Buitenland Plaatselijk Nieuws Het Bedrijfspensioen voor de Landbouw en de werkgever Burgerlijke Stand Dialecten-, volkskunde en namenonderzoek. lu Amsterdam zetelt de „Cen trale Commissie voor Onderzoek van tiet Nederlandse Volkseigen", die zich bezig houdt met het dialect-, volkskunde-en namen- onderzoek in Nederland. Hiermee werd in 1930 een begin gemaakt Men had toen in vergelijking met andere landen een grote achterstand in te halen. Wel was er door verschillende be langstellenden op dit gebied al wat aan dit werk gedaan en was er al veel opgetekend, n.aar tot een goed gefundeerd wetenschappelijk onderzoek was het nog niet gekomen. Oe Com missie beschikt over een groot aantal medewerkers, die over het gehele land verspreid zijn en vrijwel alle lagen der be volking vertegenwoordigen. Deze vullen geheel belangeloos de drie vragenlijsten in, die ten behoeve van bet onderzoek meestal eens per jaar worden verzonden. De lijsten bestaan uit oen dialectlijst, waarin ge- vraagd wordt naar een aanlai woorden en zinnen in het dia lect, een volkskundeiijst, waarin gevraagd wordt naar volksge- oruiken en gewoonten en een toponymische lijst, waarin ge vraagd wordt naar landerijnamen namen van velden, bossen, land en waterwegen enz. Door het tegenwoordige snel verkeer, de radio enz.komen ook die gebieden, die vroeger vrijwel geïsoleerd waren, steeds meer met de bevolking uit de grote steden in aanraking, waardoor zich bij de bevolking uit deze gebieden meer en meer vreemde invloeden doen gelden en bun eigen volksaard en hun dialect gevaar lopen langzamer hand te verdwijnen. Het is dus zaak, willen wij deze dingen voor het nageslacht bewaren, dat wij met dit onderzoek de nodige spoed betrachten. Het aantal medewerkers, dat hun steun aan het onderzoek verleent is echter nog steeds niet groot genoeg om een vol ledig overzicht te kunnen ver krijgen over de te bestuderen onderwerpen. De kaarten, die aan de hand van de gegevens uit de vragenlijsten getekend worden, vertonen nog steeds leemten, die dringend aanvulling behoeven. De Commissie ver zoekt daarom degenen die zich voor dit werk interesseren, en die zich in staat achten de vra genlijsten te beantwoorden, zich als medewerker op te geven hij de Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen, Kloveniersburgwal 29, Amsterdam-C Men zal daar voor Uw medewerking zeer dankbaar zijn en gaarne alle gewenste inlichtingen ver- schaften. In Rabarber hoeft niet zoveel suiker. De rabarber is goedkoop laten we daar gebruik van maken, want het is een gezonde groente met een heerlijke vruchten- smaak. We kunnen ze gebruiken zoals appelmoes hij de aard appelen, als fris nagerecht of ais broodbelegging. En dat ze zoveel suiker vraagt, daaraan is ook wel iets te doen. We kunnen bij de drogist een ons of een hall ons gezuiverd krijt halentheelepeltje daarvan neemt, als het wordt meegekookt met een kilogram rabarber, de ergste wrangheid daarvan weg. (Meer dan een theelepel per kg. zou de rabarber grauw van kleur en minder smakelijk maken.) Ook een ei kan de smaak ver zachten al betekent dit na tuurlijkgeen besparing. Daarvoor roert men de dooier door het hete rabarbermoes (voorzichtig bij kleine beetjes, om schiften te voorkomen) klopt het wit stijf en schept ook dit er ten slotte door. Men kan ook compote van de rabarber maken: in water (ruim kopjes voor kg. rabarber) wat sinaasappelschil, kaneel en suiker doen en dit even laten trekken. De in stukjes gesneden rabarber daarin zachtje gaar (niet stuk) laten kokenen en met een schuimspaan in een schaal scheppen, liet vocht dan binden met aangemengd aard appelmeel, sago of maizena en over de rabarber gieten. Dit bespaart