HET SLACHTOFFER SPORT Boekbespreking lijkerwijs door de onderhande lingen te verwachten was Het is wel opmerkelijk dat de voorzitter van de fraciie der Ghr. Historische Unie in de Eerste Kamer, mr dr G Kolff onder de titel „Aan de voor avond van een vreselijke beslis sing", een artikel heeft geschre ven in het weekblad „Ghr. Hist Nederlander" over de houding van de C.H.U. tegenover de resultaten der Ronde-Tafelcon ferentie Zo schreef hij o.m. „Vooropstellende, dat elke frac tie in de beide Kamers haar eigen verantwoordelijk beid heeft heeft de C.H. fractie in de Eerste Kamer dit in tegenstel ling met de Tweede Kamerleden telkenmale uitdrukkelijk gesti puleerd, tot hoever zij wenste te gaan Zij heeft bij herhaling in niet voor tweeërlei uilleg vatbare bewoordingen aan deze regering laten weten, dat zij de eenheid van het Koninkrijk wenste te, handhaven 111 de Kroon, de Kroon, gelijk mr 11 Polleina het ter onzer Algemene Verga dering zo duidelijk uitdrukte, niet als symbool, maar als rechtsinstituut waarborgende de rechtszekerheid de funda mentele menselijke rechten en vrijheden en deugdelijk bestuur in alle delen van het Koninkrijk De huidige regering, gesteld voor moeilijke onderhandelingen \vist dit en lcan dus nimmer tot onze Eerste Kamerfractie het verwijt richten, onze houding haar te laat te hebben bekend gemaakt Wij zijn duidelijk genoeg geweest ln de Unie, gelijk zij thans in het bereikte accoord der Runde Tafelconferentie geconstrueerd is, schijnt ons de Kroon niet in staat de rechtszekerheid, de fundamentele menselijke rech ten en vrijheden en deugdelijk bestuur ook in Indonesië te handhaven De C.H.U. heelt het uiterste gedaan, wat van haar als nati onale partij kon worden ver wacht Zij is niet afzijdig blijven staan zij heeft tijdig de regering la ten weten in boeverre op haar steun wel of niet was te reke nen En mocht de regering haar steun voor de resultaten der Ronde Tafelconferentie niet krijgen, dan heeft ze dit tijdig geweten". VO OR LICHTINGSBREAU VAH DEN VOEDINGSRAAD De maaltijden in November Bij koude dagen passen voed zame maaltijden, die, maken, dat wij er beter tegen kunnen Voedzaam niet alleen in die zin, dat ze ons meer brandstoffen (en dus warmte) leveren; ons voedsel moet ook voldoende beschermende stoffen bevatten die ons veerkrachtig houden en weerstand geven Die bescher mende stoffen komen vooral voor in melk, verse groenten en vruchten, kaas, eieren, vlees vis en peulvruchten. We komen nu langzamerhand in het seizoen van de echte wintergroenten, waarvan er vele een grote beschermende waarde hebben Bedenk hierbij wel, dat goed bereide, verse groente altijd boven inmaak (behalve zuurkool) gaat en dat stamppot, hoe smake'ijk ze ook kan zijn, liefst niet dagelijks op tafel moet komen, omdat bij het stampen nogal wat voedings stoffen verloren gaan Beter zijn stoofschotels, die ook in één pan bereid worden Appelen en peren kunnen nog steeds inde maaltijden gebruikt worden nagerecht, als broodbe legging of als groente (stoofap pels en peren, appelmoes) Vergtel U ook de ramenas niet die, fijngeschaafd en roe t wat zout een pittige en gezonde broudfcelegging vormt, evenals de radijs? Veider vestigen wij Uw aandacht op een zeer voedzaam en sma kelijk wintergerechtde stokvis Als voorbeeld volgt bier een weekmeuu voor November Zondag: paprikasoep aardappe len, witlof, vlees choeoladepud- ding met vanillesaus Maandag: Jachtschotel (mei rest vlees) stoofpeertjes Dinsdag vei micellisoep, aardap pelen, airdijviesla, gebakken schol, botersaus Woensdag; stoofschotel van koolraap, bruine bonen en aard appelen karnernelksepap