N. V. WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ »THOLEN« V R 'ublicatiën r L ■r r Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT n |e Adr.de Waal-v. Vliet Prima Dames-tassen No. 19 Vrijdag, 13 Mei 1949 Twee en Zestigste jaargang URANT Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Vertegenwoordiger J. Deurloo Hoogstraat I Telefoon 16 Postrekening 1043 Nieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland 'er-inzage-legging lijsten an candidaten Ie voorzitter van het hoofd- lembureau in de gemeente 'holen maakt bekend, dat de lij hem ingeleverde lijsten der landidaten, gesteld voor de op 17 Juni a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad, ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Tholen, 10 Mei 1949. De voorzitter van het hoofdstembureau voornoemd, C. VAN DEN BERGE. Teneinde een inzicht te krijgen n het werk van deze Maat- chappij hebben wij een onder- toud gehad met de Directeur Ier Maatschappij de heer van er Peijl, die ons op een zeer uidelijke en aangename wijze it werk heelt belicht. Gezeten zijn kantoor deelde hij ons aede dat het aantal vast en los lersoneel dat in dienst is ledraagt 14 personen. )e verstandhouding onder hen eni s zeer goed te noemen. Het antal aansluitingen bedraagt hans 4400, waaronder ongeveer 100 landbouwbedrijven, Het laizennet is 73 K.M. lang, be- taande uit 22 K.M. transport- eiding en 50 K.M. distributie- eiding Er komen vrij veel uisbreuken voor, wat zijn orzaak vindt, in de agressieve rondlagen en vooral in de Jappe veenbodem. De inundatie teelt daar ook wat een steentje oe bijgedragen. De tarieven oor het waterverbruik zijn ninimum f 12.10 tol maximum 71.10 per jaar. De financieele litkomsten van het bedrijf zijn tiet gunstig, daar er elk jaar net een belangrijk te kort vordt gewerkt. De oorzaak bier an is, dat de bouw plaats heeft ehad in de dure jaren na de lorlog 1914/1918 en door de rij hoge exploitatiekosten. Ook s het te gering aantal aanslui- iugen ten opzichtte van de rote lengte van liet buizennet vel mede een oorzaak biervan )p de vraag of er een grote ichtersland was, antwoordde Ie directeur dat deze er inder- laad is, maar dat vindt zijn lorzaak hoofdzakelijk in de naleriaalpositie. Daar is wel vat verbetering ingekomen, aar voor de hootdleiding is eze nog zeer slecht en noem Ie nog een voorbeeld. Hij moest 1( 'oor verbetering vaneen lioofd- eiding eterniet buizen hebben in toen hij deze aanvroeg, was u. n hij niet bij de eerste 1900 aan vragen die nog behandeld moesten worden, ondanks het feit dat hij het een halfjaar te voren had aangevraagd. Wat betreft de aanvraag of de tarieven verhoogd zijn, ant woordde de directeur 'dat dit niet het geval is. Er zijn nieuwe opmetingen gedaan en het is gebleken dat er Ie soebele toe passing heeft plaats gehad en daardoor is er steeds te weinig betaald geworden, hij liet ons dit zien. De tarieven zijn niet verhoogd, maar worden nu vol gens de voorwaarden in 1925 vastgesteld toegepast. Een punt waarop men steeds dient te letten De beste reclame maaktU, door in de Thoolse Krant een advertentie te zetlen De ontstane verhogingen zijn ook veel het gevolg dat er ka mers zijn bijgebouwd, dat er een bad of douche is gemaakt een gevelkraan, en een garage bijgebouwd. Opgemerkt zij ech ter dat voor closet niets wordt gerekend, hierover bestaat nog al misvatting. Wat betreft het opnieuw opmeten van de wonin gen, dit geschiedde ook ter ver betering van de controle. Van elke woning wordt een tekening gemaakt en in het archief be waard komterdaneenklacht, dan kan deze dadelijk nagegaan worden en komt meu later con troleren, dan kan men altijd zien welke veranderingen aan gebracht zijn Nogmaals wees de directeur er met nadruk op, dat er niet gesproken