Onbeperkte Duikbootoorlog PLAATSELIJK NIEUW Andrewsfeisters, die met hun zes nieuwe songs weer een overvloed van Swing brengen, waarvan de liefhebbers zullen genieten. Ja elke film met de Andrews Sis ters is wel een attractie op zichzelf. Al bij al een film die er wel in zal gaan, want wat hebben wij barder nodig dan enkele uren van gezonde lach? Wilt (J eens hartelijk lachen, gaat baar Boxy en het komt in orde. ij: i VÖ0RtlCHtlNGSBURÈAÜ^2^;.o. ffn VAN DEN VOEDINGSRAAD Seizoeng roente met variaties De moderne techniek maakt het mogelijk, dat verschillende groen ten practisch bet gehele jaar door verkrijgbaar zijn We kun nen kropsla eten midden in de winter, bloemkool iu bet vroege voorjaar en spercieboontjes uil blik, lies of' diepvrieskast, wan neer bet maar bij ons opkomt, De keus is vrijwel onbegrensd- maardat is onze huishoud - beurs gewoonlijk niet. En de bijzondere zorg, die aan kas- gr oen ten, primeurs en conser ven besteed wordt, moet wel door de verkoopprijs worden goedgemaakt. Een groente, die op liet ogen blik weer verkrijgbaar is en op vele manieren bereid kan wor den, is de spinazie. Men kan ze koken en liet vocht binden met bloem, maizena, aardappelmeel of beschuilkruim Ook kan men het vocht bewa ren voor een spinazie-saep of de groente rauw door de aard appelen stampen of er sla van ma ken. Twee andere bereidings wijzen laten wij hier nog vol gen; Gesmoorde spinazie 2 kg spinazie, een klontje boter of margarine, wat zout, aard-l appelmeel of maizena. De spinazie uitzoeken, wassen, laten uitlekken en opeen plank snel fijnsnijden. Vervolgens in een pan een klontje boter of margarine (20 a 30 g.) smelten, de fijngesneden groente erdoor roeren en de groente op een vrij boog vuur onder roeren laten slinken. Ze vervolgens gaar laten worden (in 5 a 10 minu ten), wataardappelmeelof bloem aanmengen met koud water en het vocht hiermee bijbinden. Zout naar smaak bijvoegen. Flensjes, gevuld met spinazie: Voor de flensjes: 2 dl melk, 50 g (57a eetlepel) bloem, 1 ei, zout, boter of margarine om te bakken. Voor de vulling: 500 g spinazie zout, boter of margarine, bloem of aardappelmeel. Voor de Mensjes do bloem met de melk, bet ei en het zout tot een glad beslag roeren. Van het beslag in een koekepan dunne flensjes bakken. De spinazie uit zoeken, wassen, koken en met twee messen fijnsnijden. Ze bij- binden met wat aangemengde bloem of aardappelmeel, een klontje boter ol margarine en zout naar smaak toevoegen. In liet midden op de Mensjes een schepje spinazie leggen en de beide kanten hieromheen slaan. Men kan dit gerecht ge ven bij aardappelen en jus of ragout uf een restje spinazie op deze manier verwerken tot een voorgerecht of een hapje bij de broodmaaitijd. Rantsoenwaarde vlees in blik gewijzigd. Enkele soorten zonder bon verkrijgbaar. Het Centraal DislribuIiekantoor deelt mede, dat met onmidde- lijke ingang op de vleesbonnen per rantsoen van 100 gram gekocht kunnen worden: 2 oz (ongeveer 50 gram) dehy- drated beefofdehydrated mutlon in blik (gedroogd vlees); of 4 oz. (ongeveer 112 gram) bacon, slieed bacon,corned pork, corned beel of corned mutton in blik; of 8 oz. (ongeveer 225 gram) stewed steek, pork and gravy, ham and eggs, vienna sausages lunch meat, pork sausage bulk, pork sausage meat of ossetong in blik; of 10 oz. (ongeveer 280 gram) paardevlees in blik. Verder mogen rie' volgende artikelen zonder inlevering van vleesbonneti worden verkocht: steak and kidney, meat and kidney-pudding, meat and vege- lables stew, ham with candied sweet petaloes, Irishstew, meat and vegetables bash, pork and soya links en blood sausage. Bovenstaande artikelen zijn niet in onbeperkte mate verkrijg baar aangezien het hier de verkoop van een restant-partij vlees in blik betreft. Het eerste mosselzaad in seizoen aangevoerd Het eerste mosselzaad uit de