of yoghurt Donderdagaardappelen, bieten ei drie in de pan Vrijdag: stokvis, rijs aardappe len, mosterdsaus, gebakken uien fruit Zaterdag: aardappelen, witte kool, gebakt appelmoes met havermout Stokvis koken >/2 kg ongeweekte of 1 kg ge weekte stokvis, water, zout Wanneer de siokvis nog niet is gekweektdan kan men destukken zo koken De stokvis in ruim kokend water met 10 g zout per liter leggen en ze zachtjes gaar laten worden Het water moet tegen de kook aanblijven, doch mag niet koken De kooktijd is 1 Va lmr Als de vis Saar is> ze opdienen met een mengsel van aardappelen, mosterdsaus gebak ken uien en rijst (of gort) Appelmoes met havermout: ]/2 kg appelen, >/2 liter water, 30 g (4 eetlepels) havermout 75 g suiker, kaneel De appelen schillen, in vieren snijden, van klokhuis ontdoen en wassen Ze opzetten met het water en tot moes koken De havermout er in strooien en gaar laten wor den De massa met een garde of houten lepel tot een glad geheel roeren Het gerecht afmaken met de suiker en wat kaneel en hot warm of koud opdienen Zondagsdienst Artsen 20 Nov. 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland dr. Duinker te Tholen (Tel. 40) en dr Vermet te Nieuw-Vosmeer Tel '10 Hoge onderscheidingen '125 jaren bestaan de Noord en Zuid Hollandse Redding- maatschappij en de Zuid Hol landse maatschappij tot redding van drenkelingen Er werd in de Ridderzaal een receptie gehouden waarbij mi nister Drees mededeling' deed dat H M de Koningin aan beide maatschappijen het praedicaat „Koninklijke" verleend had De heer H Th de Booy, direc teur van de N en Zb reddingsmij is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, de schipper van de reddingboot „Insulinde" de heer Mees Toxo- peus, die deelnam aan 157 reddingstochten, waai bij '241 mensen werden gered, werd benoemd tot ridder in de Oide van Oranje Nassau Tot broeder in de Orde van de Ned Leeuw werden de hh D Tot en W de Jager benoemd, terwijl bij de onderscheidenen behoort de eerste machinist van de reddings boot „President J V Wierdsma" de heer A v d Ster te Breskens Buiten gebruik gestelde postzegels Met ingang van 1 Januari 1950 worden de volgende postzegels buiten gebruik gesteld Zij wor den voor de frankering derhalve ongeldig 1. Herdenkingspostzegels 50- jarig regeringsjubileum H. M. Koningin Wilhelmina '2. Zomerposlzegels van de uit gifte '1948 3. Weldadigheidspostzegels (kinderzegels) van de uitgifte 1948 Tapijtensmokkel De gemotoriseerde afdeling van de Douane te Sluiskil heeft een grote tapijtsmokkelaffaire tot klaarheid gebracht Een speciale verslaggever van „Het Vrije Volk" brengt daarover enkele bijzonderheden Het begon met het in beslag nemen van 70 tapijten, die met een vrachtauto werden vervoerd via het veer KruiningenPerkpolder De tapijten bleken afkomstig te zijn van een Antwerpse fabri kant, die er meer dan 1000 had geleverd aan de Hagenaar T, een caféhouder, die zich ook met allerlei andere zaken inliet Deze T is in arrest gesteld Het onderzoek wees uit dat de 28- jarige vrachtrijder B te Hulst voor de opslag' van de tapijten zorgde Ook enkele landbouwers uit de omgeving verborgen tapijten zodra ze over de grens gesmokkeld waren Twee chauf feurs, die regelmatig voor het vervoer naar Rijswijk (Z.H.) zorgden, waar de verkoopplaats was, werden ook opgespoord Binnenkort zal deze affaire berecht worden De waarde van de gesmokkelde tapijten over schrijdt de f 100000, Tholen Zaterdag jl. was Tholense Boys naar Cbrislandia te Hei ningen Hoewel de scheidsrechter het terrein aanvankelijk had afgekeurd werd op aandrang van de spelers van Tholense Boys, die anders een vergeefse reis hadden gemaakt deze wedstrijd toch gespeeld Deze werd door Glirislandia met 41 gewonnen De wedstrijd SmerdiekW. 