze feesten naar Fran krijk waren gekomen, omring den hun Ambassadeur. Ook België was schitterend vertegenwoordigd door de vroegere President van de Senaat Mr Henri Rolin, Minister van Staat, door twee Gouve- neurs van provincies en een delegatie van wel honderd mensen. De Pers-Attaché van de Franse Ambassade in den Haag en Brussel, de heer Pierre Louis Mallen, had zich eveneens bij deze vertegenwoordigers aan gesloten Tenslotte bracht een vliegtuig uit Londen Randolf Churchill wiens klinkende naam de luister van de plechtigheden nog ver hoogde Over de wegen van het Bour- dondische land, die door dorpjes leiden wier namen wereldver maard zijn, daar zij immers op de wijnkaarten van alle goede restaurants, waar ter wereld ook, staan genoemd, begaven deze personnages zich samen met honderden Fransen Zaterdag avond 11. naar het Chateau de Vougeot, stralend van lich t te midden van eerbiedwaardige wijnbergen, zo vaak door dichters bezongen en voor wie een generaal indertijd zijn troepen het geweer liet presen teren. Daar, in de geweldige wijn kelders van een oude cister- ciënse Abdij, hield de Broeder schap van de Chevaliers du Tastevin zijn 56e vergadering, voorafgegaan door een voor vijf honderd personen gedekt over vloedig diner besproeid door zes verschillende uilgelezen wijnen en opgeluisterd door gloedrijke toespraken en vrolijke liederen, volgens de overoude tradities reeds door Rabelais ln de XVIe eeuw beschreven. Na de maaltijd installeerden de hoogwaardigheidsbekleders ge kleed in rode toga en vierkante baret de daartoe uitgenodigde personen, een plechtige en vrolijke ceremonie die in een enigszins ongebruikelijk en zeer schilderachtig latijn plaats had. Het teken van de waardigheid is de z.g. „lasstevin" dat kleine zilveren bekertje, waarmee de liefhebbers de wijn (vin) proeven (taste) en dat aan een lang rood geel lint (de beide kleuren van de wijn) om de hals van de „ridders" wordt gehangen. Pas om twee uur's morgens be reikten de gasten weer hun respectievelijke logies. Enige nren later ontmoetten zij elkaar weer in lleaune, aardig oudje stadje met bemoste muren sn een juweel van een '15e eeuw hospitaal, dat nu nog door de zelfde kloosterorde van ver pleegsters wordt bediend. Dit gebouw bezit wijnbergen die wijd en zijd alom beroemd zijn; de jaarlijkse openbare verkoop van deze wijn is wel de aller belangrijkste lieldadigheidsver- koep ter wereld. Deze Zondag was het Baron van Boetzelaar die, na een ontbijt genuttigd in de zaal waar Lode- wijk XIV eens woonde, deze veiling presideerde. 's Avonds aan een diner van tien gangen vergezeld door een uitgelezen keuze van zeven-en- dertig wijnen, waren de gaslen allen weer verenigd in een zeer verrassend decor; stelt U nl, voor, onderaan een eindeloos lange trap, die zich in desehans van de stad wentelt, een enonn groot onderaards gewelf, geheel hekleed met wandtapijten en verlicht door honderden kaarsen.. Te middernacht gingen alle gasten vrolijk en niet wankelend de trap weer op, getrouw aan de gelofte die de Chevaliers du Tastevin doen als zij zweren dat zij steeds zullen weten maat te houden en helder te blijven temidden van de meest aan lokkelijke verleidingen en zo lang als het waar is, dat de wijn wanneer hij goed is en nobel en hij die hem drinkt, hem waardig, wel teugels aan de voeten bindt en nooit lood! Zondagsdienst Artsen 4 Dec. 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland dr. Looysen le Tholen (Tel. 49) en dr Renes te Oud Vosmeer Tel 19 einddoel is bereikt Dat hait wordt door ons èn door het leven vaak miskend en krijgt geen gelegenheid de diepste roerselen van ons bestaan bloot te leggen En toch kan alleen het hart de liefdestralen opvangen van het grote hart van onze Verlosser Ais wij in het donker van deze tijd op zoek willen gaan naar de kieren, waardoor Hij, die het licht dezer wereld is, toegang kan krijgen tol ons innerlijk leven, pas da* zal onshart rijkelijk bloeien als de geranium van het kind, dat deze op haar zolde ronddroeg om haar elk straaltj zon te laten opvangen, dat hier doordringt De Prinses noemde het een verblijdend verschijnsel, dat er hunkering valt waar le nemen naar een grotere geestelijke eenheid en naar opheffing van wat ons verdeeld houdt Moge het naderend Kerstfeest ons in die houding sterken want dit roept ons toe één herder, één kudde, één liefde en één vrede die