Waddenzee is vorige week aan gevoerd door het motorvaartuig Ilru 18, schippers Gebr. Jume let Wz. Het betreft hier eeri op zichzelf staande aanvoer. Van de meeste vissers komt bericht, dat er niets te vinden is. Na tuurlijk wordt er wel overal gevist, maar alles wijst er op, dat de pessimistische geruchten, dal er zo goed als geen zaad in de Waddenzee aanwezig is, waarheid bevatten. Er bestaat weinig kans, dat er mosselzaad- banken van enige betekenis gevonden zullen worden. Landbouwer wilde geen graan leveren. De landbouwer H. uit Mierlo heeft voor de tuchtrechter voor de voedselvoorziening te's Her togenbosch terecht gestaan, omdat hij grote hoeveelheden granen niet ter beschikking had gehouden voor het bedrijfscbap voor granen, zaden eu peul vruchten. Hij moest 4050 kg. tarwe leveren en had in het geheel niets geleverd. Clande stien had hij bovendien meng voeder bereid en verhandeld. Dertig maal reeds was tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding op het ter rein der voedselvoorziening. De tuchtrechter oordeelde dat deze niet in staat was een be drijf naar behoren te voeren en stelde zijn bedrijf onder bewind voor drie jaren, terwijl een bewindvoerder werd benoemd tegen een salaris van f 200. per maand ten laste van ver oordeelde. HET JUBILEUM VAN „VREDERUST" De feestelijke herdenking Donderdagavond was het feest voor het personeel der stichting. Er werd een revue opgevoerd die de groei en bloei der stich ting in beeld bracht. Vrijdagmiddag werd in bel kerk gebouw der stichting een bijeen komst gehouden, waar tal van autoriteiten en belangstellenden aanwezig waren. Ds. de Vries, voorztiter der vereniging, sprak naar aanleiding van Psalm 48:10. Daarna sprak de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Gasembroot, die vergezeld was van het lid van Geil. Staten de lieer A. Schout en de chef der 3e afd. der Prov. Griffie mr. J. de Vries. Namens H. M. de Koningin reikte hij onderscheidingen uit, nl. de gouden medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau aan de hoofdverplegers F. Boon en A. Versteeg, de zilveren medaille aan de ver pleger G. Pettinga en de bronzen medaille aan de laboratorium- bediende P. A. Michael. Een persoonlijk woord richtte de Commissaris nog tot de oud voorzitter, dr. J. .1. G. van Dijk. Namens hel Prov. bestuur bracht hij dank aan allen voor het zegenrijke werk. Nog tal van sprekers voerden liet woord, waarna ds. J.F. van den Berg met dankgebed de bijeenkomst sloot. In het begin van 1916 had Duitsland 41 onderzeeboten in dienst en op 10 Januari '1917 was dit aantal 103. Er waren 22 boten vertoren gegaan en 84 nieuwe in dienst gesteld. Op 1 Februari 1917 barstte de onbeperkte duikbootoorlog in zijn volle omvang los waarbij vijandelijke koopvaardijschepen zonder waarschuwing werden getorpedeerd. De komende maanden kreeg de Engelse koopvaardij het zwaar te verduren Er werden de laatste maanden voor 1 Februari 1917 per maand gemiddeld 37 schepen door torpedo's en door mijnen tol zinken gebracht, in Februari werd dit respectievelijk 86 en 12 en de volgende maanden liepen de verliezen steeds meer omhoog. De waarde, die de Duitse auto riteiten reeds eind 1916 aan hun onderzeeboten hechtten moge blijken uit het feit, dat toen 2 boten bij de Deense kust aan de grond waren gelopen, een Duitse scheepsmacht, beschermd door 4 slagschepen eu een slagkruiser te hulp kwam. Een Britse onderzeeboot had het noodsein van zijn Duitse collega echter eveneens opgevangen en torpedeerde 2 slagschepen die echler, zij het met moeite, de thuishavens konden bereiken. Toen Admiraal Scheer van de Duitso Keizer een repiiniande kreeg voor deze operatie, ant woordde bij daarop, dat voor Duitsland elke onderzeeboot zo belangrijk was, dat het waard was de hele beschikbare vloot in te zetten voor hun assistentie en