11. S. werd wegens regen gestaakt met de stand 41 voor W.H.S. in afdeling B kreeg Tholense Boys 2 haar eerste nederlaag van W. H. S. '2 en wel met 5—3 Dit is een mooie prestatie van W. H. S.. 2 daar dit slechts met 10 man speelde Voor a.s. Zaterdag ontvangt Tholense Boys thuis Vrederust wat geen gemakkelijke tegen stander zal zijn Als Tholense Boys nu eens volledig uit kon komen, dab zou het wel een gelijk spel kunnen worden W. H. S. ontvangt Chrislandia dat wij op een overwinning van W. H. 8. houden Smerdiek moet ncar Jloosendaalse Boys en dit is een zeur lastige tegen stander thuis en wij geloven dan ook niet dat Smerdiek de puntjes mee naar huis zal b rengen In afdeling B, is nu Smerdiek 3 tegen Smerdiek '2 wat een overwinning weer zal zijn voor Smerdiek 2 Tholense Boys 2 moet naar N. V. S. 2 te Nieuw Vosmeer, zij zullen nu wel hun best doen weer geen steek te laten vallen en de punten mee naar huis brengen. Schitterend is de Princessekalen- der 1950, uitgegeven door „Pro Juventute", waarvan de op brengst ten goede komt be dreigde kinderen te beschermen en te steunen Evenals vorig jaar stelde H M de Koningin voor deze kalender ook dit jaar verrassend mooie en onbekende foto's beschikbaar, die de aantrekkelijkheid van de kalender verhogen De kalender, waarvan de prijs slechts f 2,25 bedraagt is ver,- krijgbaar ie Haarlem aan het adres van Kaleuderactie „Pro Juventute" CU ole Markt 27 Bij ieuitgever F G Ivroonder teBussum is verschenen „Zwerf, tochten door Zeeland" Schrijver is Dirk L Broeder, die als me dewerker had Nic Karbol De schrijver voert ons kris kras door Zeeland en weet van onze provincie heel wat wetenswaar digs te vertellen, oude gebruiken te belichten, terwijl in het boek ook de duistere oorlogsjaren niet vergelen zijn Het boek verlucht door tal van foto's, ziet er goed uit en ver dient de belangstelling van iedere Zeeuw Ook vrije handel in varkens, behalve in het grensgebied Vervoerbewijzen niet meer nodig Sedert 6 November 1949 is behoudens in het gebied langs de Belgische grens ontliet- litig verleend van de verbods- bepalingen van de Varkensver ordening '1948, welke betrekking hebben op de handel in en het vervoer van varkens met een levend gewicht van meer dan 50 kg. Behalve in het grensgebied is de handel in varkens derhalve toegestaan zonder aankoopver gunningen, terwijl voor het vervoer van deze varkens geen vervoerbewijs meer vereist is 1 Frankrijk importeert millioen Zeeuwe oesters Een goed bericht voor de oes terkwekers en exporteurs is, dat Frankrijk één millioen grote consumptieoesters zal invoeren uit ons land Kerknieuws Tholen. Bij de gehouden stem ming is in de vacature voor kerkvoogd in de Ned Herv Kerk alhier herkozen de heer J. Geilings en tot notabel de h.h. J. van de Velde en J. van Dijke Poortvliet. Bij de stemming voor 3 Notabelen der Ned Herv Kerk alhier werden de heren K. F. chijf, Jac. Jansen en J. v. d. Slikke herkozen Scherpenisse. Als nagiften voor de oogstcollecte werden ge collecteerd f 125 voorde Diaconie en f25 voor de kerk. Stavenisse. in de Ned Herv Kerk alhier werd op Dankdag de Oogstcollecte gehouden. De opbrengst was f 1084. Tot ouderling bij de Ned Herv Kerk alhier is in de plaats van de heer J. Suurland gekozen de heer W. J. D. van Prooijen en tot diaken is ge kozen de heer J. v. d. Slikke St. Annaland. Ds. W. van Griet- huijsen Ned Herv Pred. alhier zal Tl December afscheid nemen van zijn gemeente en Zondag 18 December zijn intrede doen te Numansdorp. Hij