eveneens suiker. schilt de rabarbersteleu toch niet liet is veel beter, ze alleen goed schoon te wassen (bijv. met een borstel). Ook moeten zij maar kort gekookt worden (tot de stukjes zacht zijn) en in weinig of geen water Zo komt ze het best tot haar recht als een gezond en geurig gerecht Grootste keuze, Laagste prijzen, Mooiste collectie... Adr. de Waal-v.Vliet Potterstraat 58-60 Tel. 156, Zoom Twee jaar geleden strekte Amerika zijn helpende hand uit naar Europa, dat door de oorlog financieel uitgeput zich aan de rand van een bankroet bevond. Toen was het Marshall die met een plan kwam, ondersteund door President Truman, om ons verarmde werelddeel te helpen, deels door millioenen leningen, deels door het verlenen van financieële steun waarvan een groot bedrag als schenking werd gegeven, te redden, liet was Juni 1947 dat dit plan tot stand kwam en de zestien landen die geholpen zijn hebben tijdens een grote maaltijd te Washington hulde gebracht aan Marshall en de Verenigde Staten van Amerika voor het aandeel dat zij hebben genomen om Europa van de ondergang te redden En de ondergrond van de hulde die Marshall is gebracht is wel de erkenning van het aandeel der Ver. Staten van Amerika om de eenheid van Europa te bevorderen, die zo hoog nodig is tegenover de machien die trachten onrust te zaaien en de communistische ideen in gang te doen vinden. Marshall legde in zijn antwoord op de hulde hem gebracht de nadruk er op dat o.m. de onder tekening van het Noord-Atlan tisch pact zeer belangrijk is voor de algemene welvaart. Niet alleen de economische vraagstukken Europa betreffende moesten worden geregeld doch in het belang van de vrede moesten ook de politieke en sociale kwesties noodzakelijk voor de welvaart en de vrede worden aangepakt. President Truman bracht hulde aan de figuur van Generaal Marshall die de hoop van Europa vernieuwde met zijn plan tot economisch herstel. Hij gaf de verzekering dat de Verenigde Staten van Ameiika zullen voortgaan hun krachten en hulpbronnen ter beschikking te stellen van een vreedzame en werkzame wereld. De besprekingen te Parijs over het Cerlijuse vraagstuk schijnen moeilijk op te lossen. De Amerikaanse Staatssecretaris Acheson heeft op een maaltijd die hij de Rus Wisjinsky heeft aangeboden duidelijk uiteengezet hoe ver de Verenigde Staten willen gaan om de Berlijnse kwestie in het goede spoor te brengen. De pogingen schijnen zonder resultaat te zijn gebleven. Moskou wil niet toegeven. De Sovjetregering strekt haar vangarmen ook naar China uit. Naar vermeld word is de Sovjetminister Molotov belast met de Russische politiek in China en het verre Oosten. Hoewel langzamerhand ieder in de landbouw nu wel het bestaan kent van het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw, is lang niet ieder voldoende op de hoogte van de hoofdzaken der regeling. Evenmin zal iedere werkgever de verplichtingen kennen, die op hem komen te rusten. Het is dus niet onnut hier in het kort over een en ander wat te vertellen. Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw is op Mei jl. in werking getreden. Het zorgt er voor, dat de arbeiders in de landbouw een pensioen krijgen bij ouderdom en invaliditeit, terwijl ook bij hun overlijden aan de weduwen en wezen een pensioen wordt toegekend. Het ouderdomspensioen gaat in op het 65e jaar en bedraagt voor de oudste arbeiders, die dus het eerst aan de beurt komen voor pensioen, f6.per week. In de loop van 40 jaren stijgt het geleidelijk tot 12. per week, alles in de onder stelling, dat er zonder onder breking premie wordt betaald. Het invaliditeitspensioen, is van het ouderdomspensioen. Het weduwen pensioen, dat uit gekeerd wordt tot aan