Publicatiën Brieven uit het eiland- Raad St. Maartensdijk Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE SERSEKSE EN THOOLSE COURANT Nederlandse boerenzoons deden in S Amerika een schat van ervaringen op „PERFECTA" No. 47 Vrijdag, 25 November 1949 Drie en Zestigste Jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Hoogstraat l.Tel. 16, Postrek. 1043 Vertegenwoordiger J. Deurloo Dorpsweg D 68 Bruinisse Nieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, StMaartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Belanghebbenden worden eraan herinnerd, dat de termijn voor de voldoening der rioolbelastinc over 1949 ad f 1 per perceel op 30 November a.s. is verstre ken. De gemeenteontvanger van Tholen De Amerikaanse boer werkt hard Mi Na ongeveer een half jaar practisch werkzaam te zijn ge weest op diverse Amerikaanse agrarische bedrijven, zullen de Nederlandse boerenzoons, die in iet kader van het Technische u iverlenmgsprogram van de E. GA. eind Maart j.l. onder eiding van de Rijkslandhouw- ïonsulent Ir C.M.C. van Beek- mi naar Amerika togen, naar Nederland terugkeren |(De Amerikaanse gastvrijheid, ipeeiaai op het platteland, de -ra jereidheid kennis aan anderen mede te delen en voorts de moderne landbouwmethoden, die ter verhoging van de agra- ische productie in Amerika vurden toegepast, hebben veel 0p, ndruk op hen gemaakl foi r van Beekom betoogde op de ld. er gelegenheid van hun terug eer gehouden persconferentie :e Washington, dat de Ameri- aanse boer in tegenstelling net hetgeen men in ons land likwijls hieromtrent meent zeer lard werkt Hij werkt op Za- erdagmiddag en soms ook s Zondags Voorts prees lr van yu leekorn de zg. 4-11 clubs, dat ijn verenigingen van landbouw- ongeren, die bijdragen tot de iractische vorming van de onge boer en die bovendien 90 :en sterk saamhorigheidsgevoel wf iweken Hij betreurde het, dat n Nederland dergelijke organi- alies niet bestaan Verschillende eden van de groep jonge boe- 'en zijn echter van plan nn hun erugkeer het initiatief te nemen ,ot oprichting van dergelijke lubs in ons land lok kunnen de terugkerende merenzoons sommige Ameri- aanse landbouwmethouden nisschien in Nederland ingang loen vinden, hoewel hierbij liet uit het oog moet worden erloren; dat de .Amerikaanse nethoden niel in hun geheel ons land kunnen worden oegepast, één en ander als ;evolg van de aanzienlijke ver gillen in bedrijfsgroolte, bo- rejem en gewassenkeuze érvolgens spraken enkele boe- enzoons over hun indrukken an de U.S.A. Een hunner, die p een fruitteellbedrijfvverkzaam ras geweest, vertelde, dat het lederlandse fruit een vergelij- ing met het Amerikaanse be- oorlijk kan doorstaan In Ame- ika wordt echter meer aan- acht aan de verpakking besteed raardoor o.a. het fruit houd- aarder wordt Veelal wordt ge- ruikt gemaakt van was en orleermachines Een en ander oet deverkoop van het fruit- anzienlijk stijgen en andere boerenzoon, die op en maïsbedrijf had gewerkt rees de Amerikaanse hybriden- lai's, die tegen ziekten bestand en een hoge opbrengst geeft lij had contact opgenomen met een zaadhandelaar inzake de levering van hybridenmaïs, dat in G5 dagen rijp is Hij zal trachten deze soort ingang te doen vinden bij zijn Nederlandse collega's Tenslotte wijdde een derde boerenzoon, die werkzaam was geweest op een veebedrijf, uit over de verbetering van de Amerikaanse veestapel en zui- velhygiéne Elke boerderij heeft een melkkoeier, zei hij, hetgeen de kwaliteit van de melk ver betert Voortdurende controle van de veestapel op tuberculose en de prompte verwijdering van geïnfecteerde dieren hebben o.a. tot resultaat gehad, dat slechts 1% van het vee uit Wisconsip. tuberculeus is Honderd jaar gewapend beton Het is precies honderd jaar geleden, dat een 26-jarige tuinmansknecht, die veel van zijn