Buitenland Openbare zitting POORTVLIET G L A S B E H A N G I I Slagkoord als waslijn Zondagsdienst Artsen 29 Mei 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St.Philipsland dr. Duinker te Tholen en dr. Vermet te Nieuw-Vosmeer hij kwam te vallen. Ogenschijn lijk had hij slechts weinig leisel opgelopen, maar de volgende middag overleed hij. Bij het geneeskundig onderzoek hleek dat de man door hersenbloeding tengevolge van de aanrijding, is overleden. Het Parket stelde een onderzoek in naar de oor zaak van de aanrijding. Vele kleintjes een groot geheel! Zuinigheid is nog steeds een zaak, waaraan wij niet licht teveel aandacht kunnen beste den. Heeft U er bijv. wel eens aan gedacht, hoeveel brandstof ver knoeid wordt door onzuinig koken? Volgens een onderzoek hiernaar moet dit verlies voor alle gezinnen in ons land teza men jaarlijks in de millioenen lopenOok daarom is het, dat wij U steeds weer op het hart drukkenkook groenten en aardappelen met weinig water. Een temper de warmtebron, zodra de inhoud van de pan kookt. Meen niet, dat het eten eerder gaar zal zijn, wanneer het „hard" kookt: meer dan kooktemperatuur kan het daar door immers niet bereiken 1 Bovendien voorkomt IJ, door de vlam tijdig laag te draaien, aanbranden, overkoken en on nodig slijten van Uw pannen. Een ander punt van belang is het schoonmaken van groenten en aardappelenoelen U in dun schillen en gooi als regel niets weg, dat gaaf en fris is. Groene plantendelen plegen de meeste vitamines te bevatten gebruik dus ook b.v. de uitein den van prij en de buitenste bladeren van andijvie zoveel mogelijk. Hardgroene bladeren van kropsla, die rauw minder smakelijk zijn, kunt lieven sto ven. Besljes aangemaakte bloem of andere bindmiddelen zijn vaak de volgende dag niet meer bruikbaar. Neem dus niet meer dan direct nodig is desnoods kunt U een overschotje in vla of pap verwerken, in vele gezinnen verdwijnen wekelijks liters overgebleven thee door de gootsteen. Dit is heel jammer, want thee behoort tot onze duurste genotmiddelen Boter geriskeerd, dat U tekort komt, dan steeds teveel te ma ken een extra kopje is vlug genoeg gezet 1 Tenslotte nog iels over het brood gebruik het op, ook al kunt U er nu zoveel van krijgen, alsU hebben wilt! Van oud brood kan men talloze lekkere dingen maken wentelteefjes, broodpap een schoteltje met appels of ander fruit „soldaatjes" bij de spinazie. Als straks de nieuwe haring komt, zal ze heerlijk smaken op toastdunne sneetjes oud brood, geroosterd (b.v. in een gasvlam) of gebakken in de koekepan. En paneermeel kunt U maken, door geroosterd brood fijn te rollen met een fles of deegrolzo spaart U beschuit- kruim of pakjes paneermeel uit. Wij besluiten met een recept (voor vier personen) van een zeer smakelijk broodschotellje. BROODSCHOTELTJE (van resten brood) 200 gr. (4 dikke sneden) oud brood, 1 kopje bessensap of appelsap, 1 kopje melk, wat ge smolten boter of margarine iets out, vruchten, 50 4 75 gr. sui ker, wat beschuitkruim of pa neermeel. Het brood in dobbelsteentjes snijden. Het vermengen met de melk, de suiker, wat zout en de gesmolten boter of margarine. Er vervolgens het bessensap of appelsap en wat vruchten (ro zijnen, krenten, stukjes gedroog de en geweekte pruimen, of verse vruchten, zoals bessen, frambozen, aardbeien, appel) door roeren en de massa over doen in een vuurvast schoteltje Het schoteltje bestrooien met beschuitkruim of paneermeel en in de oven warm en bruin laten worden. De Parijse conferentie die ons de vrede kan brengen is Maan dag begonnen in het bekende Rose paleis. December 1947 is door de starre houding, van Molotov de conferentie die zou dienen om tot een Vrede te konten, mislukt en sindsdien zijn de zaken slepende gehouden. Intussen is schijnbaar in Rusland een kentering gekomen die het mogelijk maakt dat men het thans eens zal kunnen worden. De volgende punten zullen be handeld worden. 1. De politieke en economische kwesties die geheel Duitsland betreffen. '2. Berlijn en het muntprobleem 3. Het vredesverdrag met Duits land en 4. Het vredesverdrag met Oos tenrijk. De Russische afgevaardigde bracht ook Japan ter sprake, waarbij hij de wens uitsprak dat ook China eventueel zou moeten worden uitgenodigd bij deze besprekingen, fn Berlijn is het onrustig De Spoorwegarbeiders zijn in staking gegaan, die ontaardde in scher mutselingen met de politie. De nieuwe Bondsrepubliek van Duitsland is opgericht. Maandag is te Bonn door 01 vertegenwoordigers van de par lementaire raad 5 vertegenwoor digers van Berlijn, de II Wes- Dnitse presidenten en de voor zitters van de Landdag, de voor lopige constitutie getekend. De twee communistische ver