HET SLACHTOFFER De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk heeft haar verslag over de periode Januari tot April 1949 gepubliceerd. Wij lezen daarin o.m. wat betreft het hijzonder Lager onderwijs. Ook op Tholen zal een exact onderzoek naar het aantal jeug dige debielen ingesteld worden, hier door mevrouw Steinmelz Labberton, schoolarts en de heer Nonnekes. liet leerlingenareaal van dit eiland is te klein (nl. 1800) dan dat hier voldoende leerlingen aan wezig zouden zijn voor een 13. school. Onderzocht wordt of er voor vestiging van een internaat voor debiele kjn- deren in Tholen mogelijkheden bestaan. Aan dit internaat, dat een aantal debiele kinderen uit Zeeland en Rrabant zou kunnen opnemen, kan dan een school verbonden worden. De mede werking van de gemeente Tholen die bereid is vele faciliteiten te verlenen, is in dezen vangroot belang. Zateadag 18 Juni a.s. wordt er alhier een huis-aan-huis en straatcollecte gehouden ten bate van de Reclasseringsin- stelling van alle gezindten. Geslaagd voor het diploma personeel spaarbanken de heer van Elsacker alhier. GEM. THOLEN van 10 Juni. GeborenFrancina Cornelia, Frans Braai en van Cor nelia Elizabeth van der Gouwe. Verlichting haventerrein. De afdeling Tholen van de Kon Nederl. Schippersvereniging Schuttevaer heeft voor de te Zwolle te houden 100 ste alge mene vergadering van Schutte vaer drie voorstellen ingediend Men wil te Tholen trachten een goede verlichting van het ha venterrein te verkrijgen alsmede verlichting van de peilschalen aan de brug over de Eendracht De afdeling Tholen zou voorts gaarne zien, dal een maximum lichtsterkte van de vaarlichten wordt vastgesteld. POORTVLIET Geslaagd. De heer Niemanlsverdriet te Poortvliet slaagde dezer dagen voor het kappersdiploma 4e klasse. SCHERPEN1SSE. Onder zeer grote belangstelling werd op de 2e Pinksterdag de 3e Schelde wandeltocht gelopen. Om 12 15 sprak de voorzitter van de kringafd. 13. de wandelaars toe. llierna sprak ook de burgemeester nog. Om 12.25 vertrok de kleurrijke stoet. Er waren een kleine 3U0 wandelaars, 13 groepen en enkele individuele wandelaars Langs de Oosterschelde was het een prachtig gezicht. De juni ores rusten in Strijen en de senioren in Tholen. Om half zeven waren de laatste wande laars weer in Scherpenisse terug. Allen waren vol lof over de prachtige tocht. Om uur werden de punten hekend ge maakt. Deze vielen ten deel aan le prijs senioren Steeds Voor waarts Breda 73 punten, beker. 2e pr. id. Em Be id. 08 plaquet. 3e pr. id. S.O id. 05V2 grote krans. 4e pr. id. Longo (na loting met SUST Oudenbosch) id. 03 kleino krans. Ie prijsjunioren S.U.S.T. Ouden bosch 427a krans. 2e id. Steeds Voorwaarts Breda 41 tak. Alle groepen ontvingen boven dien nog een groepsprijs en alle wandelaars een medaille. De burgemeester reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit, waarna de voorzitter dr. Helleman alle medewerkers hartelijk dankte. Ook de voor zitter van de kring sprak nog. Hij vroeg of alle wandelaars het volgend jaar nog een vriend of vriendin mee wilden brengen, hetgeen de wandelsport in Scher penisse ten goede zou komen. Tenslotte sprak nog namens de techn. comm. van de Zuidelijke Wandelbond de heer Kas. Hij zei dal de organisatie in woord af was. Een pluim op de hoed van de organiserende ver eniging „Op Stap '46 te Scher penisse. Het was in alle opzichten een geslaagde dag. Veiling van Juni 1949. Eerstelingen: 'le soort 118.21 2e soort f16.01. 3e soort 13.00 Alles per 100 kg. Aanvoer 2700 Kg. Door het springen van een band geraakte de heer Poot uit Scherpenisse Maandag avond Juni jl. op de Molen weg met zijn luxe auto in de sloot. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dinsdag morgen werd de wagen met behulp van paarden weer op weg gezet. ST. MAARTENSDIJK Le uitslag van de wedvlucht uit Orleans, gehouden door de „De Zwaluw" le St. Maar tensdijk, luidt: Have 20 eu 23. Klaasse en 15. Koopman 10 en 21. Bazen Driel en Andriesse 10 en 18. Zwagemaker en 12 Klip- pel Hoek 11 en 17. Rhee 13. Heijboer 14 en 24. Priem 19. Vroegop 22. Poot 25. Rhee20. STAVENISSE Vrijdag kwam de gemeenteraad van Stavenisse onder voorzitter schap van burgemeester Verburg bijeen. en stelden voor accoord te gaan met de ontwerp regeling jaarwedde gemeente ontvangers Er bestond geen bezwaar tegen de door het Provinciaal Bestuur aangebrachte wijziging in de verordening reis en verblijfkos ten. Het verzoek van de vereni ging van Zeeuwse gemeenten om 0.01 per inwoner beschik baar te stellen voor het aan bieden van een geschenk aan de gemeente Middelburg, ter [T^Aurn Naar het Engels 18 Roger vond haar aller-bekoor- lijkst met haar zwaar rood haar, het met sproeien bezaaide ge zichtje, dat nooit in rust was» en haar lachend grijze ogen, die peilloze diepten van gevoe- lens verborgen. Als ze hem zo vrij en onbevangen aankeek, verachtte hij zichzelf om de maskerade, die hij op zich had genomen. Dus is mijn neef Geollrev, ging ze peinzend voort. Nu, ik denk dat we wel goede vrien den zullen zijn. ik hoop het ook. zult wel zo vriendelijk willen wezen, om mij alles te laten zien, daar ik een vreemde ben in het land van de Cahils. Natuurlijk! Met die bedoeling gelegenheid van de ingebruik name van het Gothische stad- huisgedeelLe werd afgewezen. Op voorstel van en werd besloten mee te werken aan de stichting Regionale Gemeen schap Eiland Tholen. Een ver zoek van de heer Leune om een tent voor de verkoop van patates frites voor zijn wo ning op gemeentegrond te plaatsen, werd onder bepaalde voorwaarden ingewilligd. Thans werd besloten de Ofxmjevereni- ging voor het jubileumfeest een vergoeding van 60 te geven. In verhand met het ontslag van de heer van Beveren als raadslid, werden door de drie oudste raadsledeu de geloofs brieven van zijn opvolger, de heer van Veer onderzocht en in orde bevonden, zodat de heer van Veer als raadslid toegelaten werd. Op voorstel van de voorzitter besloot men de oude handbrandspuiten hij inschrijving te verkopen en de uitslag op de volgende raads vergadering te bekijken. Vervolgens kwam een voorstel van de burgemeester aan de orde tot vaststelling van een verordening ter bezoldiging van het personeel van de vrij willige brandweer. Volgens de oude verordening krijgt het personeel overdag per uur en nachts 1.59 Op verzoek van het brandweerpersoneel werd besloten, dit resp. op 50 en te brengen. De nachturen zijn bepaald van uur. Voor oefeningen zal niet meer de gebruikelijke con sumptie maar f0.59 per persoon beschikbaar gesteld worden en stelden voor enkele wijzigingen aan te brengen in de algemene politieverordening Zo o.a. een bepaling te maken dat men stroklampen niet meer 10 meter maar 40 meter van bebouwden grond moet plaatsen, met eventuele ontheffing. Na uitvoerige discussie werd dit voorstel verworpen. Na enige discussie werd besloten aan art 3e lid van de algemene politieverordening toe te voegen dat het anderen dan eigenaren verboden is op andermans grond te lopen, zonder toestemming van de eigenaar. Hierna kwam de gemeente mestvaalt ter spra ke. De Wilhelminastraat zal met keien bestraat worden. Bij de rondvraag kwamen ter sprake, het