wordt te r. Naar het Engels (24) Zodra hij de deur open deed, merkte hij dat de flat verlaten was. Hij begaf zich naar de eetkamer en riep Mr. Scobell maar kreeg geen antwoord. Op tafel lagen een brief en een telegram beide ongeopend. Het adres op de brief herkende hij als zijn eigen handschrift en het telegram was datgeen wat hij de vorige dag uit Dublin had verzonden en waarin hij de verandering van het uur van zijn bezoek had aange. kondigd. Scobell zal zeker van huis zijn sprak hij in zichzelven en ging eens rondkijken. Het leek oi de flat al enigen tijd onbe woond was. Een stapel nog ge-- vouwen couranten bevestigde hem in die mening. Hij zal in Parijs zijn bij Geof- frey Gahil mompelde hij weer en liep door de gang naar de kamer, waar hij gelogeerd had Die was nog net als hij ze ver liet Hij trok de laden open, maar alles was weg Ook de slaapkamer van Scobell was geheel verlaten ïtoger begaf zich naar de zit kamer en belde om Hobson. Dit moest hij driemaal doen eer hij gehoor kreeg en de bediende zeer verbaasd ver scheen Goeden dag Sir 1 Ik had u nog niet zo gauw terugverwacht. Goeden dag. Waar is Mr Sco bell? lil Parijs sir, bij mr Geoffrey Gahil derik ik. Hij is gegaan de dag na u, en zei dat hij het mij zou laten weten, als hij terugkwam Ik heb sinds dien niets van hem gehoord, maar nu zal hij wel gauw komen omdat zijn huur teneinde loopt en mr Lush terugkeert Wie is Mr Lush De huurder van deze kamers, sir. Dit zijn ook zijn meubels antwoordde ilubson die wel wat verwonderd scheen dat Boger dit niet wist Mr Lush iieeft de gemeubileerde kamers onderverhuurd aau Mr Scobell voor drie maanden, toen die uit Australië terugkwam O, Mr Scobell heeft zijn bagage ook gepakt naar ik zie'? Ja sir, Hij zei, dat hij hier niet veel meer komen zou, enkel dan om alles aan Mr Lush over te dragen Heeft hij geen adres achterge laten. Neen Sir, Mr Scobell zei, dat dit niet nodig was. Hoe lastig! Ik moet hem drin gend spreken. Wat zal ik nu doen Ik dacht dat u wel zijn adres zou hebben Neen toch niet We zijn geen van beiden zulke beste brief schrijvers en Mr Scobell ver wachtte mij ook niet zou gauw terug. Waarom gaat u dan niet naar Parijs en informeert u daar in enkele hotels, opperde Hobson. Dat doe ik mogelijk ook, maar ik moet eerst eens denken ik zal je roepen als ik je nodig heb Er was toch geen aanleiding om er Scobell van te verdenken dat hij hem had willen beet nemen, overlegde Roger Maar hij was zeker teruggekomen eer hij verwacht werd en Scobell was in Parijs nog op zoek naar den waren Geoffrey Hij moest dus maar in Londen blijven, tot Scobell met de bewuste jongeman terugkeerde Hij zou zijn intrek nemen in een holel daar in de omgeving en iedere dag een paar maal op de flat aangaan en zijn adres aau Hobson geven zodat hij ieder ogenblik gewaarschuwd kon worden Hij belde Hobson weer en die raadde hem, Gaat u naar het St James's Palace Hotel, sir dat is hier even om den hoek en een zeer geriefelijke ge legenheid vooral wanneer u grotendeels de maaltijden ergens anders gebruikt Goed dan ga ik daarheen 1 Maar eerst zal ik een paar regeltjes aan Mr Scobell schrijven die je hem dan onmiddellijk bij zijn komst geelt niet waar? Twee of drie maal per dag kom ik even aan de deur of je ook nieuws hebt Tegelijk met het briefje over handigde Roger Hobson een souverein Dank u sir, u kunt op mij rekenen Roger keerde nu terug naar de taxi die hem in minder dan geen tijd naar het deftige hotelletje reed Daar nam hij een kamer liet er zijn bagage zettenen ging toen ergens anders lunchen (Wordt vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2