tegenwoordigers weigerden te tekenen omdat zij hun handte kening niet wensten te geven voor een splitsing van Duitsland. Een minder prettig bericht komt Uit Amerika. De commissie van toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een besnoe- ïng van 15 pet. van de gelden aanbevolen, die voor het in Juli beginnende jaar voor het Euro pese herstelprogramma zijn uit getrokken. De commissie nam met 22 tegen 19 stemmen het voorstel aan om het door president Trumange vraagdebedrag van4.198 200.000 dollar met 029.730.000 dollar te verminderen, hoewel de sub commissie slechts een verminde ring van 182.300.000 dollar had voorgesteld. Men verwacht, dat deze vermindering met 15 pet. (inplaals van de oorspronkelijk voorgestelde besnoeiing van 5 pet.), die het resultaat is van een coalitie tussen de Zuidelijke- democraten en de republikeinse oppositie, aanleiding tot felle strijd jin het Huis van Afge vaardigden zal geven. Aan de 50 millioen dollar voor de hulp aan Griekenland en Turkije hechtte de commissie haar goedkeuiing, evenals aan de dollars om het plan Marshall het tweede kwartaal van dit jaar te financieren. Er bestaat kans dat de terugkeer van Koning Leopold naar België mogelijk zal zijn daar de afd. Antwerpen van de liberale partij die een doorslaande positie in neemt, in een verkiezingsmani fest de belofte heeft afgelegd de terugkeer van Koning Leo pold te zullen steunen. Indien dit voorstel een meerderheid verwerft is de afschaffing van de wet van 1945, waarin de terugkeer van Koning Leopold werd uilgeschakeld, verzekerd. Vlootmanoeuvres. Er zijn plannen opgesteld voor gecombineerde oeleningen door marine-eenheden van de landen der Westerse Unie, die tussen 30 Juni en 8 Juli a.s. zullen worden gehouden. Aan de gecombineerde oefenin gen zullen minstens 50 Britse, Franse, Nederlandse en Belgi sche oorlogsbodems van allerlei afmetingen - variërend van vliegdekschepen tot lichte oor logsschepen, bestemd om in de nabijheid van de kust te ope reren deelnemen. De manoeuvres waaraan ook vliegtuigen zullen meedoen,die hun bases op het vasteland zullen hebben zullen waar schijnlijk drie dagen duren. Een der voornaamste doeleinden van deze manoevres zal zijn het tot stand brengen van een zo groot mogelijke samenwerking tussen de marine strijdkrachten der vier landen. De door de oefeningen opge leverde resultaten zullen on middellijk na afloop der manoeu vres door vlootdeskundigen van de vier landen worden bestu deerd. van de Raad der Gemeente gehouden op Vrijdag 20 Mei Voorzitter en secretaris de heer B.. J. van Oeveren. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige verga dering worden gelezen en onge wijzigd vastgesteld. De voorzitter brengt dank aan de heer van der Slikke voor het waarnemen van het voorzitter schap en de heer van der Male voor het samenstellen van deze notulen tijdens zijn ziekte. Ingekomen stukken Van de Commissaris der Konin gin de kon. goedkeuring op de verordening heffing secretarie leges. Dit wordt voor kennisge ving aangenomen. Van Ged. Staten de nieuwe sala risregeling voor de ontvangers. Burg. en weth. stellen voor aan Ged. Staten te berichten dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Met alg stemmen wordt dit goedgevonden. Deze treedt in werking van '1 Januari '1948 af Van de P.Z.E.M. een berekening voor de electriflcatie van Strij- enham. Er zullen 25 percelen aangesloten kunnen worden en die zullen een garantie moeten stellen van f 1625 per jaar en voor de ongedekte kosten moet de gemeente dan garant staan voor f 1341.80 per jaar gedurende 30 jaren. Burg. en weth. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. De heer van Ast vraagt of er dan geen andere manier is dat die mensen electriciteit krijgen want de buitenwijken zijn altijd de dupe, hij zou er voor zijn dit nog eens te bezien. De heer de Graaf meent dat er eerst nog eens met die mensen gesproken zou moeten worden, misschien hebben zij er nog wat voor over, zodat het voor de gemeente minder wordt. Besloten wordt dit aan te hou den en nog eens met de betrok kenen te spreken. Alle soorten ln lood, Geslepen, Verzilverd, LAAGSTE PRIJZEN Adr.deWaal-v. Vliet Potterstraat 5860 Tel. 156, B. o. Zoom Een afschrift van de afrekening van de woningwetwoningen. Er moet nog betaald worden een bedrag van f 4978.90 aan de aannemer en f 2078.78 aan het architectenbureau. Indien alles in orde is wordt burg. en weth. machtiging ver leend dit bedrag uit te betalen. Het verslag van de schoolart- sendienst. Wat betreft de op merkingen over de vloer en de muren van het gymnastieklokaal dit zal in de vacantie in orde worden gemaakt. Een verzoek van het bestuur van de