ons allen omvat Adventboodschap van H.K.H. Prinses Wilhelmina ..Alleen ons hart kan ons naar het einddoel leiden". Zondagmiddag 12 uur, heef' H.lv.H. Prinses Wilhelmina via de Nederlandse radiozenders een adventsboodschap tot de wereld gericht De wereldomroep zond deze boodschap in verschillende talen uit Prinses Wilhelmina wees er op, dat de voorbereiding tot het Kerstfeest in de adventsweken ieder jaar terugkeert, niet als sleur, maar als een geestelijke noodzakelijkheid in de tijd, waarin wij leven De mens is van God algedwaald en als hij te midden ;an de grote nood van onze tijd geen uitkomst meer ziet, gaat, hij zich klein en machteloos gevoelen Dan volgt een waarachtig zoeken en een trachten te-grijpen wat hij nog niet bezit Wanneer het gaat om de inner lijke vrede, moeien wij een weg betreden, waarop het ver stand niet ons kompas kan zijn Alleen het hart kan het goede spoor vinden en volgen tot het Op 13 Juli 1900 werd te midden van de algemene belangstelling en opwinding de dienst geopend van de eersle ondergrondse spoorlijn van de „Metropolitain", die de hoofstad over zijn gehele lengte-as doorkruist van de Porte de Vicennes tot de Porie Maillotdeze gebeurtenis werd samen met de Eiffeltoren de „clou" van de Wereldtentoon stelling en is sindsdien een halve eeuw lang, bijna zonder diepgaande wijzigingen, één der attracties van het moderne Parijs gebleven Deze 10 K M. lange lijn, waar langs 18 stations werden inge richt, was de eerste van het net dat zich thans over 180 K.M. uitstrekt en 362 stations heeft Wanneer de spoorwagons van de Pont de Sèvres totdeMairie de Montreuil een afstand van 19,0 K.M. moeten alleggen, is hun korste traject dat van de Gare St Lazare naar de Porte de St Ouen, 3,8 K.M. De tech nische moeilijkheden waarmee de constructeurs van de „Metro te kampen hadden, waren legio, maar de buitengewoon vernultige oplossingen die zij bedacht hebben om een zo doeltrellend mogelijke exploitatie te verze keren, maakten dat dit métro net in het begin van de 20e eeuw een attractie werd, die tot heden 1 toe op de buitenlandse toeristen, want de Parijzenaars zelf zijn allang blasé.jnog altijd grote kracht uitoefent Bij do constructie moest vooral nauwkeurig het beloop van de Parijse straten gevolgd worden want er was geen sprake van dat er onder de particuliere huizen gegraven kon worden de onteigening zou veel te kost baar worden Behalve de diverse bovengrondse viaducten heeft men op 5 plaatsen tunnels onder de Seine moeten maken10 millioen kubieke meter aarde zijn er aan Parijse grond weg- gegraven en onder de heuvels van Monlmartre moest zelfs tot een diepte vnn 63 M gegraven worden De spoorwagons van de „Métro" vervoerden in 1948 met een gemiddelde snelheid van 30 K.M. per uur en op de spitsuren om de 90 seconden, 1.000 millioen reizigers Gedurende 20 uur per dag hebben '14.000 employees het reizigersverkeer van een ondergrondse menigte verzorgd die op de „Overstap stations" als h.v. „République" of „Opéra" de keuze hebben tussen 8 of 10 verschillende richtingen Door een prachtisch systeem van richtingaanwijzers wordt het zoeken van de reizigers naar de juiste trein, tot een minimum beperkt, terwijl de technische organisatie zó uitstekend is, dat er in 50 jaar slechts één ernstig ongeval is voorgekomen Een smeltkroes, waarin de ver schillende klassen der maat schappij dooreengemengd wor den en de bewoners van de verschillende Parijse „provincies" de student van liet Quartier Latin en de arbeider uit de staalfabrieken van Aubervillers elkaar kunnen observeren, is de Métro dusdanig deel geworden van het Parijse leven, dat hij sinds lang de hoogste eer geniet waarloe dingen, die volmaakt aan hun doel beantwoorden, geraken, d w.z. „zij zijn vanzelf sprekend geworden" Winkelsluiting in verband met St Nicolaas en Kerstmis Ten einde het publiek in de gelegenheid te slelleD,gedurende de dagen, onmiddellijk vooraf gaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkope n e doen', heeft de Minister van Economische Zaken evenals vorige jaren de Colleges van Burgemeester en Wethou ders van alle gemeenten ge machtigd, ontheffing te verlenen van de wettelijke voorschriften inzake de winkelsluiting. Een dergelijke ontheffing kan slechts worden verleend lot uiterlijk 9 uur des avonds op 2, 3, 22 en 23 December a.s

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1