ondersteuning. In de maand April 1917, toen Amerika aan de oorlog ging deelnemen, verloren de Britten 155 schepen door onderzeeboten en 14 door mijnen. Totaal ging die maand 881.000 ton aan geal lieerd een neutralescheepsruim te verloren. Van elke 100 schepen dat de Britse eilanden in die tijd ver liet, keerden 25 nooit meer terug. De situatie was hoogst dreigend te meer daar vele tankers verloren gingen, waar door de reserve brandstof voor raad voor de Grand ileet, die meestal voor 6 tot 8 maanden voldoende was,-terug viel lot een reserve voor 8 weken. In verband hiermede gingen de grote lijnschepen olie in bun dubbele bodem vervoeren. Maar zoals het meestal gaat, als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Op 6 Juli 1916 had de motorboot „Salmon" met behulp van luisterapparaten de Duitse onderzeeboot mijnen- legger „U 7" te pakken gekregen Een dieptebom bracht de mijnen tot explosie en de „UC 7" kwam niet meer boven. De diepte bom, die opelke gewenste dieple kon exploderen, werd spoedig door de onderzeeboot bemanning bijzonder gevreesd Maar de Engelsen hadden nog meer pijlen op bun boog. Vliegtuigen werden gebruikt om de onderzeeboten op te sporen en een nieuw soort verankerde mijn werd ontworpen. Onmid dellijk werden hiervan 100.000 besteld, die o.a. in de Duitse Bocht en het nauw van Galais werden gelegd. Om de afsluiting van de Noordzee te vervolmaken moesten ook inde engte tussen Schotland en Noorwegen mijnen gelegd worden. Dit stuk was ongeveer een 230 mij lang waarvoor 120.000 mijnen geschikt voor gebruik in diep water, nodig waren. Alleen een reusachtige productie capa citeit, van de Verenigde Staten maakte het mogelijk een derge lijk groot aantal mijnen tijdig gereed le hebben. Bij betsluiten van de wapenstilstand was men nog bezig, om de versperring te voltooitn eu daarna kostte liet vegen nog vele hoofdbrekens en mijnenvegers. De voorraad dieptebommen was in Januari 1917 nog zo klein, dat elke torpedobootjager er maar 4 aan boord had. Doch ook daar werd een mouw aan gepast en begin 1918 was dit aantal 30 tot 40 per jager. Hadden de escorte schepen in '1917 slechts 1 onderzeeboot tot zinken gebracht, in 1918 was dit aantal 11 Verder werd de bewapening van koopvaardij schepen met volle kracht voort gezet. Hoe doeltreffend dit was blijkt wel uit het feit, dat in 1916 ruim 70°/o van de aangevallen bewapende koopvaardijschepen ontsnapte, terwijl dit slechts 22% van de onbewapende gelukte. Tenslotte werd na ernstige overweging het konvooi systeem ingevoerd. Hiervoor was een zeer bijzon dere organisatie noodzakelijk. De nadelen waren, dat bet ver trek van de schepen werd vertraagd, daar ze op elkaar moesten wachten, terwijl bij aankomst de havens plotseling zu overladen weiden met bet werk, dat er grote vertraging bij het lossen ontstond. Boven dien is de snelheid van een konvooi, die van het langzaamste schip. Maar de verliezen aan koopvaardijschepen werden bier- door zó verminderd, dat boven genoemde nadelen gaarne wer den geaccepteerd. Degrote kracht vau de auti-jnderzeebootcam- pague werd steeds duidelijker merkbaar. Na October '19'17 toen de Duitsers hun grootste aantal onderzeeboten tijdens de oorlog, nl. 140, in de vaart hadden, werden maandelijks meer onder zeeboten vernietigd dan in dienst gesteld konden worden. De peri ode van 6 maanden onbeperkte duikbootoorlog, die de Duitsers voldoende hadden geacht om Engeland op de knieën te bren gen, was voorbij. Eu nu begon de deelname van Amerika dui delijk merkbaar te worden, in het 2e kwartaal van 1918 over- trofdeaanbouw van koopvaardij schepen de verliezen, die door de betere afweer bovendien steeds meer daalden. Zo werd bijvoorbeeld op initiatief van de Engelse Admiraal Keyes het Nauw van Galais 's nachts door zoeklichten beschermd, zodal de patrouilleboten de onderzeebolen