Chr. School om een voorschot volgens art '101 der l.o. wet. De voorzitter zegt dat reeds elk kwartaal een vierde wordt uit betaald en burg. en weth. stellen voor dit zo te blijven doen en dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor de aankoopvanbrandweermateriaal aan te houden tot een volgende vergadering en eerst de Engelse motorspuit te proberen. Met alg. stemmen wordt dit aangenomen. Burg. en weth. stellen voor op het verzoek van M. A. Jansen en W'. J. Gunter tot verbetering van de riolering gunstig te beslissen. De voorzitter zegt dat wat be treft bij M. Jansen een stuk van 20 M. en in de Rozemarijnstraat bij W. J. Gunter e.a. is een stuk vandJö M. Daar het door alle raadsleden be schouwt wordtals dringendnood- zakelijk wordt met alg. stemmen het voorstel aangenomen. Burg. en weth. stellen voor in verband met bet 12'/z jarig huwelijksfeest van II. M. Konin gin Juliana en Prins Bernhard aan alle schoolkinderen een foto te geven. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Aan de orde komt het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van A. Luijk voor woningsplitsing. De voorzitter zegt dat er geïn formeerd is naar de oorlogs schade enliierisniet te splitsen schuur en woning, zodat het bedrag gelijk blij ft. De meerderheid van burg. en weth. is er voor het verzoek in te willigen, zodat er weer een woning beschikbaar komt. De heer van Ast is het er wel mee eens dat er een woning bij komt, maar de gemeente heeft da ar niets over te zeggen. Zolang de woonruimtecommissie bestaat wel, maar dan niet meer, dus het is nu wel duurder voor de gemeente dan de woningwet woningen. Weth. Krijger is het daar niet mee eens. Wij zullen eens zien over 20 jaar, hoe het is met de woningen. De heer van Ast meent dat het nooit een strop kan zijn, want het rijk neemt 90 van het exploitatietekort voor zijn reke ning, dus elke woning kost de gemeente hoogstens f 40. Het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen weth. van der Slikke en de heer van Ast. Met alg. stemmen wordt goed gevonden een wijziging van de begroting voor 1948. Ter bespreking bouw van 2 gemeentewoningen gaat m over in gesloten vergadering, Na heropening der vergaderii stellen burg. en weth. voor ot Grootste keuze, Laagste prijzen. Mooiste collectii Adr.de Waal-v.Vli Potterstraat 58-1 Tel. 156, B. o. Zod te gaan tot het bouwen van woningen. Met alg. stemmen wordt hiertjte besloten. Bij de rondvraag vraagt de he van Ast of de grond bij v; der Slikke nu voldoende isafg heind. De voorz tter antwoordt dat nog in behandeling is, want 1 moet zo worden geformuiee dat daar later geen ongera; van komt. De heer van Ast wijst op grote putten in de Achtera De voorzitter antwoordt dat reeds besproken is en er i Eshalite worden aangekocht. De heer van Ast vraagt hoek is met de watergang bij Slikki De voorzitter antwoordt dat Heidemaatschappij hier een plljj van zal maken. De heer van Ast vraagt of om de gemeentewei weer ga gemaakt kan worden. De voorzitter antwoordt dat zal gebeuren. De heer Krijger leest het at i; woord voor van de Directeur vfi de Waterleidingmaatschappij treffende de vraag over de t a rieven gedaan door de he e van Ast in de vorige vergal ring. Het blijkt dat er gei i verhoging heeft plaats geha maar een betere toepassing v: de tarieven. Alle heren waren voldaan o» liet antwoord. De heer Krijger wijst op ve schoven pannenophetgemeeni huis. Wethouder van der Slikke ze dat reeds lang opdracht is g geven deze. goed te leggen. De heer van Houdt spreekt zijn spijt over uit dat men gei woningwetwoning kan kope a De voorzitter zegt dat nn 1' alleen een blok woningen ki kopen. De heer Vroegop vraagt of grond voor de woningen betaald is. De voorzitter antwoordt dat prijs nog niet bekend is. Spr. deelt nog mede dat toegang tot de gemeentew vernieuwd wordt. Hij deelt tevens mede dat gemeenteraadsverkiezing houden zal worden op 15 Juni a Tot leden van het stembure^, zijn aangewezen de heren K. J. Krijger en P. J. van Hom en lot plaatsvervangende ledi J. J. van der Slikke, G. K. K ger en E. C W. A. de Graa Hierna volgt sluiting op gebruikelijke wijze. Nog steeds wordt er op onve antwoordelijke wijze met gi vonden munitie omgespronge aldus meldt „riet Parool" In het dorpje Echt (L) ware 96 Duitse handgranaten meeste met ontsteking) gebruil om de goalpalen op een voe balveld stevig in de grond zetten. In Bergen (L) gebruikte ec huisvrouw uiterst explosief sla; koord als waslijn. Zij bad eree hele rol van gehad en de rei aan de buren gegeven. De huisvrouwen waren enthoi li siast over de gevaarlijke waslij want die gaf niet af i e

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2