vak hield, in de Orangerie van Versailles, opmerkte dat de hakken, die sinds de beroemde tuinarchitect van bodewijkXIV LE NOTRE, in gebruik waren, en waarin 's winters de heesters staan, met moeite in de herfst in de kassen overgebracht kouden worden, en bedacht om op zijn manier bakken voor de kassen en serres te maken. Daartoe construeerde hij een kubus-geraamte met een licht vlechtwerk van dun ijzerdraad en na dit vlechtwerk met een bekisting van planken te hebben omringd, omgaf hij met een specie van cement en kiezel Nadat de stutten eraf waren genomen, kwam éénsteens ku bus inderdaad als bak te voor schijn, maar hoe verschillend van de houten bakken De kanten waren van dunne steen en zó waterdicht dat de bak zeker zou blijven drijven, als hij hem in één van de vijvers van het park had durven gooien Zo schiep de tuinman, Joseph MONIER, spontaan een nieuwe manier van bouwen, of juister gezegd, een onbekend materiaal „gewapend beton", uiterst licht plastisch en doelmatig in het gebruik en toch met weerstand Door middel van het gewapend beton werd in 1930 een brug met een boogwijdte van 173 M (Plougastel) gebouwd en gebou wen van 380 M. hoogte (Émpire State Building) konden door middel van dit materiaal wor den geconstrueerd Nooit heeft enig scheppend gebaar meer een grootsere hervorming in de toekomst veroorzaakt als de uitvinding van deze jonge man Zondagsdienst Artsen 27 Nov. 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland dr. Looysen tej Tholen (Tel. 49) en dr Vermet te Nieuw-Vosmeer Tel 10 Corsettenhuis Wij leveren op ad vies van H.H. Doc toren Breukban den, Elastieken kousen enz. enz. speciaal adres voor Maatwerk! M. VAN VELDHOVEN—RAMPART Telefoon 892 - Bergen op Zoom Leveringen ook op advies van H. H. Doktoren Was er vroeger nog al eens rumoer om de huisslach- tiug, met wegen, met stiekem slachten, met controle en weel ik al meer, thans is er een nieuw rumoer om de huisslachting ontslaan, maar van geheel andere aard. „Ze bin zot", was 't eerste wat ik erover hoorde. „Oe kan die Regering noe zo iets doeë, zo erm a men a binne. Nog vuvenvuuftig cent toegeen op een kilo verkesvleis". Het lijkt inderdaad zeer eigenaardig dat men in een land waar men de eindjes niet aan elkaar kan knopen, de bevolking van overbeidszijde f 55.op een eigen te slachten varken van honderd kilo cadeau gaat doen, Het systeem van een dergelijke subsidie deugt ook niet. Het houdt de mensen in de waan dat we rijker zijn dan in werkelijkheid het geval is. Maar wanneer de overheid meent dit toch te moeten doen, dan is het billijk dat ook iedere Nederlander, die varkensvlees eet, daarvan kan profi teren. Dan moet dat niet alleen de stedelijke burger zijn, die zijn lapje in de slagerswinkel koopt, maar ook de hoer en de landarbeider die voor hun eigen vleesvoor ziening zorgen. Dit heeft men ditmaal gelukkig begrepen want altijd begrijpt men dit niet en vandaar ook de 55 cent subsidie op de eigen slacht. Maar nu de uitwerking en de gevolgen. Met zijn varken naar Bergen op Zoom, vracht, keuringskosten, slacbtkosten, en wat gebeurt er met het varken, 't Zal wel goed zijn, maar wanneer krijgt men het terug en waarom dit alles en wat practisch. Wat zullen die Gemeentebesturen blij zijn die tegen centrale keuring zijn en nu op deze wijze de beslissing toch voorgeschoteld krijgen. Want die subsidie is tijdelijk, maar wanneer men eerst vrijwillig in Bergen op Zoom zich aan de centrale keuring heeft onderworpen, dan boeit men dat later toch ook niet meer af te schal len. En wat zijn die Gemeenten blij, die wel keuren en nu onmondig worden verklaard. Het is goed dat er met Rijksdubbeltjes zuinig en nauwkeurig wordt omgesprongen, maar dan alsjeblieft ook practisch. SAMMETJE Vergadering van 22 November 1949 Voorzitter burgemeester Bou- wense, secretaris de heer J. E. B. Meloen. