Indonesië Buitenland Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT Deense mosselen concurrenten op de Belgische en Franse markt No. 46 Vrijdag, 18 November 1949 Drie en Zestigste jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Hoogstraat l.Tel. 16, Postrek. 1043 Vertegenwoordiger J. Deurloo Dorpsweg D 68 Bruinisse Nieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, StMaartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Singapore zijn achter de rug Vrijdag is te Canberra een conferentie begonnen tussen vertegenwoordigers van Austra lië, Nieuw Zeeland en Engeland met als voornaamste punt op de agenda een vredesverdrag voor Japan Er wordt voorts een overeen komst ontworpen, volgens welke de Amerikaanse strijdkrachten op lange termijn bases in Japan zouden pachten. Als tegenpre staties willen de V.S. Japan een garantie geven tegen commu nistische agressie Verder zal deze week dr. Jessup, de Anie- likaanse ambassadeur in alge mene dienst, naar Azië vliegen om daar de toestand te onder zoeken Hij zal waarschijnlijk Manilla en Batavia aandoen en misschien ook contact opnemen met de natiolistische regering in China Aangenomen wotdl dat aan Jessup de taak is opgedragen de nieuwe Ameri kaanse politiek ten opzichte van Azië op te stellen Volgens berichten naderen communisti sche strijdkrachten de grenzen van Coehin China Dit zou weer nieuwe verkvvikkeltngen kunnen geven Onderhand gaan de Sovjets door met de wereld kond te doen dat ook zij de atoomenergie bezitten, die zij aanwenden voor vredeswerken Zo zegt Wisjinsky dat de Russen de atoomenergie gebruiken voor grote werken zoals irrigatie van woestijnen, het opruimen van gebergten, het neerslaan van wouden waardoor uitgebreide gebieden in cultuur kunnen worden ge bracht Van Engelsen Ameri kaanse zijde wordt dit alles propaganda voor het Russische volk beschouwd, temeer waar het ontketenen van atoomkrach ten vernielend werkt op al wat leven heeft Toch blijft de houding van Moskou niet te peilen In de bijeenkomst van de V.N. heeft Wisjinsky uiting gegeven van de wens der Sovjets om inzake de controle van de atoomwa pens een soepeler houding aan te nemen, waardoor de kans op onderhandelingen tussen Moskou en de andere grote mogendheden wellicht in meer vredeslievender sfeer zal kun nen plaats hebben dan tot nogtoe het geval is geweest Amerika stelt groot belang in de zaken van Europa Dit blijkt uit de reis van de Amerikaanse minister Alechon die deze week te Berlijn per vliegtuig uit Amerika is aangekomen Hij werd met gejuich ontvangen leden van het Duitse anti communistische vakverbond juichten de minister toe Uit sommige uitlatingen kan men uitmaken dat het bezoek ten doel heeft de betrekkingen met Duitsland in betere banen te leiden, hetgeen de Russen wel niet aangenam zal zijn Wij leven in afwachting hoe de toestand in Indonesië zich voor ons land zal ontwikkelen Van de zijde der regering hoort men van tijd tot tijd dat wij gek regen hebben wat er moge tf In de Vrijdag 11 dezer gehou den vergadering van de Advies commissie voor de Mosselen zijn belangrijke beslissingen ge nomen. n de eerste plaats zal het thans aan de kwekers zijn toegestaan hun mosselen van tarra en te kleine mosselen te zuiveren, door de mosselen machinaal te zeven. Nadat de aldus bewerkte mos selen een week lang zijn ver waterd zullen zij aan het Aan- en Verkoopkantoor mogen wor den geleverd. Hierdoor is tege moet gekomen aan de wensen der kwekers. Door deze maatregel zal het mogelijk zijn, dat omstreeks de jaarswisseling alle kwekers een gelijk percentage van het ge zamenlijk basisleveringscijfer hebben afgeleverd. Voor de kwekers, die wel over leverbare mosselen beschikken geeft de gang van zaken in de mosselexport reden tot tevreden heid. Het gelukte het Aan- en Verkoopkantoor zowel met Bel gië als met Frankrijk belangrijke leveringscontracten af te sluiten, waardoor wekelijks een belang rijk kwantum mosselen over onze Zuidelijke grenzen zijn weg naar de consumenten vindt. De export naar Duitsland is niet zo groot. De wens, dat de Denen van de Franse en Belgische markt zou den verdwijnen om in Noord Duitslandbun afzetgebied te gaan zoeken is slechts een wens gebleven. De Deense mosselen zijn op beide markten geduchte con currenten voor de Zeeuwse mossel. De viskwaliteit van de Deense mossel is dit jaar be langrijk geringer dan van de Zeeuwse mossel, wat niet weg neemt dat b.v. op de Engelse markt thans de Deense mossel een overheersende positie in neemt. Verder zal dit jaar niet worden overgegaan tot het afschrijven van orders, d.w.z. dat afgekeurde partijen mosselen niet van het basisleveringscijfer zullen wor den afgeschreven en als geleverd zullen worden meegeteld, zoals andere jaren wel het geval was. De tweeslachtigheid van Stalins politiek komt helder uit als men hoort wat men in het Oosten van ons werelddeel wenst Wat te zeggen van de uitlating in het ofliciële orgaan van de Kominform, dat er rond voor uitkomt dat zij India, Birma, Indonesië, Vietnam en andere landen beschouwt als de voor naamste bronnen en het groot ste achterland van het Westerse imperialisme Een der communistische leiders van de communisten der Mao beweerde onlangs voor de radio te Peking „Amerika doet op 't ogenblik nieuwe pogingen Zuidoost-Azië in slavernij te brengen Wij zijn ervan overtuigd, dat de arbeidersklasse van Azië en Australië de banier van Stalin zal volgen." Even daarvoor was via radio Peking een felle aan val gedaan op de Indonesische minister-president Hatta en aangekondigd, dat alle niet communistische regeringen binnenkort zullen worden weg gevaagd Prettig om de zienswijze van Moskou te lezen, kennen is dit niet men leze verder Zaterdag zijn in Peking com munistische afgevaardigden uit "20 landen bijeen gekomen om die opvattingen uit te werken in een practisch plan De verga dering werd bijeengeroepen door de communistische vak verenigingen en volgens Wester se bron zijn de voornaamste agenda punten het opslellen van een tijdschema voor de onafhankelijkheidsstrijd in het gebied van Australië en Azië en de stichting van een ver bindingsbureau De Westerse mogendheden beperken zich in Azië inmid dels ook niet meer tot lijdzaam afwachten De reis van Pandit Nehroe, de minister president van India, naar Amerika en Engeland en de conferentie tassen Engelse diplomaten te Bovenstaande foto is één der 12 kalenderbladen van de Princesse-kalender 1950, welke wordt uitgegeven ten bate van het Ned. Verbond der Verenigingen Pro Juvenlute. Deze kalender, die op elk der '12 bladen een prachtige foto van ons Koninklijk gezin, is verkrijgbaar a f 2.25. (Zending per postwissel of por giro 517400 aan de Kalenderactie Pro Juventute, Grote Markt 27, Ilaarlemi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1