de 60e verjaardag der weduwe, bedraagt per week, het wezenpensioen bedraagt per week voor ieder kind en eindigt op de 17e verjaardag van het kind. De deelneming aan het Fonds is niet een zaak van vrijwillig heid, maar is voor iedere arbei der verplicht, evenals iedere werkgever gehouden is de ver plichtingen, die het reglement hem oplegt, na te komen. Het bedrag van de premie is gesteld op 2.50 per week, be halve voor degenen, die 17jaar of ouder zijn, maar nog niet 21 jaar. Vi^or dezè is de premie 1.25 per week. Werkt de arbeider dagen per week of minder, dan is voor iedere dag een dagpremie van 0.50 ver schuldigd als hij 21 jaar of ouder is en een dagpremie van 0.25 als hij tot de groep der jongeren behoort. Jongens, jon ger dan 17 jaar, worden nog niet in de verzekering opge nomen. De werkgever is aansprakelijk GEM. SCHERPEN1SSE over Mei 1919. Geboren Jozua, Eind hout en van Tichem. Pie- ter, Dage en van Ilartog. Gehuwd Scheurwater 20 en de Kwak Koo- laard 19 Overleden Jan Ilage 82 weduwnaar van Rijstenbil. Loop der bevolking. Vertrokken Wilhelmina de Kwak Kooiaard naar Waddinx* veen. ST. ANN ALAND OVER MEI 1949 Geboren: Cornelia Apolonia, Vroegop en den Engelsman. Andrina Sijke, d.v. VV. v.d. Boogaart en Fase. Gehuwd: Jacobus Polderman, 20 jaar en MachaUna Westdorp 24 jaar. Adriaan Keur, 27 jaar en Cornelia Werf, 24 jaar. Witte Moerland 25 jaar en Gatharina van Poortvliet 21 jaar. Adriaan Goedegebuure, 32 jaar en Cor nelia Lanooy '22 jaar. Johannes van Gorsel 26 jaar en Anna Kaur, 20 jaar. Overleden: Frans Goedegebuure 76 jaar, ongehuwd. Thomas Kurvink, 69 jaar, weduwn. van Cornelia Elenbaas. voor de betaling der premie, maar hij dient de helft der premie in te houden op het loon, dat van Mei af voor de arbeider geldt. De premiebetaling heeft plaats door het plakken van zegels op zegelbladen. De zegels koopt de werkgever hij een Boerenleen bank, de zegelbladen krijgt hij van de Sociale Verzekerings Commissie in zijn district. Voor elke arbeider legt hij een zegelblad aan. Verdere bijzonderheden staan op de omslagen der zegeibladenboek- jes gedrukt. Voor het ophalen der zegel bladen, die elk kwartaal ver nieuwd moeten worden, zorgt de S.V.C. Daar ook de arbeider kennis moet dragen van de betaalde premies, dient de werkgever hem een soort van kwitantie in handen te geven, bestaande uit een strookje van het voor hem geplakte zegelblad. Dat strookje moet op de premiekaart, die de arbeider in zijn bezit heeft, worden geplakt. Er blijft nog over te vermelden, dat de bedrijfstakken, die van Mei af onder de verplichting tot deelneming vallen, zijn landbouw in engere zin (akker-en weidehouw, vee houderij en pluimveehou derij); de navolgende tot de tuin bouw in ruime zin beho rende bedrijfstakken: groen teteelt, fruitteelt, kruiden teelt, bloemkwekerij, boom kwekerij, tuinbouwzaadleelt en bloembollenteelt (delaat- ste bedrijfstak beperkt tot een deel van het land); griend- en rietcultuur; bosbouw veen bed rijf; hoveniersbedrijf. Uiermede is in grote lijnen aangegeven, wat de werkgever moet weten. Mocht hij meerdere inlichtingen wensen, dan kan hij zich wenden tot de S.V.C. in zijn woonplaats. Het is voor een vlotte gang van zaken dringend nodig, dat ieder, die bij de uitvoering der rege ling is betrokken, ten volle zijn medewerking verleent. Loop der bevolking: Ingekomen Jacobus Polderman Adriana Rijnberg, Cornelia Keur-v. Werf, Johannes van Gorsel, allen van St- Maartensdijk. Vertrokken: Cornelis Scherpe- nisse naar Botterdam. Cornelis Fase naar Vreeswijk. Jobannis Boogaard naar Middelburg. GEM. ST. MAARTENSDIJK over Mei 1949. Geboren Johanna Adriana, Stout- jesdijk en Hoek. Marinus Pieter, van Bloppoel en Franke. Johannes Leen- der, Geluk en van Gorsel. Egidia Jo hanna, de Bruijnen Bolier. Ondertrouwd: Dorst 32j.en Hoek 25 11. Ileijboer 27 en If. Sleketee 19 Getrouwd van Hof 29 en van Houdt 20 j.A.D. Ree 27 en Jasperse 24 van Splunter 34 jr. en de Graaf 30 Kerknieuws Tholen. 