in orde brengen van de Voorstraat, de haven en de verlaatbak en putten op de Stoofdijk. Hierna dankte de voorzitter de heer van Beveren die voor de laatste maal een raadsvergadering bijwoonde, voor hetgeen hij voor de ge meente Slavenisse gedaan heeft Op initiatief van Rijkspolitie 11. Winter en Geuze werd Vrijdagavond alhier een schiet- verenigina opgericht: Het be stuur werd samengesteld uit da lieren van Oudenaarde voorzitter Moerland Cz secretaris en 11. Winter pen ningmeester. De vereniging ben ik ook komen halen. Eer lijk gezegd zag ik er wattegen op om kennis te maken met een jonge man, maar is een neef en dat is weer wat anders Ik hoop maar dat Oom met ingenomen is. Hij is nu nooit zo heel vriendelijk en het is moeilijk omgaan met hem. Roger had plezier in dat kleine Ierse meisje, zoals ze daar zo opgewekt en openhartig praatte Van een steile heuvel af, zag hij beneden een mooi golvend dal met heuvels aan weerskan ten en met hoge bergen er achter. Daar is kasteel Kilsavage, zei Glodagh en wees met haar zweep het oude gebouw aan dat hal verwege de heuvel daar tegen over lag Daar achter ziet de Knockmealdown-Bergen. Wat een mooi oud slot, zei hij eerbiedig. Die bewondering voor haar ge liefde tehuis deed Glodagh goed en in volle g^lop renden ze het dal in, langs een smal pad door de bossen dat over een grijs stenen brug over het kabbelend beekje leidde en dan langs een kronkelweg die lot vlak aan de hoofdingang van het kasteel voerde. Tot Glodagh's grote verwonde ring stond Lord Kilsavage op het bordes en zei, terwijl hij hartelijk Roger's hand vatte: Welkom op het slot. Laten wij het verleden vergeten en goede vrienden zijn. Ik verlang niets liever. Dank sir, antwoordde Roger wat verlegen onder die onver wachte begroeting. Gedurende de thee was de graaf stil en daarna trok hij zich in de bibliotheek terug, zodat het aan Glodagh was, om Roger kreeg de naam van „Prinses Beatrix" Er gaven zich 13 leden op, OUD-VOSSEMEER. Tarief veerdienst. Ged. Staten hebben aan de Prov. Staten van Zeeland voorgesteld voor het veer Oud-Vossemeer Nieuw-Vosmeer de tarieven te herzien en te brengen op 10 cent per persoon boven 12jaar, cent voor kinderen van tot 12 jaar, beneden de leeftijd van jaren vrij; voor een rijwiel met berijder 15 cent, motor rijwiel 25 cent, driewielerauto 35 cent en alle auto's 40 cent. Bij vrachtauto's is voor de lading boven 3500 Kg. nog 10 cent per 500 Kg. betaalbaar. Dit zijn de voornaamste tarieven. Dijkgeschot Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld een aanvullend artikel op te nemen In het bijzonder regle ment voor het Waterschap Oud-Vossemeer teneinde dit Waterschap in de gelegenheid te stellen in verband met de hoge kosten voor de verbetering van de weg Oud-Vossemeer Sint-Annaland, dijkgeschot te gaan heffen van de gebouwde eigendommen. Gevonden een paar gehaakte vissersgaren do meshandschoenen Inlichtingen bij de Postcom- mandant der Rijkspolitie. De alhier gehouden Rode Kruis Collecte bracht het mooie bedrag van ruim 1800.— op waarlijk de moeite waard. Bom onder de spoorlijn Den Haag—Utrecht Woensdagmorgen werd bij de Hulpverleningsdienst bericht ontvangen, dat zich onder de spoorlijn Den Haag-Utrecht ter hoogte van Hekendorp en Oude Water een mijn bevond. De Hulpverleningsdienst toog op onderzoek uit en toen bleek, dat het niet een mijn, maar een bom was, die tijdens der bombardementen in de oorlog is achtergebleven. Men is met de werkzaamheden begonnen. De bom ligt echter op zo'n grote diepte, dat gevaar niet direct aanwezig wordt geacht. Het treinverkeer