mag wor den dal de tarieven verhoogd zijn, maar dat de voorwaarden vastgesteld in 1925 nu streng worden doorgevoerd. Ook werd nog gevraagd of de aangeslotenen zelf een meter aan kunnen vragen. Hierop werd gezegd dat alleen een meter geplaatst wordt indien dit door de directeur nodig wordt geacht Men moet niet uit het oog verliezen dat een waterleiding bedrijf beschouwd wordt als een sociale instelling, die dus door de bevolking in stand wordt gehouden en de tarieven zo gesteld worden, dat deze gedragen kunnen worden door elke groep van de bevolking. De bedoeling is dat de minder gegoede geen water zouden gaan drinken van allerlei herkomst en daarom is ook een tarief vastgesteld, maar niet naar het gebruik van het aantal M3. De reclames op de heler toe gepaste tarieven zijn over het algemeen zeer weinig. Er wordt ook gestreefd naar uitbreiding, vooral wal betreft de pompcapaciteit en de water winning en er zal getracht wor den in de toekomst de land bouw meer in te schakelen, zo dat zij ook kunnen profiteren van beter drinkwater. Wat belreft bet watergebruik dit was in 1925 113.000 M3 en in 1948 446.000 M3 wat dus een vermeerdering is van meer dan 400% Na het onderhoud op het kan toor van de direcleur zijn wij naar het poupstalion te Hal steren gereden en hebben daar het technische gedeelte bezich tigd. De directeur bracht ons eerst bij de bronnen. Er waren eerst 4 bronnen, waarvan er 1 steeds buiten werking is omdat het water niet aan de eisen vol doet. Thans is er een nieuwe bron bijgeboord, zodat er5 bron nen zijn. De directeur gaf ons een zeer uitvoerige uiteenzetting, hoe deze bronneugeboord wer den. De diepte van deze bronnen is van 60 tot l25 Men hebben een capaciteit van 30 M3 water per uur, de laatste bron zelfs van 40 tot 50 M3. Dit water wordt door een centrifugaalpomp op- gepomt en gefeid naar het ont- ijzeringsgehouw, waar het door 24 sproeiers gespoten wordt op een cokeslaag waar het water, doordat het aan de lucht wordt blootgesteld, wordt ontijzerd, wat ook zeer duidelijk aan de cokeslaag is te zien door de roest die aan de cokes zit. De directeur deelde nog mede dat het waler uit de bronnen op gepompt 13 mg. ijzer per liter bevat en nadat het door de co keslaag is gelopen nog 0.1 mg. ijzer. Op de vraag of het water dat zonder door de cokeslaag geweest te zijn geschikt was Lakken, Vernissen, op alle gebied naar: Potterstraat 58-60 Tel. 1 56, B. o. Zoom Zondagsdienst Artsen 15 Mei 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland dr. Renes te Oud-Vos- semeer en dr. Menger te St. Philipsland voor de consumptie werd be vestigend geantwoord, maar het zou alleen een gele aanslag ge ven. Er werd ook nog mede gedeeld dat de cokeslaag een maal per jaar wordt uitgehaald en schoongespoten en dan weer opnieuw wordt gelegd. Nadat het water door de cokes laag is gelopen komt het in een grote kelder waar het verder bezinkt en wordt dan geleid naar de voorfilters en vandaar naar de nafilters om dan zo te komen in de reinwaterkelder. Hierin komt echter een grote verandering. Dit is een dubbel- filtratiesysteem, dat wordt om gebouwd in een enkelvoudige, wat ten gevolge heeft een ver- vanaf f 9.50 GEBR. MARTENS Steenbergsestr. 