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vastgesteld Ingekomen stukken Van Ged. Staten enige goedge keurde raadsbesluiten. Rapporten van de controle van de kas van degemeenteontvan- ger, het woningbedrijf en het Wezen armbestuur. De Kon. goedkeuring op de wijziging van de verordening heffing reinigingsrechten. Met alg stemmen wordt goed gevonden aan de A P C ver gunning te verlenen om op de markt een 2e benzinetank te leggen Op zijn verzoek wordt J Quist geplaatst op de lijst voor een stukje gemeentegrond Burg en weth stellen voor op het verzoek van J A van den Hoek om rijwielvergoeding voor zijn zoon die de H B S te Bergen op Zoom bezoekt, afwijzend te beschikken, daar dit volgens art 13 der 1 o wet alleen kan voor het lager onderwijs, maar niet voor het middelbaar onder wijs geldt Met alg stemmen wordt dit aangenomen Een verzoek van de Vereniging van burgemeesters,secretarissen en ontvangers op het eiland Tholen om een bijdrage van '1 cent per inwoner per jaar Burg en weth stellen voor aan dit verzoek te voldoen onder voorwaarde dat niet meer ge- sluitend te maken en ten hoogste 1 cent per inwoner per jaar De heer Koopman verwondert het dat dit verzoek er is en vraagt ol deze vereniging door de gemeentebesturen in het leven is geroepen of dat ze dit zelf maar hebben gedaan De voorzitter antwoordt dat deze door hen zelf is opgericht De heer Koopman zegt er niets mee op te hebben, want zij doen dingen buiten de raad om, dat ziet men met de bussen op Zondag en dan is hij tegen het ambtenarenstelsel en dat zou men hiermede weer in gaan voeren Als deze vereniging meent dat het zonder de raad kan, laat men dan de raad maar afschaffen (De heer Koopman is liet zeker niet bekend dat reeds in 1885 de vereniging bestond van burgemeesters en secretarissen op het eiland Tholen en St. Philipsland die geregeld bij eenkwam om de zaken die ver band hielden met de gemeenten te bespreken. Dit is dus niets nieuws. Verslaggever! De voorzitter antwoordt dat zolang hij deze vergaderingen heeft bijgewoond er steeds zeer nuttige zaken behandeld zijn en is nimmer getreden in het beleid van de raad Weth Bout wil niet meer terug komen op de autobuskwestie, want hij is nog steeds van mening, die er niet mee wil, die blijft thuis. Men moet toch niet zeggen al begaat men eens een fout, dat alle voorstellen dan niet zeer nuttig kunnen zijn en het is toch maar een klein bedrag De heer Koopman windt zich dan op en begint met verschil lende feiten te noemen in de gemeente die nodig in orde gemaakt moeten worden en dat door burg en weth nagelaten wordt Hij is zelf van plan ge weest hierover aan Ged Staten te schrijven Er wordt klakkeloos geld gegeven aan dingen, die geen nut hebben en de gemeente ligt er voor schande bij De voorzitter wijst de heer Koopman er op dat de posten van de begroting het niet toe laten dit alles te doen en dus kunnen burg en weth niet verder gaan De heer Koopman spreekt dan ook nog over de blinden aan de gemeentewoningen en is daar zelf eens wezen zien en die zijn nog niet zo slecht Hij overweegt dan ook een voorstel om het besluit van de vorige vergade- geven wordt dan om hun budget ring te niet te doen en de blinden die goed zijn te laten hangen De voorzitter zegt dat het be stuur van deze vereniging een fout heeft gemaakt, maar dan is hel toch nog niet uit gesproken dat andere dingen niet van groot nut zijn geweest Het wordt maximum f27,— per jaar. De heer Koopman houdt vol dat het geen nut heeft. Als de raad het niet kan laat men deze dan opruimen. De heer Langejan is het in verschillende punten eens met de heer Koopman. Het is een boomptje dat zelf geplant is. Er wordt gezegd dat de raad te langzaam werkt, maar hij vraagt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1