gaat normaal door. De hom werd Dinsdag ontdekt tijdens de werkzaamheden die ter versteviging van de spoor baan ter hoogte van Hekendorp worden uitgevoerd. Zij lag on der het rechterspoor, gerekend van Utrecht af. Terstond werd het treinverkeer alleen over het linkerspoor geleid. De Hulpver leningsdienst werd gewaar schuwd. Deze stelde een onder zoek in en op grond daarvan werd het treinverkeer over het rechterspoor hervat. De treinen passeren de plaats nu met een maximum-snelheid van 30 Km. per uur. rond te leiden en hem heel wat van de oude legenden te ver tellen, die er aan het slot ver bonden waren. Dooi' haar leven dige manier van praten kwam hij heel wat te horen wat hem nog goed te pas kon komen, maar van zijn kant moest hij ook antwoord geven op vele vragen over de levenswijze van de Gahils in Australië. Het hin derde hem onuitsprekelijk om Glodagh te misleiden en dus ging hij al meer verfoeien het onaangenaam bedrieglijke van zijn positie, maar het was te laat, om zich terug te trekkeD. Met de graaf was net gemak kelijker, daar die meer sprak van onderwerpen van algemene aard. Glodagh met haar vrouwe lijke nieuwsgierigheid, dreef hem steeds meer in het nauw. Toen ze die avond voor het diner in de salon bijeenzaten, legde de graaf de hand op de schouder van Roger en trok hem naar het venster waar hij hem eens goed bekeek in het Denk om het afhalen van uw bonkaarten 909. Tholen Maandag 13 en Dinsdag 14 Juni, de na-uitreiking op Woensdag 15 Juni. Pokkengevaar voor Nederland Het jongste nummer van het „Nederlandsch tijdschrift voor geneeskunde" is voor een groot deel gewijd aan het pokkenge vaar voor Nederland in verband met het veelvuldig voorkomen van pokken-in Indonesië. In een hoofdartikel, getiteld „Gewetensvragen" schrijft prof. dr. van Loghem „Is Ne derlands geweten zuiver?" Als van ouds, en opnieuw, moeten wij de vraag ontkennend beant woorden. Voor 25 jaar stonden wij iels lakonieker tegenover de van vaccinatie afkerigen, De pok stof lag immers gereed, bij het eerste alarm vervluchtigden de meeste principiële bezwaren en de dokters waren bereid te en ten tot zij van uitputting en kramp in de arm niet meer konden. Thans zien wij het ernstiger. Dr. Peeters, leider der afd. volksgezondheid van de gemeen telijke geneeskundige en gezond heidsdienst te Amsterdam be spreekt in een artikel het pok kengevaar voor Nederland in verband met het veelvuldig voorkomen van pokken in Indonesië. Samenvattend schrijft dr. Peeters dat in Indonesië tha ns een pokkenepidemie heerst tengevolge waarvan door de Nederlandse regering Batavia een deel van Java en een deel van Sumatra besmet zijn ver klaard Sterke twijfel wordt uitge' waar voor „rea> vern besc be tri pokk ratu cinat in cu staat te te niet ken uitzo loop vaccfl ware De heeft van met toest den. len stree derei vord verh word voor tot perk licht en waarneming zei: Ja, je hebt heslist het Cahil- type, maar er is ook iets in je gezicht dat mij aan iemand anders doet denken, ik herin ner mij echter niet meer aan wie. Glodagh, die zich niet gekweld voelde door een dergelijke her innering, zei eenvoudig: Ja, je hebt meer van een Cahil dan ik, ik lijk op de familie vati mijn moeder. Aan de ene kant ging Roger zich hoe langer hoe meer thuis voelen op Kilsavage, maar aan de andere kant moest hij er ook steeds angstvalliger op be dacht zijn dat hij zich niet ver sprak. Eens had hij bijna iets gezegd van zijn studeren in Oxford maar door een handige zet wist hij de situatie nog te redden. (Wordt vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 3