25 B. op Zoom grootte capaciteit voor water levering. Om deze filters schoon te maken is ook een verbetering gekomen. Dit moest elke week door personeel van de Mij. wor den gedaan en nu is door de Mij eeu tank gekocht met een inhoud van 50 M3 en een lengte van 11 M. (zie folo in dit num mer) Deze tank is door de firma Duivendijk Ie Tholen op een betonnen voetstuk geplaatst. Van deze tank uit zijn leidingen ge bracht naar de filters. Wanneer nu deze tank vol water is en men zet de kraan open dan ziju binnen 3 a 5 minuten deze filters schoongespoeld. Ditgeeft dus ook nog een werkbesparing Deo mbouw van een dezer filters is thans zover dat ze volgende week in werking zullen kunnen worden gesteld. Nadat het water in de reinwaterkelder is geko men, komt het in een zuigput, waaruit het door een centrifu gaalpomp in het buizennet word t gepompt en voor het gebruik geschikt is. Dan komen wij tenslotte in het hooldbedrijf de machinekamer zelf, waar de diverse motoren en pompen staan. Die pomp voor het oppompen van het ruw- water is buiten werking gesteld er is een nieuwe centrifugaal pomp voor in de plaats geko men met een capaciteit van 90 M3 per uur met een kleine ver andering kan deze worden opge voerd tot 150 M3 de reinwater- pomp staat nog in werking, maar daar komt ook een nieuwe cen trifugaalpomp voor meteen ca paciteit van 90 M3 welke opge voerd kan worden tot 260 M3 deze pomp heeft wel proef ge draaid, maar is nog niet in wer king. Als reserve staat er dan nog een ruwolie-motor van 35 P.K. In de machinekamer kan men ook de stand van het water in de watertoren nagaan. Er staat nog een reservepomp, die eventueel gebruikt kan wor den als er te veel water ver bruikt wordt en deze schakelt automatisch uit, wanneer de druk te hoog zou worden. Als men deze machines ziet, dan komt de gedachte op, zou er wel ooit water genoeg zijn, maar de directeur deelde ons mede dat er waler genoeg is en het bedrijf thanszover'isdal wanneer er deze zomer maar niet te veel buizenpecb is, er voldoende water zal zijn. Het ergste zijn de Vrijdagen, want dan is het MISBRUIK van water zeer erg en hij dringt vooral aan dat het schuurverbod blijft gehandhaafd. Hij deelde ook nog mede dat de druk maximaal kan zijn 65 M. en in de toren 45 M. Wij hebben U iets laten lezen over eeri bedrijf waar wel veel over gesproken wordt, maar weinig van bekend is hoe het werkt, wat het levert. Wij heb ben een zeer genoeglijke en leerzame middag met de Direc teur, de heer van der Peijl, gehad en gezien de uitvoerige uiteenzetting die hij van alles gaf en gelet op zijn ervaring op dit gebied, geloven wij dat de leiding der Maat schappij in goede handen is. Prijsaanduiding verplicht Nu de tijdsomstandigheden het mogelijk maken, ten aanzien van meer en meer artikelen de prijzen vrij te laten, acht het Directoraat Generaal van de Prijzen het gewenst, er de aan dacht op te vestigen, dat deze vrijlating geen verandering brengt in de verplichting, geë taleerde goederen van prijsaan duiding te voorzien. Het is gebleken, dal op dit gebied hier en daar misverstand is ontstaan. De pruisaandnidingsvoorschrif- ten zijn ten volle van kracht gebleven en gelden voor alle goederen die van de openbare weg af zichtbaar ten verkoop zijn uitgestald. De prijsaandnidingsverplichting geldt ook voor artikelen, die niet van de openbare weg af zichtbaar zijn uitgestald, maar wel ten verkoop worden aange boden, onverschillig waar deze zich bevinden,indien het betreft voedings en genotmiddelen, lextielwaren of lederwaren Ook voordiverse dienstvverrichtingen zijn prijsaanduidingsvoorschrif- ten uitgevaardigd, welke nog volledig van kracht zijn. Ge noemd kunnen bij voorbeeld worden het horec be drijf, kap pers, schoenherstellers, rijwiel bewaarplaatsen enz. R0XY THEATER De laalste dagen van de kermis te Bergen op Zoom brengt Roxy een film die een geweldige aanval doet op de lachspieren Het zijn de dolle komieken Abbott en Caslello tesamen met de Andrews Sisters die U met hun dol komische nonsens U doen gieren van het lachen. Stelt U zich voor deze beide komieken als recruten in de opleidingsschool, de dwaasheden die zij hier weten uit te halen, gaan alle dwaasheid te boven. Regelmatig wordt deze zotternij onderbroken doordeGharmant

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1