12 Juni a.s. is het vijf en twintig jaar geleden dat Pastoor Wolff, na het seminarium te Warmond te hebben bezocht te Haarlem als Priester werd gewijd. Daarna was hij kapelaan te Opdam, Amsterdam en Rotterdam en werd in 1946 als Pastoor te Tholen benoemd. Pastoor Wollï' wenst de dag van zijn 25-jarig Priesterfeest onop gemerkt voorhij te laten gaan. Zondag a.s. zal er ter gelegen heid van zijn 25-jarig Priester jubileum in de B.K. Kerk alhier een Plechtige Hoogmis worden opgedragen, terwijl tussen 14 en 15 uur gelegenheid zal zijn zijn Zeer Eerwaarde persoonlijk- geluk te wensen. Scherpenisse. Beroepen hij de Ned. Herv. Kerk te Rhenen ds. Koreman alhier. THOLEN Dit is het motto van de Natio nale Beclasseringsdag, volgende week Zaterdag 18 Juni. Wist dat het aantal gevan genen van ruim 10000 in 1947 lot ruim 18000 in 1948 steeg? Al deze mensen moeten door bearbeiding tijdens en na hun gevangenschap weer in het rech te spoor gebracht worden. Alleen de ingewijden weten, met hoe veel ontzaglijke moeilijkheden dit gepaard gaat. Voor het vele geld dat deze arbeid vraagt, kan het Rijk niet alleen zorgen. De Beclasserings- instellingen van alle gezindten, die hel geestelijk en sociaal werk onder de gevangenen ver richten, vragen nu alleen maar van een bijdrage, die gelijke lijk onder hen wordt verdeeld Door de gleuf van de bus, die voorgehouden wordt, kunnen waarlijk ook samengevouwen briefjes!! Ook Koningin Juliana vraagt Uw aller aandacht voor dit werk. En Jezus zelf noemt deze mensen Zijn broeders en vraagt tot ze te gaan. „Voor zoveel gij dit van Mijn minste broeders gedaan hebt, zo hebt gij dat Mij gedaan" Is er dan nog menselijke aan beveling nodig? Ned. Herv, Kerk voorm. 10 uur en nam. uur ds. Wiel. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. uur ds. den-Hertog te Kjfnpen. üftr. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en avonds 6.30 leesdienst. Chr- Ger. Kerk voorm. 10 uur nam- 2.30 en avonds 6.30 ds. Weele te Harderwijk. Ned. Prot. Bond nam. uur ds. Wybenga. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. uur ds. de Bres. (Voorm. Bed. Avondmaal, nam. Nabe trachting) Ger. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam uur Ger.^ Gem. voorm. 9.30 en nam. en avonds uur dhr Swerus te Rotterdam. SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. Koreman Ger. Oem. voorm. 9.30 nam. uur en 6uur leesdienst. Zaterdag 11 Juni nam. uur dhr Swerus te Rotterdam. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. uur ds. Hensbergen te Schalkwijk. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam- en 'savonds uur leesdienst. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. en avonds uur leesdienst. Maandag 13 Juni nam. 7uurds. Blaak Rehoboth nam. uur ds. Mantzte Rotterdam. STAVEN1SSE Ned Herv. Kerk voorm. 10 uur leeskerk en narr.. uur ds. Wiel. Geref. Gem. voorm. 9.30 nam uur en avonds uur leesdienst. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Urielhuijsen en nam. uur ds. Bakker te Venendaal. Geref Gem nam. 9.30.' nam. en avonds uur leesdienst. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. van Putten. Ger. Kerk voorm 10 uur en nam 2.30 ds. Bouman te Katwijk. Chr. Ger Kerk voorin. 10 uur en 2.30 en savonds 6.30 leesdienst. ST. PHIL1PSLAND. Ned. Herv. Kerk. voorm 10 uur nam. 2.30 ds. de Lint. THOLEN Geef hem weer een kans!

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2