noodzaakten onder water te gaan en zo de mijnenvelden te passeren. Hierdoor werd bet zeer gevaarlijk om te trachten langs deze route de open zee te bereiken, waardoor de Duit sers gedwongen waren een zeer grote omweg te maken. De bijzondere inspanning die de Engelsen zich moesten ge troosten komt wel tot uiting door de volgende cijfers. In de maand November '1917, toen de Duitsers 137 onderzeeboten in de vaart hadden, bestond de Britse patrouillevloot o. a. 277 torpedobooljagers, 74 patrouille boten, 338 motor launches, 850 trawlers en 77 Q-scbepen, de zgn. duikbootvallen. Verder waren nog 50 luchtschepen en ongeveer 200 vlieg tuigen ingezet. Het kwam erop neer, dat voor elke Duitse onder zeeboot de Britten 15 tot 20 gevechtseenheden in bedrijf hadden. De grote effectiviteit van de onderzeeboot in de handelsoor log moge blijken uit het feit dat de vernietigde scheeps- ruimte in de eerste maam van de onbeperkte duikb( oorlog om de 400.000 ton terwijl de kruiser „Emdi gedurende haar driemaau lijkse succes-trip totaal 70j ton tot zinken bracht. Het dan ook niet te verwondei dat de Duitsers in de afgelo j oorlog wederom alles op onderzeeboot zetten. Het b nu eenmaal een zeer doelti fend wapen voor een land, de heerschappij ter zee i bezit. Duitsland ontwikke aan het eind van de afgelo oorlog een type onderzeeb met grote onder watersnel hi van omstreeks 24 mijl, waan de plannen thans in handen de geallieerden zijn. In verbi hiermede heeft deAmerikaa Marine een nieuw type sm escorteur op stapel gezet, chef der Amerikaanse Mar heeft namelijk verklaard dergelijke snelle onderzeeho c in een zekere Buitenlan Marine binnenkort kunnen w den verwacht. Kerknieuws THOLEN Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en nam 3 uur ds. v. d Wiel Collecte voor het Sanatorium No> Brabant. Ger. Kerk voorm. 10 uur leesdit en nam. 7 uur ds. Lammensma11 den Haag. Ger Gem voorm. 10 uur nam en "s avonds 6.30 leesdienst. Chr- Ger. Kerk voorm. 10 uur s' avonds 6.30 ds. van Leeuv en nam. 2.30 leesdienst. Ned. Prot. Bond nam. 5 uur ds, Wybenga. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur dhr v. d. Kraat: Kinderdijk. Collecte voor de kerk. Ger. Kerk voorm. 9.30 uur en ni 2 uur leesdienst. Ger. Gem. voorm. 9.30 en nam en 's avonds 6 uur leesdienst. SCHERPENIS5E Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en nam. 2.30 ds. Koreman. Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 6 uur leesdienst. Ger. Gem- Scherpenisse Zaterdag 14 Mei nam. 6.30 ds. Mallan uit Bruinisse. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en nam. 2.30 ds. de Bres. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, n; 2 en 'savonds 6 uur leesdienst Ger. Gem. voorm. 9.30, narn en 's avonds 6 uur leesdienst. Rehoboth nam. 6.45 dr. van ltter: te Den Haag. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en nam. 6 uur dhr Koningste Putt Collecte Inwendige Zending. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30 nei en 's avonds 6 uur leesdienst. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Steur te Ouddi Collecte ten bate van het A Militaire fonds. Geref Gem9.30 nam. 2 en 'savoi 6 uur ds. Mallan te Bruinisse. (Voorm. Bed. H. Avondmaal, N. Bed. H. Doop en Collecte Wedi opbouw verwoeste kerken.) OUD-VOSSEMEER Ned. Herv Kerk voorm. 10 i en nam. 2.30 ds. van Putte. (Voorm. Voorber. H. Avondma. Ger. Kerk voorm 10 uur en na 2.30 ds. Booij (Ziekenhuispred Utrecht) Chr Ger Kerk voorm. 10 uur savonds 6.30 leesdienst en na 2.30 ds. van Leeuwen. ST. PHIL1PSLAND. Ned Herv. Kerk voorm 10 en nam. 2.30 ds. de Lint. THOLEN Dinsdagmiddag kwam de ong veer 14-jarige Arie Schot zijn rijwiel de Hoogstraat afg reden en gaf geen acht op li van rechts komende verkei zodat hij in volle vaart teg' de luxe wagen van C. Kod<

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 2